Page 1 of 22 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 214
Like Tree158Likes

Thread: Διοργανώσεις του Top Eleven

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Διοργανώσεις του Top Eleven

    ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
    Screenshot by Lightshot

    Στο πρωτάθλημα συμμετέχουν 14 ομάδες. Η πρώτη παίρνει τον τίτλο και με τις άλλες τρεις προκρίνεται να παίξει την επόμενη σεζόν στο Champions League.
    Οι επόμενες 4 στην Super League.
    Οι 8 καλύτερες προκρίνονται στο επόμενο επίπεδο ενώ οι τελευταίες 6 παραμένουν στο ίδιο.
    Κυρίως σε μεγαλύτερα επίπεδα, υπάρχει περίπτωση να προκριθεί και η 9η λόγω έλλειψης άλλων ομάδων. Οπότε προσοχή αν θέλετε να παραμείνετε επίπεδο, πάτε για την 10η θέση
    Καμιά φορά (σπάνια βέβαια) μπορεί το κριτήριο να είναι η παρουσία φίλων οι οποίοι προκρίθηκαν και να σας τραβήξουν ή η μεγάλη ποιότητα των παικτών της ομάδας σας.

    Η κλήρωση, με βάση τα δεδομένα των 2 τελευταίων σεζόν, έχει ως ισχυρό κριτήριο, πέρα από την τύχη, και την ισοδύναμη ποιότητα των ομάδων.
    Επίσης συνηθίζεται να μαζεύει σε μια λίγκα και όλους τους «φίλους». Οπότε εφόσον δεν θέλουμε να είμαστε μ’έναν φίλο μαζί στην λίγκα, τότε χωρίζουμε και ξαναβρισκόμαστε μετά την Τρίτη μέρα που θα έχει γίνει πια η κλήρωση.
    Σε περίπτωση ισοβαθμίας, νικητής καθορίζεται από την διαφορά των γκολ και ύστερα από τα περισσότερα γκολ. Εγώ θα θεωρούσα δικαιότερο τα αποτελέσματα μεταξύ των δύο ισόβαθμων, μιας και το παιχνίδι έχει την ιδιαιτερότητα να υπάρχουν και ομάδες «φαντάσματα», χωρίς ενεργό μάνατζερ, 14 παίκτες μεγάλης ηλικίας, που μπορεί να παίζουν και εκτός θέσης.
    Έτσι, ενώ μια ομάδα φαβορί, μπορεί να πετύχει ένα μεγάλο σκορ εναντίον μιας τέτοιας ομάδας, στην επόμενη αγωνιστική η άλλη ομάδα φαβορί, μπορεί να κερδίσει απλώς με ένα τυπικό 3-0 επειδή η ομάδα «φάντασμα» δεν μπόρεσε να κατέβει στον αγώνα (λόγω τραυματισμών ή καρτών).

    Champions League
    Screenshot by Lightshot

    Στο CH.L. συμμετέχουν οι τέσσερεις καλύτερες ομάδες από κάθε πρωτάθλημα. Η ομάδα μας συμμετέχει σε έναν όμιλο 4 ομάδων όπου προκρίνονται οι 2.
    Τα κριτήρια επιλογής είναι :

    Στους όμιλους, οι 2 ομάδες με την καλύτερη βαθμολογία προκρίνονται στον επόμενο γύρο, στα νοκ άουτ.
    Η τρίτη ομάδα συνεχίζει στην Super League.
    Εφόσον δύο ομάδες ισοβαθμούν, υπολογίζονται μόνο τα μεταξύ τους δύο παιχνίδια.

    Εφόσον έχουμε ισοβαθμία σε περίπτωση 3 ομάδων, τα κριτήρια είναι τα εξής :
    1) Παιχνίδια - μεταξύ των 3 ισόβαθμων μόνο
    2) Διαφορά τερμάτων - μεταξύ των ισόβαθμων μόνο
    3) Περισσότερα γκολ - μεταξύ των ισόβαθμων μόνο
    4) Περισσότερα γκολ που μπήκαν εκτός έδρας - μεταξύ των ισόβαθμων μόνο
    Τότε γίνεται η επιλογή των 2 από τις 3 ομάδες και αρχίζουν ξανά τα κριτήρια 1-3 για τις 2 πλέον ομάδες.
    Εφόσον υπάρχει και πάλι ισοπαλία, τότε έχουμε τα εξής κριτήρια
    1) Μεγαλύτερη διαφορά γκολ σε όλους τους αγώνες του ομίλου
    2) Περισσότερα γκολ σε όλους τους αγώνες
    Εφόσον και πάλι έχουμε ισοβαθμία, τότε μπορεί να ενεργοποιηθεί ένας εικονικός αγώνας μπαράζ, ή να γίνει κλήρωση ή να προκριθεί η παλαιότερη ομάδα. Αυτοί είναι και οι επίσημοι κανονισμοί της UEFA.

