Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
Like Tree1Likes

Thread: Top Eleven 2016, ένα πρώτο review

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Top Eleven 2016, ένα πρώτο review

    Λοιπόν κάνοντας ένα πρώτο review (ρηβιού που λέμε στα Ελληνικά) για την νέα έκδοση, να πω τα εξης.
    Έβαλα την νέα έκδοση και στους 3 browser που έχω, mozila,chrome & opera (έχω 3 προφιλ και αντίστοιχες ομάδες), ακολουθώντας τις συμβουλές του τύπου της νορντέους (που έγραψα και για εσάς) και δεν είχα κανένα πρόβλημα παρά μόνο λίγο καθυστέρηση την πρώτη φορά.

    Απ'ότι βλέπω ο χρόνος φόρτωσης είναι σχεδόν ο ίδιος με αυτόν της προηγούμενης έκδοσης. Ενώ με την παλιά έκδοση έπαιζα με την εφαρμογή του fb, τώρα είναι καλύτερα με το play του topeleven.com παρά μέσω fb. Το πρόβλημα είναι ότι η νέα έκδοση τρώει πολύ RAM με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να παίζω και με τα 3 προφιλ μαζί.
    Αυτός είναι ο τρόπος που έπαιζα ως τώρα, με 3 fb ανοιχτά, 3 ομάδες, χαζεύοντας, κουβεντιάζοντας και παρακολουθώντας και το φόρουμ.
    Έτσι η μόνη λύση είναι να παίζω με την παλιά εφαρμογή όσο τρέχει ακόμα.
    Προχθές έπαιζα, χθες δεν μου την φόρτωνε, σήμερα μπορώ να ξαναπαίξω.
    Αν δεν γίνεται, θα πρέπει να έχω μόνο ενα προφιλ/ομάδα και να πηγαίνω στα άλλα όταν έχω κάποιο αγώνα ή προπόνηση ή ψάχνω για παίκτη. Αυτό σημαίνει επίσης ότι κάποιους φίλους από τις άλλες ομάδες μου θα τους "ρίχνω" στις υποστηρίξεις.

    Ο υπολογιστής μου (lap top), δεν είναι καινούργιος αλλά έχει 1 GB κάρτα γραφικών nvidia και i5.
    Στο κινητό τώρα, έχω βάλει την νέα έκδοση στο κινητό που αγόρασα πρόσφατα (Turbo X, τετραπύρηνο, από το Πλαίσο, με 129 euro) και τρέχει επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Στο παλίο μου κινητό, 2 πύρηνο Samsung, είχα την παλιά εφαρμογή η οποία δεν τρέχει πλέον (αν και έκανα απεγκατάσταση/εγκατάσταση ξανά).
    Δεν κατεβάζω την νέα έκδοση (αφού την έχω και στο άλλο) και περιμένω μην τυχόν ξεμπλοκάρει.
    Όσον αφορά το παιχνίδι, η αναφορά μου θα είναι σαν να βλέπω την έκδοση για 1η φορά μιας και δεν την είχα κατεβάσει στο κινητό μου :
    Πολύ ωραία γραφικά αλλά σαν λειτουργία, τουλάχιστον στο pc, σχεδόν παντού θέλει τον διπλάσιο χρόνο για πολλές από τις λειτουργίες που είχαμε ως τώρα.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα το βλέπω όσον αφορά το τσεκάρισμα για την αγορά παικτών, όπου λείπουν τα φιλτραρίσματα που είχε η παλιά έκδοση.
    Το να κρατάω κάποιους παίκτες μου στην λίστα διαπραγματεύσεων μοιάζει δύσκολο αλλά δεν θα μου λείψει κιόλας αφού οι περισσότερες προσφορές που είχα ήταν γελοίες με 1 ή 0 τοκεν.
    Εκεί που είναι δύσκολο, είναι να χρειάζεται να πουλήσεις παίκτες στο τέλος της σεζόν, με 5 ή 0 ποιότητα.
    Οι λύσεις είναι να έχει ειδική ικανότητα (πράγμα που τραβάει πάντα αγοραστές) οπότε αν και δεν πιστεύω ότι 50 πόντοι για μια ικανότητα αξιζουν περισσότερο απ'ότι να πάνε στην ποιότητα (αστέρια) του παίκτη, αν αυτή είναι η στρατηγική του μανατζερ να ξεσκαρτάρει την ομάδα στο τέλος της σεζόν, καλύτερα να επενδύσει πρώτα εκεί.

