Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
Like Tree8Likes

Thread: Μπόνους προπόνησης - training bonus

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Μπόνους προπόνησης - training bonus

    Μπόνους προπόνησης

    Υπάρχουν 4 είδη μπόνους : άμυνα - επίθεση, φυσική κατάσταση – κατοχή μπάλας
    Για τα μπόνους άμυνας – επίθεσης, πρέπει να έχουμε το λιγότερο από 4 αμυντικούς ή 4 επιθετικούς. για τα άλλα πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 8 παίκτες.

    Το μπόνους έχει κλίμακες 0-2-4-6-8-10%. την επόμενη ημέρα, τα ξημερώματα, με την ανανέωση του σέρβερ, πέφτει -2%.

    Αν το μπόνους μας βρίσκεται «παρατημένο» στο 0% , είναι αρκετά πιο εύκολο να ανέβει. με μία προπόνηση μπορεί να πάει στο 4-6% . αλλά αν είναι στο 8%, είναι πιο δύσκολο να το πάμε στο 10%. θέλει 3-4 προπονήσεις με 8 τουλάχιστον παίκτες.

    Στην επάνω δεξιά γωνία, εμφανίζεται κατά διαστήματα ένα σήμα χ2%. αυτό μας διπλασιάζει το αποτέλεσμα μιας προπόνησης όσον αφορά το μπόνους. πατώντας το αυτό και βλέποντας ένα διαθέσιμο βίντεο, κερδίζουμε την διπλάσια αύξηση μπόνους. για να το πάω δηλ. από το 8% στο 10%, φθάνουν δύο προπονήσεις.

    Ετσι για να ελαχιστοποιώ τα πράσινα που χρειάζονται για να διατηρώ το μπόνους μου στο 10%, βάζω 8 παίκτες (4 αμυντικούς ή gk και 4 επιθετικούς) και φυσικά και μέσους που είναι άλλη κατηγορία (εκτός αν είναι mr-amr ή dc-dmc ), επιλέγω 6 ασκήσεις, δύο από φυς. κατάσταση (ζέσταμα) , την άμυνα , 2 από την επίθεση, οι οποίες είναι επίπεδο δυσκολίας «πολύ εύκολη», «εύκολη» και βγάζουν απώλεια κατάστασης -6,75%.

    Με δύο τέτοιες ασκήσεις και το χ2, διατηρώ το καθημερινό 10% χωρίς να απαιτούνται εξτρά πράσινα. αλλιώς χωρίς το χ2, πρέπει να κάνω 4 προπονήσεις οπότε θα χρειασθώ εξτρά πράσινα ή θα πρέπει να επιλέξω παίκτες που δεν θα χρησιμοποιήσω στους αγώνες της ημέρας.

    Αυτά τα 4 μπόνους λοιπόν, επηρεάζουν παθητικά (χωρίς δηλ. να κάνουμε κάποια ενέργεια) ένα αγώνα, είτε είμαστε παρόντες, είτε όχι.

    Κατά την διάρκεια του αγώνα, έχουμε την επιλογή να πατήσουμε ένα εξτρά μπόνους και να δώσουμε ένα +50% σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα.
    δηλαδή (πχ) αν έχουμε > γίνεται
    επίθεση 10 > 15%
    άμυνα 6 > 9%
    κατάσταση 8 >12%
    κατοχή 4 > 6%

    αυτά τα ποσοστά, προσθέτουν εξτρά στα ήδη υπάρχοντα που βλέπουμε.
    εδώ πχ θα δώσει στην άμυνα ή στην επίθεση.

    Μπόνους προπόνησης - training bonus-ch-l-semi-final-stats-pregame.jpg

    Οταν ξεκινάει το ματς, βλέπουμε ένα ποσοστό κατοχής μπάλας. εκεί μας δίνει εξτρά στην κατοχή μπάλας.
    στην κατάσταση, έχει υποθέτω λιγότερη απώλεια φυσικής κατάστασης των παικτών αλλά δεν ξέρω πόση ακριβώς μείωση γίνεται.

    Τα υπόλοιπα μπόνους παραμένουν όπως έχουν. δεν μειώνονται ή σταματάνε κατά την διάρκεια του εξτρά μπόνους.
    Το εξτρά μπόνους διαρκεί περίπου 25 λεπτά αγώνα οπότε αν πατάμε συνέχεια κάποιο, μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε περίπου 4 φορές.

    Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε όσες φορές θέλουμε και σε όσους αγώνες, αρκεί να υπάρχει το μίνιμουμ 2% σε κάποια κατηγορία.

