Results 1 to 7 of 7

Thread: sistem nou in cupa

  1. #1
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544

    Cool sistem nou in cupa

    acesta este ultimul anunt postat in zona de anunturi:

    "Hi Managers,

    Starting from the next Top Eleven season (so, the 3rd of April) generation of Cup competition will be different. Until now, our engine was grouping teams by quality in order to have a fair competition, taking into account the average quality of the whole squad (all signed players).

    Some users were taking advantage of this, by not signing the good players until the competition schedule had been generated, or having a lot of low quality signed players.

    Now, this average quality will be calculated only taking into account the 14 best players of each team, even if they are not signed. This should result in more fair Cup competitions
    ."

    adica incepand de maine o sa se implementeze un nou sistem in cupa.

    pana acum in cupa, echipele erau grupate in functie de valoare medie a intregului lot (nu conta nivelul echipei ci doar valoarea medie a lotului) dar s-a observat ca exista jucatori care pentru a scadea valoarea echipei cumparau jucatori de valoare mica pentru a avea jucatori mai slabi in cupa.

    de maine insa, se schimba placa: gruparea echipelor in cupa se va face functie de valoarea medie a primilor 14 jucatori ai echipei

    sa vezi acuma meciuri grele in cupa

  2. #2
    Newbie Pdranca's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    46
    Nu stiu cu se calcula până acuma dar eu unu in cupa am avut parte doar în primul meci de un adversar puțin mai bun ca mine eu având 90% iar el 91%,92% , însă un următorul meci am avut adversar cu 3 nivele mai mare ca mine și având 123% si am reușit să trec având el 2 zicători suspendați si a luat si roșu în meci cu mine iar pe urmă am dat de un adversar cu doar 2 niveluri peste mine și având 182%. Deci era de 2 ori peste mine neavand nici o șansă .
    Sper cu această schimbare să fie meciuri mai echilibrate și să conteze mai mult tactica pe care o abordează fiecare. Așa ar fi normal în fiecare meci.

  3. #3
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    Quote Originally Posted by Pdranca View Post
    Nu stiu cu se calcula până acuma dar eu unu in cupa am avut parte doar în primul meci de un adversar puțin mai bun ca mine eu având 90% iar el 91%,92% , însă un următorul meci am avut adversar cu 3 nivele mai mare ca mine și având 123% si am reușit să trec având el 2 zicători suspendați si a luat si roșu în meci cu mine iar pe urmă am dat de un adversar cu doar 2 niveluri peste mine și având 182%. Deci era de 2 ori peste mine neavand nici o șansă .
    Sper cu această schimbare să fie meciuri mai echilibrate și să conteze mai mult tactica pe care o abordează fiecare. Așa ar fi normal în fiecare meci.
    pana acuma se lua in calcul valoarea intregului lot astfel:

    daca un jucator avea majoritatea jucatorilor de 5-6-7 stele, la sfarsitul campionatului cumpara 4-5 jucatori de 3 stele (pastra in lot acei jucatori de 2 stele de la academia de jucatori) astfel per total valoarea lui scadea, dupa formarea grupelor din cupa se vindeau acei jucatori de valoare foarte mica si dintr-o data valoarea echipei crestea aparand situatii ca si aceea descrisa de tine

    acum nu o sa se mai intample asa deoarece conteaza doar cei mai buni 14 jucatori (nu tot lotul), si in situatia aceasta o sa mai apara mici derapaje daca jucatorul pastreaza in lot doar 11 jucatori foarte buni si cumpara 3 jucatori foarte slabi (dar nu va putea influenta foarte mult valoarea lotului)

    PS si eu procedam asa

  4. #4
    Super Moderator PricopGeorgeCătălin's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Romania
    Posts
    12,976
    Nu cred ca au rezolvat mare lucru cu asta, daca faceau in functie de top 5,6 jucatori poate ca da dar asa nu se schimba foarte mult datele problemei.
    Orlova FC - onForum - LIKE Orlova FC - onYoutube - SUBSCRIBE Orlova FC - onFacebook

  5. #5
    Newbie Pdranca's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    46
    La mine nu sa rezolvat problema chear deloc. În cupa în runda următoare am de întâlnit un adversar care are tot lotul aproape de 6 respectiv 7 stele

  6. #6
    Newbie
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1

    Nu e prima data cand intalnesc asa ceva

    sistem nou in cupa-cupa1.jpgsistem nou in cupa-cupa2.jpg

    Sunt echipe sustinute de nu stiu cati "suporteri" care culmea se conecteaza toti cand incep meciul.Din pozele de mai sus banuiesc ca doar vreo 2 sunt reali,proprietarul si poate ultimul.
    Acuma meciul de cupa l-am pierdut,dar ca idee e cam stupid sa incerci sa trisezi pentru ceva fictiv..

  7. #7
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    Quote Originally Posted by Alin Varadi View Post
    Click image for larger version. 

Name:	cupa1.jpg 
Views:	16 
Size:	40.0 KB 
ID:	65997Click image for larger version. 

Name:	cupa2.jpg 
Views:	15 
Size:	45.6 KB 
ID:	65998

    Sunt echipe sustinute de nu stiu cati "suporteri" care culmea se conecteaza toti cand incep meciul.Din pozele de mai sus banuiesc ca doar vreo 2 sunt reali,proprietarul si poate ultimul.
    Acuma meciul de cupa l-am pierdut,dar ca idee e cam stupid sa incerci sa trisezi pentru ceva fictiv..
    1. nu are importanta cati sunt oricum mai mult de 15 % posesie nu poate obtine
    2. daca are 100 de prieteni in lista e foarte usor sa fie sustinut de multi suporteri (si eu am 107 prieteni in lista si in aceste conditii am si eu lista plina de suporteri la meciuri)
    3. exista si situatii cand 1 jucator joaca pe mai multe conturi, dar nu consider relevant acest lucru, au fost multe jocuri cand am avut 15% posesie de la suporteri, dominatie clara si am pierdut jocul in conditiile in care adversarul nici macar nu a fost on)
    4. ai vazut meciul de aseara? bayer a avut posesie 80% dar a pierdut meciul