    Οι ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη φάση, δημιουργούν τα εξής ζευγάρια :
    Attachment 53334


    ΕΔΩ http://prntscr.com/8mztx1

    Από κει και πέρα, ισχύει ο κλασσικός κανόνας των περισσότερων εκτός έδρας γκολ.

    ΚΥΠΕΛΛΟ
    Screenshot by Lightshot


    Στο κύπελλο συμμετέχουν όλες οι ομάδες του top eleven. Εκεί γίνεται μια κλήρωση με ομάδες που έχουν παρόμοια ποιότητα, άσχετα από το επίπεδο που βρίσκονται.

    *
    Αυτό καμιά φορά μπορεί να τύχει να συμβεί και σε πρωτάθλημα ή CH.L. αλλά είναι σπάνιο.

    Δηλαδή σε μια διοργάνωση κυπέλλου, μπορεί να βρεθούν πχ
    ομάδες lv1 - με παίκτες 5-6*,
    ομάδες lv2 – με παίκτες 4-5* (γι’αυτές),
    ομάδες lv3 – με παίκτες 3-4* (γι’αυτές)
    ή και ομάδες lv4 – με παίκτες 2-3* (γι’αυτές)
    Το πρόβλημα φυσικά είναι, ότι αυτές οι ομάδες αν ξεκινήσουν την νέα σεζόν και αγοράζουν νέους παίκτες αυτοί θα είναι για το δικό μας επίπεδο 6-7-8* .

    Γι’αυτό και ο θεσμός του κυπέλλου, είναι ίσως ο δυσκολότερος να κατακτηθεί, αν έχεις δυνατή ομάδα.
    Το επίπεδο που μετράται για το κύπελλο, βγαίνει από τους καλύτερους 14 παίκτες της ομάδας μας, την ώρα που γίνεται η αλλαγή της σεζόν και η νέα κλήρωση του κυπέλλου.
    Δεν βγαίνει ο μέσος όρος απ’όλη την ομάδα.
    Αν έχουμε 14 5* παίκτες και 6 3*, οι τελευταίοι δεν θα μετρήσουν.
    Επίσης, αν έχουμε πολλούς μαζεμένους κώνους σε έναν παίκτη μας, αυτοί υπολογίζονται. (Αν έχουμε δηλ. 75 μαζεμένους κώνους σε έναν 5* παίκτη μας, αυτός μετράται σαν 6*).
    Στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, η κλήρωση γίνεται τυχαία.
    Μετά δημιουργούνται ζευγάρια με προβλεπόμενες διασταυρώσεις κατόπιν αποκλεισμών έως τον τελικό.
    Ένα καλό που έχει ο θεσμός αν παίζεις σε ανώτερο επίπεδο, είναι ότι έχει καλύτερες αμοιβές σε χρήματα.

    Το κύπελλο, είναι συνήθως και το μεγαλύτερο εμπόδιο για κάποιον που έχει πολύ καλή ομάδα, για να κατακτήσει και το υπέρτατο τρόπαιο του παιχνιδιού, το τρεμπλ (κατάκτηση και των τριών διοργανώσεων στην ίδια σεζόν).
    Η κατάκτηση και η αμοιβή όταν κερδίζουμε το CH.L. ή το Κύπελλο, γίνεται την ίδια σεζόν. Η κατάκτηση του πρωταθλήματος ή του τρεμπλ, φαίνεται στην πρώτη μέρα της νέας σεζόν (όπως και το επίτευγμα «Αήττητος» ).

    UPDATE #35
    https://forum.topeleven.com/%CE%95%C...-eleven-4.html
    Last edited by nikolgiorgos; 03-16-2019 at 06:45 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Rookie
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    78
    Η απαντηση ειναι οι εξης νικο εχω ρωτησει και σε αλλο αρθρο αλλα εκει ειναι λιγο καλυτερα πως παμε σε βατο ομιλο με κολπο στο πρωταθλημα. Εχω καταλαβει καποια κολπα οπως να νομιζει το τοπ ελεβεν οτι δεν εισαι ενεργος μελος, μην κοιτας αλλα προφιλ καλες ομαδες πριν την εναρξη του πρωταθληματος οταν γινονται μεταγραφες ειναι αναγκαιο δυστυχως γιατι καποιοι βαζουν λεφτα και το επιπεδο της ομαδας αλλα σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος γιατι οταν εισαι ενεργος το καταλαβαινουν λογικα. Αν μπορεις απαντησε ευχαριστω για την κατανοηση.

