Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 32
Like Tree30Likes

Thread: διαφοροποίηση στον τρόπο προπόνησης - ανάπτυξης ικανοτήτων των παικτών - sos !

  1. #21
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Κάνοντας μια δοκιμή σε ένα παίκτη μου χθές, έβαλα 5 σετ ασκήσεις GK (για να συγκεντρώσει ανάπτυξη) και μια τελική - Παιχνίδι απο τα άκρα.
    Είδα ότι πήρε 16 skills για 5 σετ.
    Οκ, κανονικά.
    Ένας 5* γρήγορος θα έπαιρνε 20 αλλά ο GULIT έχει ήδη μια υψηλή ποιοτητα οπότε φυσιολογικές είναι οι τιμές.
    Στις κεφαλιές που είναι στις γκρι ικανότητες, πήρε 3, το λιγότερο απο τις άλλες "ασπρες".
    διαφοροποίηση στον τρόπο προπόνησης - ανάπτυξης ικανοτήτων των παικτών - sos !-gulit-1.jpg

    διαφοροποίηση στον τρόπο προπόνησης - ανάπτυξης ικανοτήτων των παικτών - sos !-gulit-1-training.jpg


    Ένας άλλος παίκτης, ο σταρ της ομάδας μου, έχει ήδη πολύ ανεβασμένα το σουτ και το τελείωμα.
    Είναι 4ος χρόνος στην ομάδα.
    Κάθε σεζόν, κυρίως στην αρχή της σεζόν, κάνω την παραπάνω προπόνηση οπότε έχουν ανέβει πολύ αυτές οι 4 ικανότητες.
    Για αυτή τη σεζον, εξτρά προπόνηση τέλος.
    Τώρα, την επόμενη σεζόν που θα πέσει - 20% σε όλα, δεν θα κάνω πια αυτή τη προπόνηση, θα πάω για τις άλλες άσπρες ικανότητες να ανεβάσω.
    διαφοροποίηση στον τρόπο προπόνησης - ανάπτυξης ικανοτήτων των παικτών - sos !-van-nist-d14.jpg




    Ξέρουμε πως θα διαβάζει η μηχανή τα skills των ήδη ανεβασμένων παικτών?πχ αν ενας έχει 300% ταχύτητα θα παίζει σαν 300 ή σαν 200?
    αυτό είναι άγνωστο.
    Η συνολική ποιότητα μετράει, οποτε κύριο σκοπό έχω αυτό - να παίρνει αρκετούς πόντους για την προπόνηση και τα πράσινα που ξοδεύω.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #22
    Rookie
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    89
    τελικά έχουμε καμία ενημέρωση ή εξέλιξη στο θέμα των προπονήσεων; έχει επιβεβαιωθεί απ' την εταιρεία ότι πρέπει να κάνουμε σε όλους τις ίδιες προπονήσεις, ή προκύπτει μόνο από τα πειράματα που έχετε κάνει κάποιοι γενναίοι (θυσιάζοντας πλήθος πρασίνων πακέτων) για το κοινό καλό; :d

  3. #23
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    κοίτα, αν δεν έχεις παίκτες με πολύ υψηλές ικανότητες, πχ πάνω από 200%, τότε γίνονται κανονικά οι προπονήσεις.
    Αν έχεις κάποιους παίκτες με 200-300% skills, βάλες προπονήσεις για ικανότητες που είναι χαμηλά.
    Last edited by nikolgiorgos; 04-16-2018 at 07:11 PM.
    dsio and Poli3erosMpalas72 like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #24
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    η άλλη θεωρία είναι ότι και ψηλά να είναι κάποια skills, αν δεν είναι μεγάλη η "ψαλίδα" με τα χαμηλά, πάλι παίρνεις.
    Αν προσέξεις στην φώτο πιο πάνω, ο GULIT παρόλο που είχε 170 στο σουτ, τσίμπησε κανονικά + 4% γιατί το σουτ του δεν έχει τόση μεγάλη διαφορά από τα χαμηλα (είναι 74% η επιθετικότητα και 76% η δύναμη).
    Οχι δηλ. 1% ή 5% ξέρω γω.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #25
    Rookie
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    89
    Ναι δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που λες και μπράβο σε σένα και σε όσους πειραματίζεστε να βγάλετε έναν μπούσουλα για να ενημερώσετε κι εμάς. Όμως αυτό που λέω είναι ότι όλα αυτά είναι υποθέσεις. Για παράδειγμα μου λες ότι αν οι παίχτες δεν έχουν πολύ υψηλές ικανότητες οι προπονήσεις γίνονται κανονικά, κάτι που σε μένα δεν ισχύει... οι δικοί μου δεν ανεβάζουν όπως ανέβαζαν και η διαφορά είναι αισθητή... η εταιρεία άλλαξε το στάτους των προπονήσεων χωρίς όμως να μας ενημερώσει για το τι πρέπει να κάνουμε για να ανεβάσουμε τους παίχτες όπως πριν. Δε θα έπρεπε τόσες μέρες να δώσουν ένα νέο πρόγραμμα προπονήσεων; αυτό ρωτάω

  6. #26
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    δεν νομίζω να το κάνουν, ποτέ δεν το καναν άλλωστε.
    Κυρίως οι παίκτες τα ανακαλύπτουν και διαδίδονται.
    Πάντως αν δεν έχεις μεγάλες διαφορές στα skills και θες να κάνεις εξτρα προπόνηση, προτείνω να χρησιμοποιείς την μέθοδο του GK για πιο στάνταρ απόδοση.

