Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: ajutor tactica

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    21

    ajutor tactica

    Salutare,

    Am tot citit pe forum si mai pe cateva site-uri ce discutau de tactica dar se pare ca nu reusesc sa fac o tactica buna chiar daca am luat cativa jucatori buni si chiar daca nivelul echipei este peste cele cu care joc.

    Mai jos prezint cateva poze cu echipa, statistici si ordine de echipa dintr-un meci amical:

    ajutor tactica-amical.jpg
    ajutor tactica-amical-echipa.jpg
    ajutor tactica-amical-ordie-echipa.jpg


    Am mai avut si un meci in campionat pierdut cu 3-0 unde am incercat alta tactica (3-1-4-2) contra unei echipe mai slaba valoric si care juca 4-5-1.

    In ambele situatii observ ca primesc gol de la mijlocasi ...si ma gandesc ca asta se intampla deoarece pierd mijlocul,,.

    Daca ma puteti ajuta sa inteleg ce am gresit sau aveti recomandari legate de ce tactica sa folosesc in viitor tinand cont de jucatori, m-ar bucura sa raspundeti.


    Multumesc

  2. #2
    Apprentice
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    171
    Salut never2far...ce sa zic eu sunt nivel 2 nu ma pricep prea bne. Dupa parerea mea 3-2-4-2 nu vad o formatie prea buna. Mie numi place. Eu fara 4 fundasi nu joc niciodata. In primul rand cel care tea batut tia luat din start mijlocul cu 5 fundasi tu avand doar 3....nu stiucum sa te ajut ca nu cunosc prea bine formatiile si sfaturile de antrenor. Eu joc 4-3-1-2 ( dl dc dc dr, mc mc mc, amc, st st )cu sageti rosii pe amc si un mc. Sfaturie se antrenor: mentalitate atac puternic ( st st amc si urca si un mc) stil de joc pe mijloc pase mixte deposedare normala marcaj zonal si bifat contra atac. Cu formatia asta am castigat campionatul trecuut si merg bine si acuma 2 viictorii in campionat 4-0 si 9-0 in cupa 5-1 2-2 si 2-1 si in in CL o victorie cu 4-0 si o infrangere 2-1.Daca vrei poti incerca.. Sper ca tiam fost de ajutor...m-as bucura sa iti iasa si tie.
    Last edited by Alecs Spd; 07-31-2014 at 10:58 AM.

  3. #3
    Addicted Stratila Alexandru's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    706
    Quote Originally Posted by never2far View Post
    Salutare,

    Am tot citit pe forum si mai pe cateva site-uri ce discutau de tactica dar se pare ca nu reusesc sa fac o tactica buna chiar daca am luat cativa jucatori buni si chiar daca nivelul echipei este peste cele cu care joc.

    Mai jos prezint cateva poze cu echipa, statistici si ordine de echipa dintr-un meci amical:

    Click image for larger version. 

Name:	amical.jpg 
Views:	43 
Size:	62.2 KB 
ID:	26736
    Click image for larger version. 

Name:	amical-echipa.jpg 
Views:	43 
Size:	70.0 KB 
ID:	26737
    Click image for larger version. 

Name:	amical-ordie-echipa.jpg 
Views:	43 
Size:	67.2 KB 
ID:	26738


    Am mai avut si un meci in campionat pierdut cu 3-0 unde am incercat alta tactica (3-1-4-2) contra unei echipe mai slaba valoric si care juca 4-5-1.

    In ambele situatii observ ca primesc gol de la mijlocasi ...si ma gandesc ca asta se intampla deoarece pierd mijlocul,,.

    Daca ma puteti ajuta sa inteleg ce am gresit sau aveti recomandari legate de ce tactica sa folosesc in viitor tinand cont de jucatori, m-ar bucura sa raspundeti.


    Multumesc
    Cu formatia ta am jucat cel mai mult!
    Eu jucam cu sageti rosii pe 2MC si pe extreme(DMR si DML) si una albastra pe MC-ul central(cum ai tu ) iar la sfaturi antrenor aveam atac outernic,mixt,presing pe tot terenul,deposedare normala,pase mixte,contratac bifat si pas la off-side bifat !!
    Asa am castigat sezonul trecut !
    Sper ca te-am ajutat putin si incearca pe viitor sa mentii moralul la jucatori inainte de un meci la maxim,la fel si conditia fizica !!