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Λοιπόν, κατόπιν ερώτησης ενός φίλου του φόρουμ, να μιλήσω λίγο για το πρωτάθλημα.
    Είναι γνωστό ότι εδώ και μερικές σεζόν, το παιχνίδι βάζει στην ίδια λίγκα ομάδες με παρόμοιο επίπεδο.Ενώ παλιά, πρώτη προτεραιότητα ήταν να σε βάζει πρώτα με φίλους (από τον ίδιο σέρβερ πάντα μιλάμε) και μετά ήταν τυχαίο.
    Δηλ, κάποιες ομάδες καλές, κάποιες μεσαίες, και κάποιες πολύ αδύναμες.
    Επειδή οι ομάδες μου κάθε σεζόν πάνε και για τα 3 τρόπαια, δεν έχω μεγάλα ρόστερ και δεν μου περισεύουν και βαλιτσάκια για ξόδεμα, θέλω να είμαι σε ένα πιο εύκολο πρωτάθλημα - όχι με παρατημένες ομάδες αλλά όχι και όλοι να είναι με 5*-6* παίκτες.
    Προσπάθησα να πάω στην κλήρωση του πρω, με κατεβασμένο επίπεδο, όπως στο κύπελο, με 14 παίκτες κάποιοι εξ'αυτών με χαμηλή ποιότητα αλλά δεν τα κατάφερα.
    Εδώ είναι οι ομάδες της φετινής μου λίγκας

    Διοργανώσεις του  Top Eleven-league-teams.jpg

    εκτός από 2 που έχουν και μερικούς 4* παίκτες, όλες οι άλλες είναι πολύ δυνατές.
    Αυτή είναι η ομάδα μου

    Γιατί εδώ δεν πιάνει το κόλπο όπως με το κύπελλο ?
    Σίγουρα παίζει και κάτι άλλο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Διοργανώσεις του  Top Eleven-team-overview-d1.jpg  
    Last edited by nikolgiorgos; 12-02-2015 at 07:38 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Σκέφτομαι λοιπόν κάποια "σενάρια" :
    ο υπολογισμός (η ομαδοποίηση ποιότητας) των ομάδων να γίνεται από την προηγούμενη σεζόν, πχ 3 μέρες πριν τελειώσει, όταν έχουμε δυνατές ομάδες για να παίξουμε σε τελικούς ή κρίνεται ακόμα το πρωτάθλημα

    να υπολογίζονται άλλοι παράγοντες, πχ πόσα ματς της ομάδας του παρακολουθεί κάθε μανατζερ
    να "βλέπει" πόσα τοκεν ή βαλιτσάκια ξοδεύει κάθε μάνατζερ
    να χρησιμοποιεί αυτήν την νέα εφαρμογή του facebook, που βγάζει την γενική κατάταξη των ομάδων (εγώ πχ είμαι στο 1% των καλύτερων παικτών του παιχνιδιού) , και από εκεί να κάνει το γκρουπάρισμα.

    Καμιά άλλη ιδέα ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    78
    Αυτο σου λεω φιλε σε αντιθεση με το κυπελλο που απλα οι διαχειριστες αφηνουν εθελειμενα αυτο που γινεται. Στο πρωταθλημα λογικα παει με το ποσο ενεργος εισαι. Για αυτο τον λογο δεν θα μπαινω καθε μερα αλλα θα μπαινω πιο αραια ετσι πιστευω οτι ναι μεν δεν θα βρισκομαι σε ομιλο της πλακας αλλα ουτε με ομαδαρες. Σιγουρα παιζει και ο παραγοντας τυχης ομως γιατι καποιος καλως που ασχολειται μπορει να θελει να ξεκοψει για λιγο η καποιος να το αρχισει παλι αρα σιγουρα θες και τυχη για το πρωταθλημα. Παντως ακομα και ετσι ειμαι δευτερος. Οσο για το τσ.λ ειμαι πολυ ευχαριστημενος δευτερη συνεχομενη φορα θα παρω την τριτη θεση εχω πεσει με την πιο ευκολη κληρωση στους 8 και μετα θα χασω λογικα αφου αν περασει ο καλυτερος απο το αλλο νοκ αουτ εχει βαλει λεφτα λογικα. Επισης οσο ανεβαινει καποιος κατηγορια τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να βρει βατο ομιλο.......

