Results 1 to 7 of 7

Thread: Ημιτελικός κυπέλλου 2ο leg

  1. #1
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244

    Ημιτελικός κυπέλλου 2ο leg

    Καλησπέρα παίδες.

    Παίζω ημιτελικό κυπέλλου στον επαναληπτικό στην έδρα του αντιπάλου μου, ο οποίος είναι αρκετά δυνατότερος από εμένα(+20%). Στο πρώτο παιχνίδι τον κέρδισα 4-0 παίζοντας αμυντικά με αντεπιθέσεις. Εγώ με 4-5(2dmc,mc,ml,mr)-1 και αυτός με 4-4-2.Λογικά θα κατεβάσω πάλι το ίδιο σύστημα στον επαναληπτικό.Εάν αυτός παίξει φουλ επίθεση σε τι να το γυρίσω? 5-3-2?
    Αυτή είναι η ομάδα του και επιπλέον έχει ακόμα έναν 5αστερο ST, έναν 4στερο aml, και έναν επικίνδυνο 4+στερο dc/dmc στις αλλαγές που δεν φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία
    Ημιτελικός κυπέλλου 2ο leg-1.jpgΗμιτελικός κυπέλλου 2ο leg-2.jpgΗμιτελικός κυπέλλου 2ο leg-3.jpg
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Ημιτελικός κυπέλλου 2ο leg-2.jpg  

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Όχι μωρέ, αφού δούλεψε το σύστημα σου μην το χαλάς.
    Απλά εγώ θα έβαζα έντονη πίεση και μετά το 25-30 αν κάνει πολλά σουτ και μαν του μαν.
    Ίσως και κοντινές πάσες, πιο τικι-τάκα παιχνίδι για να έχω κατοχή και να μην δίνω πολλές ευκαιρίες για αντεπιθέσεις.
    Σκληρά μαρκαρίσματα μην βάλεις όμως, μην χάσεις παίκτες για τελικό.
    Αν δεις από νωρίς ότι πάει καλά το παιχνίδι και τό'χεις, κάνε καμία αλλαγή να προφυλλάξεις παίκτες που έχουν κίτρινη κάρτα μην φανε και 2η.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244
    ευχαριστώ το χω στο νου μου αυτο, απλά αναρωτιέμαι τι να κάνω αν τυχόν to ρισκάρει με μόνο δύο αμυντικούς και ένα αμυντικό χαφ δηλαδή κάτι σαν 2-6-2

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Κράτα την ομάδα σου, το σχήμα, παίξε μπάλα με τις οδηγίες μόνο.
    Θα φανεί που πάει το ματς.
    Εχεις σκορ ασφαλείας, μην ρισκάρεις πολύ.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244
    Θα παίξω ημιτελικό κυπέλλου με έναν αντίπαλο που παίζει 4-1-4-1 και μου ρίχνει περίπου 12-15% (85%>72%, αν και ενισχύομαι ). Έχει παντού 5αστερους, σε μερικές θέσεις και λίγο πιο ποιοτικούς παίκτες, αλλά δεν βλέπει τα παιχνίδια του. Καμιά εμπειρία με τακτικές απέναντι σε αυτό το σύστημα?

  6. #6
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244
    Ευτυχώς για εμένα, σε αντίθεση με τον dsio, έχω έναν φαινομενικά ευκολο αντίπαλο στον τελικό του κυπέλλου. Του ρίχνω κοντά στο 30%,

    Ημιτελικός κυπέλλου 2ο leg-2.jpg

    οπότε μάλλον θα πάω με το 4-5-1v επιθετικά, από τα πλάγια, κοντές πάσες,χωρίς αντεπιθέσεις, έντονη πίεση, μαν το μαν από το 25' και οφσάιντ. Μάλλον θα ρίξω ένα αστέρι σε έναν dc για να βάλω έναν με ειδικότητα στο τείχος, καθώς δεν βλέπω άλλη απειλή από τον 5στερο aml του με ειδικότητα στα foul. Παίζει και με τιμωρημένο τον ένα αμυντικό, χωρίς να έχει άλλον αμυντικό στις αλλαγές και με κίτρινο θαυμαστικό σε άλλους τρεις παίκτες

  7. #7
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244
    και όπως ήταν αναμενόμενο νικήσαμε εύκολα (από το 74' και μετά ) με 5-0.
    Ευχαριστώ nikolgiorgοs και posidonas!!!