Results 1 to 9 of 9
Like Tree4Likes
  • 1 Post By Nick Hiotis
  • 3 Post By nikolgiorgos

Thread: Το παιχνίδι είναι για γέλια....

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2

    Το παιχνίδι είναι για γέλια....

    Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.
    Θα ηθελα κατ αρχήν να ευχαριστήσω όλους σας, για μια σειρά από χρήσιμα post.
    Εδω και λίγες μέρες έχω φτάσει στο επίπεδο 3, και το παιχνίδι κυριολεκτικά κάνει ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ.
    Χάνεις από οποιοδήποτε αντίπαλο (ακόμη και με +10% διαφορά) και με οτιδήποτε σκορ (μεχρι και 4 μπαλάκια άρπαξα απο το πουτανάκι της κατηγορίας).
    Απ' ότι φαίνεται, το παιχνίδι εχει υιοθετήσει την κλασική πουστιά όλων των freemium παιχνιδιών της εποχής μας δηλ. προσπαθεί να σε εκνευρίσει με σκοπό να ρίξεις αληθινό χρήμα για να γίνεις δυνατότερος (λες και έτσι θα σταματήσουν οι πουστιές...)
    Τα κορόιδα όμως, μας τελείωσαν οπότε ας μείνουν με αυτούς που έχουν λεφτά για πέταμα....
    Δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος σοβαρά με παιχνίδια που ΔΕΝ σέβονται το χρόνο που τους αφιερώνει κάποιος.
    Κρίμα, γιατί φαινόταν να έχει προοπτική για κάτι καλό το παιχνιδάκι...

    Υ.Γ. Εκεί που δείχνει σε όλο της το μεγαλείο το παιχνίδι τη πρόθεση να σε κλέψει, είναι η απλή παρατήρηση ότι στα μισά παιχνίδια με πολύ κατώτερους αντίπαλους πέφτεις ΑΝΕΤΑ θύμα έκπληξης, ενώ σχεδόν ποτε δεν κερδίζεις εσύ ανώτερο σου (όπως είναι και το λογικό)

    Καλή συνέχεια σε όλους,
    Νίκος

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Γειά σου Νίκο
    Πολύ βιαστικά είναι τα συμπεράσματα σου.
    Εδώ παίκτες με μήνες ή χρόνια στο παιχνίδι και ψάχνονται ακόμα, πως έβγαλες το συμπέρασμα σε 2-3 σεζόν ότι εσύ τα κάνεις όλα σωστά αλλά φταίει το παιχνίδι για τα αποτελέσματα σου.
    Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, η ποιότητα των παικτών είναι απλώς ένας από αυτούς (και μιλάμε για διαφορά ποιότητας πάνω από ένα αστέρι).
    Το να έχεις μια 5* με κάποιους 6* και ο αντίπαλος νά'χει 4-5* δεν εξασφαλίζει και πολλά πράγματα.
    Δεν υπάρχει καμία έκπληξη αν χάσεις από τέτοια ομάδα.

    Γενικά το παιχνίδι προσπαθέι να βγάζει και αποτελέσματα-"εκπλήξεις", τύπου πραγματικού ποδοσφαίρου, αν και δεν μπορεί να τα φτάσει στις εκπλήξεις του.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Newbie
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2
    Αγαπητέ φίλε,
    Με όλο το σεβασμό στην σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία σου στο παιχνίδι, έχω 2 απορίες....
    1. Αφού τα συμπεράσματα μου είναι βιαστικά, γιατί υπάρχουν εδώ μέσα πολλά post παρόμοιου περιεχομένου από πιο "παλιά" μέλη?
    2. Γιατί στο επίπεδο 2 το παιχνίδι πάει μια χαρά και μόλις μπει στο 3 σεληνιάζεται?
    Μετά από σχεδόν 25 χρόνια στο χώρο των υπολογιστών επαγγελματικά, σου έχω μια φιλική συμβουλή :
    Με το να λιβανίζουμε διαρκώς τις αδυναμίες ενός game ΔΕΝ βοηθάμε κανένα developer να το κάνει καλύτερο...
    Φιλικά

  4. #4
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Καλησπέρα,

    νομίζω φίλε μου ότι πράγματι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για το παιχνίδι από το level 3. είμαι μόλις level 5 και δεν έχω αντιληφθεί καμμία μεγάλη διακύμανση στην απόδοση των παιχτών μου από σεζόν σε σεζόν ακόμα και αν αλλάξω όλους τους παίκτες.

