Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
Like Tree4Likes

Thread: 4-5-1 v style all the time ?

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    BUZAU
    Posts
    28

    4-5-1 v style all the time ?

    Am ales in urma recomandarilor de pe forum stilul de joc 4-5-1 V Style defensiv cu setarile de stil de joc si stil de presing in functie de adversar(slab sau puternic) si am obtinut in campionat 5 victorii consecutive chiar si cu adversari puternici,deci asa imi merge bine echipa.

    Am testat insa si alte scheme indicate ,spre exemplu daca adversarul joaca 3-3-2-2 eu sa contractac cu 4-2-2-2 ofensiv si in nici un caz sa NU folosesc 4-5-1 ales de mine (Top eleven tactics) si am inregistrat infrangeri in amicalele de test chiar si cu adversari slabi de trei stele !!!

    In concluzie intreb daca este indicat sa se pastreze mereu stilul ales 4-5-1 V Style defensiv indiferent de adversar ,ci doar sa se modifice stil de joc si stil de presing ,adica odata aleasa o schema sa nu mai schimbe intruna jucatorii si pozitia lor in teren ?
    florian slaniceanu likes this.

  2. #2
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    Quote Originally Posted by DANUT48 View Post
    Am ales in urma recomandarilor de pe forum stilul de joc 4-5-1 V Style defensiv cu setarile de stil de joc si stil de presing in functie de adversar(slab sau puternic) si am obtinut in campionat 5 victorii consecutive chiar si cu adversari puternici,deci asa imi merge bine echipa.

    Am testat insa si alte scheme indicate ,spre exemplu daca adversarul joaca 3-3-2-2 eu sa contractac cu 4-2-2-2 ofensiv si in nici un caz sa NU folosesc 4-5-1 ales de mine (Top eleven tactics) si am inregistrat infrangeri in amicalele de test chiar si cu adversari slabi de trei stele !!!

    In concluzie intreb daca este indicat sa se pastreze mereu stilul ales 4-5-1 V Style defensiv indiferent de adversar ,ci doar sa se modifice stil de joc si stil de presing ,adica odata aleasa o schema sa nu mai schimbe intruna jucatorii si pozitia lor in teren ?
    eu asta fac de cca 8 sezoane.

    am ramas pe stilul V si joc doar acest stil de joc, indiferent de adversar si da randament.

    am observat ca eficienta in joc depinde foarte mult si de pastrarea echipei si a stilului de joc, cu cat joaca mai mult in aceeasi formatie si cu acelasi stil randamentul jucatorilor este mai bun

  3. #3
    Newbie
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    BUZAU
    Posts
    28
    Ms !
    Folosirea sagetilor in functie de stil ofensiv sau defensiv poate fi bine interpretata dupa modelul expus in "Top Eleven - Attacking&Defensive tactics! [2016] "
    https://www.youtube.com/watch?v=F5Z8MTCZwcw -vezi schema 4-1-4-1(pentru cazul anterior discutat adica 4-5-1 defensiv nu am gasit momentan un exemplu) ?

  4. #4
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    si eu folosesc sageti ofensive pe cele 2 extreme, singura diferenta este ca eu joc cu sageata defensiva pe atacant (nu este un atacant clasic de careu, prin sageata defensiva coboara la combinatii cu mijlocasii centrali)

  5. #5
    Newbie
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    BUZAU
    Posts
    28
    Si cu DMC -ul cum este ? Ceea ce am vazut eu in Top Eleven - Attacking&Defensive tactics! [2016] este ca in stil defensiv el are sageata albastra deci sta alaturi de fundasi in aparare iar pentru stil ofensiv este pe normal la fel si dc-ul
    La tine vad ca este cu sageata rosie

  6. #6
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    Quote Originally Posted by DANUT48 View Post
    Si cu DMC -ul cum este ? Ceea ce am vazut eu in Top Eleven - Attacking&Defensive tactics! [2016] este ca in stil defensiv el are sageata albastra deci sta alaturi de fundasi in aparare iar pentru stil ofensiv este pe normal la fel si dc-ul
    La tine vad ca este cu sageata rosie
    nu folosesc sageata pe dmc (aproape niciodata)

    dar am dmc deschizator de joc.

    e bine ca dmc sa fie deschizator de joc si cel putin o extrema sa aiba atac neasteptat

