Εγω προσωπικα δεν το κανω επιτηδες.
Ειμαι στο top του σερβερ μου και αναγκαστικα καθε 2-3 σεζονς δεν με ανεβαζει επιπεδο.

Α, ξεχασα να γραψω κατι πριν.
Αν γινοταν, Νικο, αυτο που λες, οτι θα επρεπε να πηγαινεις στα 8 αστερια μονο με πληρωμη, θα ηταν πολυ αδικο.
Το δικαιο για ολους ειναι με την πληρωμη να αποκτησεις κατι πιο γρηγορα και με λιγοτερο κοπο, οχι κατι αποκλειστικο που δεν αποκτιεται αλλιως.
Αρα μια χαρα ειναι ετσι οπως ειναι.

Το γεγονος οτι σε καθε +1 αστερι η ταχυτητα προοδου μειωνεται, αρκει και θα επρεπε να σας ικανοποιει.
Αν καποιος ξοδεψει 5000 τσαντακια σε μια σεζον, θα κανει σουπερ ομαδα για 1-2 σεζονς, θα κερδισει πρωταθληματα και μετα θα πεσει στα 6-7 αστερια για τους επομενους 6 μηνες. Δεν ειναι τοσο συχνο φαινομενο (χωρις το κολπο με τους δανεικους), οποτε δε θα επρεπε να ενοχλει τοσο.

Οσον αφορα αυτους που φτιαχνουν 9αστερη ομαδα μενοντας στο ιδιο επιπεδο, ειναι μια επιλογη που εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του.

Το ενα θετικο ειναι να εχεις ομαδαρα στις ομοσπονδιες και ετσι να μπορεις να δανειζεις καλους παιχτες στους συμπαιχτες σου.
Και αυτο ειναι μονο το θετικο στις ομοσπονδιες, γιατι, οπως προειπα, κληρωνονται περιπου ισαξιες ομαδες, αρα ο 9αστερος θα παιζει εναντια 9αστερου.
Το 2ο θετικο, πιθανοτατα να παρεις ευκολα κυπελλο. Αυτο τωρα εγινε θετικο, γιατι πριν την αλλαγη συστηματος κληρωσης κυπελλου ηταν αρνητικο.

Και το αρνητικο ειναι οτι δεν παιρνεις ουτε πρωταθλημα, ουτε CL.

Αρα, γενικα, για εναν 9αστερο δεν ειναι ολα ωραια και καλα.
Γι'αυτο και δεν ειναι τοσο συχνη επιλογη των μανατζερς οσο θα μπορουσε να ηταν.