Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
Like Tree3Likes

Thread: Ο ανίκητος αντίπαλος

  1. #1
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766

    Ο ανίκητος αντίπαλος

    Κληρώθηκα και φέτος με τον πρωταθλητή της προηγόυμενης χρονιας που μου έφαγε τον τίτλο.
    Ισάξιος αντίπαλος σε q αλλά μοιάζει να έχει μαζί μου το κοκκαλάκι της νυχτερίδας. (3/3 ήττες όλες στο γκολ και συνήθως με ελαφρώς καλύτερα στατιστικά)

    Σύστημα αντιπάλου: 3w-5-2v , δεν παίζει κανένα άλλο σύστημα. Δυνατά φορ και δυνατά πλάγια AM
    Σύστημα μου: 3-2-2-2-1 butterfly , παίκτες φουλ ηθικό, ξεκούραστοι και με bonus νίκης, normal, short passes από τα πλάγια, high pressure (με low το ειχα δοκιμασει και μου τα έβαζε από μικρή περιοχή)

    Το παιχνίδι:
    Ξεκίνησα καλά, 1 φάση καλή, και ένα κόρνερ που παίρνω το σουτ από από το 1 μέτρο και ο top performer μου την στέλνει άουτ... χμμ εκεί αρχιζω να ανησυχώ..
    Στο 11' το τρώω σε κανονική φάση μέσα στην περιοχή μου.
    Αρχίζω να έχω πολλές ευκαιρίες. 1-1 στο 35' και συνεχίζω να έχω ευκαρίες.
    69' , ενώ χάνω ευκαρίες.... κόρνερ ο αντίπαλος και τρώω γκολ (είχα αμυντικό για κεφαλιές)
    Συνεχίζω ευκαρίες όπου οι top performers μου ήθελαν να με τρολάρουν και έστελναν τετ-α-τετ πάνω από τα δοκάρια...
    Ισοφαρίζω 84'
    Κερδίζει φάουλ ο αντίπαλος στο 89' και το βάζει (2 αμυντικοί - τείχος στην 11άδα μου)
    2-3 τελικό.

    Παιδιά βοήθεια κοντεύεινα με τρελάνει ο τύπος.

    Ο ανίκητος αντίπαλος-report.jpg
    Ο ανίκητος αντίπαλος-stats1.jpg
    Ο ανίκητος αντίπαλος-rates.jpg
    Last edited by Cloverfield; 09-21-2016 at 06:18 PM.

  2. #2
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by Cloverfield View Post
    Κληρώθηκα και φέτος με τον πρωταθλητή της προηγόυμενης χρονιας που μου έφαγε τον τίτλο.
    Ισάξιος αντίπαλος σε q αλλά μοιάζει να έχει μαζί μου το κοκκαλάκι της νυχτερίδας. (3/3 ήττες όλες στο γκολ και συνήθως με ελαφρώς καλύτερα στατιστικά)

    Σύστημα αντιπάλου: 3w-5-2v , δεν παίζει κανένα άλλο σύστημα. Δυνατά φορ και δυνατά πλάγια AM
    Σύστημα μου: 3-2-2-2-1 butterfly , παίκτες φουλ ηθικό, ξεκούραστοι και με bonus νίκης, normal, short passes από τα πλάγια, high pressure (με low το ειχα δοκιμασει και μου τα έβαζε από μικρή περιοχή)

    Το παιχνίδι:
    Ξεκίνησα καλά, 1 φάση καλή, και ένα κόρνερ που παίρνω το σουτ από από το 1 μέτρο και ο top performer μου την στέλνει άουτ... χμμ εκεί αρχιζω να ανησυχώ..
    Στο 11' το τρώω σε κανονική φάση μέσα στην περιοχή μου.
    Αρχίζω να έχω πολλές ευκαιρίες. 1-1 στο 35' και συνεχίζω να έχω ευκαρίες.
    69' , ενώ χάνω ευκαρίες.... κόρνερ ο αντίπαλος και τρώω γκολ (είχα αμυντικό για κεφαλιές)
    Συνεχίζω ευκαρίες όπου οι top performers μου ήθελαν να με τρολάρουν και έστελναν τετ-α-τετ πάνω από τα δοκάρια...
    Ισοφαρίζω 84'
    Κερδίζει φάουλ ο αντίπαλος στο 89' και το βάζει (2 αμυντικοί - τείχος στην 11άδα μου)
    2-3 τελικό.

