Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
Like Tree5Likes

Thread: Αστέρια εναντίον Ποιότητας

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Αστέρια εναντίον Ποιότητας

    Ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά (ιδίως ανεβαίνοντας σιγά-σιγά προς τα μεγάλα επίπεδα , είναι η σχέση ποιότητας - αστεριών των παικτών.
    Αφορμή μια φωτο του φίλου του nikosp σχετικά με τον προσεχή του αγώνα στο CH.L. .
    Παίζει με έναν αντίπαλο 3 αστέρια πάνω αλλά καθώς είναι στα μεγαλύτερα επίπεδα του σέρβερ και του παιχνιδιού, βλέπουμε ότι οι ποιότητες (πέρα από τα αστέρια που μοιάζουν εντυπωσιακά) είναι 293 vs 308.
    Δηλαδή είναι 5% καλύτερος σε ποιότητα.
    Είναι μόνο όμως αυτό το 5% (το οποίο για μένα δεν είναι και τίποτα σοβαρό, μιας κι υπάρχουν τόσοι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν λιγότερο ή περισσότερο το παιχνίδι) ικανό να κερδίζεις με άνεση ?
    Μήπως εκτός από την ποιότητα-ικανότητες, το παιχνίδι υπολογίζει σαν ξεχωριστό παράγοντα τα αστέρια των παικτών ?
    Αστέρια εναντίον Ποιότητας-stars-vs-quality-2.jpg

    Εδώ ακόμα ένας φίλο Σέρβος που πάιζει στην κορυφή του σέρβερ και πάει εξαιρετικά.
    και εδώ η διαφορά του με τον αντίπαλο που είναι 2 lv κάτω, είναι 5%.
    Αστέρια εναντίον Ποιότητας-stars-vs-quality.jpg

    Τι λέτε ?
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Το παιχνιδι δινει εμφαση στα αστερια και αυτο φαινεται:
    1. Στο οτι οταν παιρνει αστερι σε ενημερωνει με εμφατικο notification.
    2. Στα associations εξισορροπησαν τη διαφορα levels με βαδη τα αστερια.
    3. Στις ειδικες ικανοτητες σου λεει οτι για εκεινη τη φαση ο παικτης ειναι ενα αστερι παραπανω.

    Απο αυτα συμπεραινω οτι το αστερι ειναι καποιο metric στους αλγόριθμους του παιχνιδιού.

    Τωρα ποσο σημαντικο ρολο παιζει και τι boost δινει αλλο θεμα..

    Προσωπικα οταν ημουν 5-6 αστερια, αντιπαλους 7-8-9 αστερια (σε level 17) δεν μπορουσα να τους κοντραρω οπως και να εστηνα την ομαδα, οσο καλους performers και να ειχα.
    Nick Lizas likes this.

  3. #3
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Quote Originally Posted by Cloverfield View Post
    Το παιχνιδι δινει εμφαση στα αστερια και αυτο φαινεται:
    1. Στο οτι οταν παιρνει αστερι σε ενημερωνει με εμφατικο notification.
    2. Στα associations εξισορροπησαν τη διαφορα levels με βαδη τα αστερια.
    3. Στις ειδικες ικανοτητες σου λεει οτι για εκεινη τη φαση ο παικτης ειναι ενα αστερι παραπανω.

    Απο αυτα συμπεραινω οτι το αστερι ειναι καποιο metric στους αλγόριθμους του παιχνιδιού.

    Τωρα ποσο σημαντικο ρολο παιζει και τι boost δινει αλλο θεμα..

    Προσωπικα οταν ημουν 5-6 αστερια, αντιπαλους 7-8-9 αστερια (σε level 17) δεν μπορουσα να τους κοντραρω οπως και να εστηνα την ομαδα, οσο καλους performers και να ειχα.
    Πόσες φορές έχει τύχει όμως στην 11δα να έχεις έναν 3* και για κάποιο λόγο να βγαίνει mvp κάνοντας παιχνιδάρα! Μου έχει τύχει αρκετές φορές και συγκεκριμένα με παίκτες που ήταν πριν 1-2 σεζόν βασικοί και για διαφόρους λόγους τους κράταγα ως rotation.

