Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28
Like Tree1Likes

Thread: Βοηθεια για περισσότερα τρόπαια (ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ)

  1. #1
    Rookie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    136

    Βοηθεια για περισσότερα τρόπαια (ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ)

    Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι καινούργιος στο φορουμ. Ειμαι επίπεδο 44. Παιζω κοντά 5 χρόνια όποτε εχω προλάβει ολη την εξέλιξη του Τ11.
    Εχω παίξει 64 σεζόν και εχω πάρει:
    10 πρωταθλήματα και ενα κύπελλο.

    Γενικά θεωρώ απαράδεκτο να εχω μονο τόσους τίτλους και ούτε ενα ευρωπαϊκό αλλα αυτο σημαίνει πως ΕΓΩ κανω κατι λάθος. Γιαυτο το λογο θελω να με βοηθήσετε με της συμβουλές σας ωστε να αποδώσω καλύτερα.
    Καταρχάς παιζω 4-1-2-1-2
    Κάθε σεζόν στο τέλος βγάζω περίπου 105-108%
    Επίσης το σύστημα μου δεν το αλλάζω ποτε (μαλλον αυτο ειναι λάθος)
    Επίσης δεν παίρνω ποτε 2 ομάδα για αναπληρωματικούς ( και αυτο κακό ειναι μαλλον(τσιγκουνευομαι τα τοκεν))
    Παρακολουθώ το 80% των αγώνων μου κάθε σεζόν
    Ειμαι επίπεδο 65 στην προπόνηση και κάθε σεζόν σχεδόν παίρνω έναν παίκτη απο τον κυνηγο.
    Συνήθως τερματίζω μέσα στην τετράδα και εχω αρκετούς ¨τιτλους¨ δεύτερης θέσης

    Αυτά συνοπτικά. Γενικά εχω απογοητευτεί λιγο γιατι δεν παίρνω πολλούς τίτλους.
    CL δεν καταφέρνω τιποτα ιδιαίτερο
    Εχω 2 χαμένους τελικούς και έναν χαμένο τελικό Super League.

    Θελω τις συμβουλές σας γιατι ξερω οτι μπορω να διαχειριστώ αρκετά καλύτερα την ομάδα καθως εχω αφιερώσει αρκετό χρονο...(δεν εχω βαλει λεφτά ποτε αν και γλυκοκοιταζω την μηνιαία συνδρομή με 5,49

    Ευχαριστω εκ των προτέρων...!!!!
    nikolgiorgos likes this.

  2. #2
    Newbie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    24
    Δεν εχω απάντηση αλλά είναι εντυπωσιακή η πορεία σου τη στιγμή που δεν έχεις βάλει το χέρι στην τσέπη ( όντως δεν; ). Θα έπρεπε να σου δώσουν κάποια βραβεία τιμής ένεκεν για τον άθλο σου. Παιζω μολις 5 μέρες το παιχνίδι και έχω απογοητευτεί! Με αυτά που βλέπω και διαβάζω στα forum. Πως τα καταφερες;
    Υπαρχουν ατομα εδω που θα σε βοηθήσουν σίγουρα. Και μην τους δώσεις σκισμένο ρούχο σε δαύτους. ( Εννοω τους developers).

  3. #3
    Rookie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by tottis View Post
    Δεν εχω απάντηση αλλά είναι εντυπωσιακή η πορεία σου τη στιγμή που δεν έχεις βάλει το χέρι στην τσέπη ( όντως δεν; ). Θα έπρεπε να σου δώσουν κάποια βραβεία τιμής ένεκεν για τον άθλο σου. Παιζω μολις 5 μέρες το παιχνίδι και έχω απογοητευτεί! Με αυτά που βλέπω και διαβάζω στα forum. Πως τα καταφερες;
    Υπαρχουν ατομα εδω που θα σε βοηθήσουν σίγουρα. Και μην τους δώσεις σκισμένο ρούχο σε δαύτους. ( Εννοω τους developers).
    Χαχα...οι πιο έμπειροι θα γελάσουν...Μιλάμε οτι υπάρχουν ατομα που κάνουν τριπλέτες σχεδόν κάθε μήνα...πραγματικά οποίος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμήσω....