    * δεν λέω για πολλές έντονες προπονήσεις, έτσι για πεντάδες όπως έκανα γώ πιο πάνω.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #27
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Νικο, σου εστειλα στο fb, αλλα το γραφω κι εδω.

    Παρατηρησα καποια περιεργα πραγματα στο παιχνιδι και μπηκα στο φορουμε χθες και ειδα αυτην την αλλαγη με την προπονηση.
    Το λιγοτερο τραγικη, ετσι;!!
    Ειμαι στο τσακ να σταματησω αυτο το παιχνιδι λογω αυτης της αλλαγης.
    Επισης εχω παρατηρησει τις τελευταιες 2 σεζονς οτι νικαω πιο δυσκολα.
    Αυτο που εγραψες οτι το 340% οριο εχει γινει 200%, που το ειδες;; Ποσο σιγουρο ειναι;;
    Γιατι αν ισχυει, νομιζω ειναι ο λογος που νικαω πιο δυσκολα και πλεον δεν εχει κανενα νοημα να συνεχισω να παιζω. Θα ειναι η τελευταια σταγονα.
    Καταστρεψανε το παιχνιδι φιλε.
    nikolgiorgos likes this.

  8. #28
    Dreamer Rizla's Avatar
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    415
    Εκανα ένα μικρό τέστ.Πήρα 3* 18χρ. FT και τους έδωσα 3χιλ πράσινα.

    διαφοροποίηση στον τρόπο προπόνησης - ανάπτυξης ικανοτήτων των παικτών - sos !-%CF%84%CE%B5%CE%B1%CE%BC.jpg

    Παρατήρησα οτι o τερματοφύλακας επαιρνε πολύ λιγότερα skills όσο ανεβαινε η ποιοτητα του.
    Αυτό είναι σιγουρο κι ανεξαρτητα απο το σετ προπονήσεων.Ακομα και προπονοντας μόνο τα γκρι skills.
    Το 2ο που παρατηρησα είναι οτι ο ένας μέσος μου απο το 6ο αστερι και μετά έπαιρνε λιγότερο απο τα μισα που έπαιρναν οι υπόλοιποι με τα ίδια drills, ενώ μέχρι το 6ο αστέρι επερνε τα ίδια.
    Ο ενας μέσος εγινε 127% με τα ίδια drills και ο άλλος μόλις 116.
    Το πιο παραξενο είναι οτι τοση μεγάλη διαφορά σημειωθηκε μόνο σε έναν παίχτη.
    Σε γενικές γραμμές όμως η αποκτηση των ικανοτητων ήταν αυτή που περίμενα.
    Mr Dosohos® and nikolgiorgos like this.

  9. #29
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    @Alexinho είμαι λίγο πιεσμένος από χρόνο τώρα
    Αυτό που εχω να πω είναι
    - επειδή είχα μια περίοδο 11 σεζόν που κυνηγούσα (και πήρα τελικά 10 τρεμπλ) κάνω ένα διάλλειμα από αυτή τη σεζόν.
    Νομίζω είναι μια λύση ώσπου να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα

    - ένας τύπος έχει κάνει αυτό το βιντεάκι.
    https://forum.topeleven.com/top-elev...-tutorial.html
    Δεν το είδα αλλά διάβασα ποστ ότι είναι αρκετά κατατοπιστικό.
    Απλά εγώ δεν κάνω προπόνηση σε παίκτες πάνω από 110-115%.

    - Τώρα δεν μπορείς να ανεβάζεις πολύ κάποιες μόνο ικανότητες (κάτι σε μεταλλαγμενους δηλαδή)
    Κατά τ'άλλα , αν δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, τα άλλα είναι ίδια πάνω κάτω.
    Αν κανεις δηλ. προπόνηση GK για πολλά τόκεν και μετά πας να δώσεις μια μόνο τελική άσκηση, μάλλον θα χάσεις πράσινα.

    Αυτο που εγραψες οτι το 340% οριο εχει γινει 200%, που το ειδες;; Ποσο σιγουρο ειναι;;
    ακούγεται, και ίσως είναι και μια εξήγηση για αυτό εδώ
    https://forum.topeleven.com/top-elev...ive-now-3.html
    διάαβασε τα ποστ #26 ...#37 του madflo και του Sausy

    - πάντως έχουν νέα πράγματα στα σκαριά.
    Θα δούμε
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #30
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post

    - πάντως έχουν νέα πράγματα στα σκαριά.
    Θα δούμε
    Ε....αντε σιγα σιγα να φευγουμε και οι λιγοστοι που εχουμε απομεινει ως τωρα...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast