Results 1 to 10 of 10
Like Tree5Likes
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By dsio
  • 1 Post By Cloverfield
  • 1 Post By nikolgiorgos

Thread: 4-4-1-1

  1. #1
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375

    4-4-1-1

    πως αντιμετωπιζουμε το 4-4-1-1?

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    To 4-4-1-1 είναι μια παραλλαγή του 4-4-2, για εμένα ίσως πιο επικίνδυνη γιατί οι AM αυτή την εποχή είναι πιο αποτελεσματικοί στο σκοράρισμα από τους ST.
    Το να στήσουμε ένα αντι-σύστημα είναι η μισή δουλειά.
    Η άλλη μισή είναι να εξετάσουμε τους παίκτες του αντιπάλου και φυσικά να ξέρουμε για τι αποτέλεσμα πάμε.
    (η απάντηση μπορεί να είναι "για την νίκη", αλλά άλλη λογική έχει ένα ματς πρω και άλλη ένα διπλό παιχνίδι στο τσου-λου ή στο κύπελλο ).
    Το σύστημα που παίζω προσωπικά είναι με πλάγιους και 1 ST γιατί το προτιμώ αλλά αν κάποιος δεν παίζει με πλάγιους, βάζει αντίστοιχα AMC & ST (1+2 ή 2+1).
    Άμυνα βάζω 2 DL & DR να μαρκάρουν τους ML & MR. Αν ο αντίπαλος είναι πιο αδύναμος ή θέλουμε να κάνουμε ανατροπή, μπορούμε κατά την διάρκει του αγώνα να βάλουμε και κόκκινα βέλη στους πλάγιους μπακ.
    Βάζω έναν DMC να κρατάει τον αντίπαλο AMC.
    Μελετάω τον αντίπαλο ST. Αν είναι πιο αδύναμος σε ποιότητα από τους DC μου, μπορεί να ρισκάρω και να βάλω 1 DC να τον μαρκάρει.
    Αν είναι ίσος ή καλύτερος βάζω δύο.
    Βλέπω επίσης και τα στατιστικά του -κατά πόσο σκοράρει.
    Επίσης κατά την διάρκεια του αγώνα μπορεί να αλλάξω. Αν βλέπω ότι είναι ακίνδυνος, μπορεί να κρατήσω μόνο 1 DC και να περάσω έναν ακόμη παίκτη σε θέση MC, AMC ή δεύτερου ST.
    Γενικά
    - πιο συντηρητικά > 4-5-1V ή 4-4-2 ρόμβο (ή 4-5-1 με 2 AMC)
    - πιο ρίσκο 3-5-1 V (με 3 ΑΜ) ή 3D-1DMC-3MC-1AMC-2ST

    Εγώ θα ξεκινούσα με άμυνα αντεπιθέσεις από πλάγια (ή από την μέση αν δεν παίζω με πλάγιους) και θα ρίσκαρα μακρινές μπαλιές αφού δεν έχει DM.
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    σήμερα έπαιξα με τον βασικό αντίπαλο μου για την διεκδίκηση του νέου πρωταθληματος, κατέβηκα με το σύστημα που παίζω το 4-5-1 v κόντρα στο 4-4-1-1, έχασα εκτός 3-1 ενώ σκόραρα πρώτος...στην αναφορά του αγώνα γράφει ότι "οι πιθανότητες ήταν με το μέρος του" ενώ χρυσώνει το χάπι κάνοντας κοπλιμέντα για την φόρμα της δικής μου ομάδας...τι εννοεί ο ποιητής? πρώτη φορά μου γίνεται αυτό το σχόλιο

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    τα σχόλια τα παίρνει από κάποια "βιβλιοθήκη".
    Ισως δεν υπήρχε κάτι άλλο ενδιαγέρον στον αγώνα σου και έτσι διάλεξε αυτό.
    Αυτά τα σχόλια ότι είναι προπονημένη η ομάδα γιάυτό κερδίσαμε ή ότι η ομάδα θέλει προπόνηση, είναι ψιλομπούρδες.

    Ποιός από τους αντίπαλους έπαιξε καλά ή έβαλε τα γκολ ?
    Εσύ έπαιζες άμυνα ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    άμυνα έπαιζα από την αρχή γιατί είχε γρήγορους πλάγιους και amc, με βελάκια προς τα κάτω στο 1-1 το γύρισα κανονικό κ τέλος επίθεση, τα γκολ τα φαγα από πλάγιο, κεντρικό μεσο και το amc, κορυφαίοι δικοί του οι πλάγιου μέσοι δικός μου ο dmc, περισσότερα σουτ κ μεγαλύτερη απόδοση στα σουτ εγώ αποκρούσεις το ιδιο, με φαγε στις στημένες με ενα φάουλ και ενα κόρνερ γκολ

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ναι, οι σπεσιαλίστες καμιά φορά παίρνουν τα παιχνδίδια μόνοι τους.
    θεωρητικά ένας τρόπος να αποφεύγεις τα πολλά στημένα φάουλ του αντιπάλου, είναι να βάζεις τα τάκλιν στο χαμηλό αλλά δεν νομίζω ότι πιάνει αυτό.
    Αυτό πάντως που κάνω εγώ και μοιάζει να έχει κάποιο αποτέλεσμα, είναι να έχω πάντα στην ενδεκάδα έναν σπεσιαλίστα στο "τοίχος" και έναν σπεσιαλίστα στις κεφαλιές.
    Νομίζω ότι είναι από τις λίγες ειδικές ικανότητες που βγάζουν τα λεφτά τους.
    Fcgrfr likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Γενικά επειδή προσέχω πολύ την άμυνα της ομάδας βλέπω να κοντράρω τον αντίπαλο σε ταχύτητα και επιθετικοτητα δύναμη να υπερέχουν οι αμυντικοί μου έναντι των αντιπάλων επιτιθεμενων, όποτε δεν το χω βάζω κσι τα βελάκια προς τα κάτω...προς το παρόν εχω δεχθεί στις τρεις διοργανώσεις αρκετά γκολ, πράγμα που δεν συνέβαινε στη προηγούμενη σεζόν...μάλλον πρέπει να δέσει η άμυνα γιατί έχω πάρει νέους παίχτες

  8. #8
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844

    Εναντιον 4-4-1-1

    Ρεβανς κυπελλου, οπου στο 1ο παιχνιδι εχασα 2-0 εκτος.

    Ο αντιπαλος ειναι ~8% καλυτερος και +1 level.

    Τι προτεινετε;

    Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
    nikolgiorgos likes this.
    Club: LEGENDS FC (Level: 50)
    40x League, 24x Champions League, 26x Cup, 12x Super Cup
    18x Triple Crown
    10x Quadruple Crown

    Association: OPA MATSIOULA F.C.
    Highest Division: Diamond

  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    3dc-1dmc-4flat-1-1
    3dc-3dmw-2-1-1

    Αν δεις οτι δεν βγαζεις γκολ που θες, βγάλε DMC καντον 2o AMC ή st και επιθεση με υψηλη πίεση.
    dsio likes this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    To σύμπτηξα μιας και υπάρχει ήδη
    Όπως και τα σχόλια μου στο 2ο ποστ
    dsio likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html