Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
Like Tree3Likes

Thread: Εισιτήρια και προσέλευση των οπαδών

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Εισιτήρια και προσέλευση των οπαδών

    Θα μιλήσουμε εδώ για 2 θέματα που μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα μας.
    Το ένα είναι τα εισιτήρια και τα έσοδα που έχουμε από αυτά καθώς και την max προσέλευση των οπαδών μας, που δίνει ένα + 5% στην κατοχή μπάλας.
    Εδώ πρέπει να βρούμε την χρυσή τομή, δηλαδή να έχουμε την (όσο είναι δυνατόν) μέγιστη τιμή εισιτηρίου αλλά και να γεμίσουμε το γήπεδο.
    Παράγοντες που επηρεάζουν την προσέλευση των οπαδών μας :

    - Πρέπει να έχουμε γενικότερα οπαδούς. Αυτούς τους βλέπουμε πάνω δεξιά, στο κουτάκι που βρίσκεται δίπλα από τα χρήματα της ομάδας.
    Αυξάνονται με την πάροδο του χρόνο αλλά και με τα καλά αποτελέσματα της ομάδας μας.
    Μετά από ένα θετικό αποτέλεσμα, βλέπουμε πόσους παραπάνω οπαδούς αποκτήσαμε.
    Αν έχουμε αρνητικά αποτελέσματα, δεν θα έχουμε νέους οπαδούς και θα έχουμε μειωμένη προσέλευση στους επόμενους αγώνες μας.

    -Το καλό επίπεδο της καφετέριας και του πάρκιγκ επίσης βοηθούν στο να έρθει περισσότερος κόσμος.

    -Η ποιότητα του αντιπάλου.
    Παίζοντας με μία δυνατή ομάδα στο CH.L. θα τραβήξουμε περισσότερους οπαδούς απ’ότι με μια παρατημένη ομάδα στο τέλος της βαθμολογίας του πρωταθλήματος .

    -Σε τι επίπεδο παίζουμε. Όσο ανεβαίνουμε επίπεδο, αυξάνονται και οι οπαδοί μας, αυξάνουμε και την τιμή του εισιτηρίου.

    -Τέλος, πολύ σημαντικό είναι η τιμή του εισιτηρίου. Να την ορίσουμε όσο πρέπει. Με ποια τιμή όμως πρέπει να ξεκινήσουμε για να δούμε πόσο κόσμο μαζεύουμε ?

    Μπακαλίστικα μπορούμε να πούμε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε με τιμές εισιτηρίων στο ¼ της ανώτατης τιμής που μπορούμε να βάλουμε ή αλλιώς Χ 2 με 2,5 του επιπέδου που είμαστε.
    Πχ επίπεδο 10, δοκιμάζουμε με τιμές εισιτηρίων από 20-25 $.
    Από κει και πέρα, βλέπουμε τι προσέλευση έχουμε και αυξομειώνουμε ανάλογα τις τιμές.

    Εδώ θέλω να τονίσω την προσοχή σε κάτι σημαντικό.
    Κάθε επίπεδο έχει και ένα όριο προσέλευσης οπαδών. Έτσι, όσο μεγάλο γήπεδο και να χτίσουμε, όσο και χαμηλή τιμή να βάλουμε στο εισιτήριο, έχουμε έναν περιορισμό στην προσέλευση φιλάθλων (τουλάχιστον ως το επίπεδο 16).

    Τα όρια προσέλευσης ανά επίπεδο είναι τα εξής :
    L1 - 800
    L2 - 2,500
    L3 - 6,000
    L4 - 11,500
    L5 - 19,000
    L6 - 28,000
    L7 - 40,000
    L8 - 53,500
    L9 - 69,000
    L10 - 86,500
    L11 - 106,000
    L12 - 127,500
    L13 - 151,000
    L14 - 176,500
    L15 - 204,000
    L16 - 260,000


    Ας δούμε πως επηρεάζει αυτό την προσέλευση με κάποια παραδείγματα.
    Εδώ είναι η ομάδα μου στο επίπεδο 4. Δεν γέμισα το γήπεδο, είχα 6.980 φίλαθλους σε γήπεδο 7.000 αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που πήρα 4% μπόνους. Ο λόγος είναι ότι στο επίπεδο 4, το όριο οπαδών είναι 11.500 χιλιάδες και βάση αυτού δεν μπόρεσα να πιάσω το 5%.
    Εισιτήρια και προσέλευση των οπαδών-att-1.jpg

    Εδώ είναι από τον αγώνα ενός φίλου που ήταν επίπεδο 7. Είχε στο γήπεδο 40/50Κ οπαδούς και πήρε το 5%. Αυτό γιατί στο επίπεδο 7, το max οπαδών είναι 40.000 και αυτός το έπιασε.
    Εισιτήρια και προσέλευση των οπαδών-att-2.jpg

