Results 1 to 7 of 7
Like Tree2Likes
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By crisgr

Thread: Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων

    Μπερδεμένα τα πράματα τώρα με την νέα έκδοση, με όλα αυτά τα νούμερα και ποσοστά.
    Για να δούμε όμως τι νούμερα πρέπει να έχει ο παίκτης μας για να μπεί στην λίστα διαπραγματεύσεων
    Στο παράδειγμα χρησιμοποιώ και την παλιά έκδοση.
    Αυτός είναι ο παίκτης μου ο Zagalo
    Ζ1
    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων-z1-zagalo-5star-old-1.jpg


    Έχει 108 +119 +116,4 >> (108+4+1,4) +115 +115 >>113,4 +115 +115
    Με την παλιά έκδοση, θέλει 1,4 ποιότητα για να απέχει 1 κώνο από το 6*, οπότε (αφού 1 κώνος είναι 0,2), θέλει 7 κώνους προπόνησης ακόμα για να μπει στην λίστα.


    Ζ2
    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων-z2-zagalo-5star-new-1.jpg
    Με την νέα έκδοση, όπως βλέπουμε την εικόνα, ξεχνούμε τελείως τα νούμερα σε %.
    Βλέπω μόνο τα νούμερα ποιότητας στις παρενθέσεις.
    Εδώ βλέπω ότι διαφέρουν απ'ότι στην παλιά έκδοση. Αυτό νομίζω οφείλεται στην "μετάφραση" των αριθμών και πιο συγκεκριμένα στην στρογγυλοποίηση των δεκαδικών.
    Εδώ έχω
    108,1 +119,1 +116,5 >> (108,1 +4,1 +1,5) + 115 +115 >> 113,7 +115 +115
    Εδώ φαίνεται ότι θέλει περίπου 5 κώνους

    Ζ3
    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων-z3-zagalo-5star-old-2.jpg
    Κάνω λοιπόν προπονήσεις και μαζεύω αυτούς τους 5 κώνους προπόνησης

    Ζ4
    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων-z4-zagalo-5star-new-2.jpg
    Εδώ γίνεται 108,1 +120,1 +116,5 >> (108,1 +5,1 +1,5) +115 +115 >> 114,7 +115 +115.
    Σε αυτό το σημείο περίμενα, μήπως θεωρούσε για έναν κώνο αυτό το 0,3 που έλειπε.
    Δεν είχα καμία προσφορά οπότε προχώρησα (με το νέο σύστημα προπόνησης) και έκανα μικρές προπονήσεις μόνο αυτόν το παίκτη.
    Χρησιμοποίησα το πρώτο επίπεδο από τον τομέα φυσικής κατάστασης (το μπλε), το ζέσταμα.
    Μια -μια φορά ώσπου τσίμπησε 0,1 και έτσι έφθασε 0,2 για το επόμενο αστέρι (όπως με το παλιό σύστημα)

    Ζ5
    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων-z5-zagalo-5star-nego.jpg
    Έτσι άρχισαν να έρχονται και οι προσφορές.
    Καταπληκτικές, μην μου πείτε

    Ζ6
    Υπολογισμοί για την λίστα των διαπραγματεύεσεων-z6-zagalo-5star-old-offer.jpg
    Χάρης likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Newbie
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    41
    Καλή η προσπάθεια να μας τα εξηγήσεις. Δεν τα 'πιασα όλα, αλλά δεν πειράζει.

    Επιπλέον, έτσι πως είναι η φάση με την καινούρια προπόνηση, δεν έχει νόημα (νομίζω) να ξέρεις εκ των προτέρων πότε θα μπει ένας παίκτης στη λίστα ή πότε θα βγει, αφού δεν μπορείς να "διαχειριστείς" αυτό το διάστημα. Και προπόνηση να μην τον κάνεις, που μάλλον βλακεία είναι, θα πάρει αργά ή γρήγορα τους πόντους του από τους αγώνες και θα πάρει και το αστεράκι του.

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Δεν τα 'πιασα όλα, αλλά δεν πειράζει.
    πες μου ποιό σημείο, θα το εξηγήσω πιο αναλυτικά.

