Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 214
Like Tree158Likes

Thread: Διοργανώσεις του Top Eleven

  1. #11
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Εδω βλέπουμε μια ανακοίνωση από το ΤΕ σχετικά με την κλήρωση του κυπέλλου
    http://forum.topeleven.com/top-eleve...p-changes.html
    Ο Μοι εδώ λέει ότι για να γίνει το γκρουπάρισμα ανά ποιότητα, των ομάδων στο κύπελλο, μετράνε οι 14 παίκτες με την ανώτερη ποιότητα (αυτό το ξέραμε), άσχετα αν την νέα σεζόν το συμβόλαιο τους έχει λήξει ή όχι.
    Εγώ είχα την εντύπωση ότι αυτό ίσχυε ούτως ή άλλως αλλά τέλος πάντων.
    Στο ποστ #7 τον ρωτάω :
    Αν έχουμε 8 παίκτες 6* και 6 παίκτες 1* (παίκτες ακαδημίας από παλιότερες σεζον - κάτι που κάνω και γω) και από τους 6* παίκτες μου στους 5 έχει λήξει το συμβόλαιο . Τότε το παιχνίδι την 1η μέρα το παιχνίδι μου δίνει άλλους 5 βετεράνους 3* παίκτες για να ξεκινήσω την σεζόν με ενεργή 14άδα. Σωστά ?
    Τότε τι γίνεται με την κλήρση ?
    1) Σενάριο : Η κλήρωση γίνεται με αυτούς τους 8 6* και 6 1* παίκτες - δηλ. η κλήρωση του κυπέλλου γίνεται πριν την νέα σεζόν, πριν το παιχνίδι μου δώσει τους βετεράνους
    2) σενάριο : Η κλήρωση του κυπέλλου γίνεται αφού υπολογίσει και μου δώσει το παιχνίδι τους 3* βετεράνους.
    Έτσι θα λάβει υπόψιν τους 8 6* (εφόσον δεν έχει σημασία αν έχει λήξει το συμβόλαιο τους ή όχι), τους 5 βετεράνους 3* και έναν μόνο από τους 1* παίκτες μου.
    Φυσικά έτσι είναι πιο ψηλό το επίπεδο ποιότητας της ομάδας μου.

    Στο ποστ #15, μου απαντάει ότι λογικά πρέπει να είναι το σενάριο νο2 αλλά δεν είναι σίγουρος.
    Ισως δώσει απάντηση αργότερα. Θα δούμε.
    MrNobody MrNobody likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #12
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Επειδή αυτός είναι ο τρόπος που παίζω για να κυνηγάω το κύπελλο, θα δώσω ένα παράδειγμα από την ομάδα μου αυτή την σεζόν.
    Αυτοί είναι οι παίκτες που έχω κρατήσει για την νέα σεζόν.
    Εχω κρατήσει 7 παίκτες με την ανώτερη ποιότητα - εντάξει, οι 7* είναι στην αρχή του 7ου αστεριού,
    και 7 παίκτες χαμηλής ποιότητας - είναι κρατημένοι παίκτες της ακαδημιας (με 0τ).
    Εχω και έναν 5* που προσπαθώ να τον πουλήσω , αλλιώς θα φύγει με "άμεση πώληση".
    Το συμβόλαιο των Willian & Ronaldinho έχει λήξει, οπότε το παιχνίδι θα μου δώσει 2 βετεράνους.
    Αν ισχύει όμως το σενάριο νο2, τότε αυτοί οι βετεράνοι 3* θα πάρουν την θέση 2 1* παικτών μου με χαμηλή ποιότητα
    οπότε για να μην το ρισκάρω, θα υπογράψω τα δύο συμβόλαια και θα πάω με 7 + 7 χαμηλής ποιότητας

    * έστω και αν αυτοί οι 2 παίκτες θα μου ήταν χρήσιμοι στα δύο πρώτα ματς του κυπέλλου.
    Διοργανώσεις του  Top Eleven-team-last-day.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #13
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125
    Για να καταλάβω όμως... πότε θα αγοράσεις παίκτες για να συμπληρώσεις την ομάδα σου;
    Κυριακή πρωί αφού γίνει η ανακοίνωση των παιχνιδιών, η θα περιμένεις να οριστεί και το πρωτάθηλμα για να ολοκληρώσεις την ομάδα;