    Εδώ πάλι, που είχε 37Κ , δεν έπιασε το 5% αλλά το 4%.
    Εισιτήρια και προσέλευση των οπαδών-att-3.jpg
    Last edited by nikolgiorgos; 11-28-2015 at 04:23 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Διάφορα χρήσιμα :
    Αν παίζουμε εκτός έδρας και ο αντίπαλος μας έχει πιάσει το όριο των οπαδών (εισιτήρια) και έχει το 5%, αυτό μπορεί να ξεπεραστεί σαν ποσοστό κατοχής όταν εμείς παρακολουθούμε τον αγώνα ενώ αυτός όχι και επίσης έχουμε αρκετούς οπαδούς να μας υποστηρίζουν. Το ίδιο και εντός έδρας.
    Χαμένο ποσοστό (στη κατοχή μπάλας) από εισιτήρια, καλύπτεται από την παρουσία μας στον αγώνα και την υποστήριξη φίλων μάνατζερ.

    Δεν χρειάζεται να επισπεύσουμε την κατασκευή των εγκαταστάσεων μας ανά επίπεδο, αρκεί να έχουμε τις εγκαταστάσεις που καλύπτουν τον πίνακα με τα όρια οπαδών ανά επίπεδο.
    Αν ξεκινήσουμε από το επίπεδο 1 και χτίζουμε συνεχώς (χωρίς δηλ. να δίνουμε εξτρά τόκεν), μόλις τελειώνει μια εγκατάσταση, να ξεκινούμε την επόμενη, περίπου στο επίπεδο 16 θα έχει ολοκληρωθεί το γήπεδό μας. Εκεί, μπορούμε να έχουμε και τους 260.000 οπαδούς μας (που είναι το μέγιστο), οπότε αν συντρέχουν και οι άλλες συνθήκες, θα έχουμε το πρώτο μας γεμάτο γήπεδο, με αρκετά έσοδα και θα πάρουμε και το σχετικό επίτευγμα για γεμάτο γήπεδο.

    Στα πιο μεγάλα επίπεδα, η διεξαγωγή φιλικών δίνει μια οικονομική ανάσα στους παίκτες, μιας και τα καθημερινά έξοδα δεν καλύπτονται από τους επίσημους αγώνες και τα χρηματικά έπαθλα των διοργανώσεων.

    Ένα γεμάτο γήπεδο, θα προσφέρει και εξτρά χρήματα από την καφετέρια.
    Ε, τα παιδιά θα πιούνε και κανένα καφέ, καμιά μπύρα.

    Στα φιλικά θέλει προσοχή. Οι τιμές που πρέπει να ορίσουμε είναι αρκετά πιο χαμηλές απ’ότι στους επίσημους αγώνες. Η ποιότητα της αντίπαλης ομάδας που θα παίξουμε φιλικό, επηρεάζει και την τιμή του εισιτηρίου που θα ορίσουμε για να έχουμε μεγάλη προσέλευση.

    Τα έσοδα ενός φιλικού στο επίπεδο 17 που είμαι τώρα, μπορεί να πιάσουν τα 8 εκ, και να καλύψουν το μπόνους νίκης σε έναν επίσημο αγώνα μου.
    Γενικότερα, στα μικρά επίπεδα (με μικρά γήπεδα) δεν πολυαξίζουν τα φιλικά για τα χρήματα. Στα επίπεδα που έχει χτίσει κάποιος το γήπεδο των 260.000 και μπορεί να μαζέψει αυτούς τους οπαδούς, είναι μια καλή λύση στα οικονομικά.
    Last edited by nikolgiorgos; 11-28-2015 at 04:26 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Newbie
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    6
    Η τιμη στο επιπεδο 34 πια πρεπει να ειναι κατα την γνωμη σου Γιωργο??/
    nikolgiorgos likes this.

