Results 1 to 7 of 7
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Michael Doubakis

Thread: Αγοραζοντας αμηντικο dc

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    22

    Αγοραζοντας αμηντικο dc

    Θα θελα να μαθω τι προσεχετε αγοραζοντας dc. Εκτος τα γνωστα ηλικια,αξια και μισθο που σημαινει οτι θαναι γρηγορος σε κονους καλος παικτης κλπ. Υπαρχει κατι στις ικανοτητες του που προσεχετε; πχ να ειναι η ταχυτητα ανεβασμενη σε σχεση με δημιουργικοτητα,επιθετικο ητα κλπ προπαντων οταν εχουμε επιθετικη ομαδα και μας χτυπανε στις αντεπιθεσεις φανταζομαι το θελουμε αυτο.Στην επιθετικοτητα συνηθως θελουμε ναχουν πασα αντε και σεντρα για μακρινες ισως κορνερ αν θελουμε, ετσι λεω. Τωρα στα δυσκολα στην αμηνα τι κοιταμε; ολα; τακλιν,μαρκαρισμα, τοποθετηση,κεφαλια η κοντρολ; ολα ε; χαχα αλλα α βρισκεις ολα σε εναν παικτη; καλα εινει να βρεις οτι δεν εχει ο ενας να το εχει ο αλλος. Μεχρι δω καλα. Μετα; ειναι σωστο να αυξανουμε τους κονους σε αμηνα μονο που κανουν μερικοι και ποσο;το τακλιν να ειναι πολυ ανεβασμενο οσο γινετε πιο πολυ η ναναι κοντα στην τοποθετηση; και αν προσεξτε την ομαδα του μουρινιο σας θα δειτε οτι εχει αμνητικους με ανεβασμενο το κοντρολ δλδ ενω οι παικτες που αγοραζουμε εχουν κοντρολ σε σχεση με τακλιν -5εως-9 διαφορα του μουρινιο ειναι ισο. Εγω τουλαχιστν δεν βρηκα τετοιο dc. Περιμενω γνωμες και εμπειριες.

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    αυτά που προσέχω εγώ είναι
    - να έχει διπλό ρόλο , δηλ. Dc-dr, dc-dl, dc-dmc ωστέ να μπορώ να κάνω ροτέησον ή να αλλάζω το σχήμα μου κατα την διάρκεια του αγώνα
    (σε 3 ανοιχτούς ή 3 κλειστούς, σε 4 d ή σε 3dc + 1dmc).
    - το 2ο είναι να έχει μια ειδική ικανότητα όπως κεφαλιές ή τείχος. προσπαθώ πάντα να έχω στις ομάδες μου δύο παίκτες με αυτές τις ειδικότητες.

    από κει και πέρα, δεν νομίζω ότι οι επιμέρους ικανότητες παίζουν τόσο σπουδαίο ρόλο.
    το ίδιο και η κατανομή των πόντων.
    έχω πάρει πολλούς παικταράδες (ακόμη και από κηνυγό) που είχαν μοιρασμένες τις ιδικότητες και στα τρια ενώ άλλοι παίκτες που είχαν ανεβασμένη την άμυνα, δεν ήταν και τόσο καλοί.
    εγώ προσωπικά πάντως, βάζω τους πόντους (αν είχα 10 ας πούμε), σε αναλογία 5 άμυνα. 4 φυσική κατ., 1 επίθεση.

    τώρα αν έχει πιο ανεβασμένη την κεφαλιά απ'ότι το μαρκάρισμα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ή είναι ένα σημάδι ότι έχει περισότερο ταλέντο στο ένα απότι στο άλλο.
    αφού όμως δεν έχουμε την επίλογή να διαλέξουμε πού θα βάλουμε τους πόντους (πχ, να έχω 2 dc και τον ένα τον ψηλό να τον κάνω εξπέρ στις κεφαλιές - να δίνω εκεί τους πόντους δηλ. ενώ τον άλλο να τον κάνω καλό στα τάκλιν)., δεν νομίζω ότι παίζει κάποιον σπουδαίο ρόλο.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    Στην αρχή πρόσεχα αρκετά το ύψος που έχει ο παίκτης αλλά μετά διαβάζοντας διάφορα και παρατηρώντας ο ίδιος, βλέπω ότι είναι μάλλον άσχετο (όπως και το πόδι).
    Αμυντικοί που είχα κοντοί (1.83- 1.85), ήταν καλοί, και κάποιοι άλλοι 1.90 και πάνω ήταν μέτριοι.
    Επίσης ένα πράγμα που προσέχω όταν αγοράζω, εκτός από γκολ και άσιστ όπου οι αμυντικοί δεν έχουν και σπουδαία πράματα, είναι οι συμμετοχές.
    Κάποιος που έχει πολλές συμμετοχές σε μια ομάδα, σημαίνει ότι είναι και αξιόπιστος παίκτης. Βέβαια δεν είναι συχνό αυτό γιατί οι περισότεροι αλλάζουν κάθε 1-2 σεζόν.
    Πόντους δίνω σχεδόν όλους στην άμυνα, ενώ δεν βάζω αμυντικούς να βαράνε κόρνερ ή φάουλ.

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    22
    Εχω δυο αμυντικους με δυο θεσεις ιδιες αλλα στον εναν εχει μπροστα dr-dc και στον αλλον dc-dr και αναλογα που βαζεις τους ποντους μπορει να αλλαξει η σειρα ακομα και σε τριθεσιο μου ετυχε παλια αυτο. Αρα το πρωτο απο αριστερα μετρα πιο πολυ; και αν ειναι τριθεσιος με πια σειρα παει; μπορει να μην μετραει πολυ αλλα καποιο ποσοστο σιγουρα εχει.

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    απ'ότι έχω διαβάσει σε διάφορα ποστ στο φόρουμ, δεν έχει σημασία αν ένας παίκτης είναι dl-dc ή dc-dl (amr-mr ή mr-amr).
    μπορεί όμως ένας παίκτης να έχει καλύτερη απόδοση σε μια θέση.
    έτυχε δηλ. να έχω 2 dr-dc και ο ένας να έχει καλύτερη απόδοση σε θέση dr ενώ ο άλλος σε θέση dc.

    * συμφωνώ, το ύψος είναι διακοσμητικό.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    όταν ξεκινάει η καινούργια σεζόν και πλακωνόμαστε όλοι στις μεταγραφές, δεν κάθομαι να βλέπω τέτοιες λεπτομέρειες.
    Κοιτάζω μόνο το επίπεδο ποιότητας (να είναι κοντά στο έκτο αστέρι), τα χρήματα καθώς και τους ανταγωνιστές.
    Αν φτιάξω μια ενδεκάδα και είμαι έτοιμος για τα παιχνίδια, μετά κοιτάω και τις άλλες λεπτομέρειες.
    Συνήθως όμως δεν έχω προβλήματα με τους αμυντικούς μου.

  7. #7
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125
    οι αμυντικοί μου θέλω κι εγώ να είναι πάντα "διπλοθεσίτες" και να είναι κοντά στο 6ο αστέρι. συνήθως σε συτές τις θέσεις αγοράζω παίκτες και λίγο μεγαλύτερους (27-29), δεν ξέρω αν εϊναι σωστό βέβαια αυτό...
    επίσης δυο τουλάχιστον από αυτούς πρέπει να παίζουν και στη θέση dcm ώστε να μπορώ να παίξω και με εξτρά παίκτη στη θέση αυτή αν χρειαστεί...
    Ποσιδονας likes this.