Results 1 to 2 of 2
Like Tree2Likes
  • 2 Post By nikolgiorgos

Thread: Αντιμετωπίζοντας "ασυμβατα" συστήματα

  1. #1
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844

    Αντιμετωπίζοντας συστήματα με "προφανη" κενα!

    Αρκετές φορές αντιμετωπίζουμε συστήματα, όπου ο αντίπαλος έχει "προφανη" κενα. Δηλαδη:

    1. Πολλούς επιθετικους παίχτες, π.χ. 2ST+3AM+2MC, χωρίς DMC
    2. Σε άλλες περιπτώσεις δεν έχει MC, αλλά ML+MR με 2AMC
    3. ...(π.χ. το αντιστροφο με πολλους πισω απο την σεντρα)

    Εσείς πως αντιμετωπιζετε τέτοιου είδους "ανισορροπιες"; Προτιμάτε να τοποθετειτε παίχτες σε θέσεις αντιμετώπισης του αντιπάλου ή εκεί όπου υπάρχουν κενά και με τι οδηγίες αντιστοιχα;

    Sent from my SM-T710 using Tapatalk
    Last edited by dsio; 05-06-2017 at 09:03 AM.

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    στην πρώτη περίπτωση, θα δοκιμάσω άμυνα με αντεπιθέσεις και μακρινές πάσες, πιστεύοντας ότι θα μου δώσει αβαντάζ το παιχνίδι, ελείψη dmc του αντιπάλου (προσοχή όμως μήπως κανει σχόλιο ο βοηθός ότι δεν δουλεύουν καλά οι μακρινές πάσες, τότε το αλλάζω σε μεικτές).

    στην 2η περίπτωση, πάω με την καλή μου ενδεκάδα και το σχήμα που μου βγαίνει πιο καλά.
    χωρίς mc, έχω την ιδέα ότι εξαρτάται πως θα το πάρει το παιχνίδι.
    μπορεί οι εκάστοτε υπολογισμοί να μου δώσουν αβαντάζ πάνω σε αυτό, μπορεί και όχι.

    στην 3η περίπτωση, καμιά φορά δοκιμάζω να παίξω άμυνα με αντεπιθέσεις, ώστε να δώσω χώρο και να τραβήξω τους πολλούς αμυντικούς του αντιπάλου, έξω από την περιοχή του, να κόψω και να πάω σε αντεπίθεση με 1 προς 1 παίκτες.

    Αν δεν μου βγαίνει, μπορεί να πάω επίθεση με έντονη πίεση, να τον κλείσω στην περιοχή του και να περιμένω μήπως μου κάτσει.
    Last edited by nikolgiorgos; 05-06-2017 at 11:15 AM.
    dsio and Ioannis Boulakas like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html