    1. Τα περισσότερα από αυτά τα ποστ που διάβασες είναι από μέλη τα οποία είναι πολύ μεγάλο λέβελ και έχουν μελετήσει στατιστικά την απόδοση των παικτών τους. Όχι ότι έχουν δίκαιο σε όλα γιατί όταν πληρώνεις αρκετά χρήματα από ένα σημείο και μετά για να διατηρηθείς σε ένα υψηλό διαγωνιστικό επίπεδο, διαστρεβλώνονται και οι απαιτήσεις σου από το παιχνίδι. Το παιχνίδι δεν έχει κάποιο σοβαρό σύστημα επιβράβευσης (πέρα από αυτό του χτισίματος του προσωπικού εγωισμού του κάθε μάνατζερ) επομένως όσα περισσότερα χρήματα ρίχνεις σε αυτό τόσο άδικα πηγαίνουν αφού οι απαιτήσεις σου αυξάνουν δυσανάλογα με αυτά που μπορεί να σου δώσει.
    Σε κάθε περίπτωση πάντως αν χάνεις από ομάδες όπως αναφέρεις εως και 10% διαφορά εγώ το θεωρώ μικρό ποσοστό. Αν παίζεις ομοσπονδίες θα έχεις καταλάβει ότι έχει σημασία το επίπεδο και η εμπειρία του κάθε μάνατζερ. Μπορείς να χάσεις εντελώς δίκαια από έναν μάνατζερ που παίζει το παιχνίδι 4 χρόνια π.χ ακόμα και αν είσαι 10% δυνατότερος. Το ίδιο μπορεί να συμβεί πιστεύω και σε αγώνες πρωταθλήματος. Ανησυχητικό είναι π΄χ πιστεύω το να χάνεις συνεχώς απο παρατημένες ομάδες ή από ομάδες πάνω από 20-30% διαφορά.

    2. Αυτό που λές ότι σεληνιάζεται το παιχνίδι στο επίπεδο 3 δεν το έχω παρατηρήσει. Δες και κάποια πόστ που έχουν γίνει σχετικά με την χημεία της ομάδας.

    Όσον αφορά το τελευταίο ανήκω σε διαφορετικό κλάδο και δεν μπορώ να σχολιάσω άσχετα αν έχει κάποιες προφανείς προγραμματιστικές αδυναμίες το παιχνίδι. κυρίως όμως θεωρώ ότι το πιο σημαντικό είναι το attitude που παίζεις το παιχνίδι και οι προσδοκίες που έχεις από αυτό.

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    τα ποστ είναι ελάχιστα σε πληροφορώ.
    Εδώ έιναι, ας πούμε συγκεντρωμένα τα ποστ της "οργής"
    http://forum.topeleven.com/top-eleve...hread-3-a.html
    Έχω ποστάρει και εγώ 4-5 φορές.
    Φαίνονται πολλά και όμως είναι ελάχιστα σε σχέση με τα μέλη του φόρουμ και πόσα παιχνίδια έχουν δώσει έως τώρα.
    Στραβά αποτελέσματα γίνονται αλλά είναι 1-2, max 3 σε μια σεζόν. Αν είναι παραπάνω, κάτι άλλο δεν πάει καλά.
    Παρόλες τις "στραβές", δηλ. να έχω μια 6* ομάδα και να χάσω από μια 4*, ποτέ και σε κανένα άλλο μέλος δεν υπήρξε 4* αντίπαλη ομάδα που να πήρε ένα πρωτάθλημα ή τσου-λου.
    Από την άλλη βλέπουμε μια Λέστερ να παίρνει το πρωτάθλημα, μια Ατλέτικο αν παίζει στον τελικό τσου-λου όταν άλλα θηρία είναι εκτός , και μια Πορτογαλλία (ή Ελλάδα παλαιότερα) να σηκώνουν το EURO.

