Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
Like Tree4Likes

Thread: Πως στήνετε την άμυνα σας?

  1. #1
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277

    Πως στήνετε την άμυνα σας?

    προσέχω πολύ την άμυνα της ομάδας μου και μέχρι τώρα έχει αποδώσει καρπούς.
    το πρώτο μου κριτήριο για το στήσιμο ειναι βέβαια οι αμυντικές ικανότητες του παίχτη (αγοράζω παίχτες με διπλούς ρόλους για να έχω επιλογές)
    πριν από κάθε ματς κατασκοπεύω τον αντίπαλο, εκτός από τις αμυντικές ικανότητες (στο τάκλιν δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία αφού παίζω με ήπιο τρόπο) προσέχω να κοντράρω τις αιχμές του αντιπάλου σε επιθετικοτητα, δύναμη και ταχύτητα και επιλέγω οτι καλύτερο διαθέτω στις αντίστοιχες θέσεις, στα σκούρα βάζω και τα βελάκια προς τα κάτω (παίζω το 4-5-1v, πλάγια άμυνα αντεπιθέσεις νορμάλ ζώνη όχι οφσάιντ)
    αρκετές φορές με ξελασπώνει ο dmc τον οποίο προσέχω να χει και επιθετικές ικανότητες.

    δεν ξέρω αν αλλάζεις συχνά θέσεις στους αμυντικούς αν ειναι κακό κ επίσης αν οι "γρήγοροι" παίχτες αποδίδουν καλύτερα και ας ειναι προς στιγμήν ποιοτικά κατώτεροι από τους "αργούς"
    επίσης τρελαίνομαι όταν σε παίχτες 3αστερους πχ βλέπω βαθμολογίες υψηλές σε απόδοση... αλλά πιστεύω ότι ειναι υποκειμενικες δλδ για την ποιότητα τους ότι τα πήγαν πολύ καλά ανεξάρτητα από το σύνολο της ομάδας που μπορεί να έχασε και να χει κατώτερες βαθμολογίες...
    Nick Lizas and nikolgiorgos like this.

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    κοιτάζω να έχω έναν παίκτη με ειδική στις κεφαλιές (επειδή αυτό είναι αντι-μέτρο για αυτούς που χτυπάνε κόρνερ) και έναν με ειδικότητα "τοίχος" αφού αυτό είναι αντι-μετρο για τα κτυπήματα φάουλ.
    το άλλο που κάνω (εντάξει, θέλει εξτρά πράσινα), είναι να βρίσκω έναν νέο "γρήγορο" dc-dl ή dc-dr και να του δίνω και την τρίτη θέση στην άμυνα.
    έτσι τον έχω να καλύπτει και τις 3 θέσεις και με ένα μόνο dc-dr & dc-dl μπορώ να καλύπτω τα άκρα.
    έτσι αν βρω ένα καλό, ή φθηνό ή χωρίς ανταγωνισμό dc τον παίρνω γιατί ούτως ή άλλως, οι dc χρειάζονται και συνήθως έχω 2 μέσα.
    στον ένα τουλάχιστον σέντερ μπακ βάζω μπλε βέλος κι αν ο αντίπαλος έχει επικίνδυνους aml - amr βάζω μπλε βέλη και στους πλάγιους μπακ.
    Fcgrfr likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125
    Η άμυνα είναι πάντα 4 παίκτες (dl dc dc dr) οι οποίοι είναι σχεδόν πάντα διπλοθεσίτες (dc-dr dc-dl κλπ).
    Όταν παίζω ένα δύσκολο παιχνίδι (ειδικά αν ο άλλος έχει 3 st) παίζω man to man και μπορεί να βάλω και dmc αλλά και οι 3 κεντρικοί χαφ να έχουν μπλε βέλη.
    Αν βάλω μπλε βέλη στους αμυντικούς δεν βάζω τεχνητό οφσάιντ.
    Fcgrfr likes this.

  4. #4
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν έχεις παίχτες που ειναι πολύ ποιοτικοί στο ρόλο τους (άμυνα, επίθεση) αλλά υστερούν στα άλλα χαρακτηριστικα?
    πχ αμυντικός με πολύ καλή ποιότητα στα αμυντικά χαρακτηριστικα και μέτριος η κακός στα επιθετικά και αντίστροφα ένας επιθετικός
    Επίσης τι γίνεται αυτή τη σεζόν με τους τερματοφυλακες, στις ήττες παίρνουν την χαμηλότερη βαθμολογία, ευθύνονται όντος αυτοί η χρεώνονται τα λάθη της άμυνας?
    Last edited by Fcgrfr; 04-20-2016 at 09:05 AM.

  5. #5
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Από την μικρή έως τώρα εμπειρία μου δεν έχουν σημασία τα επιθετικά χαρακτηριστικά εκτός αν τους έχεις χρεώσει και με επιτέλικα καθήκοντα, όπως πχ αν οι ακραίοι αμυντικοί σου έχουν βελάκια οπότε πρέπει να έχουν σέντρα και πάσα. Νομίζω ότι οι αμυντικοί που βλέπουμε με επί ιθετικα χαρακτηριστικά έχουν προπονηθει έτσι.


    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Όσον αφορά τον ρόλο των τέρματα φυλακών δεν θεωρώ ότι παίζουν καθοριστικό ρόλο στην άμυνα, παρόλα τα δε θα ρισκάρω ποτέ έναν αδύναμο στο τέρμα όντας και η ρελαντί γραμμή άμυνας.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    *τελευταία όχι ρελαντί.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Παίζω από τα άκρα και αμυντικά κ στους αμυντικούς δεν αναθέτω επιθετικά καθήκοντα με την άνοδο επίπεδου έχασαν αρκετές από τις επιθετικές ικανότητες τους όπως κ οι ακραίοι επιθετικοί από τις αμυντικές τους. Ψάχνω να βρω την αιτία για την μέτρια ως κακή απόδοση στο πρωτάθλημα της σεζόν κ ο πολλά υποσχόμενος τερματοφυλακας μου κάνει νερά στα κρίσιμα παιχνίδια...

  9. #9
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Νομίζω ότι με την άνοδο του επιπέδου χάνουν εξίσου επιθετικά αμυντικά και φυσική κατάσταση 20%.ας μας διαφωτίσει όμως και ένας έμπειροτερος σε αυτό. Όσον αφορά τους τερματοφυλακες και εμένα είναι εξαστερος αλλά τρώω δεν τρώω γκολ η απόδοση του δεν είναι φοβερή. Δεν με απασχολεί όμως. Για μένα δες περισσότερο την άμυνα αν τρως γκολ και λιγότερο το τέρμα.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Να σου πω ένα παράδειγμα από εμένα έπαιζα τις προάλλες ισοδύναμο αντίπαλο cl και ήρθε το ματς 1-1. Στο τέλος ο βοηθός μου είπε ότι το τέρμα μου είχε φοβερή απόδοση και η βαθμολογία του ήταν 6.3. Τι να πεις, δεν το ψάχνω παραπάνω για το τέρμα, ούτως ή άλλως δεν μπορείς να ελέγξεις το παίξιμο του όπως τους αμυντικους.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Page 1 of 2 12 LastLast