Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 235
Like Tree70Likes

Thread: Διάφορες ερωτήσεις για το παιχνίδι

  1. #21
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    μπορούμε
    δες εδώ
    http://forum.topeleven.com/%CE%95%CE...%B6%CF%89.html

    η άλλη λύση είναι αν είστε σε χαμηλό επιπεδο, να κάνει νέο λογαριασμό fb.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #22
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Καλησπέρα, γνωρίζετε μήπως σε τι επηρεάζει η ικανότητα "δημιουργικοτητα"? Όταν για παράδειγμα βάζουμε μικτες πασες επαφιεται στη δημιουργικό τη τα του κάθε παίκτη να επιχειρήσει την κατάλληλη πάσα? Επίσης υπάρχει κάποια κρυφή ικανοτητα teamwork η κάτι που να επηρεάζει την χημεία των παικτών?

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #23
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Υποθέτω ότι η δημιουργικότητα είναι η ικανότητα που αν έχουν αυξημένη οι παίκτες, μετατρέπει την κατοχή μπάλας σε σουτ των παικτών σου.
    ωστόσο είναι δύσκολο να διακρίνεις στο παιχνίδι αυτό τέτοια χαρακτηριστικά ή να βγάλεις σίγουρα συμπεράσματα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #24
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    οι μακρινές πάσες μπορεί να δώσουν πλεονέκτημα στην ομάδα μας όταν ο αντίπαλος δεν έχει "κοντινές" γραμμές.
    δηλ. αν δεν έχει dm. από τους αμυντικούς, πάει στην μεσαία γραμμή.
    υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες βέβαια ο αντίπαλος να μας κόβει τις μπαλιές.

    οι κοντές πάσες μας δίνουν πλεονέκτημα όταν έχουμε κατοχή μπάλας, καλύτερη ομάδα και ενδεχομένως κοντινές γραμμές.
    4 ή 5 γραμμές (d-dm-m-am-st).
    μειοέκτημα είναι ότι παίζεται περισσότερο ποδόσφαιρο τικι-τάκα και ίσως πιο σίγουρες πάσες αλλά λιγότερες ευκαιρίες.

    οι μεικτές, ας πούμε ότι είναι "ουδέτερες". δεν δίνουν ούτε πλεονέκτημα, ούτε μειονέκτημα.

    γενικά ο βοηθός λεέι αρκετές κοτσάνες αλλά όταν κάνει κάποιο σχόλιο για τις πάσες που παίζουμε, συνήθως ακούω την συμβουλή του.
    Michael Doubakis likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #25
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Επίσης υπάρχει κάποια κρυφή ικανοτητα teamwork η κάτι που να επηρεάζει την χημεία των παικτών?
    δεν ξέρω αν αυτές είναι οι σωστές λέξεις αλλά σίγουρα κάτι σχετικό υπάρχει.
    Έχω διαπιστώσει πχ ότι δεν υπάρχει αυτό που λέμε στο ποδόσφαιρο "προσαρμογή" ενός παίκτη.
    Κάποιοι παίκτες παίζουν καλά από το 1ο ματς, κάποιοι 3-4 αγώνες μετά, κάποιοι ποτέ.
    Υπάρχει όμως "προσαρμογή" ομάδας.
    πχ
    - Όταν αλλάζω κατά ένα μεγάλο τμήμα το ρόστερ της ομάδας μου, θέλει κάποιους αγώνες για να αρχίσουν να αποδίδουν.

