Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
Like Tree1Likes

Thread: Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ

    Θα ήθελα να καλώς ορίσω τα νέα μέλη στο φόρουμ και να βοηθήσω λιγάκι δείχνοντας διάφορες λειτουργίες και για την ευκολία μας αλλά και επειδή αρκετοί φίλοι δεν γνωρίζουν αγγλικά.

    Ξεκινάμε λοιπόν με μια λειτουργία , την διόρθωση κάποιας δημοσίευσης που έχουμε ήδη κάνει.

    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-1-edit-.jpg
    Εφόσον θέλουμε να διορθώσουμε λοιπόν, πάμε και πατάμε το κουμπί edit.
    Μας βγάζει στο ποστ και εκεί κάνουμε τις αλλαγές μας. Εφόσον θα θέλαμε να προσθέσουμε και κάποια φωτογραφία,
    πάμε στο πράσινο κουμπί, που όταν έχουμε τον κέρσορα πάνω, γράφει "insert image".
    Αφού τελειώσουμε μετά, πατάμε το κουμπί save και είμαστε έτοιμοι.
    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-1-edit-b.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Συνεχίζω με κάποιες οδηγίες σχετικά με το profile μας.
    Αν πάμε τέρμα επάνω στην σελίδα και πατήσουμε το My profile, μας βγάζει στο προφιλ μας.
    Εκεί, μπορούμε να δούμε την φωτογραφία, τα δημοσιεύματα (post) που έχουμε κάνει ή τα θέματα (threads) που έχουμε ξεκινήσει.
    Επίσης, αν πάμε στο profile ενός άλλου μέλους του φόρουμ, μπορούμε να στείλουμε προσωπικό μήνυμα, πατώντας private message - ή κοινώς pm.
    Στο φόρουμ μπορούμε να κάνουμε και φίλους. Εφόσον πάμε στο προφίλ ενός άλλου μέλους, υπάρχει ένα κουμπί που ζητάμε να γίνει φίλος μας (add friend) . Εφόσον δεχθεί, τότε αν είναι μέσα στο φόρουμ, βλέπουμε το όνομα του με έναν σταυρό. Επίσης, αν πάμε στο προφιλ μας, βλέπουμε τα ποστ που έχει κάνει.
    Τώρα, αν θέλουμε να φτιάξουμε λίγο το προφιλ μας, πάμε επάνω και πατάμε το κουμπί settings .
    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-2-profile-1.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Τώρα λοιπόν, στο settings, μπορούμε να βάλουμε, αν θέλουμε φυσικά, μια φωτογραφία που θα φαίνεται μόνο στο προφίλ μας,
    ή μπορούμε να ανεβάσουμε μια φωτογραφία στο avatar. Αυτό είναι η μικρή φωτογραφία που φαίνεται κάτω από το όνομα μας όταν κάνουμε ένα ποστ. Πάμε και πατάμε το κουμπί browser για να βρούμε μια φώτο από ένα αρχείο μας.
    Το δικό μου είναι από ένα έμβλημα που αγόρασα για την 1η μου ομάδα και μοιάζει με την Ελληνική σημαία.
    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-2-profile-2.jpg

    Πιο κάτω, στο κουμπί edit signature, μπορούμε να διαμορφώσουμε μια υπογραφή, κάτι που θα φαίνεται μόνιμα σε κάθε ποστ που κάνουμε. Κάνοντας copy/paste μπορούμε να βάλουμε ένα ποστ που θέλουμε να δείχνουμε, έναν τίτλο, μια πρόταση, μια σελίδα facebook που να έχει την ομάδα μας ή ένα top eleven γκρουπ που είμαστε μέλη.
    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-2-profile-3.jpg

    Προσοχή εδώ στους κανονισμούς του φόρουμ !
    Last edited by nikolgiorgos; 09-07-2015 at 03:45 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Επειδή κάποιοι φίλοι του φόρουμ με ρωτάνε πως γίνεται να αλλάξουν τον τίτλο ενός θέματος που ξεκίνησαν, θα εξηγήσω παρακάτω (δεν χρειάζεται να είσαι mod για να το αλλάξεις).
    Πάμε λοιπόν στο θέμα μας.
    Εκεί πατάμε μια φορά το edit, για να διορθώσουμε ή να προσθέσουμε μια φώτο ας πούμε.
    Εκεί δεν μπορούμε να αλλάξουμε όμως τον τίτλο του ποστ μας.
    Θα πάμε λίγο πιο κάτω, όπου έχει ακόμα ένα edit.

    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-edit-post-1.jpg

    Το πατάμε και τώρα μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο μας
    στο τέλος πατάμε save φυσικά

    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-edit-post-2.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Ωραίος και σε ευχαριστώ, αλλά αυτό έκανα κι εγώ. Το ζήτημα μου είναι ότι ο τίτλος που φαίνεται όταν πατάς στην ενότητα Παρουσίαση Ομάδων και χωρίς να κάνεις κλικ για να μπεις στο θέμα είναι ακόμα το Panathinaikos f.c. κι όχι το Panathinaikos F.C. - Αναζητούμε ενεργό 6ο μέλος που θέλω.

    Αυτό γίνεται γιατί κάθε θέμα παίρνει url με τον πρωταρχικό τίτλο; Κατάλαβες τι εννοώ;
    Στο συγκεκριμένο θέμα το url είναι /Παρουσίαση-ομάδων/45697-panathinaikos-f-c.html

    Ή θέλει μερικές ώρες για να αλλάξει;
    Last edited by axd23; 04-17-2017 at 05:09 PM.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  6. #6
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Για να το εξηγήσω καλύτερα, έκανα αυτό με τα edit και έγραψα το "Panathinaikos F.C. - Αναζητούμε ενεργό 6ο μέλος" αλλά στον τίτλο που φαίνεται πριν κάνεις κλικ για να μπεις στο θέμα φαίνεται ακόμη ο παλιός τίτλος.

    Εργαλεία & οδηγίες για την χρήση του φόρουμ-untitled222.jpg
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    χμμ, θέλω να ξανακάνεις την διαδικασία αλλά μετά να πας να πατήσεις το πιο κάτω save, όχι αυτό.
    Σε βάζω να το κάνεις εσύ γιατί θέλω να επιβεβαιώσω ότι και δεν χρειάζεται να είσαι mod για να το κάνεις.
    Θυμάμαι παλιά που ήμουν απλό μέλος, ότι μπορούσα να το κάνω.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  8. #8
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Μπα όχι και στο κάτω save που πατάω δεν αλλάζει τίποτα.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Κι εγω επαιξα με ενα παλιο thread μου τα ιδια.
    https://forum.topeleven.com/Συστήματ...tml#post449959

    Το edited2 δεν φαινεται στο αρχικό ονομα.

    Περιεργο γιατι νομιζα κι εγω οτι το ειχα κανει παλιοτερα
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    απ'ότι βλέπω ο τίτλος είναι αλλαγμένος αλλά δεν φαίνεται να γίνεται save.
    χμμ
    άστο όπως είναι, να το δούμε αύριο.
    Μήπως έχει κάποια χρονοκαθυστέρηση.
    axd23 likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 2 12 LastLast