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    24
    Βρες ένα ήδη σχετικό θέμα που να έχει αναρτηθεί στο παρελθόν σχετικά με τακτικές και γράψε το αρχικό μήνυμά σου ως απάντηση σε έναν εκ των nikolgiorgos, nick lazas, axd23 ή ακόμη και στους τρεις. Θα πάρεις απάντηση σίγουρα.

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    136
    Οκ ευχαριστω

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    καλησπέρα φίλε @Alex13 και καλώς ήρθες.
    Μπορεί να μην έκανες λάθη αλλά σίγουρα δεν έκανες κάποια πράγματα όπως έπρεπε.
    Ποτέ δεν είναι αργά που λένε.
    Και όπως λέι και ο Κινέζος φιλόσοφος Σαν τζου στο βιβλίο " Η τέχνη του πολέμου", ένας στρατηγός κερδίζει την μάχη πριν αυτή ξεκινήσει καν.

    Εδώ τώρα έχει ένα καλό και ένα κακό.
    Το καλό είναι ότι οι κληρώσεις στο τσου-λου βασίζονται στην ποιότητα των ομάδων και αυτό κρίνει αν θα παίξεις με (μισές τουλάχιστον) ομάδες +1 ή -1 επίπεδο.

    Το κακό είναι ότι είσαι lv44 που σημαίνει ότι πλησιάζεις στην κορυφή του σέρβερ δηλ. όταν δεν υπάρχουν πολλές ομάδες και έτσι σε βάζουν να παίξεις όχι μόνο με ομάδες +1 lv αλλά και 2 και 3.
    Οπότε πρέπει να κάνουμε γρήγορα.

    1ο βήμα είναι να διαβάσεις αυτό
    https://forum.topeleven.com/%CE%95%C...%B1%CF%82.html
    ώστε να μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο για να δώσεις μια εικόνα γαι την ομάδα σου.
    Θέλω να ανεβάσεις μια φώτο σαν αυτη (είναι η ομάδα μου τώρα)
    Βοηθεια για περισσότερα τρόπαια (ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ)-team-d4.jpg


    Μετά, θέλω να διαβάσεις αυτό
    https://forum.topeleven.com/%CE%95%C...op-eleven.html
    ιδίως τα πιο τελευταία, για να καταλάβεις τι παίζει στο κύπελλο και στο τσου-λου.

    Επίσης δώσε μου μια εικόνα, τι έκανες πέρυσι (που παίζεις δηλ) ?
    Τι ανταγωνισμό έχεις ? δηλ. τι ομάδες είναι στο πρω σου, ποιότητα, μάνατζερ που τους ξέρεις κλπ
    δηλ. περίπου τι πιθανότητες έχεις για να βγεις στην τετράδα και στο τσου-λου.

    Επίσης συνιστώ να αλλάξεις το σύστημα σου.
    Τον τελευταίο καιρό οι ST έχουν θέμα στο σκοράρισμα.
    Αν πέσεις και σε κανέναν καλό μανατζερ με καλή ομάδα και σου στήσει ένα 3DC-1DMC στην άμυνα, την έκατσες τη βάρκα.
    Δες για παίκτες ML-AML, MR-AMR για να πάς και από πλάγια αλλά περίμενε, όχι ακόμα.
    Θα σου πω τι παίκτες να πάρεις αφού δω και την ομάδα σου (πες μου και τι τόκεν και πράσινα έχεις).