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    κοίτα, το να μην μπαίνεις και να βλέπεις τους αγώνες σου είναι ένα σενάριο.
    Δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το κριτήριο στασίγουρα. Κι'αν έχεις καλή ομάδα ? Θα ισχύει ?
    Επίσης εγώ βλέπω ότι η ομάδα μου αποδίδει πολύ καλύτερα όταν βλέπω τους αγώνες.
    Επίσης κάνω τις αλλάγές που πρέπει καθώς και αλλα΄ζω τις οδηγίες αν χρειασθεί.
    Μπορεί σε κάποιους αγώνες να μην μετράει η παρουσία του μάνατζερ - θα χάσει ότι και να γίνει- αλλά σε όλη την διάρκεια των παιχνιδιών, δίνει πλεονέκτημα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Rookie
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    78
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    κοίτα, το να μην μπαίνεις και να βλέπεις τους αγώνες σου είναι ένα σενάριο.
    Δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το κριτήριο στασίγουρα. Κι'αν έχεις καλή ομάδα ? Θα ισχύει ?
    Επίσης εγώ βλέπω ότι η ομάδα μου αποδίδει πολύ καλύτερα όταν βλέπω τους αγώνες.
    Επίσης κάνω τις αλλάγές που πρέπει καθώς και αλλα΄ζω τις οδηγίες αν χρειασθεί.
    Μπορεί σε κάποιους αγώνες να μην μετράει η παρουσία του μάνατζερ - θα χάσει ότι και να γίνει- αλλά σε όλη την διάρκεια των παιχνιδιών, δίνει πλεονέκτημα.
    Συμφωνω απλα αν δεν μπαινεις πας σε ποιο ευκολο ομιλο πιθανον δεν ειναι και σιγουρο αυτο λεω τωρα αν παρακολουθω αγωνες οχι συχνα γιατι θελω να μην κολλαω πολυ να μην καω και δευτερον γιατι δεν εχω παντα χρονο. Παλια ειχα καλεσει τον αδελφο μου να δει ημιτελικο τσ.λ πηγα τελικο και γιατι δεν το ειδα τον τελικο εχασα παντως οταν εισαι πολυ καλυτερος δηλ οταν παιζεις με διαλυμενες ομαδες μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ να βλεπεις παιχνιδι τραυματισμοι και χαμηλο σκορ

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    έχω "γυρίσει" πολλά ματς με το να παρακολουθώ τους αγώνες μου.
    βλέπω τα σχόλια πχ.
    αν ένας "σπεσιαλίστας" μου βλέπω ότι χάνει τα κόρνερ ή τα φάουλ, βάζω άλλον να χτυπαει
    αν ένα επιθετικό μου τον κόβουν συνέχεια, τον αλλάζω
    αν είμαι μπροστά στο σκορ και ο αντίπαλος αρχίζει να κάνει πολλές ευκαιρίες, το γυρνά στην σκληρή άμυνα, μαν του μαν και ίσως και σκληρά τάκλιγκ.
    αλλάζω τον παίκτη που έφαγε κίτρινη ή αν φάω κόκκινη, αλλάζω την διαταξη της ομάδας.
    ιδίως τώρα με τις "ζωντανές" βαθμολογίες, βλέπω ποιός παίκτης είναι ψόφιος και τον κάνω αλλαγή στο 2ο ημίχρονο.
    επίσης έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές μια αλλαγή παίκτη, ανατρέπει το παιχνίδι.
    και φυσικά είναι και τα βαλιτσάκια δώρο (που παρακολούθησα το παιχνίδι και έκανα και αλλαγή).
    όλα αυτά να τα χάσω για να μπω σε πιο εύκολο πρωτάθλημα ? τι νόημα θα έχει αν είναι να χάνω παιχνίδια τζάμπα.

    και τέλος, γουστάρω να βλέπω και τα παιχνίδια μου :d
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,937
    Βλέπω ότι στο πρωτάθλημα δεν με βάζει πλέον μαζί με φίλους από το ίδιο σέρβερ.
    Ξέρεις γιατί ?

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Γιατί με το σύστημα με γκρουπάρισμα ομάδων με παρόμοια ποιότητα, αυτό δεν είναι πλέον σε προταιρεότητα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 22 12311 ... LastLast