    Επίσης μια άμεση λύση είναι η άμεση πώληση έστω και με ζημιά.
    Τα θετικά είναι η νέα προπόνηση, όπου βέβαια είναι περίπλοκη αλλά μπορεί να δίνει καλύτερα αποτελέσματα και πιστεύω ότι η νορντέους θα προμοτάρει τις ομάδες που την χρησιμοποιούν (εννοώ ότι ομάδα με κατώτερη ποιότητα μπορεί να κάνει καλύτερες εμφανίσεις και να κερδίζει ομάδες με καλύτερη ποιότητα αλλά που δεν κάνουν εξειδικευμένη προπόνηση).

    Οπότε στην προπόνηση θα πηγαίνω στην νέα έκδοση. Το άλλο καλό είναι ο live αγώνας.
    Εκεί μπορεί να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα για την συμπεριφορά της ομάδας, συστήματα, οδηγίες κλπ.
    Στην παλιά έκδοση ωστόσο, όπου έχεις "πιάτο" τις συνθέσεις, τις βαθμολογίες, τα συστήματα και τα στατιστικά του αγώνα, μπορείς να κάνεις καλύτερο κοουτσάρισμα.
    Οπότε σκέφτομαι, για παρατηρήσεις/δοκιμές, καλύτερα στο live, για καλύτερο κουτσάρισμα στους κρίσιμους αγώνες, καλύτερα στην παλιά έκδοση.
    Αυτή είναι μια πρώτη ματιά.
    Παρακάτω θα κάνω μια ανάλυση στους επιμέρους τομείς.
    Last edited by nikolgiorgos; 02-14-2016 at 07:51 AM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    εδώ έχω κάνει ένα ποστ στο αγγλικό φόρουμ σχετιά με το νέο σύστημα μέτρησης της ποιότητας και των αστεριών.
    όσοι λίγο κατέχουν τ'αγγλικά, μπορούν να το διαβάσουν. Θα μεταφερθεί σύντομα και στο Ελληνικό φόρουμ.
    http://forum.topeleven.com/tutorials...tml#post391342
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    Λοιπόν κάνοντας ένα πρώτο review (ρηβιού που λέμε στα Ελληνικά) για την νέα έκδοση, να πω τα εξης.
    Έβαλα την νέα έκδοση και στους 3 browser που έχω, mozila,chrome & opera (έχω 3 προφιλ και αντίστοιχες ομάδες), ακολουθώντας τις συμβουλές του τύπου της νορντέους (που έγραψα και για εσάς) και δεν είχα κανένα πρόβλημα παρά μόνο λίγο καθυστέρηση την πρώτη φορά.

    Απ'ότι βλέπω ο χρόνος φόρτωσης είναι σχεδόν ο ίδιος με αυτόν της προηγούμενης έκδοσης. Ενώ με την παλιά έκδοση έπαιζα με την εφαρμογή του fb, τώρα είναι καλύτερα με το play του topeleven.com παρά μέσω fb. Το πρόβλημα είναι ότι η νέα έκδοση τρώει πολύ RAM με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να παίζω και με τα 3 προφιλ μαζί.
    Αυτός είναι ο τρόπος που έπαιζα ως τώρα, με 3 fb ανοιχτά, 3 ομάδες, χαζεύοντας, κουβεντιάζοντας και παρακολουθώντας και το φόρουμ.
    Έτσι η μόνη λύση είναι να παίζω με την παλιά εφαρμογή όσο τρέχει ακόμα.
    Προχθές έπαιζα, χθες δεν μου την φόρτωνε, σήμερα μπορώ να ξαναπαίξω.
    Αν δεν γίνεται, θα πρέπει να έχω μόνο ενα προφιλ/ομάδα και να πηγαίνω στα άλλα όταν έχω κάποιο αγώνα ή προπόνηση ή ψάχνω για παίκτη. Αυτό σημαίνει επίσης ότι κάποιους φίλους από τις άλλες ομάδες μου θα τους "ρίχνω" στις υποστηρίξεις.

