Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21
Like Tree6Likes

Thread: Δοκιμή συστήματος 3-1-2-3-1

  1. #1
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766

    Δοκιμή συστήματος 3-1-2-3-1

    Το αγαπημένο μου σύστημα μέχρι τώρα ήταν το 4-1-2-2-1.
    Δοκιμή συστήματος 3-1-2-3-1-1.jpg

    Μου αρέσει πολύ να παίζω από πλάγια με δυνατούς πλάγιους AM και το υπόλοιπο σύνολο είναι αρκετά στιβαρό σε άξονα και άμυνα.

    Τον τελευταίο καιρό όμως παρατήρησα κάποιες μικρές διαφορές στην συμπεριφορά του παιχνιδιού.

    - Ο πολύ καλός μου ST επαιρνε βαθμολογία 6,7 όταν δεν σκόραρε ή δεν έβγαζε ασίστ όταν κέρδιζα , κάτι που σήμαινε ότι δεν έπαιρνε πολλές προσπάθειες.
    - Στις φάσεις που μου έβγαζε το παιχνίδι έβλεπα πολλές ανούσιες σέντρες στο πουθενά.
    - Έβαζα λίγα γκολ από έξω από την περιοχή από το κέντρο.
    - Αν και έπαιζα με 4 αμυντικούς και 1 DMC το γκολάκι μου το έτρωγα.
    - Συνήθως όταν το έτρωγα άλλαζα το σύστημα και όχι απλώς κερδιζα, αλλά κέρδιζα με άνεση κάτι που σήμαινε ότι σαν ομάδα ήμουν καλύτερος αλλά το σύστημα κάπου έμπαζε.

    Έτσι αποφάσισα να κάνω μια αλλαγή και πήγα σε 3-1-2-3-1.
    Δοκιμή συστήματος 3-1-2-3-1-2.jpg
    Στους 3 αμυντικούς βελάκια πίσω και no offside trap.
    Στα AML+AMR βελάκια μπροστά.

    Μέχρι τώρα τα δείγματα είναι θετικά.
    Βγάζω πολύ εύκολα και περισσότερα γκολ (με τους ίδιους αντιπάλους).
    Η απόδοση του ST μου έχει ανέβει αισθητά καθώς έχει βοήθεια στο κέντρο και από τον AMC.
    Βλέπω γκολ από σέντρες καθώς πλέον η στην περιοχή πατάνε περισσότεροι παίκτες μου.
    Στην άμυνα δεν αντμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τους 3 αμυντικούς να μένουν πίσω προσεκτικόι και τον DMC να βοηθάει.
    Και ο άξονας μου παραμένει συνεπής και κλέβει αρκετές μπαλιές.

    Προφανώς το σύστημα προσαρμόζεται στις ανάγκες του παιχνιδιού. Π.χ. δεν το χρησιμοποιώ με ομάδες με 3 επιθετικούς ή σε ματς που θέλω να είναι πιο κοντά στο Χ (στο κύπελλο ας πούμε).
    Αλλά για την ώρα θα πορευτώ με αυτό το σύστημα ως βασικό και θα δω την εξέλιξη του.

    Το σίγουρο είναι ότι οι αλγόριθμοι του παιχνιδιού αλλάζουν συνεχώς, άρα πρέπει να παρατηρούμε τις μικρές αλλαγές και να προσαρμοζόμαστε κι εμείς αναλόγως.

    Αν έχει κάποιος να προτείνει ή να σχολιάσει κάτι στα παραπάνω feel free

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Το πρώτο σύστημα που περιγράφεις είναι το 4-5-1V που λέμε εδώ στο φόρουμ.
    Είναι ένα από τα 3-4 ποιό δημοφιλή συστήματα , μαζί με το 4-4-2 και το 4-4-2 nd (narrow diamond > ρόμβος).
    Αξιοποιείται καλύτερα άμυνα/αντεπιθέσεις/απ'τα πλάγια και ίσως μακρινές πάσες.
    Έχει το μειονέκτημα ότι ο ST δεν σκοράρει πολύ αλλά σκοράρουν "τρελα΄" οι πλάγιοι.
    Αυτοί όμως πρέπει να είναι καλοί.

    Το χρησιμοποιώ αρκετά, με επιτυχία θάλεγα.

