Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
Like Tree3Likes

Thread: Ερωτηση περι πεναλντι και φαουλ.

  1. #1
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297

    Ερωτηση περι πεναλντι και φαουλ.

    Παρολο που παιζω 5 χρονια αυτο το παιχνιδι, ποτε δεν αναρωτηθηκα ποιες ικανοτητες ειναι σημαντικες για τα πεναλντι και τα φαουλ,γιατι ημουνα σιγουρος οτι μετρουσε μονο το σουτ (περα απο τις ειδικες ικανοτητες).
    Τωρα ειδα στο φορουμ καποιους να λενε οτι μετραει και το τελειωμα. Στα πεναλντι κιολας μονο το τελειωμα και οχι το σουτ.
    Εσυ Γιωργο που εισαι στο φορουμ τοσο καιρο, ξερεις πως ακριβως φτασανε σε αυτο το συμπερασμα;;
    Μεσω δικης τους λογικη ή μεσω πειραματων;;
    Γιατι η δικη μου λογικη λεει οτι το σουτ μονο εχει νοημα να μετραει.
    Παντα ηξερα οτι το τελειωμα ηταν το τετατετ.

  2. #2
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    Δεν νομίζω ότι αν έχει ένας παίκτης καλύτερο σουτ απ'ότι ντρίμπλα, θα είναι καλύτερος στα πέναλτυ.
    Εγώ γενικά βάζω πάντα τον καλύτερο σε ποιότητα επιθετικό, χωρίς να δίνω ιδιαίτερη σημασία στο ποιά ικανότητα είναι πιο πάνω.
    Επίσης βάζω στην παλιά , από πάνω έως κάτω τους παίκτες με το καλύτερο σουτ και βάζω αυτούς στην σειρά των πέναλτυ.

    Αν δούμε πάντως τους "κυνηγούς", αυτοί που έχουν ειδικότητα πέναλτυ, δεν έχουν και πάντα το σουτ σαν την ψηλότερη ικανότητα.
    Βλέπουμε εδώ ότι ένας έχει την πάσα και ο άλλος το τελείωμα.
    Νομίζω ότι το πέναλτυ έχει μια διαφορετική λογική από το παιχνίδι και δεν παίζουν ρόλο οι ικανότητες.

    Ερωτηση περι πεναλντι και φαουλ.-penalty.jpg

  3. #3
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Ναι, μου περιγραφεις τι κανεις εσυ και μπορει να εχεις δικιο, δε λεω, αλλα δοκιμασες να βαλεις να εκτελει αυτος με το καλυτερο σουτ για να δεις αν εχει διαφορα;;
    Γιατι, οπως ειπα, ο καθενας στο φορουμ γραφει τη θεωρια του, αλλα βγηκε απο πειραμα ή απο δικη/ο του λογικη/μαντεμα;;

  4. #4
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    επειδή κατά καιρούς όταν μπαίνω, παρακολουθώ και το αγγλικό φόρουμ και διαβάζω και εκεί διάφορα.
    τον τελευταίο καιρό με την νέα προπόνηση, είναι αρκετοί που την ψάχνουν αλλά εγώ ένα πείραμα με επιτυχία δεν έχω δει ακόμα.
    εντάξει, με τα πέναλτυ είναι δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα γιατί πόσα πέναλτυ θα χτυπήσει ένας παίκτης για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
    λέω για τους φορ που δεν σκοράρουν εύκολα.
    είδες εσύ κάπου να λένε ότι πήραν ένα νέο γρήγορο st , τον τουμπάνιασαν στην προπόνηση, στα ένας εναντίον ενός κλπ και μετά άρχισε να σκοράρει ?

  5. #5
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Εγώ ακολουθώ πάντως τον κανόνα φάουλ ο καλύτερος σε σουτ, πεναλντυ ο καλύτερος σε τελείωμα από παλιότερες δημοσιεύσεις στο Αγγλικό φόρουμ

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Τωρα ειδα στο φορουμ καποιους να λενε οτι μετραει και το τελειωμα.
    είσαι παλιός στο φόρουμ, γνώστης του παιχνιδιού αλλά και των αγγλικών.
    Αν πας στο advanced search και βάλεις την λέξη "penalty" (στους τίτλους μόνο), θα σου βγάλει κάποια παλιότερα ποστ.
    Εκεί σε κάποα θα δεις ότι και από παλιά κάποιοι υποστηρίζουν ότι και το "τελείωμα" είναι από αυτά που επηρεάζουν το πέναλτυ.

    τον τελευταίο καιρό με την νέα προπόνηση, είναι αρκετοί που την ψάχνουν αλλά εγώ ένα πείραμα με επιτυχία δεν έχω δει ακόμα.
    λέω για τους φορ που δεν σκοράρουν εύκολα.
    είδες εσύ κάπου να λένε ότι πήραν ένα νέο γρήγορο st , τον τουμπάνιασαν στην προπόνηση, στα ένας εναντίον ενός κλπ και μετά άρχισε να σκοράρει ?
    Συμφωνώ εδώ .
    Αν η βελτίωση συγκεκριμένων ικανοτήτων επηρέαζε τόσο άμεσα την απόδοση, θα το είχαμε λύσει το θέμα των ST
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Γενικά είμαι της εντύπωσης ότι οι ικανοτητες λίγο έχουν σχέση με την απόδοση των παικτών στο γήπεδο.
    Εδώ είναι τα 2 αστέρια της ομάδας μου.
    Όταν τους πήρα σαν nordgen, τους έβαλα να χτυπάν και φάουλ και πέναλτυ (άχετα αν δεν είχαν αυτήν την ειδική).
    Αν έχει "ταλέντο" ο παίκτης, τα βάζει. Έτσι απλά.
    Ο Neymar είχε ντρίμπλα ανώτερη από το σουτ.
    Και αν θυμάσαι, στην παλιά έκδοση δεν μπορούσαμε να επιλέξουμε που πηγαίνουν οι πόντοι ωστέ να βάλουμε περισσότερους πχ στο σουτ.