    Παιδιά βοήθεια κοντεύεινα με τρελάνει ο τύπος.

    Click image for larger version. 

Name:	report.JPG 
Views:	46 
Size:	19.3 KB 
ID:	71565
    Click image for larger version. 

Name:	stats1.JPG 
Views:	46 
Size:	27.1 KB 
ID:	71567
    Click image for larger version. 

Name:	rates.JPG 
Views:	46 
Size:	38.5 KB 
ID:	71566
    κανε τον φιλο να δεις τι κανει στις αλλες διοργανωσεις εγω παντως θα τον αντιμετωπιζα με 4-3w-1-2 απο το κεντρο
    nikolgiorgos likes this.

  3. #3
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Τον έχω φίλο πλέον τον έκανα στα τελειώματα της προηγούμενης σεζον.
    Παίζει σταθερά αυτό το σύστημα, επιθετικά πολύ, δεν το αλλάζει ποτέ.

    Αν τυχόν δεν βγάζει γκολ, βγάζει mc ή dmc και ρίχνει 3ο επιθετικό.
    Οι 4 μπροστά είναι καλοί performers και ειδικά τα πλάγια AM.
    Το θέμα είναι ότι τα DMR/DR , DML/DL μου είναι αξίσου καλά..
    Μέχρι να μπει το 3ο γκολ είχαν βαθμολογία 7.3 και οι 2, όταν το έφαγα και έχασα έπεσε τόσο η βαθμολογία τους.

    4-3w-1-2 δυστυχώς δεν μπορώ να παίξω δεν έχω καθόλου MR/L

    Επειδή όταν το πάω λάου λάου δεν βγάζω άκρη σκεφτόμουν ένα 4-2mc-2w-2 στο επόμενο ευελπιστώντας ότι θα βάλω περισσότερα.
    Με 20% effeciency βέβαια δεν πάω πουθενά

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    τον έχω φίλο πλέον τον έκανα στα τελειώματα της προηγούμενης σεζον.
    κακώς, η φιλία έχει προτεραιότητα πλέον στις κληρώσεις της λίγκας.

    dmr/dr , dml/dl μου είναι αξίσου καλά..
    μμμ, δεν ξέρω, δεν εμπιστεύομαι τους dml - dmr να "κρατάνε" τους aml-amr.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Στα προηγούμενα 2 ματς που έχασα ήμουν με 4αδα αμυντικών (έχω παίξει και με 5άδα) πάλι δεν τους κράτησαν αν και ειχαν Μ.Ο. 7+ χαχα

    Όσο για την φιλία δεν το ήξερα.
    Δεν έχω πρόβλημα που κληρώθηκα μαζί του, γενικά κάνει ήττες, ΕΓΩ δεν μπορώ να τον νικήσω.
    Ίσα ίσα είναι ευκαρία και για ρεβάνς

    Πιο πολύ μου κάνει εντύπωση η εξής βαθμολογία:
    AMR μου 8.2, χωρίς ασίστ/χωρίς γκολ και τα βαρούσε τα τετ-α-τετ στον γάμο του καραγιόζη.
    DL του, 6.6 ...
    Πραγματικά περίμενα μεγαλύτερο efficiency και να βγάλει γκολ ο AMR μου

  6. #6
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125
    Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά ο τύπος έχει 3 dc, 3 mc, aml-amr και 2 fc ;

