Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19
Like Tree5Likes

Thread: Αστέρια εναντίον Ποιότητας

  1. #11
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Εγώ απλά να σημειώσω ότι στο παράδειγμα του Alexinho, ο ST του είναι 7άστερος και οι κεντρικοί αμυντικοί του αντιπάλου 6άστεροι. (ασχέτως την συνολική ποιότητα της ομάδας.)

    Άρα δεν αποδεικνύει ότι ένας παίκτης με αστέρι δεν παίρνει κανένα bonusάκι παραπάνω, ίσα-ίσα το αντίθετο.

    Επίσης παρατήρησα κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον:

    Μέχρι τώρα ο καλύτερος μου παίκτης ήταν ο Bori, πάντα 7 άστερος ή κοντά στα 7 αστέρια.
    AMR, σκοράρει και παίρνει τα περισσότερα man of the match

    Πήρα scout νέο παίκτη, τον έκανα αμέσως 7 άστερο, AMC/ST.
    Σκοράρει συνεχώς και παίρνει τα man of the match.
    Παρατηρώ στα γκολ ότι όταν ο Bori ήταν ο καλύτερος παίκτης στις αντεπιθέσεις που παίζετε η γνωστη πάσα-ρουλέτα "σε ποιόν θα κάτσει η μπίλια να βάλει το γκολ" όλες οι πάσες κατέληγαν σε αυτόν και άρα σκόραρε περισσότερο.

    Τώρα γίνεται το αντίθετο τις παίρνει αυτές τις μπαλιές ο καλύτερος παίκτης μου, μερικές φορες είναι τετ-α-τετ ο Bori και την πετάει 10 μετρά πίσω για να σκοράρει ο άλλος.

    Δεν μπορεί αν είναι τυχαίο. Νομίζω ότι το παιχνίδι αναγνωρίζει τον καλύτερο σου παίκτη και τον pushάρει να πάρει περισσότερες μπαλιές
    Last edited by Cloverfield; 10-01-2016 at 10:37 AM.
    Nick Lizas likes this.

  2. #12
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Nick Lizas View Post
    καλα και σεβαστα οσα λες, αλλα οταν λες δεν εχουν προπονησει τους παικτες σωστα τι εννοεις ?
    εχεις καποιες ειδικες προπονησεις για καθε παικτη χωριστα, η ειναι γενικα για ολη την ομαδα
    και ενα τελευταιο εαν εχεις καποια προπονηση που θεωρεις οτι ειναι σωστη γιατι δεν την
    καταθετεις για να μαθουν και οι υπολοιποι που θα δουν αυτο το ποστ

    Εννοω οτι π.χ. σε εναν επιθετικο πρεπει να προπονησεις τις ικανοτητες που μετρανε μονο (σουτ, τελειωμα, ταχυτητα, ντριμπλα) και οχι τις αλλες.
    Κι αυτο γινεται μονο αν προπονεις καθε παιχτη/θεση ξεχωριστα, οχι ολη την ομαδα μαζι.
    Στο παραδειγμα μου με τον επιθετικο μπορεις να δεις ποσο χαλια αμυντικες ικανοτητες εχει, οι οποιες δεν του χρειαζονται.

    Ναι, εφτιαξα ενα προγραμμα προσφατα γιατι μου το ζητησαν οι συμπαικτες της ομοσπονδιας μου.
    Που θελετε να το βαλω;; Εδω ή σε ξεχωριστο thread;;
    Nick Lizas likes this.

  3. #13
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by cloverfield View Post
    Εγώ απλά να σημειώσω ότι στο παράδειγμα του Alexinho, ο ST του είναι 7άστερος και οι κεντρικοί αμυντικοί του αντιπάλου 6άστεροι. (Ασχέτως την συνολική ποιότητα της ομάδας.)
    Και οι επιθετικοι του ειχαν 2 αστερια παραπανω απο τους αμυντικους μου, αλλα δεν εβαλε ουτε ενα γκολ.
    Αρα τι συμπερασμα βγαινει;;

    (ασε που ο επιθετικος μου ειναι μονος του εναντιον 2 και τα μπακ του ειναι 7 και 8 αστερια, αλλα τελοσπαντων.)

    Quote Originally Posted by cloverfield View Post
    Αρα δεν αποδεικνύει ότι ένας παίκτης με αστέρι δεν παίρνει κανένα bonusάκι παραπάνω, ίσα-ίσα το αντίθετο.
    Το παραδειγμα μου το εβαλα για να δειξω οτι δεν υπαρχει κατι που να δειχνει οτι υπαρχει μπονους.
    Οχι οτι ειναι αποδειξη για την μη υπαρξη. (Συνηθως χρειαζεται εσυ να αποδειξεις την υπαρξη, οχι ο αλλος την ανυπαρξια.)
    Αρα οχι, δεν αποδεικνυει το αντιθετο που λες. Δεν υπαρχει λογικη ακολουθια για να αποδεικνυεται.

    Quote Originally Posted by cloverfield View Post
    Δεν μπορεί να είναι τυχαίο. νομίζω ότι το παιχνίδι αναγνωρίζει τον καλύτερο σου παίκτη και τον pushάρει να πάρει περισσότερες μπαλιές.
    Το οτι το παιχνιδι αναγνωριζει τον καλυτερο παιχτη της ομαδας ειναι ασχετο με το "παραπανω αστερια=μπονους", το οποιο ειναι και το θεμα που συζηταμε.
    Ο παιχτης στο παραδειγμα σου πιθανοτατα να ειναι οντως ο καλυτερος σου παιχτης ή να ειναι στο ιδιο περιπου υψος του καλυτερου σου.
    Δε μιλαμε τωρα αν ο ενας εχει 145% σουτ, ενω ο αλλος 150%.
    Αυτο που λεω φαινεται οταν η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη (20%,30%,40%... δεν ξερω ακριβως).
    Last edited by Alexinho; 10-01-2016 at 09:36 PM.