    Ο υπολογιστής μου (lap top), δεν είναι καινούργιος αλλά έχει 1 GB κάρτα γραφικών nvidia και i5.
    Στο κινητό τώρα, έχω βάλει την νέα έκδοση στο κινητό που αγόρασα πρόσφατα (Turbo Π, τετραπύρηνο, από το Πλαίσο, με 129 euro) και τρέχει επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Στο παλίο μου κινητό, 2 πύρηνο Samsung, είχα την παλιά εφαρμογή η οποία δεν τρέχει πλέον (αν και έκανα απεγκατάσταση/εγκατάσταση ξανά).
    Δεν κατεβάζω την νέα έκδοση (αφού την έχω και στο άλλο) και περιμένω μην τυχόν ξεμπλοκάρει.
    Όσον αφορά το παιχνίδι, η αναφορά μου θα είναι σαν να βλέπω την έκδοση για 1η φορά μιας και δεν την είχα κατεβάσει στο κινητό μου :
    Πολύ ωραία γραφικά αλλά σαν λειτουργία, τουλάχιστον στο pc, σχεδόν παντού θέλει τον διπλάσιο χρόνο για πολλές από τις λειτουργίες που είχαμε ως τώρα.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα το βλέπω όσον αφορά το τσεκάρισμα για την αγορά παικτών, όπου λείπουν τα φιλτραρίσματα που είχε η παλιά έκδοση.
    Το να κρατάω κάποιους παίκτες μου στην λίστα διαπραγματεύσεων μοιάζει δύσκολο αλλά δεν θα μου λείψει κιόλας αφού οι περισσότερες προσφορές που είχα ήταν γελοίες με 1 ή 0 τοκεν.
    Εκεί που είναι δύσκολο, είναι να χρειάζεται να πουλήσεις παίκτες στο τέλος της σεζόν, με 5 ή 0 ποιότητα.
    Οι λύσεις είναι να έχει ειδική ικανότητα (πράγμα που τραβάει πάντα αγοραστές) οπότε αν και δεν πιστεύω ότι 50 πόντοι για μια ικανότητα αξιζουν περισσότερο απ'ότι να πάνε στην ποιότητα (αστέρια) του παίκτη, αν αυτή είναι η στρατηγική του μανατζερ να ξεσκαρτάρει την ομάδα στο τέλος της σεζόν, καλύτερα να επενδύσει πρώτα εκεί.

    Επίσης μια άμεση λύση είναι η άμεση πώληση έστω και με ζημιά.
    Τα θετικά είναι η νέα προπόνηση, όπου βέβαια είναι περίπλοκη αλλά μπορεί να δίνει καλύτερα αποτελέσματα και πιστεύω ότι η νορντέους θα προμοτάρει τις ομάδες που την χρησιμοποιούν (εννοώ ότι ομάδα με κατώτερη ποιότητα μπορεί να κάνει καλύτερες εμφανίσεις και να κερδίζει ομάδες με καλύτερη ποιότητα αλλά που δεν κάνουν εξειδικευμένη προπόνηση).

    Οπότε στην προπόνηση θα πηγαίνω στην νέα έκδοση. Το άλλο καλό είναι ο live αγώνας.
    Εκεί μπορεί να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα για την συμπεριφορά της ομάδας, συστήματα, οδηγίες κλπ.
    Στην παλιά έκδοση ωστόσο, όπου έχεις "πιάτο" τις συνθέσεις, τις βαθμολογίες, τα συστήματα και τα στατιστικά του αγώνα, μπορείς να κάνεις καλύτερο κοουτσάρισμα.
    Οπότε σκέφτομαι, για παρατηρήσεις/δοκιμές, καλύτερα στο live, για καλύτερο κουτσάρισμα στους κρίσιμους αγώνες, καλύτερα στην παλιά έκδοση.
    Αυτή είναι μια πρώτη ματιά.
    Παρακάτω θα κάνω μια ανάλυση στους επιμέρους τομείς.
    Απο αυτους mozila,chrome & opera μονο με τον mozila μπαινω και και στην φορτωση ειναι πολυ γρηγορος δεν εχω προβλημαTop Eleven 2016, ένα πρώτο review-screenshot_11.png
    sony vaio.

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    γεια σας παιδια.νεος και γω στο φορουμ,ειπα να γραψω τις πρωτες μου εντυπωσεις απο την νεα εμφανιση του top eleven.
    μμμμ...σαν πρωτη εντυπωση με το που ανοιγει το παιγνιο λεω γουαου!!!.ε, θα βλεπω και λαιβ τον αγωνα....θα κανω και τις νεες προπονησεις...
    δυο μερες τωρα να πω την μαυρη μου αληθεια δεν εντυπωσιαστηκα!!!οι νεες προπονησεις οκ θετικο σημειο,ε καλο που βλεις και τον αγωνα, αλλα.....προς το παρον ειδα οτι "χανει" αλλου,π.χ. χανεις το φιλτραρισμα με ικανοτητες απο τις μεταγραφες,απο οσο ειδα (εκτος και εαν δεν το προσεξα) στην ομαδα δεν μπορεις ποιοι παικτες θα αλλαξουν πιους οταν δεν εισαι μεσα.δηλ. τις αυτοματες αλλαγες.κατα με μεγαλο μειον!προς το παρον μπαινω απο μοτζιλα τις φτιαχνω (εχει ακομα το παλιο συστημα χαχαχαχα) και μετα στον χρομ που εχει το νεο!!! μου αρεσε που ο βοηθος σου προτεινει 3 παιχτες και διαλεγεις πιος σου κανει...
    επισης χθες (κυριακη) δεν μου ανοιγε τους "φιλους" να δω τι συστημα εχουν για να κανω φιλικο.σημερα οκ.θελω να πιστευω οτι ενταξει θα το συνηθισουμε αλλα 1-2 πραματακια θα τα φτιαξουν.

