Results 1 to 5 of 5

Thread: γενικη συζητηση για τακτικες

  1. #1
    Rookie
    Join Date
    May 2018
    Posts
    67

    γενικη συζητηση για τακτικες

    ειπα να ξεκινησω μια συζητηση για τακτικες και πως πρεπει να συνδιαζουμε τακτικες και οδηγιες για διαφορες καταστασεις.Για παραδειγμα οταν ο αντιπαλος παιζει με dmc το amc σχεδον παντα δν πιανει καλη αποδοση ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιουμε amc? επισης αν παιζεις επιθεση ειναι καλο να χρησιμοποιεις δυνατο πρεσαρισμα ή χαμηλο? ειναι καλυτερο το μαν του μαν ή η ζωνη?

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    για παραδειγμα οταν ο αντιπαλος παιζει με dmc το amc σχεδον παντα δν πιανει καλη αποδοση ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιουμε amc?
    αυτό είναι αλήθεια αλλά απο την άλλη ο amc απασχολεί τον dmc και τον dc και έτσι έχουν περισσότερο χώρο και ευκαιρίες οι πλάγιοι.

    επισης αν παιζεις επιθεση ειναι καλο να χρησιμοποιεις δυνατο πρεσαρισμα ή χαμηλο?
    δυνατό, ψηλά.

    ειναι καλυτερο το μαν του μαν ή η ζωνη?
    το μτμ δίνει μπόνους στην άμυνα περισσότερο.
    αλλά σε συνδυασμό των πιο πάνω, ξοδεύεις πολύ ενέργεια.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Rookie
    Join Date
    May 2018
    Posts
    67
    το μαν του μαν πρεπει να συνδυαζεται παντα χωρις οφσαιντ λογικα. επισης εχω μεγαλο θεμα με το συστημα 4 1dmc 2 mc 2 amr aml 1 st οταν τον εχω αντιπαλο καμια προταση σε συστημα

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    με ποδοσφαιρική λογική ναι, στο τ11 όμως όχι.
    απλά το μτμ δίνει λίγο παραπάνω μπόνους άμυνας, αφαιρώντας εξτρά κατάσταση.

    - λες το 4-5-1 v.
    εξαρτάται από διάφορα.
    τι ποιότητα έχετε, αν είναι μέσα, τι οδηγίες έχει βάλει.

    * αν πας στο τομέα των συστηματων, έχει αναλύσεις για αυτό το σύστημα
    πχ εδώ πως το παίζει
    https://forum.topeleven.com/%CE%A3%C...%AC%CF%82.html

    και άλλα πολλά
    Last edited by nikolgiorgos; 11-18-2019 at 06:43 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Rookie crisgr's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by kalamatas86 View Post
    το μαν του μαν πρεπει να συνδυαζεται παντα χωρις οφσαιντ λογικα. επισης εχω μεγαλο θεμα με το συστημα 4 1dmc 2 mc 2 amr aml 1 st οταν τον εχω αντιπαλο καμια προταση σε συστημα
    To 4-5-1 V που είπε και ο nikolgiorgos θεωρείται ένα από τα πιο καλά και αποδοτικά συστήματα που ακολουθούν πολλοί μάνατζερ.
    Το 4-3Ν-3 είναι κάτι που προτείνεται ως το καλύτερο στα counter formations.

    Αλλά μπορεις να δοκιμάσεις και το DL-DC-DR, DMC-DMC, MC, MC, AML, AMR, ST.

    Κοντά σε αυτό είναι αν πας έναν dmc σε mc, δηλαδή dl-dc-dr, dmc, mc-mc-mc, aml-amr, st. Μάλιστα μπορείς να παίξεις τακτικές αμυντικά-κανονικά, από τα πλάγια, μεικτές με αντεπιθέσεις, πίεση χαμηλά, κανονικό τάκλιν (νομίζω), μαν-του-μαν και με οφσάιντ. Κάπου το είχα δει παλιά, δε θυμάμαι από ποιον και που, αλλά κάποιες φορές που το δοκίμασα και το θυμήθηκα δούλεψε. Μία ίσως όχι... Αλλά κανένα δεν είναι πανάκεια!