    Το παιχνίδι δεν αμφισβητώ ότι έχει κάποια "κουσούρια" αλλά όπως είπα και σε έναν άλλο φίλο του φόρουμ παλαιότερα, ας μας παρουσιάσει ένα fb παιχνίδι (για football manager λέω) καλύτερο από αυτό για νά'χουμε μια εικόνα τι άλλο παίζει.
    Ακόμα περιμένουμε.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Apprentice
    Join Date
    May 2016
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    τα ποστ είναι ελάχιστα σε πληροφορώ.
    Εδώ έιναι, ας πούμε συγκεντρωμένα τα ποστ της "οργής"
    http://forum.topeleven.com/top-eleve...hread-3-a.html
    Έχω ποστάρει και εγώ 4-5 φορές.
    Φαίνονται πολλά και όμως είναι ελάχιστα σε σχέση με τα μέλη του φόρουμ και πόσα παιχνίδια έχουν δώσει έως τώρα.
    Στραβά αποτελέσματα γίνονται αλλά είναι 1-2, max 3 σε μια σεζόν. Αν είναι παραπάνω, κάτι άλλο δεν πάει καλά.
    Παρόλες τις "στραβές", δηλ. να έχω μια 6* ομάδα και να χάσω από μια 4*, ποτέ και σε κανένα άλλο μέλος δεν υπήρξε 4* αντίπαλη ομάδα που να πήρε ένα πρωτάθλημα ή τσου-λου.
    Από την άλλη βλέπουμε μια Λέστερ να παίρνει το πρωτάθλημα, μια Ατλέτικο αν παίζει στον τελικό τσου-λου όταν άλλα θηρία είναι εκτός , και μια Πορτογαλλία (ή Ελλάδα παλαιότερα) να σηκώνουν το EURO.

    Το παιχνίδι δεν αμφισβητώ ότι έχει κάποια "κουσούρια" αλλά όπως είπα και σε έναν άλλο φίλο του φόρουμ παλαιότερα, ας μας παρουσιάσει ένα fb παιχνίδι (για football manager λέω) καλύτερο από αυτό για νά'χουμε μια εικόνα τι άλλο παίζει.
    Ακόμα περιμένουμε.
    Εγω συμφωνω με το παλικάρι μαγκες.. (μια και ειναι συναδελφος, γνωρίζει καλα). Οσο για το ότι δεν βγαίνουν να φωνάζουν νομιζω ότι πολλοι το εχουν παρατήσει και δεν ασχολουνται οπως εμεις.. (γνωρίζω αρκετούς)
    Το παιχνίδι νικο λοιπον, δεν έχει "κάποια" κουσούρια.. Ειναι γεμάτο κατσαρίδες! (ναι σαν ιδέα και σα στήσιμο ειναι πολυ καλο δε λέω αλλα ......)
    Μια σύντομη ματια στα βίντεο που βάζω τις τελευταίες 4-5 μέρες θα πείσει και τον πιο απλό developer! Κάθε μέρα και από ένα διαφορετικό bug.

    Στο τελευταίο video-bug που εβαλα πριν λίγο εχασα το ματς από μια ομάδα που ειναι τελευταια με 42% αυτή (bot κιολας γιατι οι παίχτες της βγαινουν οπως να 'ναι) και εγω με 93% και ουτε καν μπορεσα να δω το παιχνίδι.

    Οσο για το παιχνίδι που ειχαμε πει δεν επαιζε μεσω του FB αλλα επρεπε να κάνεις εγραφή στο σερβερ τους όσο και να έψαξα δεν το βρήκα (μπορει και να το έχουν σταματήσει)..

    Δεν θα παψω να τους κράζω μεχρι να σταματήσει ο χορός το Bugs!
    Αυτά τα ολιγα..

