Results 1 to 10 of 10

Thread: Σύστημα 3-2-2-2-1

  1. #1
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203

    Σύστημα 3-2-2-2-1

    Αντιμετωπίζω αύριο κύπελλο το σύστημα αυτό. 3dc-dml-dmr-2mc-aml-amr-st. Ο αντίπαλος είναι 10% πιο δυνατός από εμένα και γενικα παίζει πολλά συστήματα. Θα ξεκινήσει με αυτό μάλλον σαν αντισυστημα στο δικό μου 4-5-1ν που έχω αφήσει από άλλο ματς. Σίγουρα θα γίνουν πολλές αλλαγές στον αγώνα αλλά θέλω ένα αντισυστημα σε αυτό για να τον αιφνιδιασω. Στο προηγούμενο ματς ήρθε 2-2 στην έδρα μου όποτε είμαι λόγο ζόρικα. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το σύστημα αυτό κερδίζει το 4-5-1ν. Όταν έπαιξε το σύστημα αυτό στο προηγούμενο ματς άλλαξα αμέσως σε 4-2-3-1 και έβαλα δύο γκολ ισοφαριζοντας τον. Το θεωρείτε καλή επιλογη? Και μια απορία. Είχα την εντύπωση ότι τα "σπασμένα" συστήματα, δλδ αυτά με dmc και amc κέρδισαν τα flat ιδιαίτερα στο κέντρο. Έχω αρχίσει όμως και αναθεωρω ειδικά μετά τα ματς των ομοσπονδιων.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    μπα, εξαρτάται από τον παίκτη και την ημέρα που θα βρεθεί.
    Αν έχεις DC περίπου ισοδύναμο, μπορείς να βάλεις 3D-1DMC- 2MC-3-1

    δες και εδώ
    http://forum.topeleven.com/formation...%A6-guide.html
    στο #5, έχει κάποια παραδείγματα

  3. #3
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Quote Originally Posted by Ποσιδονας View Post
    μπα, εξαρτάται από τον παίκτη και την ημέρα που θα βρεθεί.
    Αν έχεις DC περίπου ισοδύναμο, μπορείς να βάλεις 3D-1DMC- 2MC-3-1

    δες και εδώ
    http://forum.topeleven.com/formation...%A6-guide.html
    στο #5, έχει κάποια παραδείγματα
    Τώρα το γύρισε σε 3-5-2 με amc. Θα παίξω αμυντικά dl-dc-dc-dr-2dmc-mc-aml-amr-st με αντεπίθεσεις και ότι γίνει. Είναι ένα επίπεδο πάνω από μένα και έχει καλη ομάδα για το επίπεδο του και έχει σκυλιάσει. Αλλάζει το σύστημα του συνεχώς. Ελπίζω μόνο να μην έχω πρόβλημα ανάπτυξης με το σύστημα αυτό, αλλά ο κύριος σκοπός μου είναι να μην δεχτώ γκολ σε καμμια περίπτωση.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    για συστημα εγω δεν ξερω αλλα θα σου που οτι νομιζω 1 εξετασε τους dml-r και αν ειναι για τα πανηγυρια βαλε απο τα πλαγια , μεικτες, αμυνα αντεπιθεσεις και εξετασε τους επιθετικους του (αν ειναι σκορερ προσεξε τους την αμυνα σου . Απο συστημα το 4-4-1-1 (δεν ειμαι σιγουρος για αυτο αμα δε σου βγαινει δοκιμασε ρομβο ) τα συστηματα δεν ξερω αν θα πτυχουν οποτε δοκιμασε οτι νομιζεις .



    ααα και κάτι αλλο .... και με τη νικη !!!!!!