  4. #14
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Τις τελευταίες σεζόν, επειδή υπάρχει διαβάθμιση σύμφωνα με την ποιότητα και στις κληρώσεις των πρωταθλημάτων, αποφεύγω να αγοράσω την 1η μέρα.
    Παλιά, συπλήρωνα την 11άδα ή 14άδα την 1η μέρα.
    Τώρα θα δω τι θα μου βγάλει στο κύπελο αύριο και μάλλον θα ρισκάρω να πάω με αυτήν την ομάδα, ίσως αγοράζοντας κάποιον αμυντικό ακόμα.
    Με τέτοιο μ.ο. ποιότητας, πολλές φορές μου βγαίνουν ομάδες παρατημένες στον 1ο γύρο και δεν έχω πρόβλημα.
    Αν μου πέσει κάποιος ενεργός και δω ότι αρχίζει να φτιάχνει ομάδα, τότε θα πάρω και γω παίκτες.
    Αν πάρω αύριο 4 5* για να κάνω 11άδα, τότε μπορεί να μου βγάλει καμιά κλήρωση στο πρω με 6* ομάδες (με νεαρούς σε ηλικία παίκτες, χρήματα κλπ).
    Το δύσκολο σε αυτήν την φάση είναι το πρωί της Τρίτης, που ξεκινάει το πρω και το τσου-λου και εκεί θα είναι έτοιμες καλές ομάδες.
    Εκεί πρέπει να ενεργήσω γρήγορα για να συμπληρώσω την 11άδα τουλάχιστον.
    Ε, τώρα αν χάσουμε και τα πρώτα ματς, πιστεύω να αναπληρώσω.
    Το κύπελο είναι ίσως το πιο κρίσιμο, μην γίνει καμιά πατατιά.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #15
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    στο ch.l. στην ισοβάθμια στον όμιλο δεν μετρά η διάφορα τερμάτων ? Καταχτηκα δεύτερος με καλύτερη διαφορά με βάση τα μεταξύ με τον πρώτο αποτελέσματα
    Last edited by Fcgrfr; 04-16-2016 at 06:22 AM.

  6. #16
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Δεν μου δίνεις την πληροφορία αλλά υποθέτω ότι εννοείς μεταξύ 3 ομάδων ?
    Σε αυτήν την περίπτωση (όπως γράφω), είναι η διαφορά τερμάτων μόνο για τα αποτελέσματα μεταξύ των τριών ισόβαθμων.
    Αν έχεις ρίξει 10 γκολ στην 4η και πιο αδύναμη ομάδα, αυτά δεν υπολογίζονται.
    Πρόσεξε την φράση -κλειδί, "μεταξύ των ισόβαθμων".
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #17
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Όχι μεταξύ δυο ομάδων ισοβάθμια αυτο συνεβει, μέτρησε τα μεταξύ μας αποτελέσματα. Ενώ προτελευταία αγωνιστική με βγάζε πρώτο πάλι με ισοβάθμια κ καλύτερη διαφορά τερμάτων
    Last edited by Fcgrfr; 04-16-2016 at 08:00 AM.

  8. #18
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    είναι αυτό που γράφω - "μεταξύ των ισόβαθμων".
    βρήκα ένα παράδειγμα από μια μου ομάδα και το παραθέτω
    εδώ είναι που οι περισσότεροι μπερδεύονται
    πως η satria με χειρότερη διαφορά βγήκε πρώτη ?
    πάμε στα μεταξύ τους αποτελέσματα (των ισόβαθμων)
    αφού έχουν ίδια τέρματα και ίδια διαφορά τερμάτων, η satria βγήκε 1η στο γκρουπ, γιατί πέτυχε τα περισσότερα τέρματα εκτός
    (στα μεταξύ τους πάντα παιχνίδια).
    Διοργανώσεις του  Top Eleven-ch-l-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1.jpg
    Fcgrfr likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #19
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    @Ορέστης Δημητρόπουλος
    Σου απαντώ εδώ γιατί είναι το παράδειγμα με την φώτο επάνω.
    Το πρώτο ξεκαθάρισμα γίνεται μεταξύ των ισόβαθμων (και μόνο).
    Αν η Satria έχανε και αυτή 2-3, τότε θα ήταν ισόβαθμοι και με ίδια διαφορά και τέρματα οπότε θα πηγαίναν και στα αποτελέσματα που έφεραν και με τις άλλες ομάδες και σ'αυτήν την περίπτωση θα έβγαινε 1ος ο άλλος γιατί θα είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων.

    * Όταν έχουμε 3 ομάδες ισόβαθμες, τότε γίνεται το 1ο ξεκαθάρισμα μεταξύ των 3 (αφήνοντας εκτός υπολογισμών την 4η του ομίλου).

    Μετά γίνεται το 2ο ξεκαθάρισμα μεταξύ των δύο καλύτερων που έμειναν από το 1ο ξεκαθάρισμα.
    Last edited by nikolgiorgos; 04-16-2016 at 04:11 PM.
    Dimitris.S likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #20
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Nik πως μπορουμε να σποφυγουμε τα θηρια την επομενη σαιζον καμμια ιδεα?

Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast