Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
Like Tree1Likes

Thread: Sfaturi bune

  1. #1
    Dreamer Mr.Uzzy's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Braila
    Posts
    327

    Sfaturi bune

    Din cate am vazut pe forum,sunteti multi care vreti sa aflati cum sa faceti mai multi tokeni,bani sau cum sa castigati deseori.Nu joc de mult timp,m-am apucat prin Ianuarie 2015 insa am invatat cum se mananca acest joc si consider ca m-am dezvoltat destul de bine avand in vedere ca n-am investit nici macar 1 leu in el.

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler


    O sa va raspund pe rand la intrebari si va voi sfatui pe parcurs cum sa procedati.
    Pentru o dezvoltare mai buna recomand sa va jucati de pe un smartphone cu conexiune la internet.

    1. Cum fac tokeni fara sa investesc bani?

    In primul rand semnam un contract de drepturi TV pentru a primi zilnic tokeni.
    Recomand al-2-lea contract pentru ca va da cei mai multi tokeni cu conditia sa va logati zilnic pe joc.
    Daca nu puteti intra zilnic alegeti prima optiune.Nu le recomand pe ultimele doua.
    Asadar intr-un sezon puteti face maxim 35 tokeni din drepturile TV.

    Spoiler


    35 de tokeni nu sunt deajuns pentru a va face un lot puternic,uneori nici pentru ati cumpara un jucator deoarece daca aveti ghinionul sa dati de playeri ca mine care nu renunta la licitatii poate sa va consume toti tokenii.
    Daca vreti sa strangeti tokeni intrati de pe un smartphone si completati ofertele. Sunt multe,unele dau cate 1,5,18,26...chiar si 80 de tokeni,depinde de ce trebuie sa faci.Le completati doar pe cele in care trebuie sa instalati aplicatii sau sa completati chestionare,cele in care apar cunvintele "trial" sau "card" ignorati-le.
    De multe ori se intampla sa nu primiti tokeni dupa instalarea aplicatiilor asa ca va recomand sa faceti screenshot-uri ( butonul de inchidere + volumul in jos in acelasi timp ) cu dovada pentru a putea face reclamatie. Dovada consta intr-o poza cand esti intrat in aplicatie si una cu iconita din meniu.Aceste screenshot-uri le pastrati intr-un folder deoarece de multe ori reapar aceleasi oferte iar ca sa nu stati sa le bagati in nou faceti reclamatie si le trimiteti pozele vechi.
    La reclamatie treceti adresa de email,un nume si motivul(ceva gen"missing token" pentru ca oricum raspunde un robot).Dupa ce ati facut asta o sa primiti un email in care trebuie sa dati reply si sa trimiteti dovezile,iar peste 24h confirmarea ca atii primit tokenii.

    Sunt oferte si pe browser insa nu recomand sa le incercati deoarece sunt mai complicate si mai rar primiti tokeni.

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler


    2. Cum fac mai multi bani?

    In primul rand semnati un contract de sponsorizari,de preferat al 4-lea ca-i cel mai banos,asta daca intrati zilnic.
    Banii se mai fac prin vanzarea biletelor,premiilor din competitii,vanzarea jucatorilor,etc.
    Banii se mai pot cumpara si cu tokeni insa nu se merita.
    Recomand sa cautati in lista de transferuri si cumparati jucatori liberi de contract(aceea cu (F) langa suma),iar apoi sa-i vindeti.
    Deci ii luati gratis si ii vindeti la pretul lor.Vor aparea doar jucatori de 3 stele,mai mari nu veti vedea.
    Comparativ cu banii care ii primesti pentru 15 tokeni sunt de 5,10,20 ori mai multi,asta daca nu va bateti cu nimeni la licitatii.Deobicei nu prea se liciteaza pentru ei,deci aveti sanse mari sa-i luati cu 1 token.
    Dupa achizitionare antrenatii pana ajung la 0% conditie si vindetii,le vor creste valoarea deoarece mai adaugati niste puncte de abilitate.

    NU licitati mai mult de 2 tokeni pentru unul pentru ca nu se merita.Incercati sa fiti parsivi si sa licitati prima runda in ultima secunda.
    NU luati jucatori mai mari de 30 de ani,nu ii veti putea vinde deoarece se vor retrage.De preferat intre 18-26 de ani.

    Spoiler

    Spoiler



    3. Cum sa bat tot ce-mi iese in cale?

    Acest lucru este foarte rar intalnit.Chiar daca ai tu echipa facuta la impresar tot se gaseste unul sa te invinga...asa este facut jocul sa para cat mai real.

    O sa va zic pas cu pas ce sa faceti ca sa aveti o rata de victorii mare.

    In primul rand strangeti tokeni timp de un sezon cum am spus la prima intrebare.
    In al 2-lea rand luati jucatori liberi de contract cu 3 zile inainte de finalul sezonul si pastratii in lot pana incepe noul sezon si se fac campionatele(deci ziua a 3-a).Chiar si jucatorii de la academie ii puteti pastra in aceasta perioada.

    De ce sa fac acest lucru?

    Tinand jucatori slabi in lot o sa scada calitatea medie deci in noul sezon vor fi sanse mari sa picati cu adversari slabi de aceeasi calitate cu care ati inceput voi.Dupa ce s-a afisat campionatul ii puteti seca de conditie fizica si sa-i vindeti pentru a strange bani pentru noile transferuri.

    Acum ca ati inceput noul sezon aveti nevoie de transferuri.Intr-un lot puternic nu trebuie sa existe jucatori de 3-4 stele.
    Cumparati-va doar jucatori de 5 stele carora le lipseste doar 1 punct calitate pentru a face 6 stele( numarul de la calitatea trebuie sa aiba x4 sau x9 la sfarsit)

    Spoiler


    Nu cumparati jucatori cu note de 4-5-6 doar daca se zareste si cate un 8-9-10.
    Cumparati jucatori tineri pana in 24 ani daca aveti suficienti bani,daca nu puteti lua mai batrani insa vor creste greu.
    Uitati-va si la numarul de goluri si meciuri jucate.Daca de exemplu un atacant are 78 goluri in 70 meciuri e clar ca-i o bijuterie de jucator.
    Abilitatile speciale conteaza putin,creste cam cu 10-20% sansa de reusita a jucatorului.De exemplu un jucator cu abilitate de dribler are sanse mai mari decat unul fara ca sa treaca de fundasii adversari insa nu e mare diferenta. Nu-i o prioritatea abilitatea ci varsta si calitatea jucatorului.

    V-ati facut un prim 11 de 5 stele,iar acum jucatorii din sezonul precendent vor fi trecuti ca rezerve si rezervele vechi vandute.
    Sa zicem ca folositi 4-4-2( GK-DL-DC-DC-DR-ML-MC-MC-MR-ST-ST).Pentru a avea rezerve pe fiecare post si pentru a fi un lot complet vom avea asa: GK,DL/DC,DR/DC,ML,MC,MR,ST

    Recomand sa folositi aceeasi formatie mereu,un 4-4-2 sau un 4-1-2-1-2 deoarece sunt cele mai eficiente.
    La fel trebuie si la tactici,doar mentalitatea si deposedarea schimbate cand e cazul insa restul nu-i bine sa le schimbati ca stricati echipa.
    La lovituri libere puneti executant de acelasi picior,iar la cornere doar cei mai scunzi.Capitan cel mai batran si cel mai longeviv,insa sa fie titular.

    Spoiler


    In timpul meciurilor jucatorii sa se prezinte mereu cu moralul si conditia pe verde,80%+.

    Spoiler


    Primele de joc sa fie setate astfel:
    - in campionat sa fie astfel incat sa nu iesiti in pierdere dupa fiecare meci (vedeti intai cati bani primiti pe meci)
    - CL si cupa primele la maxim deoarece sunt faze eliminatorii si trebuie ca jucatorii sa fie motivati
    - amicale 0 prima ,1$ biletele

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler


    Pretul biletelor sa fie astfel incat sa fie stadionul mereu plin insa si pretul se fie cat se poate de mare.Deobicei pretul trebuie marit cu 1,2$ pe sezon.

    In cazul in care in meci sunteti condus,din repriza a-2-a setati pe Ofensiva si deposedare Dura.Din min.70 puteti baga Atac puternic.

    Amicalele!

    La fiecare 3 ore jucatorii primesc cate 5% conditie fizic.
    Nu ii tineti cu conditia fizica 100% daca nu urmeaza sa inceapa un meci.
    Faceti-va un calcul astfel incat sa-i aduceti la un anumit procent din conditie care v-a ajunge la 99% pana la ora meciului.

    Exemplu:
    La urmatoarele ore imi vine acel val de conditie:

    1:05
    4:05
    7:05
    10:05
    13:05
    16:05
    19:05
    22:05

    Acum este 21:23 si urmatorul meci il am maine la ora 17:55.Facem un calcul sa vedem cate valuri de conditie vin in perioada asta: 19:05,22:05,1:05,4:05,7:05,10:05,13:05,16:05 in total 8 valuri deci 8x5% = 40% conditie pe care o castiga in aceasta perioada.
    Deci eu trebuie sa-mi aduc jucatorii pana la procentul de 99%-40% = 59%

    Ii puteti antrena pana ajungeti la acel procent,insa daca au conditie mai mare recomand sa jucati amicaluri cu jucatori slabi pentru ca a-ti avea mai multe avantaje:
    - jucatorii se antreneaza
    - echipa incepe sa joace mai bine
    - vezi ce note primesc jucatorii si iti faci o parere
    - castigi suplimente

    Eu joc cam 2-3 amicaluri in zilele cand am doar un meci programat si castig multe dupa urma lor.Fac schimbari in timpul meciurilor si ii aduc pe toti la conditia care am calculat-o.