  7. #7
    Newbie
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    BUZAU
    Posts
    28
    Mda ! Nu mai stiu ce sa cred .In ultimele doua etape infrangeri iar ultima chiar culmea de la o echipa care nu a mai castigat de ceva vreme !!!
    Se pare ca sunt momente cand totul este o loterie fara sa se tina cont de valoare facuta de server sau cum ai spus tu "daca serverul nu vrea sa joace echipa nu joaca "

  8. #8
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    Quote Originally Posted by DANUT48 View Post
    Mda ! Nu mai stiu ce sa cred .In ultimele doua etape infrangeri iar ultima chiar culmea de la o echipa care nu a mai castigat de ceva vreme !!!
    Se pare ca sunt momente cand totul este o loterie fara sa se tina cont de valoare facuta de server sau cum ai spus tu "daca serverul nu vrea sa joace echipa nu joaca "
    exact despre asta e vorba, din cand in cand schimba ceva in variabilele serverelor astfel incat sa fie probabilitatea mult mai mare pentru rezultate surpriza si atunci ai sanse foarte mari sa te frigi 9sa iei bataie de la echipe mult mai slabe)

    eu am luat bataie de la echipa aflata pe penultimul loc, norocul meu ca aveam deja diferenta foarte mare de puncte si nu a mai contat, oricum am ratat ucl datorita unei astfel de surprize

  9. #9
    Addicted
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    Bucharest
    Posts
    505
    Quote Originally Posted by DANUT48 View Post
    Mda ! Nu mai stiu ce sa cred .In ultimele doua etape infrangeri iar ultima chiar culmea de la o echipa care nu a mai castigat de ceva vreme !!!
    Se pare ca sunt momente cand totul este o loterie fara sa se tina cont de valoare facuta de server sau cum ai spus tu "daca serverul nu vrea sa joace echipa nu joaca "

    Salutare,
    Eu am luat bataie in ultima etapa, aveam 25 de victorii in campionat, loc 1 7 stele eu iar cea de la care am luat bataie locul 13 si 3 stele si am luat bataie cu 3-2, nici macar 1 jucator nu a luat peste 6.9 rating, fi-mi-ar scarba )

  10. #10
    Newbie
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    BUZAU
    Posts
    28
    Astazi am verificat la un meci din Liga Nivea Men (noul campionat incepe peste trei zile) ce indicatii imi da asistentul in timpul meciului.
    4-5-1 v style all the time ?-asistent.jpg

    Am inceput prost meciul primind gol cu o tactica intentionat aleasa gresit sa vad ce spune asistentul(3-5-2 care nu este "topul celor 10 tactici" si cu tactica ales- defensiva in loc de ofensiva-in general cand ai 2 atacanti in fata se joaca ofensiv din ceea ce am vazut eu in " topul celor 10 tactici" ).

    Asistentul m-a atentionat cand am primit golul ca nu este buna asezarea si am adaptat la 4-2-2-2 si imediat am mai primit sesizarea ca trebuie sa fie si ofensiva tactica ceea ce am si facut setand pe atack puternic(vezi in topul celor 10 tactici 4-2-2-2 ofensiv) obtinand in final victoria cu 4-1 .

    In alte partide am sesizat si alte observatii provenite de la setarile alese si daca am intervenit chiar daca nu am reusit sa intorc rezultatul cel putin am limitat dezastrul in cazul infrangerii(daca adversarul este puternic chiar ca nu mai ce face)

    Din ce am studiat este bine sa se tina cont si de urmatoarele;


    Team Mentality
    If you are better 1 star or more quality, choose attacking mentality. If your opponent is better choose defensive mentality.

    Focus Passing
    If your formation has wingers focus passing should be set on down both flanks. If your formation has AMC focus passing should be set on through the middle.

    Pressing Style
    Own half will do for 95% of your games. Whole pitch is only suggested when your opponent is really weak and you need to dominate the match.

    Tackling Style
    Normal for any team with a small roster to avoid injuries/cards. Hard for every team with a full roster that can take the suffering throughout whole season. Dont even try easy option.

    Passing Style
    Short will provide passes only if your lines are close to each other.(for example AML+AMR between middlefielders and strikers). If you are not sure about it, it is recommended to go with mixed. Long blends well with defensive mentality and counter attacks checked.
    On a side note: short passing will boost your passes completed % ingame stat, while long passing will make your attacks occur faster.

    Marking Style
    Always play zonal because this way your players cover each other.

    • Force Counterattacks: Only with defensive mentality and long passes as mentioned above.
    • Play offside trap: Only if you have compared both teams speed and you are faster. Three defenders perform offside trap much better than four.

Page 1 of 2 12 LastLast