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    21
    Multumesc de sfaturi baieti

    Chiar daca am pierdut voi incerca sa utilizez formula si in viitor ...pt moment vreau sa incerc ceva mai ofensiv tinand cont ca am un varf bun.

    Am incercat intr-un amical si formula de joc data de PricopGeorgeCatalin - 3DC-DC-DC-1DMC-2MC-MC-1AML-1AMR-2ST (3-1-2-2-2) si am facut egal ...dar probabili ca si aici n-am nimerit ordinele de echipa sau sagetile pe jucatori. Tot in tutorialul lui Catalin am citit ca ar fi bine ca in loc de cardio + streching sa bag meciuri amicale ...ce parere aveti ? ....adoptati aceeasi strategie ?

  5. #5
    Super Moderator PricopGeorgeCătălin's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Romania
    Posts
    12,976
    In primul rand as schimba sagetiile, albastre pe cei 3 fundasi centrali, nimic pe dml,dmr, rosii pe mijlocasi si atacanti.

    Problema cea mai mare la tine este conditia lor foarte slaba, nu-i mai antrena, pentru alea 2,3 puncte de abilitate, o sa pierzi meci dupa meci... Eu nu-mi antrenez niciodata echipa.
    Orlova FC - onForum - LIKE Orlova FC - onYoutube - SUBSCRIBE Orlova FC - onFacebook

  6. #6
    Addicted Stratila Alexandru's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    706
    Quote Originally Posted by never2far View Post
    Multumesc de sfaturi baieti

    Chiar daca am pierdut voi incerca sa utilizez formula si in viitor ...pt moment vreau sa incerc ceva mai ofensiv tinand cont ca am un varf bun.

    Am incercat intr-un amical si formula de joc data de PricopGeorgeCatalin - 3DC-DC-DC-1DMC-2MC-MC-1AML-1AMR-2ST (3-1-2-2-2) si am facut egal ...dar probabili ca si aici n-am nimerit ordinele de echipa sau sagetile pe jucatori. Tot in tutorialul lui Catalin am citit ca ar fi bine ca in loc de cardio + streching sa bag meciuri amicale ...ce parere aveti ? ....adoptati aceeasi strategie ?
    Nu ii forta prea tare cu amicale si antrenamente,eu daca e sa fac cate un amical,il fac cand am un singur meci pe zi !

  7. #7
    Rookie
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    97
    da..dar eu ce nu pricep...de ce joci pe extreme cand atacul tau ar fi mai puternic pe centru?

  8. #8
    Rookie
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    69
    Nu prea e de jucat pe extreme cand tu ai doar DML si DMR si nu MR ML sau AMR AML ... ar trebui sa joci pe centru si fara sageti pe atacanti.

  9. #9
    Apprentice Mihai Si Ioana Stan's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Romania
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Vlad Nicola View Post
    Nu prea e de jucat pe extreme cand tu ai doar DML si DMR si nu MR ML sau AMR AML ... ar trebui sa joci pe centru si fara sageti pe atacanti.
    Bine punctat vlad

  10. #10
    Newbie
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    21
    Multumesc pentru sfaturi,

    Am tot incercat diferite formule de joc si am hotarat sa raman la 3-5v-2 (3 DC-1 dmc- 1 AML/AMR - 2 ST) formula pe care o schimb cateodata (daca voi avea un adversar mai puternic la mijloc in 3 -1-2-3-1 (AMC in loc de atacant).

    Problema mea este ca desi joc asa de ofensiv nu prea marchez ..(70 % posesie, 16 suturi, 7 pe poarta) ...n-am idee daca gresesc eu la ordinele de echipa sau nu ...dar voi mai exersa pe 3-5v-2.


    Ca ordine folosesc urmatoarele daca am un adversar mai slab ca mine:

    - Defensiv: nimic
    - mijloc: amr si unul din mc sageata rosie
    - atacanti sageata rosie

    in cazul in care adversarul joaca cu amr aml am citit ca pentru neutralizare (in cazul formulei mele)sa joc cu sageti albastre pe cei 3 fundasi centrali.

    In cazul in care credeti ca e gresit sau aveti chef sa-mi trimiteti ordinele voastre de echipa+ tactica pe aceasta formula va astept sugestiile...daca nu ...va multumesc pentru raspunsurile de pana acum

Page 1 of 2 12 LastLast