    Spoiler


    Cautati adversari care sa nu faulteze des pentru a nu-ti accidenta jucatorii.Oricum intr-un amical cu un jucator mult mai slab jucatorii tai au slabe sanse de a se accidenta(cam la 20-30 meciuri se accidenteaza unu pentru 2 zile)

    Spoiler


    Folositi suplimente cand sunt urgente precum:
    - atacantul de baza e accidentat,trebuie vindecat cu suplimente rosii
    - incepe meciul in 10 min si moralul jucatorilor nu-i pe verde,trebuiesc moralizati cu suplimente albastre
    - incepe meciul in 10 min si conditia este sub 80%,trebuiesc odihniti cu suplimente verzi.

    Alte sfaturi:

    Cautati mereu sa va uitati la filmulete pentru a castiga suplimente atat pe telefon cat si pe PC.
    Vedeti sa nu aveti instalat AdBlock cand sunteti pe browser.

    Nu va speriati de cei cu jucatori de la impresar.Puteti scoate foarte usor un egal daca va faceti echipa cum am specificat.Eu personal nu recomand sa cumparati jucatori de la impresar,nu se merita.

    Daca intr-o etapa eliminatorie pierdeti in tur cu 2-0,3-0..nu renuntati,pregatiti-va jucatorii de retur.

    Daca un jucator este accidentat si isi revine in 2 zile iar tu ai nevoie de el ziua urmatoare,vindeca-l doar pe jumatate(5 suplimente),adica nu are rost sa-l faci apt de joc daca nu-l mai folosesti pana la finalul zilei iar lui oricum o sa i se micsoreze perioada de accidentare.

    Ocupati-va de stadion si utilitati,sunt si ele destul de importante,mai ales cele care iti dau suplimente.

    Spoiler


    Adaugati-va cat mai multe prieteni,de preferat pe cei care va sustin adversarii deoarece sunt activi si primiti zilnic cadouri de la ei + sustinere la meciuri( eu am mereu bonusul de posesie +15% datorita lor)

    Spoiler


    Nu le bagati jucatorilor abilitati speciale,cu cele 50 de puncte de abilitate le mai adaugati o stea

    Cand vindeti un jucator setati pretul maxim,conteaza mult mai ales daca se ajunge la runda 20 si pretul creste in procente

    Nu lasati un jucator mai batran de 30 de ani in lot,nu-l veti mai putea vinde si pierdeti bani



    Cam asta-i tot,sper ca o sa va ajute.
    Scuzati greselile de exprimare
    Last edited by Mr.Uzzy; 07-21-2015 at 11:01 AM.
    Bogdan Astefanei likes this.





  2. #2
    Addicted
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    536
    Foarte bun tutorialul. Felicitari !

  3. #3
    Pro Bogdan Astefanei's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    782
    Felicitari pentru tutorial , ii foarte explicit
    Dar la fraza asta am vrut sa intervin fiindca nu-i in totalitate corect , asa credeam si eu pana inaintea sezonului trecut dar nu-i corect ... si eu in ultimele sezoane am incercat sa-mi fac calitatea generala cat mai mica , am ajuns sa am calitatea generala si o stea dar tot cu adversari de 5 stele cadeam in campionat , tot adversari mai mari ca mine aveam in cupa , chiar si in CL am avut adversari mai mari cu un lvl in penultimu si antepenultumu sezon ... asta pana mia spus cineva ca adversarii se aleg automat in functie de primi 14 jucatori cei mai mari in calitate ( prim 11 + 3 rezerve ) , am tinut cont de sfatu asta si pentru sezonu trecut mi-am vandut inainte cu o etapa aproape tot lotu si astfel am avut in cupa si adversari mai mici ca mine la lvl , in cl am avut iar de acelasi lvl cu mine si in campionat am avut in contunuare si adversari de 5 stele + dar tot a fost bine ca si-a revenit CL-u si am reusit sa am adversari mai slabi in cupa unde de obicei se stie ca se intalnesc adverari peste lvl .

    Quote Originally Posted by Mr.Uzzy View Post
    In primul rand strangeti tokeni timp de un sezon cum am spus la prima intrebare.
    In al 2-lea rand luati jucatori liberi de contract cu 3 zile inainte de finalul sezonul si pastratii in lot pana incepe noul sezon si se fac campionatele(deci ziua a 3-a).Chiar si jucatorii de la academie ii puteti pastra in aceasta perioada.
    Last edited by Bogdan Astefanei; 07-27-2015 at 07:52 AM.