  7. #7
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Εγω παιδια νομιζω προσπαθουν ωα προσαρμοσουν το παιχνιδι οπως στην αληθινη ζωη ,οπως ειπε ο νικ η λεστερ με χαμηλοτερη ποιτητα
    κερδισε ομαδες οπως η μαντσεστερ γιουνατετ,λιβερπουλ,αρσενα λ με διπλασιο μπατζετ απο αυτη, και στο κυπελλο αγγλιας οι εκπληξεις ειναι πιο πολλες
    και μην ξεχναμαι οτι ατομα απο νορντεους παιρνουν πολλες συνεντευξεις απο παικτες που παιζουν στην αγγλια προσπαθωντας να προσαρμοσουν το παιχνιδι πανω στο αληθινο ποδοσφαιρο ,και φυσικα πανω σε αυτη την προσπαθεια οπως σε ολες τις δουλειες λαθη γινονται τα οποια για μενα ειναι λαθη και οχι bug
    Εχω 2 ομαδες μια επιπεδο 16 και η αλλη 34 πολλες ομαδες ειναι χαμηλοτερες σε επιπεδο απο εμενα τα πιο πολλα παιχνιδια τα κερδιζω αλλα υπαρχουν και
    παιχνιδια θα χασω σε ενα απο αυτα που ημουν παρων παρακολουθουσα το παιχνιδι με τον αντιπαλο παρων ο οποιος αν και χαμηλοτερης δυναμικοτητας
    με κερδισε ,αλλα οχι τυχαια εκανε σωστες αλλαγες αλλαζε το συστημα του δηλαδη αυτος ο μανατζερ γιατι να μην κερδισει το πιο ευκολο για μενα θα ηταν να βγω εδω στο φορουμ και να αρχισω τα παραπονα και να ελεγα ηταν bug και οτι με κοροιδευει ο νορντεους ,δεν αντιλεγω πολλα παιχνιδια βασει των σταστικων
    επρεπε να τα εχουμε κερδισει,ποσες φορες στην αληθινη ζωη λεμε οτι εκανε μια ευκαιρια και μας κερδισε,πολλα πραγματα στην ζωη παιζει ρολο απο ποια οπτικη γωνια τα βλεπουμε,ασ μην κατηγορουμε ανθωρπους προγραματιστες που προσπαθουν να δουλεψουν πανω σε πολλους σερβερ και να ικανοποιησουν εκατομμυρια χρηστες του τοπ ηλεβεν,και εγω προχθες επαιζα με ενα αντιπαλο δυνατοτερο απο μενα που ηταν τεταρτος στο πρωταθλημα του εγω παρων αυτος οχι ιδου το αποτελεσμα το οποιο ηρθε μετα απο αναλυση του αντιπαλου βασει αυτων που ο φιλος νικ εχει γραψει κατα καιρους στο φορουμ δηλαδη δεν εβαλα την ομαδα και οτι γινει υπηρχε στρατηγικη
    Το παιχνίδι είναι για γέλια....-screenshot_71.jpgΤο παιχνίδι είναι για γέλια....-screenshot_65.jpgΤο παιχνίδι είναι για γέλια....-screenshot_72.jpg

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Στο παιχνίδι υπάρχει ενας σημαντικός παράγοντας που λέγεται τύχη.
    προσπαθεί δηλ. το παιχνίδι να μιμηθεί την τυχαιότητα και το απρόβλεπτο του πραγματικού ποδοσφαίρου.
    Και εγώ προσωπικά θα ήθελα ο παράγοντας τύχη να είναι μικρότερος αλλά οκ ,στο βάθος της πορείας, ο ικανότερος αμοίβεται (έστω και αν πολλές φορές θα φάει πίκρα).
    Για να μην μακρυγορήσω και να επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ειπωθει, επανέρχομαι στο αρχικό ποστ.
    Μπορείς να παίξεις το παιχνίδι ικανοποιητικά και χωρίς να ρίξεις χρήμα (αλλά σαφώς θα έχεις και μικρότερες απαιτήσεις).
    Πολλές φορές αυτοί που δίνουν λεφτά, τρώνε περισσότερες πίκρες από αυτούς που παίζουν χωρίς.
    Νομίζω ότι στο επίπεδο 3 δεν έχεις πάρει και πολύ μυρωδιά από το παιχνίδι αλλά σαφώς έχεις μια εικόνα και μπορείς να αποφασίσεις
    Το γουστάρεις (με αυτές τις αδυναμίες που έχει ή πράγματα που σε ενοχλούνε) ή όχι ?
    Νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα όρεξης, αντίληψης, αίσθησης και όχι λογικής ή κριτικής ή απόφασης ανωτάτου δικαστηρίου χαχα
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Newbie
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3
    βαλτε λεφτα κοροιδα.... αν δε βαλεις 10ρικο τουλαχιστον κουπα δε βλεπεις...