Results 1 to 2 of 2
Like Tree2Likes
  • 2 Post By nikolgiorgos

Thread: πως αντιμετωπίζουμε το 4-5-1 v

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-5-1 v

    Πως αντιμετωπίζουμε το 4-5-1 v

    Αυτό το σύστημα είναι από τα πιο πετυχημένα στο τ11. σφιχτή άμυνα με 4 αμυντικούς, ένας dmc να βοηθάει και 3 επικίνδυνοι επιθετικοί.
    Συνηθίζω να το παίζω ενάντια σε ομάδες με καλύτερη ποιότητα (όπως στο κύπελλο) με συνδυασμό οδηγιών «άμυνα, αντεπιθέσεις, από τα πλάγια» ή να το έχω στημένο όταν δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα μου.
    Σαν αντι-σύστημα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το 3-5-2 δηλ. Dl-dc-dr + dmc για την άμυνα, 2 mc aml+amr και 2 st.
    Εδώ θέλει προσοχή. Ο dc μας επειδή είναι ένας, πρέπει να έχει καλύτερη ποιότητα και φόρμα από τον αντίπαλο st αλλιώς θα χάσει τις μονομαχίες. επίσης πρέπει να έχουμε καλούς πλάγιους.

    Εναλλακτικά μπορούμε να παίξουμε και το 4-4-2 ρόμβος αλλά και εκεί οι επιθετικοί μας θα είναι ισοδύναμοι με τους αμυντικούς.
    Εναλλακτικά αν έχουμε καλύτερους και αρκετούς mc και st, μπορούμε να παίξουμε και 4-3mc-3st από την μέση.


    πως αντιμετωπίζουμε το 4-5-1 v-4-5-1v-vs-3-5-2v.jpg

    έχετε κάποιο άλλο καλό σύστημα να προτείνετε ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Dreamer
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    421
    3N-DML/DMR-2MC-AML/AMR-ST πεταλούδα. Επιθετική νοοτροπία,μεικτή,μεικτή πάσα,σκληρό τάκλιν,ήπια πίεση,όχι αντεπιθέσεις,όχι offside.
    Μπλέ βέλη στους DM, κόκκινα στους AM,ST. Σας βάζω φωτό από φίλη μου σήμερα που με άκουσε και κατατρόπωσε ανώτερο αντίπαλο

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-5-1 v-screenshot_4.jpg