Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
Like Tree12Likes

Thread: Competitie incorecta

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5

    Competitie incorecta

    Salut!

    Nu stiu cum se face repartizarea echipelor intr-un campionat, dar ar fi interesant sa aflam si noi logica. De exemplu in sezonul acesta de Liga Campionilor am manageri ce au jucatori de pana la 9 stele, sau care sunt de un nivel superior (43 fata de 42). In mod normal acesti manageri nu ar trebui sa faca parte din aceeasi competitie cu echipele care au fost la start pentru ca diferenta era prea mare si apare o concurenta inegala.
    Eu spre exemplu cand aveam echipa prea buna pentru nivelul meu eram repartizat cu cei ce aveau 1-2 nivele peste al meu.
    As vrea sa imi spuna cineva cum se face aceasta repartizare!

    Multumesc anticipat!

  2. #2
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    Din cate stiu eu repartizarile se fac astfel:

    - in campionat se repartizeaza echipele functie de valoarea medie a intregului lot
    - in cupa repartizarea echipelor se face in functie de valoarea medie a primilor 14 jucatori din echipa

    Deci exista 2 tipuri de repartizare.

    In campionat si implicit in liga campionilor o sa apara echipe de valoare echilibrata dar de acelasi nivel (exceptie fac nivelele unde nu sunt suficiente echipe si atunci pot aparea situatii in care o echipa sa aiba nivel superior).

    in cupa o sa apara echipe de valoare echilibrata dar de nivele diferite
    Valentin Nicolae likes this.

  3. #3
    Super Moderator PricopGeorgeCătălin's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Romania
    Posts
    12,976
    Jocul incearca oarecum sa-i grupeze pe cei buni cu cei buni doar ca la tine mai exista si problema levelului. La nivelul tau sunt foarte putine echipe si cu atata mai putine cele care termina in top 4 iar cand nu sunt destule echipe se mai apeleaza si la solutia asta, adaugarea unor echipe de nivel mai mare sau mai mic pentru a strange 32 de echipe.
    Orlova FC - onForum - LIKE Orlova FC - onYoutube - SUBSCRIBE Orlova FC - onFacebook

  4. #4
    Rookie TuninGGamer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by PricopGeorgeCătălin View Post
    Jocul incearca oarecum sa-i grupeze pe cei buni cu cei buni doar ca la tine mai exista si problema levelului. La nivelul tau sunt foarte putine echipe si cu atata mai putine cele care termina in top 4 iar cand nu sunt destule echipe se mai apeleaza si la solutia asta, adaugarea unor echipe de nivel mai mare sau mai mic pentru a strange 32 de echipe.
    Am avut eu ´´norocul´´ asta in liga sa pic in grupa cu un nivel 26 desi eu sunt 25 iar pertotal pe competitia de UCL exista 2 echipe de nivel 26.Evident nu m-am calificat mai departe cu 8 puncte(2V,2E,2 Infrangeri) si ar fi a doua oara cand nu trec de grupele ligii de cand joc.In cupa acelasi tratament de cand lumea si pamantul,intotdeauna impotriva unor echipe cu 1-3 nivele peste mine si rareori adversari de acelasi nivel in pimele doua tururi (
    Valentin Nicolae likes this.

  5. #5
    Newbie
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Multumesc pentru lamurire.
    As mai avea inca o curiozitate. De ce in momentul in care sunt la acelasi nivel cu un prieten nu ne baga in acelasi campionat? Inteleg faptul ca probabil suntem pe servere diferite, dar ar fi mult mai interesat daca am putea juca intre noi si in competitii nu doar in jocuri amicale. S-ar putea modifica acest lucru pentru a face competitia mai interesanta, un duel de la distanta nu este asa interesant.
    Last edited by Silviu Moalfa; 05-18-2016 at 05:48 AM.
    Valentin Nicolae likes this.

  6. #6
    Super Moderator PricopGeorgeCătălin's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Romania
    Posts
    12,976
    Quote Originally Posted by TuninGGamer View Post
    Am avut eu ´´norocul´´ asta in liga sa pic in grupa cu un nivel 26 desi eu sunt 25 iar pertotal pe competitia de UCL exista 2 echipe de nivel 26.Evident nu m-am calificat mai departe cu 8 puncte(2V,2E,2 Infrangeri) si ar fi a doua oara cand nu trec de grupele ligii de cand joc.In cupa acelasi tratament de cand lumea si pamantul,intotdeauna impotriva unor echipe cu 1-3 nivele peste mine si rareori adversari de acelasi nivel in pimele doua tururi (
    Eu tot de pe la nivelul 20+ spre 30 pic mereu cu echipe de un nivel mai mare.