  5. #5
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Λοιπόν νικησα!! 🙌 ξεκίνησε με 3-5-2 με amc και εγώ με το σύστημα που σας είπα 4d-2dmc-mc-aml-amr-st. Αποβαλλεται ένας μέσος του και πλέον παίζει το ίδιο σύστημα αλλά με δύο MC. Εκεί αλλάζω και εγώ και χτυπάω από τον άξονα με 4d-2dmc-mc-2amc-st και πασες από το κέντρο. Και βγαίνει. Βάζω 2 γκολ στα καπάκια. Στο δεύτερο ημίχρονο με ισοφάρισε βέβαια αν και ηλεγχα τον αγώνα. Τελικά πήγαμε πέναλτι και κέρδισα με ένα άουτ δικό του. Νομίζω σωστή επιλογή έκανα γιατί και οι δύο πασες για τα γκολ βγήκαν στη πλάτη της άμυνας πράγμα που ήθελα να πετύχω. Και είχα και την κατοχή της μπάλας. Απο εκεί και πέρα το ότι ισοφαριστικα δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα ακριβώς. Βέβαια μιλάμε ότι ήταν 11% ισχυρότερος αντίπαλος. Πάντως έχω δει και σε άλλα ματς ότι οι αποβολες δεν πολύ επηρεάζουν το ματς. Πρέπει να έχουν μικρό πεναλτυ από ότι στην πραγματικότητα.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    μπράβο !
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Ευχαριστώ!! Γιώργο ποια η γνώμη σου για τις αποβολες? Θεωρώ ότι δεν επηρεάζουν καθοριστικα ένα ματς. Στο πρώτο ισοφαρισα από 2-0 σε 2-2 μόλις αποβλήθηκε ο παίκτης. Κάτι ανάλογο συνέβη στον επαναληπτικό υπέρ του α ντιπαλου. Το έχω δει και σε άλλα ματς.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    χμμμ, σχετικό.
    εξαρτάται πως σου βγαίνει ο αγώνας.
    εχω δει αρκετά ποστ στο αγγλικό φόρουμ όπου τρώει γκολ ο άλλος όταν ο αντίπαλος τρώει κάρτα.
    αυτό είναι μια μορφή "τρολ".
    βέβαια σε σχέση με το πόσα μέλη έχουν ποστάρει , ποσες σεζόν και΄πόσα ματς έχουν δώσει, είναι ένας ελάχιστος αριθμός θα έλεγα και όχι ένα συχνό φαινόμενο όπως φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

    όταν παίζω ενάντια σε 10, μια βελτίωση βλέπω στον αγώνα.
    εκείνο που δεν κατάφερα έως τώρα είναι να χτυπήσω γερά αυτήν την αδυναμία του αντιπάλου.
    πχ, τρώει αποβολή ο dr του, βάζω aml, amc στην αριστερή πλευρά, ή βάζω δύο φορ προς την αριστερή πλευρά και δινω και εντολές από τα αριστερά, αλλά πάλι δεν καταφέρνω να τον χτυπήσω γερά από εκει.
    Last edited by nikolgiorgos; 09-08-2016 at 01:22 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Θα συμφωνήσω, οταν παιζει παικτης με 10 παίκτες τα πραγματα γερνουν λιγο με το μερος του αλλου. Φυσικα σημασια εχει η θεση και αν ο μανατζερ το βλεπει και κανει διορθωτικες κινησεις. Αν το γυρισει σε ποιο αμυντικο συστημα ισορροπημενο με λιγοτερα ατομα στην επιθεση και αντεπιθεσεις, η διαφορα εξομαλυνεται.

    Οσες φορες εχει τυχει να φαει καρτα αντιπαλος και να μην βλεπει το ματς κι εγω ποτε δεν καταφερα να παρω πλεονεκτημα χτυποντας στην αδηναμια. Ειδικα οταν κανω μονοπατο το παιχνιδι οπως ανεφερες απο πανω βλεπω και μειωση της επιθετικοτητας σαν να χανει την ισορροπια ομαδα. Απλα παραμενω προσηλωμενος στο αρχικο συστημα (αν πηγαινε καλα μεχρι τοτε) και κερδιζω καπως πιο ευκολα

  10. #10
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Εγω σε αυτη την περιπτωση το αλλαζω ενας εναντιον ενος και εντονη πιεση και βαζω φρεσκους παικτες και κερδιζω ανετα

    Στάλθηκε από το SM-G7105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk