Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
Like Tree13Likes

Thread: Πολυ σοβαρη ερωτηση.

  1. #1
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833

    Πολυ σοβαρη ερωτηση.

    Ποια ακριβως οδηγια/ρυθμιση/στησιμο ειναι λαθος οταν εχουμε μονιμα 15-20 συνολικα σουτ σε καθε αγωνα αλλα μονο 3-5 ειναι on target??? Ποια λαθος παραμετρος το προκαλει αυτο?? Σημερα παλι πχ ειχα συνολικα 20 σουτ, μονο 6 on target και εχασα απο αντιπαλο που ειχε 7 συνολικα σουτ και 5 on target.
    Last edited by Nikose; 12-18-2017 at 03:15 PM.

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Γενικά θα έλεγα
    τα πολλά σουτ προέρχονται από
    - υψηλή ποιότητα (ή διαφορά ποιότητας της μιας ομάδας)
    - σωστό στήσιμο & οδηγίες
    - "εμψύχωση" από την παρουσία του μάνατζερ στον αγώνα
    - χρήση του μπόνους

    τα σουτ στο στόχο έρχονται συνήθως από
    - τις οδηγίες
    - τις μονομαχίες των παικτών (επιθετικός vs αμυντικού ή GK)
    - την καλή ή κακή μέρα κάποιων παικτών (που πρέπει να εντοπίσεις και να τους κανεις αλλαγή)


    τα σουτ γκολ
    - τα πιο πάνω συν τον παράγοντα τύχη (πχ να μην βγει φαντομ ο αντίπαλος GK)
    Mr Dosohos® likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post

    τα σουτ στο στόχο έρχονται συνήθως από
    - τις οδηγίες
    - τις μονομαχίες των παικτών (επιθετικός vs αμυντικού ή GK)
    - την καλή ή κακή μέρα κάποιων παικτών (που πρέπει να εντοπίσεις και να τους κανεις αλλαγή)

    Ποιες οδηγιες ειναι αυτες??
    Ποτε κανεις αλλαγη καποιον παικτη?? Με τι βαθμολογια? Εγω αλλαζω αυτους που ειναι γυρω στο 6 στο ημιχρονο.
    Δεν ξερω. Μερικες φορες εχω την εντυπωση οτι χανω μονο και μονο επειδη τη συγκεκριμενη μερα πρεπει να χασω.Ετσι. Επειδη το θελει η μηχανη.

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Κάθε αγώνας έχει διαφορετικές συνθήκες και μοτίβα.
    Ας σου αναλύσω τον σημερινό μου αγώνα (πριν λίγη ώρα).
    Παίζω στο τσου-λου με πιο αδύναμο αντίπαλο.
    Η ομάδα μου γενικά έχει ποιότητα 106 -113% ανάλογα με ποιούς παίκτες έχω μέσα.
    Ο αντίπαλος είναι γύρω στο 90%.
    Αυτή την εποχή "τρέχω" το νέο μου ρεκόρ στις νίκες (58 σερί) και φοβάμαι ότι μου την έχει στημένη το παιχνίδι για Χ ή ήττα.
    Με τον αντίπαλο έχουμε παίξει στον 1ο γύρο του ομίλου και νίκησα εκτός με 0-5.
    Δεν ήταν στον αγώνα, πιθανόν να μην είναι ούτε σήμερα και έχει στημένη την ομάδα 4-4-2 κλασσικό.
    Αυτός ο συνδυασμός "σκοτώνει".
    Οπότε και εγώ λέω να μην δω τον αγώνα και τον βλέπω με την 2η μου ομάδα σαν "φίλος".
    Στο αυτόματο δηλ.
    Αν έμπαινε μέσα, θα έμπαινα και εγώ.
    Βλέπω στο 4', τρώω γκολ από κόρνερ.
    Στο 9' τρώω κίτρινη και τραυματίζω αντίπαλο
    στο 14' 2η κίτρινη και γκολ από φάουλ - σέντρα κοντά στο κόρνερ.
    Βρώμα η δουλειά λέω.
    Μπαίνω λοιπόν με το κανονικό μου προφίλ στον αγώνα και από

    Κανονική- αντεπιθέσεις- τα άλλα νορμάλ
    το γυρνάω σε
    Επίθεση - έντονη πίεση- οφσάιντ αλλά όχι μτμ γιατί ήταν νωρίς και θα έχανα πολύ κατάσταση.
    Άλλωστε δεν είχε και ΑΜ ο αντίπαλος.
    Στο 21΄τον ισοφαρίζω και το γυρνάω στο 58'.
    Φοβόμουν μην μου βάλει και άλλο γκολ και συνέχισα με πίεση και επίθεση για να βάλω ακόμα ένα αλλά δεν μπήκε άλλο γκολ.
    Εξτρά μπόνους επίθεσης.

    Αλλαγές
    - δεν άλλαξα το τέρμα μου αν και είχε χαμηλό βαθμό και τελείωσε με 5.8
    Δεν έχω άλλο καλό τέρμα , ως τώρα στα ματς ήταν καλός και έτσι προφανώς η βαθμολογία του ήταν από την ροή του αγώνα (και τα 2 γκολ) και τον παράγοντα τύχη - σενάριο του αγώνα.
    - δεν άλλαξα τον αμυντικό μου τον VAN AERLE γιατί αν και είχε κάρτα από νωρίς, η κάρτα ήρθε από τον τραυματισμό του αντιπάλου οπότε λέω δεν θα φάει και 2η.
    - δεν άλλαξα τον MC WINTER γιατί είχε μεν κάρτα αλλά είχε καλό βαθμό, στο 7 - 7.2 και δεν κατέβαινε οπότε λέω δεν θα φάει 2η κίτρινη.
    - άλλαξα τον τον AMC που είχα βάλει και ήταν χαμηλά αλλά η αλλαγή δεν προσέφερε κάποιο γκολ.