    Sincer nici mie nu imi convine pentru ca nu mi se pare normal. Inteleg la nivele mari unde nu mai sunt echipe dar de multe ori jocul o face voit si asta nu-i un secret. Motivul? Sa fie mai echilibrat dar desi in statistici poate asa le da lor dar pentru multi nu e normal, chiar si cazul meu si nu odata m-am plans de asta...

    Sunt de acord pentru CUPA dar nu si pentru Liga sau Champions League.
    Valentin Nicolae likes this.
    Orlova FC - onForum - LIKE Orlova FC - onYoutube - SUBSCRIBE Orlova FC - onFacebook

  7. #7
    Super Moderator PricopGeorgeCătălin's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Romania
    Posts
    12,976
    Quote Originally Posted by Silviu Moalfa View Post
    Multumesc pentru lamurire.
    As mai avea inca o curiozitate. De ce in momentul in care sunt la acelasi nivel cu un prieten nu ne baga in acelasi campionat? Inteleg faptul ca probabil suntem pe servere diferite, dar ar fi mult mai interesat daca am putea juca intre noi si in competitii nu doar in jocuri amicale. S-ar putea modifica acest lucru pentru a face competitia mai interesanta, un duel de la distanta nu este asa interesant.
    Silviu o sa-ti raspund aici dar pe viitor te rog ca pentru fiecare intrebare diferita sa deschizi un topic nou, desi poate e mai enervant si e mai comod asa, pentru noi e chiar invers deoarece poate sa fie mai complicat sa duci 3,4 discutii diferite in acelasi loc.

    E simplu, cum poate ai aflat si tu, sunteti pe servere diferite dar desigur ca se lucreaza la asta si se incearca o regrupare cat mai buna doar ca dureaza.

    Si serverele lor banuiesc ca au anumite limite pe care poate sa le suporte, ei mi-au zis ca vor totul intr-un loc doar ca nu e posibil si nu e fiabil. Nu-i indicat sa pui pe cineva din China sa joace pe un server din US si vice-versa.

    Bafta!
    Valentin Nicolae likes this.
    Orlova FC - onForum - LIKE Orlova FC - onYoutube - SUBSCRIBE Orlova FC - onFacebook

  8. #8
    Newbie Shacalul Jdo's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    26
    E dubioasa rau treaba din punctul meu de vedere.
    de exemplu in cazul meu nivel manager 34
    * calificari intalnesc nivel manager 35 echipa care a luat loc 2 sezonul trecut am noroc 2-1 3-1 pentru mine ambele meciuri
    * ultimi 32 intalnesc echipa nivel manager 35 loc 6 sezon precedent clar peste mine 5 jucatori de 7 stele 3-0 si 1-0 pentru mine ambele meciuri
    * saisprezecimi in sfarsit nivel manager 34 o dubla de 3-0 ptr mine trec mai departe
    *optimi intalnesc nivel manager 35 deci iar peste mine 3-2 si 1-0 ambele pentru mine
    * sferturi intalnesc nivel manager 36 loc 2 in campionat sezon precedent iar 7 jucatori de 7 stele si unu de 8 stele 3-1 si 5-2 pentru mine
    *semifinala nivel manager 34 greu 2-1 in deplasare si un 0 0 chinuit la mn acasa si am ajuns in finala
    Asadar maine am finala nivel manager 36 are vreo 4 jucatori cu 8 stele niste amarati cu 7 stele si sezonul trecut a luat titlul.
    Ce pot sa ii fac lu asta ca nici Arsenie Boca nu ma poate ajuta?


    Competitie incorecta-rivalcupa.jpg
    florian slaniceanu likes this.
    ELITE TEAM ROMANIA JUST FOR FUN

  9. #9
    Addicted
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    544
    nu ai ce face.

    sistemul de selectie in cupa a fost modificat.

    sistemul grupeaza echipe de valori egale in cupa, valoarea echipelor este data de valoarea medie a primilor 14 jucatori.

  10. #10
    Newbie Shacalul Jdo's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    26
    E nu am ce face? Doar nu sunt Romania la Euro

    Competitie incorecta-finala-cupa.jpg
    ELITE TEAM ROMANIA JUST FOR FUN

Page 1 of 2 12 LastLast