View Poll Results: Fair play ή Στρατηγηκή ?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • Υπάρχει fair play sto T11 ?

    0 0%
  • Είναι στρατηγική, όχι σπορ

    12 100.00%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
Like Tree11Likes

Thread: Fair play ή Στρατηγική ?

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Fair play ή Στρατηγική ?

    Καταρχήν τι είναι το fair-play ? Το ευ αγωνιζεσθαι, το να παίζεις τίμια αλλα΄και το να παίζεις για την νίκη χωρίς σκοπιμότητες.
    Αυτά στο πραγματικό ποδόσφαιρο αλλά και στα άλλα σπορτς.
    Είναι όμως το ίδιο και για το top eleven ?

    Αυτή την σεζόν η ομάδα μου ο ΡΙΝΟΚΕΡΟΣ, επίπεδο 11, έπεσε στο ίδιο πρωτάθλημα με ένα φίλο από εδώ από το φόρουμ, τον Δημήτρη με την ομάδα ΑΡΓΙΟΛΕΟ.
    Λόγω της επαφής μας εδώ στο φόρουμ και της δημιουργίας των ομοσπονδιών, είμαστε στο ίδιο γκρουπ και παίζουμε μαζί στα κύπελλα.
    H ομάδα μου φέτος (μάλλον και την επομενη σεζόν) θα παραμείνει επίπεδο.
    Είπα όμως να βοηθήσω τον Δημήτρη.
    Έτσι έπαιξα με κανονική ομάδα και κέρδισα τους ανταγωνιστές του , την Koukouteo, την Bushbaby και τον Timon, ενώ λόγω συνθηκών έτυχε να έχω την αδύναμη ομάδα ενάντια στον PAOK και έχασα, ενώ με τον ΑΡΓΙΟΛΕΟ έβαλα την αδύναμη όπως και σε άλλα παιχνίδια και έχασα επίσης.
    Fair play ή Στρατηγική ?-league-d10.jpg

    Βεβαίως βοηθώντας τον ΑΡΓΙΟΛΕΟ να κερδίσει το πρωτάθλημα ή έστω να βγει στο τσου-λου, βοηθάω έμεσα και την ομάδα μου γιατί έτσι θα μπορέσει να ενισχυθεί οικονομικά, να πάρει καλύτερους παίκτες (να χτίζει το γήπεδο ή να βάζει εξτρά μπονους νίκης) και έτσι να έχει πιο δυνατή ομάδα στο γκρουπ που έχουμε και να τα καταφέρνουμε καλύτερα ενάντια στους αντιπάλους μας στις ομοσπονδίες.

    Είναι αυτό ενάντια στο fair-play ?
    ή απλώς το Τ11 είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής και μόνο (άσχετο από σπορ) και έτσι όλες οι κινήσεις σου απλά σκοπεύουν στο να προχωράει η ομάδα σου ?

    Εγώ είμαι υπέρ της 2ης άποψης αν και καταλαβαίνω κάποιους που κατά καιρούς κάνουν παράπονα στο αγγλικό φόρουμ ότι έχασαν ένα πρωτάθλημα επειδή ο αντίπαλος είχε μια "φιλική" ομάδα και τον βοήθησε σε κάποια αποτελέσματα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Δυστυχώς είναι στρατηγική (unfair στρατηγική) που το παιχνίδι σου δίνει το δικαίωμα να την αξιοποιήσεις.. Είναι κρίμα γιατί το πρωτάθλημα θα το κερδίζει αυτός με τους περισσότερους φίλους και όχι αυτός που λιώνει ώρες στο να βρεί σύστημα να νικά τον κάθε αντίπαλο ξεχωριστά.

    Αλλά έτσι λειτουργεί αυτό το παιχνίδι, οπότε δεν το λες unfair εδώ μέσα.
    dragonomicon likes this.

  3. #3
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Μας αρέσει δεν μας αρέσει ειναι παιχνίδι στρατηγικής

  4. #4
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    Κι εγ΄΄ω αμα με εβγαζε με τον Νικ ή κανά φίλο μου ετσι θα κανα ! ΝΙκ είναι καμιά ομάδα σου κοντά στο επίπεδο 15 -17?