    Το κάτω σύστημα επίσης το βάζω μερικές φορές αλλά με 3 DC , όταν ο αντίπαλος δεν έχει πλάγιους (4-4-2 nd, 4-3-3).

    Ξεκινάς και κάπου πριν το ημίχρονο, βλέπεις πως πάει.
    Μετά κάνεις αλλαγές αν δεν σου βγαίνει ο αγώνας.

    τα γκολ τα τρως από στημένα ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ναι τρώω απο στημένα κυρίως κόρνερ.
    Επειδη την προηγούμενη χρονιά έμεινα στο ίδιο level η ομάδα μου είναι αρκετά δυνατή φέτος και συνήθως παίζω σαν φαβορί (118% έναντι 70%)
    Όταν χρησιμοποιώ το 4-5-1V στα περισσότερα ματς δείχνω να δυσκολεύομαι στο πρώτο ημίχρονο και μπορεί να δεχτώ και πρώτος γκολ (κύριως από στημένα)
    Τότε το αλλάζω άμεσα μειώνοντας τους αμυντικούς , δεν ξανατρώω γκολ και κερδίζω και το ματς.

    Έχουμε συνταγή για στημένα;;

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ναι, πάντα να έχεις 2 αμυντικούς (καλούς αν γίνεται, τουλάχιστον 5*) , με ειδική "κεφαλιές" και "αμυντικό τείχος".
    Το πρώτο είναι counter για τους σπεσιαλίστες στα κόρνερ και το 2ο για τα φάουλ των αντιπάλλων.
    Αν δεν ε΄χεις πράσινα, μην προσθέτεις εσύ ειδικότητα , απλώς ψάξε να βρεις στην αγορά, έστω και βετεράνους 30άρηδες.
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Αμυντικό τείχος έχω τον DMC μου και η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ καιρό να φάω φάουλ απευθείας , και βλέπω πολλές φορές στις φάσεις του αγώνα να αποκρούει την μπάλα το τείχος.
    Οι αμυντικοί μου αν και 5* δεν έχουν καμία ειδκότητα, θα ψάξω τη νέα σεζόν !

    Επίσης στα παραπάνω συστήματα να προσθέσω ότι τα AMR/L μου είναι shadow stikers και σκοράρουν κατά κόρον!

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ναι, είναι ίσως η 3η καλύτερα ικανότητα μετά τις 2 παραπάνω.
    Σπεσιαλίστας φάουλ ή κόρνερ, είναι λίγο λαχείο.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ναι έχω σπεσιαλίστα φάουλ.. για την ώρα δεν έχει βάλει ούτε ένα... όλα στο γάμο του Καραγκιόζη.
    Ξενέρωσα λίγο γιατί τον είχα πάρει για αυτό τον λόγο. Τουλάχιστον έχει πάντα υψηλό rating άρα δεν βγήκε σε κακό.

  8. #8
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    Καλώς όρισες φιλαράκι ! Εγώ είμαι ο Μιτλιάδης !

    το 4-5-1v το παίζω κι εγω αλλα λέω να το αλλάξω διότι τώρα τελευταία χάνω συνέχεια με 1-0 γιατι δε βαζω γκολ και τρωω 2 το πολυ . εχετε να προτείνετε ενα αλλο συστημα ?

  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    καλώς σας βρήκα! το ίδο πρόβλημα είχα κι εγώ ξαφνικά το σύστημα επιθετικά δεν απέδιδε.

    συνεχίζω και παίζω την παραλλαγή , με 3 αμυντικούς και τον ένα έξτρα παίκτη τον βάζω amc ή st αναλόγως την άμυνα των άλλων (πχ αν παίζει με 3dc βάζω 2 st σε άλλες περιπτώσεις έχω amr/c/l και ένα dc.

    μέχρι τώρα αποδίδει μια χαρά δεν έχω ήττα. ειδικά με τις ομάδες που έχω κατοχή με μέρος μου τα παιχνίδια τα παίρνω αέρα

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    το 4-5-1v το παίζω κι εγω αλλα λέω να το αλλάξω διότι τώρα τελευταία χάνω συνέχεια με 1-0 γιατι δε βαζω γκολ και τρωω 2 το πολυ .
    αν μπορείς, βάλε καμιά φωτο από παιχνίδι που έχασες (με στατιστικά και βαθμολογίες/ποιότητες παικτών).
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 3 123 LastLast