  5. #5
    Newbie Aris Taxydromos's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    ATHENS
    Posts
    22
    Tην παλιά έκδοση δεν γίνετε να την κρατήσουμε ? έτσι όπως τ κάνανε είναι εντελώς μάπα δεν πάιζετε

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Γειά σου Βασίλη και καλως ήρθες.
    Και γω μέχρις στιγμής είμαι μια στη μια μιά στην άλλη.
    Πήρα και γω πάικτη προτεινόμενο και μου βγήκε αστέρι (να μην τον ματιάσω).
    Ωστόσο για απλές μεταγραφές καλύτερα στην παλιά έκδοση, με τα φίλτρα. Πιστεύω όμως ότι θα το βελτιώσουν αυτό αργά ή γρόγορα.

    Tην παλιά έκδοση δεν γίνετε να την κρατήσουμε ? έτσι όπως τ κάνανε είναι εντελώς μάπα δεν πάιζετε
    η παλιά έκδοση κυκλοφοράει αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα.
    Ισως εξαρτάται και από τις αντιδράσεις του κόσμου αν και πόσο θα την κρατήσουν.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Newbie
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    3
    οτι και να κανω , στην νεα εκδοση δεν μπορω να μπω !!! ανανεωσα τα παντα αλλα τιποτα ....εχω καρτα γραφικων intel Q965Q963 , to brouser καινουριο , αλλα τιποτα ,δεν ξερω αν φταιει η καρτα , αλλα δεν ειμαι και για να την αλλαζω

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Q965Q963
    με μια πρώτη ματιά στο google,

    Your motherboard has an Intel Q965 (ICH8) Express Chipset.
    It also has an Integrated Graphics Processor (IGP), the Intel Graphics Media Accelerator 3000, that is on the Q965 chipset.
    Name: Intel(R) Q965/Q963 Express Chipset Family
    Manufaturer: Intel Corporation
    Chip Type: Intel(R) GMA 3000
    DAC Type: Interal
    Approx. Total Memory: 256.0 MB
    βλέπω ότι είναι 256 ΜΒ, σε ένα σχετικά παλιό (για pc) σύστημα. Από το 2010 ?
    Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα. Την παλιά έκδοση την έχεις ? Παίζεις με αυτήν ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Newbie
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Καλημερα σας.
    Χθες και σημερα εκανα μια διαπιστωση,και θελω να πιστευω οτι δεν παω για αλλαγη καρτας (χαχχα).Εαν εχω το νεο ΤΟΡ ανοιχτο και κανα δυο αλλα παραθυρα ανοιχτα μετα απο αρκετη ωρα μου σβηνει ο η/υ και μετα η οθονη μπιμπικιαζει οπως οταν χαλαει η καρτα.Εχει συμβει και σε αλλους,ή μονο σε μενα;
    Εαν ειναι προβλημα του παιγνιου 100000000 καλυτερα το παλιο κλασικο ΤΟΡ και ας μην κανω τις φοβερες προπονησεις.Απο να παω για νεα καρτα καλυτερα το παλιο αγαπημενο.....

  10. #10
    Rookie
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    78
    Θα πω την αποψη μου εχοντας σταματησει για 2 μηνες λογω δουλεια τωρα μπορω να το ξαναρχισω ( δεν θα το κανω ομως με αυτα που βλεπω) το ειχα κανει και πιο παλια και γυρισα με συνεχεις ανοδους και πρωτες θεσεις χωρις να εχω βαλει ουτε ενα ευρω και μπαινοντας πιστεψτε με πολυ λιγο απο πολλους αλλους που ειχαν τα ιδια αποτελεσματα με εμενα. Εκτος απο τα γραφικα που δεν βαστανε τα κυπελλα που απο οτι μαθαινω δεν φαινονται τι κατεκτησες και ολα αυτα τα γαματα που ειχαν πλεον θελει και χρονο. Δεν ξερω για εσας αλλα αν ειναι να χανω την ωρα μου για το top eleven απλα αγοραζω ενα football manager. Πραγματικα δεν καταλαβαινω την λογικη ουτε το ρισκο τους. Εκτος αν θελουν να ανεβουν επιπεδο χωρις πλεον να ειναι στο φβ τοτε λογικο αλλα ακομα ειναι παιχνιδακι του facebook......

Page 1 of 2 12 LastLast