Results 1 to 8 of 8
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Aek FC

Thread: Πως κερδίζουμε το 4-5-1v ??

  1. #1
    Rookie
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    59

    Πως κερδίζουμε το 4-5-1v ??

    Καλημέρες. Σημερα έχω ενα συμαντικό αγώνα με πιο αδύναμο αντιπαλο που παίζει 4-5-1v. Πρεπει να ομολόγήσω ότι τελευταία δυσκολέυομαι να κερδίσω αυτο το σύστημα. Καμιά προταση πως θα μπορούσα να παιζω για να μην χάσω τον αγώνα αυτόν?? ΒΑσικά σκεφτόμουνα να παιξω το 3-4-3 που το δίνουν για counter εναντια στο 4-5-1v αλλα δεν μου κάθεται καλα. Ευχαριστώ !!

  2. #2
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Αν ειναι αδύναμος τοτε μπορεις στην αμυνα σου να εισαι με DL-DC-DR.
    Ενα dmc για να βοηθήσει τον αμυντικο και να κοψει μακρινές μπαλιές.

    3 MC για να κερδισεις τον άξονα και να εχεις ευκολη κατοχή.

    AMR-ST-AML επίθεση, βελάκια στους πλαγιους, πλαγιες μπαλιες.

    Θα επαιζα επιθετικα με υψηλη πιεση για να μην κανει κατεβασιες, και κοντινες πασες οπου αν μου ελεγε ο βοηθος μπορει να το εκανα mixed.

    Εγω ετσι θα το επαιζα και αν έβλεπα οτι τον ειχα αλλα φεν εβγαινε γκολ θα επαιρνα τον dmc και θα τον εκανα st.

    Αυτα προφανως βαση της δικιας μου ποιοτητας παικτων και που ειναι οι καλυτεροι performers μου

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Και εγώ συμφωνώ.
    Δεν εμπιστευομαι το 3-4-3
    ή το σύστημα που λέει ο clover ή DL-DC-DR-2DMC-2MC-AML-AMR-ST.
    Επειδή πάιζω συχνά με 4-5-1V, πολλές φορές τα βρίσκω μπαστούνια και με το 4-4-2 (ιδίως όταν δεν είναι παρών ο άλλος μάνατζερ και το έχει στο αυτόματο ).
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by Aek FC View Post
    Καλημέρες. Σημερα έχω ενα συμαντικό αγώνα με πιο αδύναμο αντιπαλο που παίζει 4-5-1v. Πρεπει να ομολόγήσω ότι τελευταία δυσκολέυομαι να κερδίσω αυτο το σύστημα. Καμιά προταση πως θα μπορούσα να παιζω για να μην χάσω τον αγώνα αυτόν?? ΒΑσικά σκεφτόμουνα να παιξω το 3-4-3 που το δίνουν για counter εναντια στο 4-5-1v αλλα δεν μου κάθεται καλα. Ευχαριστώ !!
    ΑΜΥΝΑ-ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ-ΚΟΝΤΙΝΕΣ -ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΕΙΣ
    Πως κερδίζουμε το 4-5-1v  ??-screenshot_136.jpg

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    59
    για τα πρακτικα να πω ότι επαιξα με 3w-5-2v, εκανα αμετρητες ευκαιριες και ειχα και 3 δοκαρια, αλλα το τελικα 0-0, εδω νομιζω ότι ηταν θεμα ατυχιας γιατι θα επρεπε να ειχα κερδιζει με τοσες φασεις που εκανα.
    nikolgiorgos likes this.

  6. #6
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ναι αν ο αντίπαλος το παίζει αμυντικα το 4-5-1v βγαινει δύσκολα το γκολ γι'αυτό ειπα οτι αν ζορίζεσαι αλλα είχες την κατοχή ο dmc σου μπορουσε να αφαιρεθει στη διαρκεια του ματς και να μπει σε πιο επιθετικη θεση.

    Το rating του dmc σου ηταν καλο;

  7. #7
    Rookie
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    59
    Ισως να επρεπε να το ειχα κανει όπως λες, αλλα τωρα τελειωσε. ο dmc μου τραυματιστηκε πολύ νωρίς στον αγώνα και αναγκαστηκα να τον αλλάξω, αλλα επειδη δεν ειχα δευτερο εβαλα dc στην θεση αυτή.

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ο αριθμός των σουτ είναι για μένα το κριτήρια αν δούλεψε το σύστημα και έπαιξα καλά.
    Αν τώρα η αποτελεσματικότητα δεν ήταν μεγάλη, τότε αυτό οφείλεται στο ζάρι, στην κακή μέρα των επιθετικών μου ή σε μια εξαιρετική εμφάνιση του αντίπαλου GK.
    και αυτά στο παιχνίδι είναι
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html