Results 1 to 8 of 8
Like Tree4Likes
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By cmasaoutis
  • 1 Post By Nikose
  • 1 Post By nikolgiorgos

Thread: Eρωτηση κρισεως για την προπονηση των gk.

  1. #1
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833

    Eρωτηση κρισεως για την προπονηση των gk.

    παιδια τους gk τους προπονειτε με την "προπονηση για τερματοφυκακες"?? η με τα διαφορα επιμερους χαρακτηριστικα των προπονησεων για επιθεση κυριως και φυσικη κατασταση οπως πχ.. αντιληψη,προβλεψη, εξοδος, ταχυτητα κλπ??

    επισης στην προπονηση με το καινουριο συστημα σας εχει τυχει να τραυματιζονται παικτες??

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Η λογική θα έλεγε, ωραία αφού υπαρχει προπόνηση τερματοφύλακα, τον βάζω εκεί (μαζί με λίγο από φυσική κατασταση - που είναι για όλες τις θέσεις).
    Αλλά δεν είνια ακριβώς έτσι.
    Οι παίκτες έχουν κάποια χαρακτηριστικά που είναι με άσπρο χρώμα (και όχι γκριζαρισμένα).
    Οπότε καλύτερα να βρούμε ένα σετ ασκήσεων που καλύπτει αυτά τα χαρακτηριστικά (όσο είναι δυνατόν τα περισσότερα)
    Επίσης όσο περισσότερες "σφυρίχτρες" έχουμε (ή την "χρυσή σφαίρα"), τόσο περισσότερο προσφερει στην ανάπτυξη μια άσκηση.
    Με το νέο σύστημα δεν τραυματίζονται ποτέ και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα.
    Αλλά και με το παλιό, έτυχε να δώσω εξτρά θέση + ικανότητα (περίπου 100 προπονήσεις παιχνίδι άσκησης/3 μπάρες) και να μην τραυματισθεί ο παίκτης μου.
    cmasaoutis likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Συμφωνώ με το Γιώργο και προσθέτω.:

    Για εμένα τέσσερις είναι οι ασκήσεις του τερματοφύλακα για την πληρέστερη ανάπτυξή του

    1. Άσκηση τερματοφύλακα.
    2. Μια γραμμή άμυνας
    3. Παιχνίδι από τα άκρα (βασικό για τη γροθιά, η οποία δεν φαίνεται στο live μεν, είναι βασική όμως)
    4. Τελείωμα έναν προς έναν.

    Αυτές είναι οι ασκήσεις με την μέγιστη πληρότητα για την ανάπτυξη των δέκα βασικών ικανοτήτων του gk. Υπάρχουν και άλλες που αναπτύσσουν σκόρπια κάποιες από τις ικανότητες του, ίσως και με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και επομένως με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, όμως αυτές είναι οι πιο πλήρεις και ιδανικές όταν προπονείς γρήγορο gk. Εγώ τις χρησιμοποιώ για power training στον gk μου, οπότε ανεβάζω ισόμερώς όλες τις ικανότητές του. H προπόνηση του gk είναι η πιο δύσκολη θεωρώ γιατί θέλει ασκήσεις από όλες τις κατηγορίες πράγμα που δεν ισχύει για τις υπόλοιπες θέσεις.

    Επίσης γιώργο μια ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες. Οι γκρίζες ικανότητες ασκούν επιρροή στο παιχνίδι ενός παίκτη? το λέω γιατί από ένα σημείο και μετα όταν μεγαλώνει ο παίκτης τα γκρίζα μειώνονται πάρα πολύ, ειδικά όταν κάνουμε power training και δεν τα ανεβάζουμε. Έχει σημασία αυτό?
    nikolgiorgos likes this.

  4. #4
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    οκ. Ρωτησα γιατι κι εγω το "προπονηση για τερματοφυλακα" δεν το δουλευω τοσο πολυ. Περισσοτερο βαζω το.. εναερια εκταση, αντιλιψη, προβλεψη και εξοδος που ειναι σκορπια εδω κι εκει.