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Γειά σου Χάρη
    όπως είπα, ο μπούσουλας, ένας πρώτος υπολογισμός, είναι το χ 2,5 φορές το επίπεδο μας
    Εσύ βέβαια είσαι μεγάλο επίπεδο οπότε έχεις και την σχετική εμπειρία.
    Προχωρόντας στα μεγάλα επίπεδα, κάθε σεζόν ανεβάζεις λίγο τις τιμές και παρακολουθείς πως θα πάει.
    μπορεί βέβαι και κάποιος να το έχει ξεχάσει. και μένα μού'χει τύχει να έχω ξεχάσει να ανεβάσω τις τιμές των εισιτηρίων σε μια σεζόν.
    Λοιπόν, μια αρχική τιμή δηλ. είναι 35χ 2,5 περίπου 90 $ μια αρχική τιμή και από κει και πέρα δοκιμάζεις.
    αν η ομάδα σου προέρχεται από καλές προηγούμενες σεζόν με τρόπαια σε πρω και ch.l. τότε μπορεί να ανεβάσεις αρκετά τις τιμές. Αν έχεις μείνει στο ίδιο επίπεδο την προηγούμενη σεζόν, τότε μπορεί και να πρέπει να κατεβάσεις τιμές.
    Στα μεγάλα επίπεδα με αυτές τις τιμές, τα "σκαλοπάτιο" που δοκιμάζουμε είναι πιο μεγάλα δηλ. την επόμενη φορά θα δοκιμάσουμε με +5 $.
    Στα πιο μικρά επιπεδα, το σκαλοπάτι είναι πιο μικρό γιατί με 1 ή 2$ παραπάνω, μπορεί να χάσουμε ένα σημαντικό κομάτι των οπαδών μας.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    60
    Καλησπέρα σε όλους,
    Μια απορία για την προσέλευση στα παιχνίδια της ομοσπονδίας, αν και υποψιάζομαι την απάντηση. . .
    Μία μέρα χωρίς άλλο παιχνίδι εντός έδρας, είχα μέγιστη προσέλευση, ενώ μια άλλη με εντός έδρας παιχνίδια σε πρωτάθλημα και cl, είχα προσέλευση στο 1/3 για το επίπεδο μου (επίπεδο 2 με τιμή εισιτηρίου 2 για ομοσπονδία / φιλικό).
    Αν μειώσω το εισιτήριο στο 1 ή 0 θα έχω μεγαλύτερη προσέλευση ή όχι;
    Εννοείται ότι σαν επίπεδο 2 όλοι οι αντίπαλοι μου στα παιχνίδια της ομοσπονδίας είναι ισχυρότεροι, άρα οι οπαδοί ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Εννοείται ότι σαν επίπεδο 2 όλοι οι αντίπαλοι μου στα παιχνίδια της ομοσπονδίας είναι ισχυρότεροι
    κατ'αρχήν δεν είναι ισχυρότεροι.
    Τους βλέπει σαν αστέρια (5* -6*) όχι σαν επίπεδο 20-30 -40 lv.
    Και δεν είναι επίσημα παιχνίδια.
    Τα παιχνίδια των ομοσπονδιών έχουν ακριβώς την ίδια φιλοσοφία με τα φιλικά δηλ. καμιά σχέση με τις τιμές στα επίσημα.
    Πρέπει να είναι πολύ χαμηλές οι τιμές (1/3 ίσως και λιγότερο).
    Στο LV2 πρέπει να έχεις 1$ και αυτή θα είναι η τιμή έως το lv4 ή 5 περίπου.

    Τώρα για 0$ δεν ξέρω, δοκίμασε και πες μας.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Όλες μου οι εγκαταστάσεις είναι maxed out από αναβάθμιση εκτός από γήπεδο.
    Το γήπεδο μου είναι L13 , 157k θέσεων.

    Κερδίζω κάτι με το να το κάνω και αυτό maxed out?
    Θεωρώ τα λεφτά για ξόδεμα υπερβολικά και μέχρι τώρα προτιμούσα να μείνω με το υπάρχον και να το γεμίζω.
    Φυσικά κάποια στιγμή σε βάθος χρόνου θα γίνει η απόσβεση αλλά τώρα θα στερηθώ μεγάλη ποσότητα που μπορεί να μου χρειαστεί σε μεταγραφές.

    Αυτή την στιγμή τα ειστήρια που έχω παρεπιπτόντως είναι (team level 17) 40$ για πρω , 44$ για κύπελλο, τσουλού, 6$ για ομοσπονδίες.
    Γεμίζουν πάντα εκτός από κάποια ματς πρωταθλήματος με χαμηλής δυναμικότητας αντίπαλο.
    Αυτά για reference.
    Άρα το Level x 2~2,5 = τιμή εισιτηρίου που γράφεις στον οδηγό, για μένα όντως ισχύει

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    αν είσαι ισα βάρκα - ίσα νερά στα οικονομικά, δεν αξίζει να "ματώσεις" για να προχωρήσεις σώνει και καλά το γήπεδο.
    Εμένα με βοήθησε πολύ το ότι έβγαινα πάντα στο CH.L. και το ότι κάποιες σεζόν έμεινα Lv επίτηδες (αλλά προχωρούσα σιγά σιγά την κατασκευή).
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Έχω ένα balance λίγο πάνω από 200m που θα γίνουν κοντά 350m στο τέλος της χρονιάς.
    Οι καλοί παίκτες είναι στα 100m στο επίπεδο μου και θα χρειαστώ 3 δυνατές μεταγραφές για επόμενη σεζόν.

    Θα προχωρήσω ως έχει...

    Παρεπιτόντως αν και οι εγκαταστάσεις είναι ένα ωραίο feature στο παιχνίδι , έχει μείνει στάσιμο για αιώνες ... Κάτι πρέπει να δώσουν εκεί, έτσι για αλλαγή

  10. #10
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    cloverfield , τι επιπεδο εισαι ?

Page 1 of 2 12 LastLast