Results 1 to 10 of 10
Like Tree3Likes
  • 2 Post By valentin pndl
  • 1 Post By spooku

Thread: Cum se joaca cel mai bine cu formatia 4-4-2 ? Tactici si sageti.

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Eu am formatia 4-4-2 cu fiecare jucator evoluand pe postul lui.
    Intrebarea e cum pun mentalitatea echipei, stilul de joc, stilul de pressing, stil de deposedare, stil de pase, stil de marcaj si ce bifam? contra-atac sau offside? Mai ales cum aleg sagetile? cui le pun, cum le pun (rosii sau albastre)?
    Adaugati aici sugestii de variante pe care le-ati folosit voi si ati castigat majoritatea meciurilor. Succes tuturor la echipe!
    Last edited by Nibiru; 04-10-2013 at 10:01 AM.

  2. #2
    Pro Ro Edu's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Huelva
    Posts
    904
    nu am jucat niciodata cu formatia asta si ma tenteaza pentru sezonul viitor , chiar sunt curios cine are experienta cu formatia asta ce setari are nevoie/recomandate !

  3. #3
    Rookie adriano_vl's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    66
    depinde si de adversar
    4-4-2 DL,DR,MR,ML cu sageti rosii
    mentalitate:
    -defensiv , atac pe flanc, pase lungi si bifezi contraatac puternic
    -normal, atac pe fanc, pase mixte, fara contraatac si fara pas la ofsaid eu asa zic ca e cel mai bine bafta!
    si ar mai fi
    -normal, mixt, pase mixte, fara contraatac si fara pas la ofsaid
    Last edited by adriano_vl; 04-04-2013 at 11:08 PM.

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Mersi! suna bine...o sa incerc meciul viitor.
    Last edited by Nibiru; 04-09-2013 at 06:22 PM.

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    90
    Eu am jucat primele 3 sezoane cu sistemul asta, cu sageti rosii la MR si ML si sageti albastre la ambii DC, ofensiv, stil de joc mixt, pase mixte, marcaj zonal, stil de deposedare pe tot terenul, fara contraatac si fara pas la ofsaid. Ideea e ca aveam lot mai bun ca si competitorii mei, castigand sezoanele 2 si 3 si terminand pe locul 2 sezonul 1, in care am intrat cu 1 saptamana inainte de final. In toate aceste sezoane, au fost meciuri, cu echipe mai slabe, in care simteam nevoia sa joc ceva mai ofensiv, intrucat nu reuseam sa marchez sa zicem 60-70 de minute, si trebuia sa bag un AMC, inlocuind ori un MC ori un DC. Pare o echipa echilibrata, eu personal in afara de situatiile expuse mai sus fiind extrem de multumit. Am avut totusi probleme destul de mari cand am jucat impotriva echipelor 4-4-2 narrow diamond, chiar daca aveam lot net superior, in schimb nu am avut probleme impotriva echipelor 4-5-1 V, contrar celor citite pe forum.
    Acum am ramas cu o idee fixa, sa aglomerez centrul terenului, de aceea joc mai mult 3-1-4-2, 3-5-2 sau 3-4-1-2.
    Ro Edu and Florin Calota like this.

  6. #6
    Newbie
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by adriano_vl View Post
    depinde si de adversar
    4-4-2 DL,DR,MR,ML cu sageti rosii
    mentalitate:
    -defensiv , atac pe flanc, pase lungi si bifezi contraatac puternic
    -normal, atac pe fanc, pase mixte, fara contraatac si fara pas la ofsaid eu asa zic ca e cel mai bine bafta!
    si ar mai fi
    -normal, mixt, pase mixte, fara contraatac si fara pas la ofsaid
    Oki am inteles, dar ceilalti jucatori care au ramas au sageti albastre sau sunt fara sageti?
    Sagetile albastre la ce jucatori se pun? e mai bine sa ii lasi fara sageti?
    E bine asa cum i-am pus eu?

    Cum se joaca cel mai bine cu formatia 4-4-2 ? Tactici si sageti.-524772_10200507131054751_831207185_n.jpg
    Last edited by Nibiru; 04-09-2013 at 06:22 PM.

  7. #7
    Rookie adriano_vl's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    66
    eu nu joc cu sageti nici o data pe atacanti si pe FC merge cand ai mentalitatea Defensiv

  8. #8
    Newbie
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Salut baieti! Joc in CUPA si am o intrebare...adversarul are 4-1-3N-2, iar eu am 4-4-2 normal.
    Adversarul are echipa putin mai slaba, dar joc la el acasa.
    Ce formatie sa pun sa il inving? E buna asta: 4-3N-2(AML/AMR)-1 ?
    Ce ziceti, sa joc pe atac puternic sau pe defensiva? Daca stie cineva mai bine sa imi spuna toate acele comenzi de la antrenor...
    Last edited by Nibiru; 04-09-2013 at 06:23 PM.

  9. #9
    Newbie spooku's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Nibiru View Post
    Eu am formatia 4-4-2 cu fiecare jucator evoluand pe postul lui.
    Intrebarea e cum pun mentalitatea echipei, stilul de joc, stilul de pressing, stil de deposedare, stil de pase, stil de marcaj si ce bifam? contra-atac sau offside? Mai ales cum aleg sagetile? cui le pun, cum le pun (rosii sau albastre)?
    Adaugati aici sugestii de variante pe care le-ati folosit voi si ati castigat majoritatea meciurilor. Succes tuturor la echipe!
    Pentru 4-4-2 classic :

    Mentalitate : Normala
    Stil de joc : pe ambele flancuri
    Pressing : in jumatatea proprie daca adversarul e mai bun sau pe tot terenul daca adversarul e mai slab
    Deposedare : Normala
    Stil de pase : Scurte
    Marcaj : Zonal
    Fara contraatac si fara offside

    Pui sageata rosie la ML si la MR

    Si acum fac o sa deviez de la subiect .
    Poate multi or sa ma contrazica in legatura cu pasele scurte,dar de obicei se folosesc pase scurte cand ai "flat formation" adica formatie plata,dreapta,in linie (ML MC MC MC ML sau MC MC MC... etc.) si pasa scurta merge perfect pentru 4-4-2, 3-5-2 ...etc.

    Contraatacul merge perfect cu o formatie defensiva pentru ca atunci cand ai contraatacul bifat il lasi pe adversar sa preia posesia mingii in jumatatea ta de teren si sa ii prinzi in faza proasta.

    In fine,incearca tacticile pe care ti le-am scris,joaca 3-4 meciuri si o sa vezi schimbari in bine. Pentru mine merge perfect.
    Florin Calota likes this.
    Season 5
    League : 3 win , 1 runner up
    Champions League : 1 win, 1 quarter final, 1 semi-final
    Cup : Best - Top 16

  10. #10
    Newbie
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1
    Eu unul joc in formatia urmatore: 4 fundasi ; 3 mijlocasi (1 central unul dreapta si altul stanga) ; 1 mijlocas ofensiv in pozitie centrala si 2 atacanti iar la cel din stanga am dat sa coboare si mi-a mers destul de bine... nu e bine sa aglomerezi prea mult zonele nici la fundasi nici la centru nici la atac pentru ca nu prea fac treaba asa...bafta!!