    Θα τα ξαναπούμε
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Φίλε Alex13, καταρχήν μην απελπίζεσαι! Το παιχνίδι θέλει υπομονή και σιγά σιγά με κόπο και εμπειρίες χτίζονται πραγματάκια! Πάρε μια ανάσα λοιπόν και ξεκίνα διαβάζεις αρχικά τους οδηγούς που σου έδωσε ο nikolgiorgos. Στη συνέχεια δώσε μας κάποιες φωτογραφίες από την ομάδα σου, κάποια στατιστικά και γενικά την στρατηγική που ακολουθείς πριν και κατά την διάρκεια του κάθε ματς. Ωστόσο πάρε μερικές αρχικές γενικές συνοπτικές ιδέες:

    1) Γενικά η διαχείριση του επιπέδου της ομάδας σου κατά την αρχή της κάθε σεζόν και ειδικά κατά το τελείωμα της σεζόν είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ όσων αφορά το θέμα των κληρώσεων σε πρωτάθλημα - ευρώπη - κύπελλο. Είναι ένα θέμα που άμα το λύσουμε, θα σου δώσει ευκολότερους αντιπάλους.

    2) Χτίσιμο ενός στάνταρ μεθοδικού συστήματος για την ομάδα σου, το οποίο όμως θα προσαρμόζεται αναλόγως τον αντίπαλο κάθε φορά. Το ίδιο ισχύει και για τις τακτικές.

    3) Προπονήσεις. Ποιες ασκήσεις, πόσο κλπ. Πολύ βασικό να είναι κάθε μέρα όλα στο 8% τουλάχιστον (αν όχι στο 10%). Αυτό όμως για να είναι εφικτό μας δημιουργεί μια άλλη ανάγκη! Βάθος στο ρόστερ!

    4) Βάθος στο ρόστερ. Μπορείς να έχεις συνολικά 28 παίκτες. Καλό είναι να έχεις 26-27, να αφήνεις δηλαδή χώρο για ανάγκη (παίκτες από ακαδημίες κλπ). Θέλεις 11 ενδεκαδάτους, 4-5 αναπληρωματικούς που να μπορούν σε εύκολα ματς να ξεκουράζουν κάποιους βασικούς, και όλοι οι υπόλοιποι για να κάνουν 2 βασικότατα πράγματα: τις προπονήσεις και να σου κατεβάζουν το γενικό επίπεδο της ομάδας. Δεν σε νοιάζει να είναι 6*, αλλά όσο το δυνατόν μικρότεροι! Το καλύτερο? Να είναι 1* !! Γιατί αυτό? Για να διαχειριστούμε το πρόβλημα 1, που ανέφερα πρώτο!

    Μετά έρχονται τα υπόλοιπα, αλλά θα ξαναμιλήσουμε μόλις ανεβάσεις τα στοιχεία της ομάδας σου! Stay cool !!
    In Tesla FC's club we fight for glory in our fields. Our mission is a wealthy, yet promising team,
    that spreads its ideas beyond the horizon and leads our spirit to the victory.

    • A.E.K. FC
      | seasons 01 -> 37 |

    • Tesla F.C.
      | seasons 38 -> 67 |

    • Dragons F.C.
      | seasons 68 -> 75 |

  8. #8
    Rookie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    καλησπέρα φίλε @Alex13 και καλώς ήρθες.
    Μπορεί να μην έκανες λάθη αλλά σίγουρα δεν έκανες κάποια πράγματα όπως έπρεπε.
    Ποτέ δεν είναι αργά που λένε.
    Και όπως λέι και ο Κινέζος φιλόσοφος Σαν τζου στο βιβλίο " Η τέχνη του πολέμου", ένας στρατηγός κερδίζει την μάχη πριν αυτή ξεκινήσει καν.

    Εδώ τώρα έχει ένα καλό και ένα κακό.
    Το καλό είναι ότι οι κληρώσεις στο τσου-λου βασίζονται στην ποιότητα των ομάδων και αυτό κρίνει αν θα παίξεις με (μισές τουλάχιστον) ομάδες +1 ή -1 επίπεδο.

    Το κακό είναι ότι είσαι lv44 που σημαίνει ότι πλησιάζεις στην κορυφή του σέρβερ δηλ. όταν δεν υπάρχουν πολλές ομάδες και έτσι σε βάζουν να παίξεις όχι μόνο με ομάδες +1 lv αλλά και 2 και 3.
    Οπότε πρέπει να κάνουμε γρήγορα.

