Results 1 to 4 of 4
Like Tree2Likes
  • 2 Post By nikolgiorgos

Thread: Το πιο δύσκολο σύστημα

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Το πιο δύσκολο σύστημα

    Χθες έπαιξα στο πρω εναντίον ενός αντιπάλου που μάλλον χρησιμοποιεί το πιο δύσκολο αμυντικό σύστημα.

    Το παιχνίδι ήταν κρίσιμο μιας και (όπως όλες τις τελευταίες σεζόν) έχω πολύ δυνατούς αντίπαλους που έχουν από την 3η μέρα 6* παίκτες.

    Μπούκωσα το κέντρο μου στην άμυνα και πήγα με δύο πλάγιους μιας εκεί ήταν λίγο πιο ελαφριά τα άκρα σε σχέση με τους 3 dc και τον ένα dmc που είχε στην μέση. και οι δύο παρακολουθούσαμε τον αγώνα.

    Ξεκίνησα με άμυνα, αντεπιθέσεις, από τα πλάγια, με μεικτές πάσες και (αυτό δεν το αλλάζω λόγω περισσότερης κατανάλωσης ενέργειας) πίεση χαμηλά – άμυνα ζώνη.
    Κάπου στην μέση του αγώνα σκόραρα. συνέχισα με το ίδιο σύστημα και περίμενα ότι ο αντίπαλος θα το γυρνούσε σε επίθεση και πίεση αλλά τελικά το κρατούσε και αυτός το σύστημα του.
    Δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή (σχόλια, σουτ ευκαιρίες κλπ). πίστευα ότι αν το άλλαζε σε επίθεση, θα το εκμεταλλευόμουν και θα σκόραρα κάλλο αλλά έμπειρος ο αντίπαλος.

    Ευτυχώς δεν έγινε καμιά στραβή και το πήραμε το τρίποντο.

    Αυτά τα παιχνίδια έτσι παίζονται. προσοχή στην άμυνα και ας κερδίσεις με μισό – μηδέν που λένε.
    Το πιο δύσκολο σύστημα-league-game-tough-win.jpg
    Last edited by nikolgiorgos; 03-15-2016 at 05:24 PM.
    Nick Lizas and dsio like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Αντιμετωπίζω το ίδιο σχήμα, με δυο st αντί για amc-st, και ειναι η πρώτη φορά που βρίσκομαι αντιμέτωπος με αυτό

    Υπάρχει μια διάφορα ποιότητας στις ομάδες, υπέρ μου, αν κ δεν θα την έλεγα μεγάλη....
    με τι σχημα κατεβαινω ? 4-5-1v, 3-5-2 v, 4-4-2 ρόμβο ? εντολές ? κανονικό, κοντινές πάσες, αντεπιθέσεις, πίεση?

    Το πιο δύσκολο σύστημα-fbm2.jpg

    Το πιο δύσκολο σύστημα-fbm.jpg
    Last edited by Fcgrfr; 07-06-2016 at 09:17 PM.

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    όταν παιζεις με αυτά τα σχήματα, καλό είναι να μελετάς πριν τιν παιχνίδι σου, τους αντίπαλους dml-dmr.
    αν σκοράρουν, έχουν ασιστ ή πολύ καλές βαθμολογίες.
    αν είναι συνηθισμένοι dr-dmr πχ, μην φοβάσαι από τα άκρα.
    παίξε όπως στην διάταξη που έχω (μπούκωσε άμυνα στο κέντρο και χτύπα από πλάγια).
    απέφευγε την επίθεση , βάλε νορμάλ ή άμυνα/αντεπιθέσεις.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    ευχαριστώ, τελικά κατέβηκα με το 3-5-2 v, αν κ ο ένας dml-dl φαίνονταν επικίνδυνος οι επιθετικοί του είχαν πιο υψηλά ποσοστά επιτυχίας κ έτσι έβαλα 3 dc, κοντινές πάσες κ κανονική νοοτροπία, όλα πήγαν καλά