Thread: Εναντίον ασύμμετρου και 4-5-1v CL

Apprentice
    Sep 2018
    244

Εναντίον ασύμμετρου και 4-5-1v CL

Και εκεί που ήμουνα μες στην τρελή χαρά, καθώς, βλέποντας τις κληρώσεις στην αρχή της σεζόν, λέω "ώπα, εύκολο τρεμπλ φέτος", μιας και όλες οι ομάδες στο κύπελλο και στο CL ήταν 25% κάτω, να σου που πετάγεται αυτός ο ρώσος από το πουθενά με μια ομάδα 3% δυνατότερός μου. Τις τελευταίες μέρες κατεβάζει το παρακάτω ασύμμετρο σύστημα, ενώ στα περισσότερα παιχνίδια κατέβαινε με 4-5-1v. Νομίζω ότι δεν βλέπει τα παιχνίδια, μιας και δεν κάνει αλλαγές στα ματς.

και αυτός είμαι και εγώ

Η αναμέτρηση θα γίνει σίγουρα στα προημιτελικά δηλαδή Πέμπτη και Σάββατο. Σκέφτομαι να πάω 4-5-1v απέναντι στο ασύμμετρό του και 3w-2dmc-2-2w-1 εάν το γυρίσει σε 4-5-1v. Αμυντικά,αντεπιθέσεις,μικτ ές πάσες με man to man μετά το 25. Θα έχω δώσει και δύο νέες θέσεις στην ενδεκάδα μου μέχρι τότε(amc), οπότε όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες

2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Jul 2014
    17,714
    θα μπορούσες να βάλεις τον amc αντί για dl αφού δεν έχει από αριστερά κάποιον.
    φέρε τον dmc λίγο πιο αριστερά, να καλύπτει τον amc του.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ

3. #3
    Apprentice
    Sep 2018
    244
    Αυτό που λες γίνεται αν ξεκινήσω τον dl σαν dc και τους πάω όλους μια θέση μπροστά δηλ, dr-2dc-dmc-2mc-amc-aml-r-st

Επίσης αν είναι μέσα, είναι ίσως λίγο ριψοκίνδυνο, μιας και μπορεί να αλλάξει τον επιθετικό φωτιά που έχει σε amr ανά πάσα στιγμή (μετά θέλω πολλά κλικ στις τακτικές και στις θέσεις, ίσως πάρει χρόνο). Λογικά αμυντικά, αντεπιθέσεις,μικτές, μικτές,έντονη πίεση, μαν το μαν μετά το 25

ενάντια στο 4-5-1v είναι εντάξει το 3w-2dm-2mc-2amlr-st ή μπορώ να δοκιμάσω και κάτι άλλο?

4. #4
    Jul 2014
    17,714
    ε, ξεκίνα με 4-5-1 V και αν δεν είναι μέσα, ρίσκαρε το σύστημά μου.

όχι αυτό
    3w-2dm-2mc-2amlr-st

5. #5
    Apprentice
    Sep 2018
    244
    Τελικά πήρα το ρίσκο του Nik dr-dc-dc-dmc- aml-r-c-st απέναντι στο πιο πάνω ασύμετρο του και έχασα 2-1 εκτός έδρας. Ο αντίπαλος μάνατζερ δεν ήταν μέσα.
    Αμυντικός προσανατολισμός, μικτές πάσες, με αντεπιθέσεις,ζώνη και μαν το μαν μετά το 35, χωρίς offside και με όλα τα bonus στην άμυνα.
    Θεωρώ ότι μάλλον ήταν αποτέλεσμα από κακό ζάρι.
    Από πλευράς παιχνιδιού και game animations είχαμε τις ευκαιρίες, αλλά όπως γίνεται και στην μπάλα όποιος χάνει τις ευκαιρίες δέχεται γκολ. Έτσι λοιπόν χάσαμε δύο τετ α τετ (από αυτά που βγαίνει ο τερματοφύλακας) και είχαμε και δύο δοκάρια. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας έπιασε ένα σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο εκτίναξε την απόδοσή του στο 7,5 για το πρώτο ημίχρονο. Και ενώ περιμέναμε το δεύτερο ημίχρονο για να ανέβει η απόδοση της ομάδας και να πέσει η αντίστοιχη του αντιπάλου, η αντίπαλη απόδοση συνέχισε να ανεβαίνει και να βλέπει 7+ και εμείς μέναμε σταθεροί στο 6,5. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας εκτοξεύθηκε στο 8,5. Ακόμα και ο δίστερος dmc -ο βασικός τιμωρημένος- του έφτασε στο 8. Ευτυχώς ήρθε γκολ λύτρωση από στημένο και μας δίνει ελπίδες για τη ρεβάνς, η οποία είναι αύριο.

Σκέφτομαι να παρατάξω το ίδιο σχήμα, αμυντικά, με τις ίδιες τακτικές και ελπίζω για την ανατροπή. Ίσως να το γυρίσω επιθετικά αν δεχτώ νωρίς γκολ ή δεν έχω σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο.

6. #6
    Jul 2014
    17,714
    φαίνεται καθαρά ότι ήταν ζάρι.
    Αν δεν είναι παρών στον 2ο γύρο, θα περάσεις εύκολα.
    Μην αγχώεσαι, και με 1-0 περνάς εσύ.

7. #7
    Apprentice
    Sep 2018
    244
    και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο μας έσπασε την καρδιά στο πρώτο ημίχρονο κερδίσαμε 4-1 και προκριθήκαμε στα ημιτελικά!

ένα ευχαριστώ στον nikolgiorgos!!

Ξεκινήσαμε όπως στο 1ο παιχνίδι, αμυντικά ασύμετρα απέναντι στο ασύμετρο του, με dr-2dc-dmc-2mc-aml-r-c-st. Αμυντικό μπόνους και οι βαθμολογίες των παικτών μου ανέβαιναν περισσότερο από τις δικές του.Βάλαμε και το μαν το μαν νωρίς στο 25 και το ζάρι είχε αρχίσει να γυρνάει...και μετά δεχτήκαμε γκολ.Αμέσως το γύρισα σε επιθετική νοοτροπία, χωρίς αντεπιθέσεις με οφσάιντ και μπόνους επίθεση. Αποτέλεσμα 4-1. Ο αντίπαλος μάνατζερ δεν ήταν μέσα.