  4. #4
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    πιστεύω ότι εκτός από τα αστέρια σε ορισμένους παίχτες υπάρχει κάποια ξεχωριστή ποιότητα-ικανότητες η οποία δεν φαίνεται, επίσης το παιχνίδι ειναι προγραμματισμενο σε ορισμένα ματς να δίνει βάση στην διαφορά ποιότητας των παιχτών κ σε άλλα όχι, για να εξασφαλίζει κ τον παράγοντα έκπληξη εξου και τα περίεργα αποτελέσματα με ομάδες χαμηλού επιπέδου

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    απο αυτα συμπεραινω οτι το αστερι ειναι καποιο metric στους αλγόριθμους του παιχνιδιού.
    συμφωνώ


    εκτός από τα αστέρια σε ορισμένους παίχτες υπάρχει κάποια ξεχωριστή ποιότητα-ικανότητες η οποία δεν φαίνεται,
    επίσης συμφωνώ αλλά όσο ταλαντούχους παίκτες και αν έχεις, αν ο άλλος είναι 2-3 αστέρια πάνω δεν παλεύεται.


    προσωπικά και σύμφωνα με τις εμπειρίες μου (καμιά 30 σεζόν με τον νικ και άλλες 40-50 σεζόν με άλλες ομάδες), είδα πολλές φορές ομάδα με 2 αστέρια κάτω να κερδίζει αγώνα ή να φέρνει χ αλλά ποτέ δεν είδα να κερδίζει μια 4* ομάδα ένα πρωτάθλημα ή ch.l. ενάντια σε 6* ομάδες.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Παιδες, η ποιοτητα και τα αστερια ειναι το ιδιο πραγμα.
    Απλα υπαρχουν τα αστερια για να φαινεται καλυτερα η διαφορα στο ματι και για να κανονιζονται αλλα πραγματα, οπως το χασιμο ενος αστεριου στο επομενο επιπεδο, μεταγραφες, (τωρα) οι ομοσπονδιες κτλ κτλ...
    Δεν ειναι οτι αμα εχεις ποιοτητα 99,9 και πας στο 100, παιρνεις ενα αστερι και γινεσαι πολυ καλυτερος.
    Οχι, εγινες 0,1 καλυτερος.

    Οσον αφορα τις εμπειριες με καλυτερους αντιπαλους, το πως θα παει το ματς εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
    Συστηματα, οδηγιες και διανομη των skill points. Π.χ. ενας επιθετικος μπορει να εχει ποιοτητα 100%, αλλα να εχει 200% σουτ, τελειωμα, ταχυτητα και ντριμπλα και ετσι να αξιζει οσο ενας 140%.
    Με λιγα λογια μη κοιτατε συνολικη ποιοτητα ομαδας. Ουτε συνολικη ποιοτητα του καθε παιχτη.
    Κοιτατε το % των attributes (γνωρισματων/ικανοτητων) του καθε παιχτη.

    Και κατι ασχετο με την ποιοτητα, αλλα σχετικο με το επιπεδο του club...
    Εχω παρατηρησει εδω και αρκετους μηνες οτι σε ενα ματς μεταξυ 2 παιχτων διαφορετικου επιπεδου το συστημα ευνοει (δεν ξερω κατα ποσο) αυτον που ειναι κατωτερο επιπεδο, για να ειναι πιο δικαια τα ματς του κυπελλου. Αναγκαστικα συμβαινει και στο CL, αν υπαρχουν διαφορες κι εκει, αφου ο αλγοριθμος ισχυει παντου.


    Παραδειγμα του επιθετικου μου:

    Αστέρια εναντίον Ποιότητας-st.jpg


    Παραδειγμα ενος αγωνα με πολυ καλυτερο αντιπαλο (σε αστερια μονο, γιατι οι παιχτες μου ηταν καλυτερα προπονημενοι).

    Αστέρια εναντίον Ποιότητας-n.jpg

    Αστέρια εναντίον Ποιότητας-548066_n.jpg

  7. #7
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Εσείς πιστεύετε ότι για την έκβαση ενός αγώνα το παιχνίδι υπολογίζει τις επί μέρους ικανότητες (πάσα ντρίμπλα, τελείωμα. σουτ θάρρος...κτλπ) του κάθε παίχτη που ειναι στον αγώνα? ειναι άραγε τόσο πολύπλοκο το παιχνίδι ? πόσες φορές έχει τύχει να σκοράρει υποτίθεται ο "χειρότερος" σε επί μέρους ικανότητα με κεφαλιά από κόρνερ η ο αμυντικός που μάλιστα του χεις βάλει κ βελάκι να κάθεται άμυνα ?

