Καλησπέρα σας παιδιά θα κάνω εδώ ένα thread μιας και δεν έχει πέσει το μάτι (ακόμη δηλαδή) σε θέμα με την ελλάδα και την οικονομική κρίση ας μπω στο ψητό είμαι ακόμη νέος 19 χρονών δηλαδή και ειλικρινά αν μας έβλεπαν η πρόγονοι μας τώρα. θα γελούσανε με τα χάλια μας κάποιοι ίσος να μην το πάρουν τόσο σοβαρά όσο το βλέπω εγώ αλλά στο κοντινό μέλλον θα έχουν την ίδια γνώμη. είναι κρίμα ρε παιδιά να βλέπω νέα παιδιά και στην ηλικία μου και ποιο μεγάλα να γίνονται μετανάστες σε άλλες χώρες γιατί? γιατί απλά η ελλάδα δεν τους πρόσφερε παρά μόνο μια μιζέρια σε εκείνους και στης οικογένειες τους που δεν βρίσκουν άλλες επιλογές μια η φτώχεια μια η γερμανία μια η τροίκα μια η δολιοφθορά αρκούν? εγώ προσωπικά έχω ελπίδες και προσπαθώ να της κρατάω ζωντανές μα δεν θα κρατηθούν για πολλή καιρό γιατί έτσι όπως κάνουν μας αναγκάζουν να σκεφτόμαστε ότι αυτή η χώρα δεν μας προσφέρει εξέλιξη για το μέλλον που όπου εγώ το βλέπω αβέβαιο βλέπω νεαρά παιδιά με πτυχία με proficency στα αγγλικά με ολόκληρους τίτλους που τους τα προσφέρει το πανεπιστήμιο και οι σχολές και η περισσότεροι το έχουν και κάθετε και δεν το αξιοποιούν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους είναι πολύ κρίμα που στην ελλάδα δεν υπάρχει τόση πολλή αναγνώριση όσο θα έπρεπε και έτσι αναγκαστικά φεύγουν και πάνε σε άλλες χώρες που εκεί πιστεύουνε ότι θα έχουν την αναγνώριση που τους αξίζει και χωρείς διακρίσεις εγώ προσωπικά του χρόνου θα τελειώσω μηχανικός-ηλεκτρολόγος και ελπίζω να καταφέρω να μπω κάπου έστω προσωρινά και με καλό μισθό ευτυχώς όμως σε κάποια μέρη της ελλάδος όπως τα νησιά καλή ώρα που μένω ρόδο το καλοκαίρι έχει αρκετό τουρισμό και αρκετές δουλειές αλλά για πόσο? που θα αυξήσουν των ΦΠΑ όσο δεν πάει που θα αναγκάζουν το κάθε καταστηματάρχη να μην κόβει αποδείξεις για να έχω ένα καλό μηνιαίο εισόδημα (καθαρό όχι να προσπαθεί να βγάζει περισσότερα από όσα του αξίζουν) το καλοκαίρι είχα την τύχη να μην κάνω και για πολύ καιρό διακοπές μιας και δούλευα σε ξενοδοχείο με πολύ καλό μισθό στα 835€ των μήνα + ασφάλεια δυστυχώς όμως η τραγική ειρωνεία είναι ότι δεν θέλουν να δουλέψουν όλη ο καθένας για δικούς τους λόγους 2 λόγοι που θεωρό δίκαια τους κερδίζουμε είναι η τεμπελιά και η καθόλου γλωσσική γνώση για το πρώτο έχουμε γεμίσει πολλούς τεμπέλιδες είναι η αλήθεια γιατί καλόμαθε ο τεμπελάκος έλληνας των έτοιμο χαρζιλίκη με αποτέλεσμα να υπάρχουν άτομα που ξέρουν ότι μπορούν να βρούνε δουλειά και κάθονται και τα ξίνουν όσο για το δεύτερο θεωρό πώς όντως η γνώση μιας δεύτερης γλώσσας της περισσότερες φορές σε βοηθάει αρκετά και σου δίνει πολλές πιθανότητες να πιάσεις μια δουλειά με αρκετά καλό μισθό δυστυχώς όπως είπα δεν θέλουν όλοι να μάθουν μια δεύτερη γλώσσα επειδή νομίζουν ότι δεν θα τους είναι χρήσιμη όσοι το πιστεύουν αυτό το πράγμα κάνουν λάθος διότι αν ξέρεις μια δεύτερη γλώσσα θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις μια καλή δουλειά ελπίζω με όλα αυτά που γίνονται στην ελλάδα να δώσει σε αρκετούς που παλιά νόμιζαν ότι θα την περνάνε ζωή και κότα για μια ζωή δυστυχώς ελληνα με τα μποζούκια σου και τα διακοποδάνεια σου και της αμαξάρες σου αυτές η χρυσές τότε για εσάς μέρες έχουν περάσει και δεν πρόκειται να της ξανά ζήσετε θυμάμαι πριν μερικά χρονάκια όταν πολλοί έπαιρναν τα διακοποδάνεια και τώρα είμαστε όλη σε μια κατάσταση πολύ δύσκολη μετά πολλή αναρωτιούνται για την πληρώνουμε με τα κόκκινα δάνεια ας πάει το μυαλό σας σε εκείνο που ανέφερα προς τα πάνω τώρα όλοι μα όλοι πληρώνουμε τα σπασμένα ακόμη και ας μην φταίμε ως έλληνες είμαστε άξιοι της μοίρας μας και ελπίζω όσοι φρόντιζαν να γίνει έτσι ελλάδα να το πληρώσουν με χειρότερο τίμημα όσοι

Υ.Σ ξέρω έγραψα πολλά αλλά έπρεπε με τόση μιζέρια που βλέπω καθημερινά τώρα το έβγαλα από μέσα μου καλή ανάγνωση!!