    Υπάρχει μια περίπτωση όπου το μπόνους μπορεί να μην λειτουργήσει – βγαίνει ένα μήνυμα τότε ότι οι παίκτες δεν άκουσαν την οδηγία λόγω των φωνών του πλήθους. κάτι τέτοιο. δεν μου έτυχε και έτσι δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται αυτό.

    Ετσι λοιπόν κάνουμε την επιλογή μας ανάλογα με τον αντίπαλο, το ζητούμενο αποτέλεσμα αλλά και την εξέλιξη του αγώνα.
    Last edited by nikolgiorgos; 09-11-2016 at 04:50 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Tips
    - Αν έχετε ήδη συμπληρώσει για σήμερα το μπονους (10%), μπορείτε να αγνοήσετε το μήνυμα του βοηθού ότι η ομάδα πρέπει να κάνει 1-2 ακόμα προπονήσεις. Αν σας φαίνεται ενοχλητικό, απλά πάρτε έναν άχρηστο παίκτη και κάντε 2 προπονήσεις με μια άσκηση με χαμηλή απώλεια. Αν σας περισσεύουν πράσινα, τότε βάλτε έναν νέο, «γρήγορο», να κάνει μια ατομικευμένη προπόνηση.

    - Υπάρχει κάποια σύνδεση μεταξύ των ασκήσεων και της προόδου των 4 ειδών μπόνους ? Ίσως , αλλά δεν το ξέρω το θέμα καλά.

    - Όταν παίζουμε και με την παλιά έκδοση, το σύστημα αναγνωρίζει και υπολογίζει αυτά τα 4 μπόνους (εφόσον κάναμε τις σχετικές προπονήσεις στην νέα έκδοση βέβαια). Φυσικά δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το εξτρά μπόνους.
    Αν μελετήσω κάποια ποστ από το αγγλικό φόρουμ και δω κάτι άλλο, θα το προσθέσω και θα ενημερώσω.
    Αν έχετε ερωτήσεις ή εμπειρίες – παραδείγματα, μπορείτε να ποστάρετε αλλά ας μείνουμε στο θέμα.

    - Το μπόνους κατοχής, λειτουργεί προθεστικά δηλ.
    Ας πούμε ότι σε έναν αγώνα η κατοχή ίναι 60-40 για εμάς. Αν έχουμε ένα μπόνους κατοχής 10% και ο αντίπαλος κανένα, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάει 60Χ10%=66 vs 34 αλλα θα είναι 66 vs 40 (το σύνολο πάνω από 100%). Εκεί θα πάει να προστεθεί και το εξτρά μπόνους (60Χ15% =69 vs 40).

    Βιβλιογραφία
    http://forum.topeleven.com/top-eleve...avorite-3.html
    http://forum.topeleven.com/top-eleve...avorite-5.html
    Last edited by nikolgiorgos; 09-12-2016 at 04:55 PM.
    dsio likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Το μπόνους στις ομοσπονδίες :
    Εκεί, μπορούμε να δώσουμε μπόνους 2 φορές την ημέρα (Σαββάτο και Κυριακή).
    Αν θέλουνε τα μέλη του γκρουπ, μπορούνε να δώσουνε όλοι το +4 % μ ιας κατηγορίας σε 1 μόνο συμπαίκτη τους.
    Δηλ. αν οι 5 δώσουν ένα +4% Επίθεση σε 1 συμπαίκτη, αυτός θα έχει 10% (το δικό του) + 20% από τους συμπαίκτες του = 30% εξτρά στην επίθεση.
    Φυσικά αυτά τα μπόνος ισχύουν στις ομοσπονδίες και όχι στα κανονικά ματς.

    Βιβλιογραφία
    http://forum.topeleven.com/associati...ociations.html
    dsio likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    γιωργο να συνενοηθουμε αν την επομενη φορα , μπορουμε να δωσουμε σε εναν απο εμας, να δουμε πως και αν δουλεψει στους αγωνες

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ναι, γιατί όχι.
    Αλλά ποιά θα είναι η στρατηγική και γενικά ποια μπορεί να είναι η στρατηγική των μπόνους ?

