Results 1 to 6 of 6
Like Tree4Likes
  • 1 Post By axd23
  • 1 Post By axd23
  • 2 Post By dragonomicon

Thread: Προτιμότερο πίεση έντονη η άμυνα μαν του μαν?

  1. #1
    Rookie paoktsaki's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    52

    Προτιμότερο πίεση έντονη η άμυνα μαν του μαν?

    Εσείς οι παλιοί παρακαλώ να μου απαντήσετε στο παρακάτω ερώτημα :Ποιό είναι αποτελεσματικότερο σύστημα στην άμυνα. Η έντονη πίεση η το μαν του μαν?Και φυσικά θα ήθελα να μου πείτε τι συμφέρει κι από πλευράς φυσ.κατάστασης. ..Σημειωτέον παίζω με 3 κεντρικους πίσω και 2 πλ.αμυντικούς μέσους. ..

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    και τα δύο προκαλούν μεγαλύτερη απώλεια κατάστασης και δίνουν κάποιο αμυντικό πλεονέκτημα.
    Η έντονη πίεση θα έλεγα είναι για να πιέσεις τον άλλο περοσσότερο στον χώρο του, να πας για γκολ , για νίκη , για ανατροπή.

    το μαν του μαν είναι περισσότερο για να σε δυναμώσει στην άμυνα.

    Για μένα είναι εντολές ειδικού σκοπού αυτές.
    Τις βάζω για να κυνηγήσω κάποιο αποτέλεσμα ή αν δεν μου βγαίνει ένας αγώνας.
    Γενικά θα ξοδεύεις περισσότερα πράσινα αν παίζεις έτσι.

    η απώλεια κατάστασης είναι σιγουρη αλλά το αποτέλεσμα όχι.

    Επίσης μην ψάχνεις σχέση με το πραγματικό ποδόσφαιρο.
    Το Τ11 παιχνίδι είναι, δίνεις κάτι (κατάσταση) για να πάρεις κάτι (εξτρά στην άμυνα).
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Το μονο δεδομένο είναι αυτό που ειπε ο Νικ. Χάνεις κατάσταση.

    Αλλά το πως ακριβως πρεπει να τα βάλεις για μένα είναι μεγαλο μυστήριο.

    Πριν λιγες μέρες έπαιζα με πολυ πιο δυνατή τανκινγκ ομάδα.

    Τα έβαλα στα τέρματα όλα. Εφαγαν 2 γκολακια και ο ασισταντ μάνατζερ μου είπε να το γυρίσω σε ζώνη.

    Το γύρισαν και όντως αμυντικά άρχισα να πηγαίνω καλύτερα.

    Μπορεί να ηταν τυχαίο.
    Αλλες φορες με δυνατότερο αντίπαλο παίζω m2m και μου βγαίνει.

    Στις ομοσπονδίες τις περισσότερες φορες τα βάζω τέρματα όλα.
    Στα αλλά ξεκιναω Νορμάλ και αναλόγως τις συνθήκες αλλαζω συνήθως όμως χρησιμοποιώ περισσότερο το πρεσινγκ
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  4. #4
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Αν και δεν είμαι τόσο παλιός όσο οι ομιλούντες παραπάνω, προσωπικά παίζω πάντα με μαν-του-μαν και υψηλή πίεση. Μ'αρέσει να μπαίνω δυνατά στο παιχνίδι. Γύρω στο 30 σταματάω την πίεση και ανάλογα με το πως πάει το παιχνίδι εντείνω αργότερα.
    dragonomicon likes this.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  5. #5
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Μερικές φορές με δυνατότερο αντίπαλο είναι προτιμότερο να παίζεις με ζώνη πάντως, γιατί αν ο άλλος έχει πολύ δυνατές μονάδες μπορεί να εκθέσουν τους αμυντικούς που τους αναλαμβάνουν προσωπικά. Έτσι θεωρώ τουλάχιστον.
    dragonomicon likes this.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  6. #6
    Apprentice dragonomicon's Avatar
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    195
    Ας πω και εγώ με τη σειρά μου λοιπόν, κατ αρχήν συμφωνώ 100% με τον nicolgiorgos, τώρα στο παιχνίδι, είναι παρατηρημένο οτι αν βάλεις φουλ πρέσσινγκ σε αμυντικό σύστημα έχεις χάσει απο χέρι, γιατί δεν έχεις να πιέσεις ψηλά και τελειώνεις τους παίχτες στα σπρινταρίσματα προκειμένου να ανεβούν να καλύψουν την περιοχή του αντιπάλου. Το φουλ πρέσινγκ κολλάει σε επιθετικά συστήματα που έχεις πληθώρα απο επιθετικούς μεσους και μέσους. Παει αυτό. Μαν του μαν σε αδύναμους αντιπάλους είναι μανούλα και ζώνη στους μεγάλους κανόνας. Οπως προείπαν και οι προλαλλήσαντες οι μεγάλοι αντίπαλοι έχουν και μεγάλες μονάδες και το ένας προς έναν δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Εκτός κ αν έχεις προπονήσει ειδικά τους αμυντικούς σου και είναι ντούκια. Εκεί αλλάζει το θέμα...Τώρα αν θες να το εξιδανικεύσεις πας όπως ο axd23 με διαστήματα πρεσινγκ ανάλογα τον αγώνα.
    axd23 and dsio like this.