  8. #8
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    όχι, με τίποτα
    δύο παραδείγματα
    είχα έναν nordgen ST ,τον βάζω στα παιχνίδια και δεν σκοράρει τίποτα.
    Μόνο 7άρια έπαιρνε και αν έβγαζε καμιά άσιστ, έπαιρνε 8άρι.
    Τον τρελαίνω στην προπόνηση, στα σουτ, στο ένας με ένα κλπ για να ανεβάσω το σουτ και το τελείωμα.
    Αποτέλεσμα 0. Τα ίδια. Τζάμπα πράσινα ξόδευα.

    Άλλος παίκτης μου, σπεσιαλίστας στα φάουλ.
    Έπαιζε σαν 6* και 7* στο τέλος της σεζόν.
    Σκόραρε σχεδόν σε κάθε παιχνίδι από φάουλ και έβγαινε στο ένα από τα δύο ματς παίκτης του αγώνα.
    Ε, όταν έπαιζα στο κύπελλο, με ομάδες από πάνω επίπεδο, 2* πιο πάνω, δεν έβαζε με τίποτα.
    Τά πιανε ο αντίπαλος GK, πήγαιναν πάνω στο τείχος, πηγαίναν στο πουθενά.
    Σαν να έχανε το ταλέντο του στα καλά καθούμενα.
    Και μιλάμε ότι οι ικανότητες του ήταν ίσες ή ανώτερες τις περισσότερες φορές από τους αντιπάλους αμυντικούς και GK γιατί τα ανέβαζα πάρα πολύ.

  9. #9
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Τα παραδειγματα που μου λετε δε σημαινουν τιποτα.
    1ον, γιατι δεν βλεπω τις ικανοτητες-συστηματα των αντιπαλων και τα στοιχεια των αγωνων για να μπορεσω να σας εξηγησω γιατι συμβαινουν οσα λετε.
    2ον, η ποσοτητα σε μια συγκεκριμενη ικανοτητα δεν οδηγει το συστημα να αποφασισει αν μπορει να κανει μια ενεργεια στο παιχνιδι ή οχι.
    Δειχνει μονο την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να την κανει και ποσο συχνα.

    Παιζω αυτο το παιχνιδι 5 χρονια τωρα και εχω την εμπειρια για να σας λεω ο,τι λεω.
    Εχω συναντησει παιχτες περισσοτερης ποιοτητας που νικαω ευκολα γιατι δεν εχουν προπονησει τους παιχτες τους σωστα...
    Και εχω συναντησει παιχτες λιγοτερης ποιοτητας που με δυσκολευουν γιατι εχουν κανει καλη προπονηση στους παιχτες.
    Ολα τα αλλα, οτι το συστημα βοηθαει τους παιχτες που πληρωνουν λεφτα ή τρολαρει αυτους που ειναι πρωτοι στη βαθμολογια, ειναι απλα υποθετικες και μη αποδεδειγμενες θεωριες που μας αρεσει να λεμε οταν δεν μπορουμε να βρουμε αλλη εξηγηση.
    Θεωριες οι οποιες δεν αποκλειω να ειναι αληθινες, αλλα σιγουρα καποιοι υπερβαλλουν μερικες φορες, ενω στην πραγματικοτητα απλα δεν ειναι καλοι managers και δεν κανουν σωστες επιλογες για την ομαδα τους.

    Προσωπικα σπανια εχω διαμαρτυρηθει για ενα αποτελεσμα και οσες φορες εχει γινει ηταν οταν ημουνα αρχαριος.
    Λαθη στον αλγοριθμο υπαρχουν, δεν αντιλεγω, αλλα το παιχνιδι βελτιωνεται συνεχως.
    Και οσον αφορα την καριερα μου στο παιχνιδι, εχω παιξει 52 σεζονς ανταγωνιστικα (γιατι στις αλλες 18 δεν επαιζα και εμενα στο ιδιο επιπεδο επιτηδες) και απο αυτες τις 52 μονο 9 φορες δεν πηρα πρωταθλημα (6 φορες 2ος, 2 φορες 3ος και 1 τεταρτος), χρησιμοποιωντας μονο 35 τοκενς ανα σεζον.
    Μονο τους τελευταιους 3 μηνες αρχισα να παιρνω πρασινα τσαντακια απο βιντεο.
    Με αυτο θελω να πω οτι νικουσα χωρις να δινω λεφτα.