    Επίσης ήθελα να προσθέσω ότι δεν είναι μόνο για την λίστα διαπραγματεύσεων χρήσιμο αλλά κάπου προς το τέλος της σεζόν, είναι σημαντικό να μην ανεβάσουμε κάποιους παίκτες μας στο επόμενο αστέρι αλλά σε χαμηλή ποιότητα (πχ ποιότητα 40, 6*), γιατί δεν θα μπορέσουμε να πουλήσουμε αυτούς τους παίκτες μας (εαν θελήσουμε βέβαια).
    Αυτό γιατί οι παίκτες κοντά στο επόμενο αστέρι είναι αυτοί που τραβάνε τους άλλους μάνατζερ.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    41
    Βασικά οι πράξεις που κάνεις με μπερδεύουν. Γιατί βάζεις αυτές τις παρενθέσεις;

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ο παίκτης μου για να γίνει 6* πρέπει να έχει ποιότητα 115, σωστά ?
    Αυτό σημαίνει ότι στις 3 κατηγορίες (άμυνα/επίθεση/κατάσταση) πρέπει να έχει 115.
    Επειδή όμως σε κάποιες κατηγορίες έχω παραπάνω πόντους (πχ τους περισσότερους τους έβαζα στην επίθεση και κατά δεύτερο λόγο στην κατάσταση), ουσιαστικά παίρνω τους περισευόμενους πόντους (πάνω από το 115), από την επίθεση και την κατάσταση, και τους βάζω στην παρένθεση μαζί με την άμυνα, όπου υπολείπεται πολύ για το 115.

    υπενθυμίζω
    1 αστέρι είναι 75 πόντοι (κώνοι)
    75 πόντοι είναι οι 3 κατηγορίες (αμυνα-επίθεση-κατάσταση) Χ 5 υποκατηγορίες (πχ ταχύτητα)
    Η κάθε υποκατηγορία για να ανέβει από 1, θέλει 1 κώνο.
    1 κώνος δηλ. δίνει 0,2 της υποκατηγορίας.

    να νούμερα που δείχνει τα διάφορα ποσοστά %, τα αγνοούμε τελείως.
    Last edited by nikolgiorgos; 04-10-2016 at 06:28 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Rookie crisgr's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    148
    Στην παλιά εφαρμογή η ποιότητα είναι σε ακρίβεια 0.2, δηλαδή ένας κώνος σε μια κατηγορία ανεβάζει 0.2 την ποιότητα και έτσι αποτυπώνεται, δηλαδή κάθε κώνος +0.2.
    Στη νέα εφαρμογή παίζουν τα ποσοστά στην προπόνηση και η ποιότητα είναι σε ποσοστό και μεταφράζεται σε ακρίβεια 0.1.
    Άρα αυτόματα άλλη είναι η ποιότητα που φαίνεται στην παλιά και άλλη στη νέα εφαρμογή, δηλαδή χάνεις αυτό το 0.1 και φαίνεται ουσιαστικά σα να μην υπάρχει, με αποτέλεσμα πολλές φορές να την πατάς στην παλιά και να νομίζεις ότι έχεις ακόμη π.χ. 4-5 κώνους να βάλεις, ενώ αν βάλεις έστω 1, να παίρνει ο παίκτης αστέρι.
    Αυτό (δηλ. το 0.2 που είναι 0.1) ενδεχομένως να σημαίνει ότι οι αντίστοιχοι "κώνοι" γίνονται 150.
    Το θέμα είναι πως μεταφράζεται αυτό το 1% (κατ' ελάχιστο) που παίρνει κάθε παίκτης από την προπόνηση (στη νέα).
    Το κάθε αστέρι είναι 20% (παλιό αντίστοιχο με 75 κώνους). Το οποίο αντιστοιχεί σε 5 μονάδες ποιότητας στο σύνολο. Επομένως η αντιστοιχία είναι 4:1. Δηλ. 1 μονάδα είναι 4%. Το οποίο (λογικά) ισχύει και σε επίπεδο υποκατηγορίας. Αλλά μία μονάδα είναι 5 παλιοί κώνοι, άρα 5 κώνοι = 4%, άρα το 1% είναι 0.8 κώνοι.
    Κάθε φορά που παίκτης αναεβαίνει 1% σε μια υποκατηγορία, θεωρώ ότι παίρνει 0.8 κώνους. Οπότε δεν είναι ακριβής και η αποτύπωση (επειδή ένας κώνος = 0.2), αφού το 0.8 γίνεται 0.16 σε ποιότητα. Μεταξύ 0.1 και 0.2. Οπότε και εκεί υπάρχει μικρό σφάλμα.

    Αν δεν έχω κάνει λάθος, λοιπόν, το 1% της προπόνησης είναι 0.16 σε συνολική ποιότητα σε σχέση με το παλιό 1 κώνος = 0.2
    Last edited by crisgr; 04-13-2016 at 01:00 PM.
    Χάρης likes this.

  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Όπως βλέπεις στο παράδειγμά μου, τα ποσοστά %, τα αγνοώ εντελώς γιατί μας μπερδεύουν (και δεν χρειάζεται).
    Προσέχω μόνο τους αριθμούς που είναι στις παρενθέσεις.
    Εκεί όπως βλέπεις κάνω προσθαφαιρέσεις με βάση το νούμερο του έκτου αστεριού.
    Δεν τα μαζεύω όλα και μετά να τα κάνω δια 3 γιατί έτσι βγάινει λάθος.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html