  5. #5
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    Αλλά και με το παλιό, έτυχε να δώσω εξτρά θέση + ικανότητα (περίπου 100 προπονήσεις παιχνίδι άσκησης/3 μπάρες) και να μην τραυματισθεί ο παίκτης μου.
    Δεν συμφερει να προπονεις με το παλιο, το καινουριο δινει +25% περιπου boost στο χτισιμο των ικανοτητων. Το μονο καλο του παλιου ειναι οτι μπορεις κατα καποιο τροπο να επιλεξεις το τι skill θα φορτωσεις καθε φορα.
    nikolgiorgos likes this.

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Επίσης γιώργο μια ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες. Οι γκρίζες ικανότητες ασκούν επιρροή στο παιχνίδι ενός παίκτη? το λέω γιατί από ένα σημείο και μετα όταν μεγαλώνει ο παίκτης τα γκρίζα μειώνονται πάρα πολύ, ειδικά όταν κάνουμε power training και δεν τα ανεβάζουμε. Έχει σημασία αυτό?
    Προσωπική μου άποψη βεβαια :
    Δεν έχω πεισθεί ακόμα ότι τα επιμέρους χαρακτηριστικά δεν είναι "διακοσμητικά"
    Για μένα μετράει η συνολική ποιότητα, μετά το "μοίρασμα" στις 3 κατηγορίες (ΑΜ-ΕΠ-ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) και το "ταλέντο" του παίκτη.
    * εννοείται και το γενικό περιβάλλον.
    Αν βάλεις ένα παικταρά σε 3* ομάδα θα χαθεί φυσικά

    για να μην εξηγω περισσότερο, ο Ρονάλντο - πρώτος σκόρερ πλέον στη ιστορία του ΝΙΚ

    Eρωτηση κρισεως για την προπονηση των gk.-ronaldo-d4.jpg
    Nikose likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Pro
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    833
    γενικα οι gk σας παιζουν καλα?? εδω οταν κερδιζω ο gk εχει συνηθως 6-7, και οταν χανω εχει απο 4,9 μεχρι 5.9.
    γενικα ειναι παντα ο παικτης με τη χαμηλοτερη βαθμολογια στο ματς. οτι σημαντικους αγωνες εχω χασει (ημι/τελικους cl κυπελο και ομοσπονδιες οπου υπαρχουν υπολογισιμοι αντιπαλοι) ενω γενικα η ομαδα ειναι γυρω στο 7,7-5, ο gk ειναι παντα στο 5. 2γκολ στα 4 on target, 1 γκολ στα 2 on target, 3 γκολ στα 5 on target. Eτσι παει η αναλογια
    εχω διαπιστωσει οτι αυτοι πουλανε τα ματς. εχω αλλαξει 4 τον τελευταιο μηνα. κριμα τα πρασινα που τρωνε.

    Ps..γιατι το φορουμ μου τρωει παντα τα κεφαλαια γραμματα?? Τι ειναι?? καποιο bug?? Απο opera γραφω απο το PC.
    Last edited by Nikose; 12-15-2016 at 07:00 AM.

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ναι, είναι κάποιο bug του φορουμ.
    Σε μερικά ποστ το κάνει, σε άλλα όχι - δεν ξέρω γιατί

    Λοιπόν, ο GK συνήθως είναι αντίστροφα καλός από την υπόλοιπη ομάδα.
    Αν έχει καλή (όχι απαιραίτητα σε υψηλή ποιότητα μόνο) ομάδα και υπερισχύεις στο παιχνίδι, το τέρμα δεν θα πάρει κανένα σπουδαίο βαθμό γιατί θα έχει λίγες αποκρούσεις.
    Αν ο αντίπαλος χάσει και ο GK πάει καλά, δεν παίρνει τόσο καλό βαθμό αλλά αν φέρει κανά Χ ή νίκη, τότε χτυπάει 8άρι.
    Εμένα πέρσυ με ξέσκισε πάντως.
    Μέρα παρά μέρα, ο αντίπαλος GK έκανε πάνω από 5 αποκρούσεις
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html