    Εγω πχ δεν χρησιμοποιώ καθόλου στα παιχνίδια μου το μπόνους κατοχής.
    Συνήθως έχω λίγο καλύτερη ομάδα, είμαι παρών και έχω και υποστηρίξεις οπότε έχω την κατοχή.
    Έτσι συνήθως βάζω το μπόνους επίθεσης (ακόμα και αν παίζω άμυνα - αντεπιθέσεις) ή βάζω το μπόνους άμυνας αν θέλω να κρατήσω κάποιο σκορ.
    Το μπόνους κατάστασης δεν το εκτιμώ τόσο ώστε να το βάλω αντί για τα παραπάνω.
    dsio likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Το ποσοστο κατοχης δεν το χρησιμοποιώ γιατι ουτως η αλλως παιρνω παραπανω επειδη το βλεπω, απο φιλαθλους ή απο κανα ξεμπαργκο φαν.

    Το ποσοστο καταστασης δεν το χρησιμοποιώ γιατι προτιμω να ξοδεψω καποιο ρεστ πακετακι παραπανω, γιατι δεν νομιζω να γλιτώνει και τοσο πολυ κατασταση.

    Παταω επιθεση οταν κανω επιθεση, παταω αμυνα οταν κανω αμυνα.
    Τωρα να πω την αμαρτια μου πιο πολυ απο συνηθεια το κανω και απλα για να νιωθω ψυχολογικα οτι επεμβαινω καπως στην ροη. Αλλα στην πραγματικότητα δεν εχω δει εμφανη διαφορα.

    Στις ομοσπονδιες εχει τυχει να παρω 10+12=22% εκει πηγαινε 33% (δεν το θυμαμαι αλλα λογικα και εκει 50% νομιζω θα ειναι δεν αλλαζει)
    Το 10% με το 33% ειναι μεγαλη ποσοστιαία διαφορά. Εκει οντως ισως να παιζει περισσοτερο ρολο..

    Αν οντως ισχυει θα ηταν καλη στρατηγικη να κανουν ολοι boost τον πιο αδυναμο συμπαίκτη (ή αυτον με τον πιο δυσκολο αντιπαλο)

  7. #7
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    Αν πατήσουμε το μπόνους κατάστασης, σημαίνει ότι οι παίκτες μας χάνουν λιγότερη κατάσταση κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά και μετά ?
    Δηλαδή αν σε ένα παιχνίδι οι παίκτες μας πέφτουν από το 99 στο 75 , πατώντας αυτό το κουμπί 3-4 φορές κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, πόσο πέφτει μετά ?
    Πάει στο 80 δηλαδή ή γλυτώνουμε και παραπάνω ?
    Αξίζει να σπαταλήσουμε εκεί το μπόνους του αγώνα ?

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    δεν το χρησιμοποιώ, προτιμώ άλλα μπόνους αλλά θα το δοκιμάσω
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ας πούμε λίγο και για το πως μπορούμε να βρούμε το Χ2 μπόνους.
    Αν έχουμε το Χ2, μπορούμε να κάνουμε μόνο 2 προπονήσεις και να πιάσουμε το 10% των 4 μπόνους.
    Αλλιώς θα χρειασθεί να κάνουμε 4 προπονήσεις.
    Αν έχουμε πράσινα βέβαια, κανένα πρόβλημα γιατί έτσι ανεβάζουμε την ποιότητα των παικτών.
    Αν δεν έχουμε όμως ?
    Που ψάχνουμε λοιπόν (αυτό ισχύει και για τα βαλιτσάκια, όχι μόνο για το Χ2) :
    Στο pc
    στο topeleven.com αλλα και στην εφαρμογή όταν πατήσουμε το κουμπί την ώρα που είμαστε στο fb.
    Επίσης από κάποιο android simulation όπως το πρόγραμμα bluestacks.

    Από το smartphone ή και το τάμπλετ μας, επίσης στην εφαρμογή που είναι στην επιφάνεια εργασίας ή μέσω της εφαρμογής στο fb μας.

    Τις πρωινές ώρες είναι πιο εύκολο να το βρείτε.

    Αν δεν βρίσκετε τίποτα, πάτε στις ρυθμίσεις του κινητού, κάντε κανένα clean cache - εκκαθάριση προσωρινής μνήμης ή διαγραφή δεδομένων.

    Κατα καιρούς κάντε και καμία απεγκατάσταση - εγκατάσταση ξανά.
    Κακό δεν κάνει
    Cloverfield likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #10
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    οταν κανω απεγκαταστση - εγκασαση δεν τα χνω ? το format τα διαγραφει ολα γιατι τωρα τελευταια κολλαει το ταμπλετ και εινι κριμα να χασω 2 χρονια δουλειας

Page 1 of 2 12 LastLast