Results 1 to 5 of 5

Thread: Απορίες για φόρμα, κατάσταση, ηθικό

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    41

    Απορίες για φόρμα, κατάσταση, ηθικό

    Γεια σε όλους

    Νέος εδώ.

    Ερωτήσεις τηλεγραφικά:

    1. Διαβάζω ότι σημαντικό κριτήριο για την επιλογή ενός παίκτη για να είναι βασικός (το πιο σημαντικό; ) είναι η φόρμα. Πως βλέπω ποιος είναι πιο φορμαριεμένος;

    2. Φαντάζομαι ότι η κατάσταση είναι σημαντικός παράγοντας. Πόσο θεωρείται αποδεκτό για να παίξει ένας παίκτης; 80% ; 90%;

    3. Το ηθικό τι ρόλο παίζει; πως ανεβοκατεβαίνει;

    4. Πόσο κατάσταση τρώει ένας αγώνας; το ίδιο τρώνε τα επίσημα και τα φιλικά;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην χρειάζεται να γράψει κάποιος 2000 λέξεις για να μου απαντήσει.


  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Καλησπέρα
    Την φόρμα των παικτών μπορούμε να την δούμε ως γενική εικόνα σε αυτόν τον πίνακα
    Αυτή είναι μια ομάδα μου, ο ΡΙΝΟΚΕΡΟΣ
    Απορίες για φόρμα, κατάσταση, ηθικό-form-d8.jpg

    εδώ μπορούμε να δούμε πχ ότι ο αμυντικός ο DL-DC Doraghi είναι σε χειρότερη φόρμα από τον DL-DC Mashinchi.
    Ο πρώτος έχει καλύτερη ποιότητα, είναι τώρα 39 (και έχει και ικανότητα κεφαλιές) ενώ ο δεύτερος είναι στην αρχή του πέμπτου αστεριού, είναι 35 δηλ. αλλά έχει καλύτερη απόδοση στους τελευταίους αγώνες. Οπότε αν έχω αύριο έναν κρίσιμο αγώνα, θα χρησιμοποιήσω τον δεύτερο.
    Οι ST μου δεν είναι σε καλή κατάσταση. Βαθμολογίες 7άρια και χωρίς να σκοράρουν, σημαίνουν ότι δεν είναι σε καλή φόρμα.
    Τώρα πήρα ένα καινούργιο, με εδικότητα ενας-προς-ένα, έπαιξε 3 αγώνες, πηρε και ένα 8άρι και θα περιμένω να δω πως θα προχωρήσει.
    Καλά που σκοράρουν οι ακραίοι μου.
    Οι άλλοι μου οι παίκτες, είναι γενικά σε καλούτσικη κατάσταση.
    (Αυτή η ομάδα μου είναι lv4, είναι πρώτη στο πρω, πρώτη στον όμιλο του CH.L. και έχει περάσει στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

    Ένας άλλος τρόπος, είναι να παρακολουθούμε τα σχόλια του αγώνα. Πως περιγράφει πχ τον τερματοφύλακα, αν κάνει καλές εξόδους στα κόρνερ, αν πιάνει με σιγουριά την μπάλα.
    Για έναν μέσο, αν κάνει λάθος μπαλιές κλπ
    Για έναν αμυντικό αν επεμβαίνει πολλές φορές και κόβει την μπάλα, αν απομακρύνει με το κεφάλι κλπ
    για έναν επιθετικό, αν τον κόβουν πολλές φορές, αν σουτάρει έξω από την εστία.
    Αυτά είναι χαρακτηριστικά (ατομικά τάκλιν, λάθη, χαμένα σουτ, κεφαλιές απομάκρυνσης, αποκρούσεις κόρνερ) που δεν φαίνονται στα στατιστικά και μπορούμε να τα παρατηρούμε μόνο στην διάρκεια του αγώνα
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    -αν η κατάσταση των παικτών μου είναι 80-85% τον ξεκινάω έτσι τον αγώνα. αν όμως έχω σημαντικό αγώνα στο ch.l. ή στο κύπελλο, τότε φροντίζω να είναι τουλάχιστον 95% γιατί μπορεί να έχει και εξτρά χρόνο (παράταση).

    - γενικά για το ηθικό :
    το ηθικό είναι κάτι σαν δείκτης της κατάστασης του παίκτη. αν βλέπεις ότι πέφτει, σημαίνει ότι ίσως μπαίνει σε φάση ντεφορμαρίσματος.
    αν ο παίκτης κάνει 1-2 καλές εμφανίσεις, τότε το ηθικό ανεβαίνει.
    το ηθικό μπορεί να πέσει και έτσι ξαφνικά από μια κακή στιγμή σε έναν αγώνα : να φάει κάρτα, να χάσει πέναλτυ ή να τραυματισθεί.
    από την άλλη, το πολύ χαμηλό ηθικό μπορεί να προκαλέσει και αυτά τα παραπάνω προβλήματα γι'αυτό δεν αφήνω τους παίκτες μου να φτάσουν σε κατάσταση ηθικού "κακή". δίνω 2 μαζεμένα μπλε, για να ανέβει στο φουλ.
    δεν δίνω όμως αν καλό και πιο πάνω.
    το να έχεις τους παίκτες σε φουλ ηθικό, δεν σημαίνει ότι θα έχουν και σούπερ απόδοση.
    ένας παίκτης με μέτριο ηθικό, μπορεί να πιάσει καλή απόδοση.
    Αυτά.

    -ένας αγώνας τρώει περίπου 20-25% της κατάστασης του παίκτη. στο φιλικό, λιγότερο (περίπου 12-15%).
    αν όμως έχεις δώσει εντολές για "έντονο" μαρκάρισμα ή μαν του μαν άμυνα, τότε τρώει παραπάνω κατάσταση.
    προσοχή εκεί.
    Last edited by nikolgiorgos; 10-27-2015 at 06:43 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    41
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... νομίζω τα έπιασα τα λεγόμενα... θα δείξει.

  5. #5
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    αν δεν πάει στο 0, στο τελευταίο επίπεδο το ηθικό, βαλιτσάκια δεν ξοδεύω.