Results 1 to 3 of 3

Thread: Ρύθμιση Pressing Style... τι ισχύει;

  1. #1
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125

    Ρύθμιση Pressing Style... τι ισχύει;

    Καλησπέρα, παρατήρησα κάτι στις τεχνικές οδηγίες του παιχνιδιού.
    Στο PC (αγγλικά windows) έχει την ρύθμιση Pressing style : Low/High, όπως και στο app του κινητού όπου έχει και ως information δίπλα ότι όταν είναι στο high οι παίκτες κουράζονται πιο γρήγορα.
    Αυτό όμως που παρατήρησα στο tablet ενός φίλου είναι ότι εκεί η ρύθμιση είναι (με Ελληνικό μενού) Στυλ πίεσης : Όλο το γήπεδο/μισό γήπεδο.

    Το ερώτημα είναι τελικά τι ισχύει; αν ισχύει ότι με "low" η πίεση είναι πίσω από τη σέντρα, σε συνδιασμό με Στυλ παιχνιδιού : Αμυντικό δημιουργείς μια τακτική όπου μπορείς να μην δεχτείς εύκολα γκολ από ισχυρότερους αντιπάλους.
    Αν όμως δεν ισχύει αυτό και είναι αν η πίεση θα είναι πιο ασφυκτική η πιο χαλαρή (που επηρρεάζει μεν την άμυνα αλλά κουράζει πολύ τους παίκτες) αλλά σε όλο το γήπεδο τότε η τακτική μάλλον δεν είναι τόσο αποδοτική.

    Τελικά ξέρουμε τι ισχύει; έχετε παρατηρήσει κάτι στα δικά σας παιχνίδια;

    Μιχάλης

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Σωστή η παρατήρηση σου.
    Εδώ έχει γίνει παρανόηση στην μετάφραση, επειδή το high μετφράζεται και σαν ύψος αλλά και σαν ένταση.
    Αλλά το παιχνίδι εννοεί πίεση ψηλά, στην περιοχή του αντιπάλου.
    Εδώ είναι ένα ποστ από τον Fredi της νορντέους και δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις αγγλικά, αλλά τέλος πάντων, αναφέρει ότι το high είναι στην ζώνη του αντιπάλου, στην άμυνα του δηλαδή.
    Υπενθυμίζω δηλ. ότι το πρέσιγκ ψηλά όπως και το μαν του μαν, επιφέρουν μεγαλύτερη απώλεια της κατάστασης των παικτών.
    Εγώ προσωπικά, την πίεση ψηλά αποφεύγω να την χρησιμοποιώ, μόνο σε έκτακτη ανάγκη, όταν θέλω να ανατρέψω ένα σκορ και παίζω και επίθεση φυσικά.
    (ή καμιά φορά, αν παίζω με αδύναμη ομάδα κι δεν είμαι ικανοποιημένος από ένα χαμηλό σκορ, 1-0, 2-0 και πάω για πιο μεγάλη νίκη).
    Σ'αυτή την περίπτωση εννοείται ότι προσέχω να μην έχω άλλον αγώνα σύντομα, ωστέ να προλάβουν να ξεκουρασθούν οι παίκτες μου.

    http://forum.topeleven.com/top-eleve...condition.html
    Last edited by nikolgiorgos; 10-22-2016 at 12:12 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ακόμα με μπερδεύει αυτη η επιλογή του pressing..

    Προηγουμενη σεζον επαιζα με πολυ δυνατοτερο αντιπαλο και ο βοηθος μου ειπε οτι ο αντιπαλος ειναι πολυ δυνατος πρεπει να πρεσαρεις high. Επαιζα αμυνα και low.

    Με μπέρδεψε αυτο γιατι κανονικά δεν θα επρεπε να με παροτρυνει να πρεσαρω ψηλα γιατι θανημουν εκτεθιμενος πισω.

    Στην δευτερη ομαδα συνδυαζω επιθετικο στυλ με low pressure. Θεωρητικα δεν κολλαει αλλα παει μια χαρα.

    Επειδη το ποστ ειναι παλιο τελικα εχουμε καταλήξει σε καποια safe συμπερασματα;

    Το μονο δεδομενο είναι οτι τρωει ενεργεια το high pressing