    Πολυ σοβαρη ερωτηση.-ch-l-almost-troll.jpg
    Γενικά βλέπω ότι αυτή την σεζόν, πρέπει να χρησιμοποιώ αρκετά την έντονη πίεση (κάπου από το 40' και μετά) γιατί στο νορμάλ δεν μου βγαίνει.
    Δυστυχώς λέω πρέπει , γιατί αυτό φέρνει μεγαλύτερη απώλεια κατάστασης η οποία δεν έχει και κάποια ανταπόδωση στην ανάπτυξη των παικτών.

    Τουλάχιστον συνεχίζουμε ακάθεκτοι
    Πολυ σοβαρη ερωτηση.-stats-d9.jpg
    Last edited by nikolgiorgos; 12-18-2017 at 06:30 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    Αναλυσε και το δικο μου, πριν λιγο εληξε. Η ομαδα του δεν ηταν πουθενα. Δεν φανηκε σε ολον τον αγωνα. Δεν μπηκε μεσα αυτος. Τον πιεζα σε ολον τον αγωνα και εκανα ευκαιριες. 10 δευτερα πριν τελειωσει ο αγωνας μου εβαλε δυο γκολ. Σε 89 και 90, και ας επαιζε με 10 παικτες.
    Αντε ρε που θα κατσω να ασχοληθω με τις μ@λ@κιες της Nordeus Αντε ρε που θα κατσω να κανω και αναλυσεις στις ζαριες που ριχνουν αυτοι..

    Θελει να χασω?? Να χασω. Μη μου δειχνει ομως αυτα τα ποσοστα γιατι με γ@μ@ει ετσι. Ας με κερδισει οπως τον αλλον προχτες που ειχαν ολοι μου οι αμυντικοι και το τερμα 4αρια.
    Πολυ σοβαρη ερωτηση.-screenshot_16.jpg

    Πολυ σοβαρη ερωτηση.-screenshot_21.jpg
    Last edited by Nikose; 12-18-2017 at 06:45 PM.

  6. #6
    Addicted
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    518
    nikose κ γω νιωθω πολλες φορες ετσι αλλα μετα σκεφτομαι ειναι παιχνιδι.εδω το manager θεωρειται simulation κ τα κανει αυτα.

  7. #7
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    καλά ρε Nicose αυτά μόνο εσύ τα καταφέρνεις χαχα

    5 στα 5 σουτ του αντιπάλου στο στόχο, 67% ευστοχία και τα 2 γκολ

  8. #8
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    Δεν τα καταφερνω εγω. Η Νordeus τα καταφερνει.
    Παμε και με την αλλη μας ομαδα τη Renia πριν λιγο στο Κυπελλο.
    Μια απο ακριβως τα ιδια. Αποκλειστηκαμε φυσικα. Τα τρολλακια που σας τυχαινουν 3 φορες το μηνα και αν....εμενα μου τυχαινουν 4-5 φορες την εβδομαδα. Χρονια τωρα. Δεν ειναι τωρινο φαινομενο.

    PS....Ναι φιλε Alex...ξερω..ξερω...Δεν ειμαι καλος manager.

    Πολυ σοβαρη ερωτηση.-screenshot_4.jpg
    Πολυ σοβαρη ερωτηση.-screenshot_5.jpg
    Last edited by Nikose; 12-19-2017 at 09:59 AM.

  9. #9
    Apprentice dragonomicon's Avatar
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    195
    Λοιπόν θα σας πω κάτι που παρατήρησα και πιστεύω οι πιο πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου. Οταν υπάρχει διαγωνισμός σε εξέλιξη γαμιέται το σύμπαν ολόκληρο. Ομάδάρες γίνονται σκόνη και θρύψαλα και στρατηγικές και συστήματα πάνε στον καιάδα. Τοσους διαγωνισμούς έχω φάει στη μάπα και κάθε φορά τα ίδια πράγματα, απο την πρώτη μέρα γίνεται το έλα να δεις. Ανάποδα στατιστικά, γκόλ απο το πουθενά, ήττες που τις είχες ψωμοτύρι νίκες, κόκκινες κίτρινες σωριδών. Το είδα μια, το είδα δύο μα επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πάυει να είναι σύμπτωση... Αυτά είχα να πω και αμαρτία ουκ έχω...

  10. #10
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Δεν ξερω ρε συ dragon εμενα μου φαινεται οτι αυτο ειναι γενικος κανονας, απλα καθε ομαδα την περναει την "κακη" φαση για καποιες συγκεκριμενες μερες μεσα σε καθε σεζον.

    Παντως ισως το κλειδι της ιστοριας ειναι ο nikose χαχα

    Νikose παιζεις με καποιο συγκεκριμενο συστημα και τακτικες σε αυτα τα ματς? μπορεις να τα βαλεις εδω? καποιος συνδυασμος ισως να τριγκαρει αυτη την μαλακια.
    Ενα περιεργο που βλεπω εγω (υπηρχε απο παλια αλλα τωρα το βλεπω πολυ πιο εντονα) , οταν ο αντιπαλος ειναι πολυ κατωτερος και παιζω επιθετικα μου βγαινει η πιστη να κερδιζω.
    Ξεκιναω παντα με normal mentality, και αν δω οτι για καποιο λογο το animation μου βγαζει πολλες φασει αντιπαλου το γυριζω και αμυνα.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

Page 1 of 2 12 LastLast