    - Όταν αγοράζω ένα παίκτη από κυνηγό (συνήθως κάθε 1 ή 2 σεζόν) και τον βάζω σε μια στρωμένη μου ομάδα, αποδίδει.
    Έχω δει (και έτυχε να έχω και κάποιους φίλους), οι οποίοι χτίζουν την 11άδα τους με "κυνηγούς".
    Τα αποτελέσματα τους είναι τραγικά (για την ποιότητα της ομάδας).
    Last edited by nikolgiorgos; 05-07-2016 at 12:39 PM.
    Michael Doubakis likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #26
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125
    Κι εγώ από τότε που ξεκίνησα να αλλάζω την ομάδα πιο σταδιακά έχω δει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
    Οι παίκτες που αγοράζω Κυριακή χαράματα (κατά τις 06:30) δηλαδή την πρώτη ...ώρα... των μεταγραφών (όλοι πολύ μικρής ηλικίας 5*) συνήθως παίζουν καλά από την αρχή, από εκεί αγοράζω 3 παίκτες (από την περασμένη σεζόν το ξεκίνησα) και συνήθως βγάινουν, αλλά είναι ακριβοί και δεν μπορείς να πάρεις πολλούς.

  7. #27
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τους παίκτες που παίζουν εκτός θέσης με κίτρινη ένδειξη. Τι ποινή ακριβως έχουν οι παικτες όταν παίζουν εκτός της κανονικής τους θέσης και αν γενικότερα αξίζει για παραδειγμα να βάζουμε έναν παίκτη 100αρη να παίζει εκτός θέσης πάρα έναν 80αρη στη φυσιολογική του θέση.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #28
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ναι, καλή ερώτηση.
    -κατ'αρχήν υπάρχουν 2 "κλίμακες" ας το πούμε.
    η εκτός θέσης αλλά κοντινή (πχ ο dl να παίξει θέση dc)
    και η μακρινή (ο mc να παίξει dc).
    -οι πιο κοντινές θέσεις έχουν λιγότερη επίπτωση στην κατοχή αλλά και στις αποδόσεις των παικτών.
    -όσο πιο κοντινή είναι η θέση, τόσο καλύτερα μπορεί να αποδώσει ο παίκτης μας.
    οι μέσοι πχ δεν κάνουν για φορ ή για πλάγιοι, μπορούν να παίξουν καλα σαν αμυντικά χαφ ή σέντερ μπακ πχ.
    οι φορ έχουν συνήθως ταλέντο για να παίξουν πλάγιοι (για αυτό έχουμε και τέτοιους προτεινόμενους παίκτες).
    -κάποιοι παίκτες έχουν περισσότερο "ταλέντο"/ (εσωτερικό προγραμματισμό) για να αποδώσουν σε κάποιες θέσεις εκτός
    πχ έχω 2 dr, μπορεί ο ένας να παίζει καλύτερα από τον άλλο σαν dc.
    -καλό είναι να δοκιμάζουμε από πριν, σε εύκολα ή μη ενδιαφέροντα ματς ή σε φιλικά.
    -η ποινή είναι μικρή ιδίως αν έχουμε μέχρι 2 παίκτες εκτός θέσης αλλά καλό είναι να αποφύγουμε να βγάλουμε μια σεζόν έτσι.
    σε ένα ματς μπορεί αυτό το μείον 1-2% να μην μετρήσει και σε έναν άλλο αγώνα να είναι αυτό που θα γείρει την ζυγαριά.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #29
    Apprentice Fcgrfr's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    277
    Εντός 7 ημερών μετά το τέλος της σεζον μπορώ να αποφασίσω αν θα ανανεώσω τα συμβόλαια παιχτών που ήδη έχουν λήξει, σωστά?
    Μπορώ κατά την ίδια περίοδο να τους πουλήσω αν θέλω η αυτό μπορεί να γίνει μόνο πριν λήξει η σεζον ?

  10. #30
    Dreamer
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Fcgrfr View Post
    Εντός 7 ημερών μετά το τέλος της σεζον μπορώ να αποφασίσω αν θα ανανεώσω τα συμβόλαια παιχτών που ήδη έχουν λήξει, σωστά?
    Μπορώ κατά την ίδια περίοδο να τους πουλήσω αν θέλω η αυτό μπορεί να γίνει μόνο πριν λήξει η σεζον ?
    όταν ένα συμβόλαιο λήξει ο παίχτης φεύγει, Μπορείς να ανανεώσεις πριν λήξει, όπως επίσης και να τους πουλήσεις πριν λήξει η σεζόν
    Last edited by Ioannis Boulakas; 05-23-2016 at 08:11 PM.

Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast