Results 1 to 9 of 9
Like Tree2Likes
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By Cloverfield

Thread: Οδηγίες...αυτό το άγνωστο.....

  1. #1
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277

    Οδηγίες...αυτό το άγνωστο.....

    Ορισμένες από τις επιλογές για τις οδηγίες στην ομάδα σπάνια τις έχω αγγίξει
    Έχω διαβάσει ενα Αγγλικό ποστ γενικού περιεχομένου, θέλω την γνώμη σας

    -Τάκλιν σκληρό
    Σύμφωνα με το συγκεκριμένο ποστ ειναι καλή επιλογή όταν έχεις να κάνεις με δυνατούς αντιπάλους κ ποιοτικούς επιθετικούς

    -Μαν του μαν
    για τους αδύνατους αντιπάλους, όταν θες να ελευθερωθούν αμυντικοί να κυκλοφορεί η μπάλα κ να σκοράρεις αρκετά τέρματα

    -οφ σαιντ
    όταν παίζεις ζώνη κ ο αντίπαλος έχει πάνω από δυο επιθετικούς ποιοτικούς κ γρήγορους

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    - Τάκλιγκ σκληρό
    Κανένας έως τώρα δεν έχει ποστάρει τεκμηριωμένη άποψη του τι κάνει και τι δεν κάνει.
    Δοκίμασα μια σεζόν παλιότερα, να κάνω δοκιμές και συγκίισεις αλλά τα αποτελέσματα ήταν ότι να'ναι , έτσι το παράτησα στα μέσα της σεζόν.
    Κάποιοι λεν ότι μην το χρησιμοποιείς όταν ο αντίπαλος έχει ανώτερης ποιότητας παίκτες με ειδική σε φάουλ.
    Μπορεί να κρύβει κάποια αλήθεια αυτό.
    Εγώ το βάζω όταν βλέπω ότι η ομάδα μου δεν έχει αρκετά τάκλιγκ και ο αντίπαλος έχει αρκετά παραπάνω (για την ποιότητα του) σουτ.

    -Μαν του μαν
    Σίγουρα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από τους πάικτες μας , άλλα με αμφισβητούμενη αποδοτικότητα.
    Το βάζω και αυτό σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, όταν είμαι απεγνωσμένις για το αποτέλεσμα (σε συνδυασμό με άλλες εντολές, όπως επίθεση, έντονη πίεση)

    -οφ σαιντ
    όταν παίζεις ζώνη κ ο αντίπαλος έχει πάνω από δυο επιθετικούς ποιοτικούς κ γρήγορους
    μπα, δεν νομίζω όταν έχει γρήγορους επιθετικούς. Αυτό δεν κάνει καλό.
    Κι αυτό όπως παραπάνω τα χρησιμοποιώ με επίθεση και έντονη πίεση για ανατροπή του αποτελέσματος (αλλα με ζώνη, όχι με μαν του μαν).

    Γενικά δεν είναι ξεκάθαρα αυτά τα πράγματα από κανέναν παίκτη.
    Ο βοηθός καμιά φορά μας δίνει χρήσιμες συμβουλές για τις εντολές.
    Τι να βγάλουμε ή τι να βάλουμε.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    - Τάκλιγκ σκληρό
    Το χρησιμοποιώ συνέχεια σε ισάξιες και ανώτερες ομάδες. Όταν δεν το κάνω κατευθείαν η πρώτη οδηγία του βοηθού είναι ότι οι παίκτες μου είναι λάιτ στα μαρκαρίσματα.. Δεν ξέρω αν όντως αποδίδει καλύτερα αλλά πολλές φορές ακολουθώ τα tips του βοηθού. "Κάτι θα ξέρουν"
    Σε ομάδες μικρής δυναμικότητας βάζω easy για να αποφύγω τις κάρτες.

    -Μαν του μαν
    Δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Όσες φορές το έκανα έφαγα γρήγορα γκολ και λόγω αυτού δεν είμαι σίγουρος πόσο αποδοτικό είναι. Ούτως ή άλλως ποιος παίζει man-to-man και στο πραγματικό ποδόσφαιρο. Αμφιλεγόμενο.

    -Οφ-σαιντ
    Όταν έπαιζα επιθετικό σύστημα το έβαζα. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται να λειτυργέι αλλά πολλές φορές είχα φάει και αντεπίθεση από τον αντίπαλο.
    Πλέον στην άμυνα κατέληξα σε άλλη λύση. Βελάκια πίσω στους αμυντικούς (είτε όλους αν είναι τρεις είτε μόνο σε κεντρικόυς αν είναι 4) χωρίς off-side trap

  4. #4
    Rookie
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    60
    - Τάκλιν σκληρό
    Το αποφεύγω λόγω καρτών. Το χρησιμοποιούσα σε μερικά δύσκολα ματς, αλλά λέω να το σταματήσω λόγω των γκολ που έχω δεχθεί από εκτελέσεις φάουλ...

    -Μαν του μαν
    Το χρησιμοποιώ σε μερικά δύσκολα ματς, αλλά λογικά είναι λάθος τακτική μιας και δεν έχω ποιοτικούς αμυντικούς...

    -Οφ-σαιντ
    Το χρησιμοποιώ στα περισσότερα ματς, σε συνδυασμό πάντα με άμυνα ζώνης, και φαίνεται να αποδίδει.

  5. #5
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    -τακλιν σκληρό

    Σχεδόν ποτέ 1-2 και εφαγα 3 καρτες το εχω συνεχεια στο κανονικό και μια χαρά είναι .

    -μαν του μαν
    σχεδόν πάντα , με ηπιο πρεσαρισμα μια χαρα ειναι .

    οφσαιτ
    στους 10 αγωνες θα το παίξω στον 1 ( το παιξα μια φορα 1-0 με τα χιλια ζόρια )

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    -μαν του μαν
    σχεδόν πάντα , με ηπιο πρεσαρισμα μια χαρα ειναι .
    προσοχή, αυτό όπως και η έντονη πίεση, προκαλούν μεγαλύτερη απώλεια κατάστασης (περίπου ένα -8 %) οπότε αν δεν είναι κρίσιμο ματς, εγώ δεν τα χρησιμοποιώ.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    θα τα βγαλω κι εγω , τωρα τελευταία καταστασή μου κατρακυλάει

  8. #8
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    αν έχεις μόνο 1 αγώνα την ημέρα , το πρω, βάλε.
    Με 2 αγώνες + 2 προπονήσεις δεν σου βγαίνει.

  9. #9
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    επειδη εχω 2 αγωνες θα το βγαλω .