Results 1 to 9 of 9
Like Tree1Likes
  • 1 Post By cmasaoutis

Thread: Λειτουργία επιθετικός και σύστημα με έναν επιθετικο

  1. #1
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203

    Λειτουργία επιθετικός και σύστημα με έναν επιθετικο

    Καλησπέρα και από εμένα, είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να έκθεση την άποψή μου σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Οι επιθετικοί μου δεν σκοράρουν!! Η τουλάχιστον σκοράρουν ελάχιστα έως καθόλου όταν παίζω σύστημα με aml-amr-amc. Όταν παίζω κλασσικό 4-4-2 σκοράρουν μόνο τότε και πάλι δυσκολότερα σε σχέση με τους επιθετικός μέρους. Κάνοντας ένα πείραμα να παίξω χωρίς επιθετικός συμπέρασμα κάτι: στις τακτικές ψηλά δεξιά εμφανίζει μνήμα το οποίο λέει εν ολίγοις ότι παίζοντας χωρίς επιθετικός θα έχω ζήτημα με την κατοχή της μπάλας στην περιοχή του αντιπάλου καθώς θα έχω πρόβλημα στην αντιμετώπιση των αντιπάλων επιθετικων!!! Δεν μου είπε αυτό που Θα περίμενε κάποιος, ότι δεν θα έχω πρόβλημα στο σκοράρισμα. Από αυτό καταλαβαίνω ότι το παιχνίδι αντιλαμβάνομαι τους επιθετικός περισσότερο ως playmaker περιοχής πάρα ως καθαρός strikers. Πείτε μου τη γνώμη σας έχει νόημα να παίζεις με 2 επιθετικός στο παιχνίδι αυτό η προτιμότερο με 3 επιθετικός χαφ? Ευχαριστώ.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    γενικά amc-l-r σκοράρουν περισσότερο από τους st, βέβαια σε κάποιες διοργανώσεις οι st σκοράρουν αρκετα όπως πχ κύπελλο η τσαμπιονς.λ οχι σε ολες ομως. παίζω από τα άκρα και σπάνια βάζω δυο st, όταν δυσκολεύομαι να σκοράρω με τους ακραίους, έχει καλούς αμυντικούς ο αντίπαλος και θέλω τον δεύτερο st ως πλέι μέικερ του πρώτου στη μικρή περιοχή. τελος σε κάποιες περιπτώσεις με ξελασπώνουν οι μέσοι η οι αμυντικοί
    Last edited by Fcgrfr; 04-16-2016 at 10:20 AM.

  3. #3
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Quote Originally Posted by Fcgrfr View Post
    γενικά amc-l-r σκοράρουν περισσότερο από τους st, βέβαια σε κάποιες διοργανώσεις οι st σκοράρουν αρκετα όπως πχ κύπελλο η τσαμπιονς.λ οχι σε ολες ομως. παίζω από τα άκρα και σπάνια βάζω δυο st, όταν δυσκολεύομαι να σκοράρω με τους ακραίους, έχει καλούς αμυντικούς ο αντίπαλος και θέλω τον δεύτερο st ως πλέι μέικερ του πρώτου στη μικρή περιοχή. τελος σε κάποιες περιπτώσεις με ξελασπώνουν οι μέσοι η οι αμυντικοί
    Συμφωνώ γι αυτό πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο αν παίζουμε με 3 επιθετικά χαφ και έναν επιθετικό, να φροντίζουμε να έχουν καλά τελείωμα τα και ο επιθετικός καλή πάσα και ντριπλα για κατοχή και μοίρασμα παιχνιδιού. Δεν είναι λίγες οι φορές που οι επιθετικοί μου δίνουν ασίστ στα επιθετικά μου χαφ!! Πάντως θα ήταν καλύτερο το παιχνίδι να σου έδινε την επιλογή για τη συμπεριφορά των παικτών.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Fcgrfr likes this.

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    και εγώ έχω δοκιμάσει να πάιξω με 3 am και χωρίς st αλλά δεν βγαίνει τίποτε.
    και ο νίκος ο λίζας από το φόρουμ δοκίμασε, χωρίς αποτέλεσμα νομίζω.
    πάντως με το 4-5-1v που παίζω συνήθως, σκοράρουν οι πλάγιοι μου, έ σε κάποιο παιχνίδι τυχαίνει να βάλει και ο φορ, οκ.
    το θέμα είναι να κερδίζει η ομάδα.
    απλώς δεν αξίζει να επενδύεις πολλά σε φορ (από κυνηγό ή προτεινόμενο ή "γρήγορο").
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Η ίδια η μηχανή του παιχνιδιού πρέπει να έχει υποβαθμίσει τον ρόλο των φόρων κυρίως στην κατοχή της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή. Γι αυτό το λόγο νομίζω ότι η προειδοποίηση που σου βγάζει όταν δεν βάζεις φορ λέει πως θα έχεις πρόβλημα κατοχής. Δε λέει για πρόβλημα σκοραρισματος. Άρα καλύτερα επένδυση σε επιθετικά χαφ με καλά τελειωματα

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Όντως, το θέμα είναι στην κατοχή.
    Εκεί έχεις ένα πέναλτυ -2%.
    Είχα ξεκινήσει πιο παλά ένα ποστ στο αγγλικό φόρουμ σχετικά με το θέμα.
    Αν ξέρεις αγγλικά δες το
    http://forum.topeleven.com/top-eleve...rs-lately.html

    Το πρόβλημα νομίζω ξεκίνησε με την έκδοση του live αγώνα.
    Πολλές φορές βλέπω πχ τον φορ μου, ενώ ο πλάγιος ή ένας μέσος συγκλίνει στην μικρή περιοχή, αυτός να κινήται προς τα έξω.
    Έτσι μπάινει ο άλλος μου πλάγιος και σκοράρει αυτός.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Ακριβώς το ίδιο παρατηρώ και εγώ. Είμαι μόλις 2 λέβελ και το έχω παρατηρήσει αυτό στα περισσότερα γκολ που βάζω. Επίσης για κάποιο λόγο σπάνια έχω δει στο ζωντανό παιχνίδι κάθετες μπαλιές ξυραφι ακόμα και όταν υπάρχει ξεκάθαρη ευκαιρία. Ίσως να είναι το χαμηλό επίπεδο μου αλλά και πάλι έχω 95% άμυνα κέντρο επίθεση. Γενικά το θεωρώ σαν παιχνίδι φτωχότερο σε σχέση με άλλα μάνατζερ με ανάγκες πολλών βελτιώσεων αλλά σίγουρα πολύ πιο εύκολο στο παίξιμο, απλό και ευέλικτο.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Επίσης για κάποιο λόγο μπαίνουν γκολ μη ρεαλιστικά του στυλ με το που παίρνει ο επιθετικός μου τη μπαλα στα όρια της μεγάλης περιοχής δίνει πάσα λιγο πίσω και πλάγια και έρχεται ο μέσος μαρκαρισμένος και κάρφωνει ένα σουτ από το πουθενά γκολ. Αυτό μου έχει συμβεί πολλές φορές.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Όταν δείχνει πάντως τους παίκτες μας μαρκαρισμένους (με μια κουκίδα αντιπάλου από δίπλα), δεν πρέπει να είναι ακριβώς έτσι. ο αντίπαλος είναι πιο μακριά αλλά οι κουκίδες είναι πιο μεγάλες και φαίνεται να τον έχει δίπλα του.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html