    Αν είναι έτσι έχεις αρχικά το πρόβλημα ότι έχει περισότερους mc από σένα (πράγμα που από ότι έχω καταλάβει γενικά είναι υπέρ του... όποτε έχω παίξει με αντίπαλο με περισότερους mc έχω πρόβλημα)
    Σε τέτοια περίπτωηση αυτό που θα έκανα εγώ είναι :
    1) Νοοτροπία αμυντική, πίεση ψηλά, άμυνα ζώνης (man to man μόνο αν έχεις καλύτερους αμυντικούς από τους επιθετιοκούς του), τεχνητό οφσάιντ (αν βάλεις man to man το βγάζεις αυτό) και εστίαση πάσας από τα πλάγια (αυτό θα δεις πως πάει το ματς και μπορεί να το αλλάξεις σε κέντρο αν δεν σου βγαίνει στο 30λεπτο)
    2) 4 στην άμυνα (dl-dc-dc-dr), 1 dmc με βέλος πίσω, ml με βέλος πίσω 2 mc (εδώ μπορείς να βάλεις και τους δύο με βέλος μπροστά, η έναν μπρος έναν πίσω), mr με βέλος πίσω, και τέλος έναν fc
    3) Στο παιχνίδι θα παίζεις με επιθετικό μπόνους όλα τα 20λεπτα και αν κερδίζεις το τελευταίο (μετά το 80') φυσική κατάσταση.

    Αυτή είναι η κύρια πρότασή μου,
    εναλλακτικά μπορείς τον dmc να τον κάνεις mc, όπου τότε θα έχεις τους 2 mc με βέλος πίσω και τον ένα με βέλος μπροστά (αν δεις ότι δεν βγάζεις φάσεις το αντιστρέφεις). Επίσης μπορείς να το κάνεις 4-1-3-2 με επίθεση από κέντρο, όπου θα παίζεις με άμυνα όπως πάνω, 1 dmc, 3 mc, 2 fc αλλά μπορεί να του βγεί το παιχνίδι από τα πλάγια εδώ και αν η άμυνά σου δεν πάει καλά την πάτησες...εδώ παίζει πολύ ρόλο αν είναι μέσα την ώρα του ματς αυτός...

    Καλή επιτυχία και γράψε μας τι δοκίμασες και τι αποτέλεσμα είχες.
    Cloverfield likes this.

  7. #7
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    Kαλη επιτυχια !!

  8. #8
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

    Θα αργήσει η ρεβανς αλλα οπωσδήποτε θα ποστάρω αποτελέσματα.. μου έχει μείνει κουσούρι ο τύπος.

    Μέχρι τοτε κανω scouting τα παιχνίδια του να δω πως τον κερδιζουν οι αλλοι

  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Τελικά ο αντίπαλος άλλαξε χουγια και παιζει 3w-1-1-3w-2.

    Στην άμυνα θα παω με 4 + 1dmc, και επίθεση 2 ST γιατι ο αμυντικός του εχει θεματα σε ολα τα ματς με παραπανω απο ενα ST.

    Εχω όμως αμφιβολίες για το κέντρο.

    Έλεγα να παω με 4-1-1-2(narrow ή wide)-2.

    Καμιά συμβουλή;

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    εξαρτάται από τους παίκτες σου.
    Πάντα πρέπει να προσαρμόζουμε τα σωστά συστήματα με τους σωστούς παίκτες.
    Το 4-4-2 nd μοιάζει να έχει αβαντάζ.
    Εγώ όμως επειδή έχω καλούς πλάγιους, σπάνια το χρησιμοποιώ γιατί τους εμπιστεύομαι ότι θα βρουν τις ευκαιρίες και θα σκοράρουν.
    Αν καμμιά φορά κολλήσουν , μπορεί και να τους βάλω αργότερα έτσι ή να βάλω και 3 ST.
    Last edited by nikolgiorgos; 10-03-2016 at 05:14 PM.
    Cloverfield likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 2 12 LastLast