  4. #14
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Εννοω οτι π.χ. σε εναν επιθετικο πρεπει να προπονησεις τις ικανοτητες που μετρανε μονο (σουτ, τελειωμα, ταχυτητα, ντριμπλα) και οχι τις αλλες.
    ναι αλλά πως εξηγείς όταν παίρνουμε έναν nordgen ή "κυνηγό" ή προτεινόμενο (οι οποίοι έχουν όλοι περίπου μοιρασμένα χαρακτηριστικά), αρκετοί από αυτούς να "πετάνε" απο τις πρώτες εμφανίσεις ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #15
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    ναι αλλά πως εξηγείς όταν παίρνουμε έναν nordgen ή "κυνηγό" ή προτεινόμενο (οι οποίοι έχουν όλοι περίπου μοιρασμένα χαρακτηριστικά), αρκετοί από αυτούς να "πετάνε" απο τις πρώτες εμφανίσεις ?
    Κατσε... ο nordgen ειναι ο fast trainee, σωστα;; Αυτος που που παιρνει γρηγορα skill points;;
    Ο κυνηγος τι ειναι;; Ο scout;;

    Anyway, προτεινομενο ή scout δεν εχω παρει ποτε.
    Αλλα και παλι, οταν παιρνετε εναν τετοιο, ειναι ο καλυτερος της ομαδας ή εχετε αλλους με λιγοτερα αστερια, αλλα καλυτερες ικανοτητες;;
    Αν δεν δω συγκεκριμενα παραδειγματα με αριθμους, δεν μπορω να απαντησω.
    Και ξαναλεω, στις μικρες διαφορες ικανοτητων δεν μπορεις να ελεγξεις αν ισχυει ή οχι.

    Παντως, μια ακομα ενδειξη (ειτε το πιστευετε, ειτε οχι) απο χθες...
    Ο συμπαιχτης μου στην ομοσπονδια, που μου ζητησε αποκλειστικα το προγραμμα προπονησης, μου ειπε οτι αρχιζει να βλεπει τη διαφορα στα αποτελεσματα.

  6. #16
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ο nordgen ειναι ο fast trainer ?
    σωστά
    προτεινομενο ή scout δεν εχω παρει ποτε.
    εγώ πάιρνω scout κάθε 2-3 σεζόν περίπου.
    Αυτοί οι παίκτες μαζί με αυτούς της ακαδημίας , είναι οι "νεογέννητοι" που βγάζει το παιχνίδι και οι ικανότητες τους στην αρχή, είναι σχεδόν μοιρασμένες στις 3 κατηγορίες.

    Εδώ ο Λεβαντόφσκι (παίκτης φίλου που είμαστε στην ίδια ομσπονδία με τον ΡΙΝΟΚΕΡΟ) είναι αγορά από προτεινόμενο.
    Οι ικανότητες του είναι μοιρασμένες όπως βλέπετε στις 3 κατηγορίες, αλλά με το σκοράρισμα τό'χει.
    * δεν είναι 10στερος, είναι από πιο πάνω επίπεδο.
    Κανονικά είναι 6* προς 7* πάει

    Αστέρια εναντίον Ποιότητας-levantovski-2.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #17
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Ναι, γνωριζω περι σκαουτ.
    Αλλα αν δε δω τους υπολοιπους παιχτες σε συγκριση με αυτον, δεν μπορω να πω κατι. ;-)

  8. #18
    Newbie
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Trikala Greece
    Posts
    6
    [QUOTE=nikolgiorgos;423296]
    Παίζει με έναν αντίπαλο 3 αστέρια πάνω αλλά καθώς είναι στα μεγαλύτερα επίπεδα του σέρβερ και του παιχνιδιού, βλέπουμε ότι οι ποιότητες (πέρα από τα αστέρια που μοιάζουν εντυπωσιακά) είναι 293 vs 308.
    Δηλαδή είναι 5% καλύτερος σε ποιότητα.
    Είναι μόνο όμως αυτό το 5% (το οποίο για μένα δεν είναι και τίποτα σοβαρό, μιας κι υπάρχουν τόσοι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν λιγότερο ή περισσότερο το παιχνίδι) ικανό να κερδίζεις με άνεση ?
    Μήπως εκτός από την ποιότητα-ικανότητες, το παιχνίδι υπολογίζει σαν ξεχωριστό παράγοντα τα αστέρια των παικτών ?

    Η διαφορα στη φωτο ειναι 15% και οχι 5% ,φιλε. Τεσπα, για μενα ειναι πασιφανες πλεον πως η τακτικη και το καθημερινο παιχνιδι, σου δινει τη νικη.. εκτος αμα ο αλλος σε περναει 2-3 αστερια, οποτε με το καταλληλο συστημα μπορεις κοντρα σε εναν πανισχυρο τετοιο αντιπαλο να παρεις μια ισοπαλια ή να φας λιγα.

  9. #19
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    293 vs 308.
    293 +5%= 308

    Η διαφορα στη φωτο ειναι 15% και οχι 5%
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 2 of 2 FirstFirst 12