    Δε θελω ντε και καλα να περασει η γνωμη μου.
    Απλα προσπαθω να βοηθησω ως ενας εμπειρος παιχτης.
    Καλη συνεχεια.

  10. #10
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by Alexinho View Post
    Τα παραδειγματα που μου λετε δε σημαινουν τιποτα.
    1ον, γιατι δεν βλεπω τις ικανοτητες-συστηματα των αντιπαλων και τα στοιχεια των αγωνων για να μπορεσω να σας εξηγησω γιατι συμβαινουν οσα λετε.
    2ον, η ποσοτητα σε μια συγκεκριμενη ικανοτητα δεν οδηγει το συστημα να αποφασισει αν μπορει να κανει μια ενεργεια στο παιχνιδι ή οχι.
    Δειχνει μονο την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να την κανει και ποσο συχνα.

    Παιζω αυτο το παιχνιδι 5 χρονια τωρα και εχω την εμπειρια για να σας λεω ο,τι λεω.
    Εχω συναντησει παιχτες περισσοτερης ποιοτητας που νικαω ευκολα γιατι δεν εχουν προπονησει τους παιχτες τους σωστα...
    Και εχω συναντησει παιχτες λιγοτερης ποιοτητας που με δυσκολευουν γιατι εχουν κανει καλη προπονηση στους παιχτες.
    Ολα τα αλλα, οτι το συστημα βοηθαει τους παιχτες που πληρωνουν λεφτα ή τρολαρει αυτους που ειναι πρωτοι στη βαθμολογια, ειναι απλα υποθετικες και μη αποδεδειγμενες θεωριες που μας αρεσει να λεμε οταν δεν μπορουμε να βρουμε αλλη εξηγηση.
    Θεωριες οι οποιες δεν αποκλειω να ειναι αληθινες, αλλα σιγουρα καποιοι υπερβαλλουν μερικες φορες, ενω στην πραγματικοτητα απλα δεν ειναι καλοι managers και δεν κανουν σωστες επιλογες για την ομαδα τους.

    Προσωπικα σπανια εχω διαμαρτυρηθει για ενα αποτελεσμα και οσες φορες εχει γινει ηταν οταν ημουνα αρχαριος.
    Λαθη στον αλγοριθμο υπαρχουν, δεν αντιλεγω, αλλα το παιχνιδι βελτιωνεται συνεχως.
    Και οσον αφορα την καριερα μου στο παιχνιδι, εχω παιξει 52 σεζονς ανταγωνιστικα (γιατι στις αλλες 18 δεν επαιζα και εμενα στο ιδιο επιπεδο επιτηδες) και απο αυτες τις 52 μονο 9 φορες δεν πηρα πρωταθλημα (6 φορες 2ος, 2 φορες 3ος και 1 τεταρτος), χρησιμοποιωντας μονο 35 τοκενς ανα σεζον.
    Μονο τους τελευταιους 3 μηνες αρχισα να παιρνω πρασινα τσαντακια απο βιντεο.
    Με αυτο θελω να πω οτι νικουσα χωρις να δινω λεφτα.

    Δε θελω ντε και καλα να περασει η γνωμη μου.
    Απλα προσπαθω να βοηθησω ως ενας εμπειρος παιχτης.
    Καλη συνεχεια.
    καλα και σεβαστα οσα λες, αλλα οταν λες δεν εχουν προπονησει τους παικτες σωστα τι εννοεις ?
    εχεις καποιες ειδικες προπονησεις για καθε παικτη χωριστα, η ειναι γενικα για ολη την ομαδα
    και ενα τελευταιο εαν εχεις καποια προπονηση που θεωρεις οτι ειναι σωστη γιατι δεν την
    καταθετεις για να μαθουν και οι υπολοιποι που θα δουν αυτο το ποστ

Page 1 of 2 12 LastLast