  5. #5
    Dreamer
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    421
    Κ εγώ έτσι κάνω. Και στο πραγματικό ποδόσφαιρο έτσι γίνεται.
    όσο για τον φίλο που λέει ότι λιώνει, πίστεψε με έχω πάρει πρωτάθλημα ενάντια σε 5 φίλους μεταξύ τους που προσπαθήσανε αλλά δεν.το παιχνίδι κατά κάποιο τρόπο επιβραβεύει τους ενεργούς

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ΝΙκ είναι καμιά ομάδα σου κοντά στο επίπεδο 15 -17?
    χαχα , όχι δυστυχώς

    έχω πάρει πρωτάθλημα ενάντια σε 5 φίλους μεταξύ τους που προσπαθήσανε
    αν οι 4 προσπαθούσαν αν "σπρώξουν" τον ένα και του δίναν τα παιχνίδια ενώ εναντίον σου βάζουν τους καλύτερους, είναι δύσκολο.
    όχι φυσικά από θέμα υποστηρίξεων , απλώς σε κάποιον αγώνα θα είσαι σε κακή μέρα οπότε θα χάσεις βαθμό/βαθμούς, ενώ ο άλλος δεν θα έχει αυτό το πρόβλημα.

    Τώρα που επανήλθαν πάντως τα πρωταθλήματα με προτεραιότητα την "φιλία", θέλει προσοχή.
    καμιά φορά, "σβήνω" φίλους προκειμένου να μην πέσουμε μαζί.

    και αν έχουν καλή ομάδα αλλά και δεν θέλω να τους στερήσω ένα πρωτάθλημα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Newbie
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    41
    Ο ΑΡΓΙΟΛΕΟ και το Αιγάλεω να κερδάνε...

    Σοβαρά τώρα, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ναι μεν είναι "unfair" αλλά το ίδιο το παιχνίδι σου δίνει τη δυνατότητα (μην πω σε ωθεί κιόλας) να δημιουργείς "δίκτυα" φίλων. Έχουμε πει πολλές φορές ότι είναι ένα παιχνίδι με θέμα το ποδόσφαιρο αλλά όχι ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι. Με τον ίδιο κώδικα θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα παιχνίδι με θέμα το μπαντμιντον ή τη συλλογή έργων τέχνης.

    Εγώ προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να παίζει ο Γιώργος όπως έχει προγραμματίσει για την ομάδα του. Φυσικά δεν με χαλάει που με βοηθάει. Φυσικά δεν θα ήθελα ούτε θα απαιτούσα να χαλάσει το σχέδιό του για να με βοηθήσει. Αν ο σχεδιασμός του ήταν το τρεμπλ, θα έπαιζε κανονικά με όλους. Αν δεν χαλούσε το δικό μου προγραμματισμό, το πιθανότερο θα ήταν να τον βοηθούσα. Έτσι είναι αυτά.

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Νομίζω ότι και εσύ να μην ήσουν, ας πούμε ότι στα τελευταία 1-2 ματς είχα εξασφαλίσει αυτό που ήθελα ή ήμουν αδιάφορος και είχα να παίξω με έναν Έλληνα και έναν Τούρκο ή Γερμανό ή Σκοπιανό που πήγαιναν για πρωτάθλημα.
    Σίγουρα θα βοηθούσα τον δικό μας και ας μην τον ήξερα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    Νομίζω ότι και εσύ να μην ήσουν, ας πούμε ότι στα τελευταία 1-2 ματς είχα εξασφαλίσει αυτό που ήθελα ή ήμουν αδιάφορος και είχα να παίξω με έναν Έλληνα και έναν Τούρκο ή Γερμανό ή Σκοπιανό που πήγαιναν για πρωτάθλημα.
    Σίγουρα θα βοηθούσα τον δικό μας και ας μην τον ήξερα.
    παντως εγω δεν θα βοηθουσα καποιον να παρει το πρωταθλημα με αυτο τον τροπο
    και ουτε θα ηθελα καποιος να με βοηθουσε ,πρωτον ειμαι της παλιας σχολης και πιστευω
    στο fair play και δευτερον δεν θα αισθανομουν ωραια να παρω πρωταθλημα που δεν αξιζω
    το παιχνιδι μπορει να σε ωθει να κανεις κατι τετοιο, αλλα οι επιλογες ειναι δικες σου
    εγω μεγαλωσα και επαιξα μπαλλα σε αλανες ,και το 1979 που ημουν 16 χρονων , θαυμαζαμε τους παικτες που
    πηγαιναν μεταγραφη σε μια ομαδα χωρις χρηματα.Αλλες εποχες Αλλα μυαλα που ευτυχως δεν αλλαζουν
    Last edited by Nick Lizas; 08-10-2016 at 06:35 AM.
    milpol likes this.

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Κοίτα, το τελευταίο το αναφέρω από άποψη συναισθηματική και όχι στρατηγικής.
    Κάποιες κινήσεις μπορεί κάνω βάση αυτού.
    Μπορεί να είναι η εντοπιότητα ο λόγος ή μπορεί να είναι μια ομάδα/μάνατζερ που είχαμε βρεθεί μαζί παλιότερα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 2 12 LastLast