  4. #4
    Addicted
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    536
    Chestia asta e valabila pentru cupa...in CL si campionat nu primesti adversarii in functie de calitatea echipei.

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Bucharest, Romania, Romania
    Posts
    92
    Multumim

  6. #6
    Newbie Ciprian Loloiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Bucharest / Romania
    Posts
    12
    Foarte buna, pertinenta si completa postarea ta, Felicitari.
    As mai vrea sa completez eu ca, daca vrei sa iti ecomisesti din tockenuri, mergi la transferuri dis de dimineata. De obicei, pana in ora 7, licitezi singur, iar sansele sa iei un jucator bun fara sa fii nevoit sa risipesti monede, cresc in aceasta perioada. Ei licitez intre 6:00 si 7:00 si e perfect
    Felicitari inca odata, eu nu aveam atata rabdare sa scriu
    In fotbal totul este complicat de prezenta echipei adverse.

  7. #7
    Newbie
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3
    Un tutorial aparent bun :d Dar la punctul CUM SA BATI TOT IN CALE- frate jocul asta nu pare deloc real, imi permit sa te contrazic ) Pe langa faptul ca am o experienta mai buna ca tine in aces joc si nivel mai mare iar la trofee nu cred ca ma faci ) adica ma refer la nivelul tau ai luat vre-o tripla? in fine sa iti explic am echipa tun, intradevar nu poti bate tot in cale dar nici sa iei bataie intr-una de la echipe mai slabe ca tine.... Ai luat in calcul ca astia care nu bagam bani si facem trofee peste trofee dupa aceea nu mai suntem lasati sa castigam? Eu unu sunt fel convins de aceasta treaba.... DACA VREI ITI SI ZIC DC... cu cel mai bun lot din campionat nu ai cum sa retrogradezi oricat de pamant ai fi la joc...... Sunt curios ce parere poti sa ai..

  8. #8
    Romanian Forum Moderator Zaharia Cristian's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Romania
    Posts
    783
    Quote Originally Posted by Constantin Florentin Vidu View Post
    Un tutorial aparent bun :d Dar la punctul CUM SA BATI TOT IN CALE- frate jocul asta nu pare deloc real, imi permit sa te contrazic ) Pe langa faptul ca am o experienta mai buna ca tine in aces joc si nivel mai mare iar la trofee nu cred ca ma faci ) adica ma refer la nivelul tau ai luat vre-o tripla? in fine sa iti explic am echipa tun, intradevar nu poti bate tot in cale dar nici sa iei bataie intr-una de la echipe mai slabe ca tine.... Ai luat in calcul ca astia care nu bagam bani si facem trofee peste trofee dupa aceea nu mai suntem lasati sa castigam? Eu unu sunt fel convins de aceasta treaba.... DACA VREI ITI SI ZIC DC... cu cel mai bun lot din campionat nu ai cum sa retrogradezi oricat de pamant ai fi la joc...... Sunt curios ce parere poti sa ai..
    Din ce am vazut eu in echipa ta, ai doar 2 jucatori cu abilitate speciala deci nu e chiar atat de "tun", poti face performanta si fara sa bagi bani in jocul asta, mai greu dar se poate, sunt foarte multi care au castigat trofee mult mai multe doar cu tokenii zilnici.

  9. #9
    Dreamer Mr.Uzzy's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Braila
    Posts
    327
    Quote Originally Posted by Constantin Florentin Vidu View Post
    Un tutorial aparent bun :d Dar la punctul CUM SA BATI TOT IN CALE- frate jocul asta nu pare deloc real, imi permit sa te contrazic ) Pe langa faptul ca am o experienta mai buna ca tine in aces joc si nivel mai mare iar la trofee nu cred ca ma faci ) adica ma refer la nivelul tau ai luat vre-o tripla? in fine sa iti explic am echipa tun, intradevar nu poti bate tot in cale dar nici sa iei bataie intr-una de la echipe mai slabe ca tine.... Ai luat in calcul ca astia care nu bagam bani si facem trofee peste trofee dupa aceea nu mai suntem lasati sa castigam? Eu unu sunt fel convins de aceasta treaba.... DACA VREI ITI SI ZIC DC... cu cel mai bun lot din campionat nu ai cum sa retrogradezi oricat de pamant ai fi la joc...... Sunt curios ce parere poti sa ai..
    Tu macar ai citit ce am scris la punctul 3?Am zis si eu clar ca nu-i posibil sa castigi des

    Cat despre banii in joc..sincer nu se merita,mi-am facut si eu o echipa de la impresar iar asta este al 3-lea sezon care o folosesc si sunt dezamagit.
    Orice echipa ti-ai face,pici cu altii la fel de buni ,iar mai toti sunt activi si castigi greu trofee.





  10. #10
    Dreamer
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Romania
    Posts
    428
    Un tutorial foarte bun !!!
    Felicitari !

Page 1 of 2 12 LastLast