    1ο βήμα είναι να διαβάσεις αυτό
    https://forum.topeleven.com/%CE%95%C...%B1%CF%82.html
    ώστε να μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο για να δώσεις μια εικόνα γαι την ομάδα σου.
    Θέλω να ανεβάσεις μια φώτο σαν αυτη (είναι η ομάδα μου τώρα)
    Click image for larger version. 

Name:	team d4.jpg 
Views:	95 
Size:	68.5 KB 
ID:	87929


    Μετά, θέλω να διαβάσεις αυτό
    https://forum.topeleven.com/%CE%95%C...op-eleven.html
    ιδίως τα πιο τελευταία, για να καταλάβεις τι παίζει στο κύπελλο και στο τσου-λου.

    Επίσης δώσε μου μια εικόνα, τι έκανες πέρυσι (που παίζεις δηλ) ?
    Τι ανταγωνισμό έχεις ? δηλ. τι ομάδες είναι στο πρω σου, ποιότητα, μάνατζερ που τους ξέρεις κλπ
    δηλ. περίπου τι πιθανότητες έχεις για να βγεις στην τετράδα και στο τσου-λου.

    Επίσης συνιστώ να αλλάξεις το σύστημα σου.
    Τον τελευταίο καιρό οι ST έχουν θέμα στο σκοράρισμα.
    Αν πέσεις και σε κανέναν καλό μανατζερ με καλή ομάδα και σου στήσει ένα 3DC-1DMC στην άμυνα, την έκατσες τη βάρκα.
    Δες για παίκτες ML-AML, MR-AMR για να πάς και από πλάγια αλλά περίμενε, όχι ακόμα.
    Θα σου πω τι παίκτες να πάρεις αφού δω και την ομάδα σου (πες μου και τι τόκεν και πράσινα έχεις).

    Θα τα ξαναπούμε

    Καταρχάς ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.
    Βοηθεια για περισσότερα τρόπαια (ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ)-1cb5f13b-b750-477c-af73-b09206848090.jpg
    Ελπίζω η εικόνα να φαινετε..Εχω 4 αλλαγές μονο.(και αλλη κακή μου συνήθεια να μην παίρνω πολλούς παίκτες λογο του οτι δεν κανω και αλλαγές την ωρα του ματς)
    Πριν 2 μήνες ενώ απο την αρχή της σεζόν είχα ομάδα 99% σε όλες τις διοργανώσεις τα πήγα χάλια με αποτέλεσμα να το αφήσω για εκείνον τον μήνα καθως είχα και περιορισμένο χρονο. Εν ολίγης τερμάτισα 9ος αλλα προβιβάστηκα. Τον επόμενο μήνα (δηλαδή αυτόν που μας πέρασε) δεν πολυ ασχολήθηκα. Πηρα ολη την 11αδα απο την αρχή αλλα δεν κατάφερα να παρακολουθήσω αρκετά ματς και σε συνδυασμό με χάλια εμφανίσεις τερματησα 13ος όποτε φέτος ειμαι στην ιδια κατηγορία με δυνατή ομάδα εξαρχής 101% και εχω κανει κανει καλη αρχή. Πρωτάθλημα εχω 2 νίκες και 1 ισοπαλία ενώ κύπελλο εχω προκληθεί αλλα το πρώτο ματς το έχασα 1-0 αν και ευελπιστώ καλύτερο αποτέλεσμα στην έδρα μου. Στο πρωτάθλημα μου εχω αρκετό ανταγωνισμό.Ολοι πάνω απο 95% και 4-5 με 110-113% . Πιστευω ομως πως θα βρεθώ στην 4αδα. Επειδή εχω την ομάδα απο την προηγούμενη σεζόν και ειναι δυνατή, το σύστημα θα το αλλάξω τον αλλο μήνα και εχω σκοπό να παίξω 3-2-2-2-1 (αλά Conte σύστημα). Τοκεν εχω 200 και πράσινα 510 αλλα ξεκουράζω τους παίκτες μου με διαφημίσεις.
    Αυτά με ¨λίγα λογια¨...

    Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου!!!

  9. #9
    Rookie
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    136
    να ευχαριστήσω και σένα φιλε μου για τον χρονο σου.
    την διαχείριση όσων αφορά την αρχή της σεζόν για να μπω με εύκολες ομάδες δεν την ξερω καθολου.
    επίσης το σύστημα δεν το προσαρμόζω ανάλογα με τον αντίπαλο καθως οπως λεω και απο πάνω δεν εχω αρκετές αλλαγές και καταλαβαίνω οτι ειναι λάθος αυτο. ειμαι λοιπον πρόθυμος να σας ακούσω και να κανω τις ανάλογες προσαρμογές.
    κάθε μερα κανω τις προπονήσεις. κάθε μερα εχω 8%. όσον αφορά το ποιες ασκήσεις χρησιμοποιώ...οταν πρεπει να κανω 2 προπονήσεις χωρίζω σε μια προπόνηση απο το κέντρο και κατω και μια απο το κέντρο και πάνω (δηλαδή στην 1η απο το gk μεχρι το dmc και στην 2η απο το mc μεχρι το st). οταν χρειαζεται να κανω 4 προπονήσεις κανω τις πρώτες 2 οπως παραπάνω και τις άλλες 2 με όλους τους παίκτες με μικτές ασκήσεις. γενικά κανω όλες τις ασκήσεις αλλα να πω την αλήθεια απο της ασκήσεις της φυσικής κατάστασης χρησιμοποιώ το ζεσταμα στο 90%. λογικά πρεπει να αρχίσω να χρησιμοποιώ και τις υπόλοιπες με πιο μεγάλη συχνότητα. οπως εχω πει και πιο πάνω αλλαγές εχω ελάχιστες. 3-6 συνήθως.
    ανεβάζω και μια εικόνα απο το σύστημα μου και τις οδηγίες μου
    Βοηθεια για περισσότερα τρόπαια (ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ)-48310828-8489-4a74-9168-5c5308cb39b7.jpg

    οτιδήποτε αλλο χρειαζεται να ανεβάσω μου το λέτε.

    και πάλι ευχαριστω!!!

  10. #10
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    όσον αφορά το σύστημα και τις τακτικές θα σου πώ το εξής. γύρνα το σε ένα 4-4-2 καθαρό ή 4-4-1-1 (ακόμα και 4-5-1ν). είναι κλασικά συστήματα που αντιμετωπίζουν τα περισσότερα άλλα συστήματα και θα σου δώσουν σταθερότητα!

    παρατηρώ ότι δεν έχεις ούτε έναν κεντρικό μέσο mc !! έγκλημα!! θέλεις τουλάχιστον 2-3 στην ομάδα σου!!

    επίσης κατ' εμέ γύρνα τα μαρκαρίσματα σε ζώνη και τα τάκλιν σε κανονικό. τον μαν το μαν έχει αξία μόνο όταν δεν υπερτερείς πίσω και η αξία της άμυνάς σου είναι μεγαλύτερη από την επίθεση του αντιπάλου. γενικά με μαν το μαν και έντονη πίεση κουράζεις πάρα πολύ τους αμυντικούς σου. έτσι σου πρότεινα τα προηγούμενα.

    συγκεντρωτικά οι αρχικές-δοκιμαστικές αλλαγές που σου προτείνω είναι σύστημα 4-4-1-1 ή 4-5-1ν αναλόγως το τι παίκτες έχεις (θα έχεις), και στις τακτικές έντονη πίεση, κανονικά τάκλιν, σε ζώνη, με τεχνιτό οφ σάιντ.
    In Tesla FC's club we fight for glory in our fields. Our mission is a wealthy, yet promising team,
    that spreads its ideas beyond the horizon and leads our spirit to the victory.

    • A.E.K. FC
      | seasons 01 -> 37 |

    • Tesla F.C.
      | seasons 38 -> 67 |

    • Dragons F.C.
      | seasons 68 -> 75 |

Page 1 of 3 123 LastLast