    Ερωτηση περι πεναλντι και φαουλ.-neymar.jpg

    εδώ τελείωσε
    Ερωτηση περι πεναλντι και φαουλ.-neymar-end.jpg

    Ο Ρονάντο (όχι ο κριστιάνο, ο άλλος ), πάει να σπάσει το ρεκόρ.
    Ειδικότητα του η πάσα

    Ερωτηση περι πεναλντι και φαουλ.-ronaldo-stats-skills.jpg
    Last edited by nikolgiorgos; 09-24-2016 at 11:19 AM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  8. #8
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Θεωρώ ότι για να βρούμε ποια ειδικότητα σχετίζεται με ποιές ικανότητες πρέπει να ανατρέξουμε στις προπονήσεις. Βάσει αυτών λοιπόν:

    1) Φάουλ: Δύναμη - Σέντρα - Σουτ - Τελείωμα

    2) Πέναλτυ: Αν και δεν υπάρχει τέτοια προπόνηση θεωρώ πως είναι το Τελείωμα βάσει της προπόνησης ένας προς έναν και όχι το σουτ το οποίο στο παιχνίδι έχει τη λογική περισσότερο του "μακρινού σουτ" και όχι της "τεχνικής για σουτάρισμα"

    3)Ένας προς έναν: Ντρίμπλα - Τελείωμα

    4) Κόρνερ: Σέντρα

    5) Ντριμπλαδόρος: Ντρίμπλα

    6) Πλειμεικερ: Πάσα και (μάλλον) Δημιουργηκότητα

    7) Κρυφός κυνηγός: Σουτ - Τελείωμα

    8) Αμυντικός για κεφαλιές: Μαρκάρισμα - Κεφαλιά - Θάρρος - Τοποθέτηση

    9) Αμυντικό τείχος: Δεν γνώρίζω, δεν σχετίζεται άμεσα με κάποια προπόνηση αλλά πολύ πιθανό να εμπλέκονται η Τοποθέτηση και το Θάρρος

    10) Στόπερ ένας προς έναν: Πρόβλεψη - Έξοδος

    11) Αποκρούσεις πέναλτυ: Δεν υπάρχει κάποια προπόνηση που να σχετίζεται άμεσα με την ειδικότητα αυτή αλλά πιθανα θα εμπλέκονται οι Συγκέντρωση - Αντανακλαστικα

    Κατά τη νορντέους ο παίκτης που έχει ειδικότητα παίνρει ένα αστέρι όταν αυτή ενεργοποιείται υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Λογικά συμπαιρένω ότι το ένα αστέρι σημαίνει + 20% στις παραπάνω ικανότητες ή σε όποιες σχετίζονται με τις συγκεκριμένες ειδικότητες.

    Αν ισχύουν αυτά πρέπει να κοιτάμε κυρίως τις ικανότητες του παίκτη και όχι την ειδικότητα αποκλειστικά αφού αυτή μπορεί να μην τον κάνει αρκετά καλό. Π.χ αν έχω st με ντρίμπλα και τελείωμα 80% με την ειδικότητα ένας προς έναν θα γίνεται 100% και δεν θα είναι καλύτερος από έναν "απλό" st που έχει ντρίπλα και τελείωμα 120%. Επομένως δεν δίνω μεγάλη σημασία στις ειδικότητες αν και είναι ευπρόσδεκτες όποτε τυχαίνουν.

  9. #9
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Συμφωνώ ότι η ειδικότητα δρα έκτακτα και μπορεί να μην έχει σχέση με τις ικανότητες αλλά η ευρύτερη εικόνα είναι αν οι ικανότητες έχουν σχέση με την απόδοση του παίκτη ή απλώς όλες αυτές οι ασκήσεις είναι μια ομορφία , για να δείχνει το παιχνίδι περισσότερο ρεαλιστικό.
    Για αυτό λέω, αν το παιχνίδι είχε κάποια λογική και βάθος σε αυτά τα θέματα, οι παίκτες που "γεννιούνταν" (nordgen, scout, προτεινόμενοι) , θά'πρεπε να είχαν ανεπτυγμένες ικανότητες σύμφωνα με την ειδικότητα που τους έδωσε το πρόγραμμα (και όχι εμείς , με πράσινα).
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #10
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Θεωρω οτι η απαντηση του cmasaoutis εχει αρκετη λογικη και μπορω να πω οτι πιθανοτατα ετσι ειναι.

    Απλα για το πεναλντι επιμενω οτι το σουτ μετραει εστω και λιγο. Π.χ. 70% τελειωμα και 30% σουτ.
    Εχω εναν παιχτη με 200% σουτ, 100% τελειωμα και τα βαζει ολα.
    Στα φαουλ ομως δεν ειναι τοσο καλος οσο θα επρεπε, οποτε απο την επομενη σεζον θα πρεπει να αρχισω να δινω τελειωμα στον κυριο εκτελεστη φαουλ.

Page 1 of 2 12 LastLast