Results 1 to 4 of 4
Like Tree1Likes
  • 1 Post By PricopGeorgeCătălin

Thread: Clarificari joc

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    21

    Question Clarificari joc

    Salutare,

    Dupa ce am citit cateva zile tutoriale si in romana si in engleza am cateva neclaritati pe care sper sa ma ajutati sa le lamuresc:

    1. Tutorialul lui Catalin - Top Eleven - Play as Orlova [Tutorial A-Z]

    - in ultimele postari scria ca nu mai este actualizat ...aveti idee ce anume s-a schimbat ...intreb asta pentru ca n-am reusit sa discut direct cu Catalin, cele mai utile tutoriale pana acum au fost cele scrise de el...asa ca am incercat sa folosesc cat mai mult din acele informatii si ar fi aiurea sa incerc chesti care nu mai sunt actuale. Deci ma intereseaza in special partea de tactica si ordine date echipei:

    - credeti ca echipa ce el o credea ca fiind cea mai buna (3-1-2-2-2) nu mai este de actualitate ...si mai bine sa incerc sa modific echipa in functie de adversar ceea ce ar face sa creasca foarte mult lotul

    - acele sageti rosii si albastre cat de mult influenteaza un jucator (se cunoaste ceva procent ).

    De ex in cazul unui meci unde la mijloc exista 3 CM de fiecare parte(sa presupunem egali ca si skill), iar eu utilizez sagetile rosii pe unul din CM ...dupa logica mea acel CM va da un bonus atacului si in acelasi timp va pierde pe faza defensiva ...deci echipa mea ar pierde mijlocul si atomat ar pierde si sansele de a avea mingi suficiente in atac (evident daca nu folosesc pase lungi). Este gresit/corect ...aveti informatii suplimentare aici ?

    2. Antrenamente
    - Catalin in mai multe locuri am gasit ca adeptul jocurilor amicale in loc de antrenamentul zilnic... ce parere aveti din prorpiile statistici ...ce varianta e mai utila ?

    - tot pe forum am citit cum ca exista jucatori care ar utiliza punctele acumulate in urma antrenamentelor doar dupa ce s-a gatat campionatul si liga campionilor, urmand ca imediat dupa stabilirea grupelor si a echipelor sa utilizeze toate punctele si astfel sa aiba un plus deoarece sistemul genereaza grupele in functie de valorile echipelor...utilizati aceeasi strategie sau preferati sa fie util jucatorul pe tot parcursul campionatului

    3. Am citit ca dupa restartarea serverului ...pe lista de transferuri apar jucatori NORDEUS care ar creste mai usor in skilluri si sunt ieftini. Este adevarat ? ...si daca da ...cum pot afla ora cand se restarteaza serverului unde am eu echipa ...tiand cont ca stiu ip-ul/hostname-ul respectivului server


    4. Transferuri

    - exista o anumita ora cand puneti un jucator pe lista de transferuri ? ...cred ca am gasit 6-8 ...dar nu stiu daca e ora Romaniei

    Cam atat pentru moment...va multumesc celor care veti avea rabdarea de a raspunde intrebarilor mele

  2. #2
    Rookie
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    97
    1) Nu exista tactica perfecta..ea trebuie adaptata in functie de adversar..si cel mai important in functie de lotul tau
    2)Antrenamentul este mult mai util..nu conteaza ce nota scoate jucatorul in meci. Amicalele sunt bune si ele daca vrei sa primesti stimulente
    3) Nu cred
    4) Eu pun jucatori oricand...nu castig prea mult in plus daca sunt mai multi playeri sa liciteze la ei.. asa ca daca vreau sa ma despart de un jucator il pun..si daca nu se vinde..il mai pun o data si tot asa


    Parerea mea. Carbit:P

  3. #3
    Newbie
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    21
    Multumesc carbit,

    Mai astept si parerea altora si poate cu putin noroc imi raspunde si PricopGeorgeCătălin :P

    Legat de 3 uite un exemplu - http://forum.topeleven.com/top-eleve...html#post28859

  4. #4
    Super Moderator PricopGeorgeCătălin's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Romania
    Posts
    12,976
    Salut si imi cer scuze ca nu am ajuns sa-ti raspund.

    1. Sunt diferite chestii care au fost schimbate intre timp, primul tutorial care l-am scris undeva pe la 1,2 ani deci s-au schimbat unele lucruri.

    Referitor la formatie, daca eu as avea de ales ce formatie sa joc, as alege (3-1-2-2-2) pentru mine a fost cea mai de succes formatie, dar nu tot timpul gaseam jucatori pentru aceasta formatie si trebuia sa aleg o alta asezare.

    Procentele de care vorbesti tu nu sunt facute publice, doar developerii stiu aceste date.

    Doar tu poti sa-ti gasesti formatia cea mai buna, eu de regula folosesc cei mai buni 11 jucatori ca sa-mi creez formatia de joc, chiar daca asezarea lor arata parca venita de pe alta planeta.
    Eu unul nu cred in "counter-formation" PORCARII , timp, jetoane, bani, pierduti aiurea. Dar fiecare e liber sa-si creeze propriul stil.

    2. Da, este adevarat ca jocul genereaza grupele in functie de calitatea echipelor.

    Cat despre antrenamente, nu prea mai joc deoarece s-au facut anumite schimbari la acest capitol.

    Pe noua echipa nu joc meciuri amicale si nici nu-mi antrenez jucatorii (niciodata), pot sa aiba conditia 300%.
    Nu se merita sa-ti accidentezi jucatorii pentru cateva puncte de abilitate, e destul de greu sa strangi pachete rosii.

    3. Jocul genereza o lista de jucatori la inceputul sezonului, acestia sunt tineri (18-20 ani), lista o poti gasi in prima zi a sezonului, daca esti in Romania si vrei sa gasesti acesti jucatori e bine sa te loghezi intre ora 6-6:30, imediat dupa ce se deschid serverele pentru noul sez.

    PS: Sunt foarte scumpi comparativ cu restul, unii sunt mai scumpi ca cei de la impresar.

    Lista arata cam asa



    4. Orele 17-19 sunt orele de varf in joc, deoarece ora 17 in Romania inseamna 21; 22 in Asia, zona de unde provin cei mai multi jucatori de Top Eleven.

    Teoretic ar trebui sa fie mai multa lume la licitatie si ai sanse mai mari sa obti o suma mai mare pentru jucatori dar nu-i ceva 100%.

    BAFTA!
    never2far likes this.
    Orlova FC - onForum - LIKE Orlova FC - onYoutube - SUBSCRIBE Orlova FC - onFacebook