Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32
Like Tree6Likes

Thread: Διαπραγματεύσεις

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Διαπραγματεύσεις

    Όταν έχουμε έναν παίκτη που φθάνει 1 κώνο από το έκτο αστέρι (για εμάς), τότε αυτός ο παίκτης μπαίνει αυτόματα στην λίστα των διαπραγματεύσεων. Είναι η λίστα δίπλα στην λίστα της αγοράς παικτών.
    Ο παίκτης είναι εκεί αλλά να ξέρετε εμείς δεν μπορούμε να τον δούμε παρά μόνο παίκτες των άλλων ομάδων που μπορεί να μας ενδιαφέρουν.
    Στην λίστα μπορεί να βρίσκεται και παίκτης μας μπορεί να είναι εξάστερος για εμάς, ή τετράστερος (αλλά πάντα έναν κώνο πριν το επόμενο αστέρι).
    Αυτοί οι παίκτες είναι 5*>6* για παίκτες άλλου επιπέδου (πάνω ή κάτω από εμας).
    Η λίστα των διαπραγματεύεσεων έχει λοιπόν για εμάς, παίκτες ίδιας ακριβώς ποιότητας, οι οποίοι όμως διαφέρουν στην αξία αλλά και στην ηλικία.
    Γι 'αυτό και έχουν κάποια μικρή διαφορά στα τόκεν που χρειάζονται.
    τα τόκεν που δείχνει, είναι ας πούμε, η αρχική εισφορά που κρατάει η νορντέους όταν κάνουμε την πρόταση μας.
    Ο μάνατζερ που έχει τον παίκτη, δεν παίρνει τίποτα από αυτά.
    Για να μας τον δώσει λοιπόν, πρέπει να του προσφέρουμε και κάποια τόκεν εκτός από τα λεφτά.
    Αν δώσουμε δύο τόκεν, τότε πρέπει να υπολογίζουμε ότι θα πάνε άλλα δύο στην νορντέους.
    Αν κάνουμε δηλ. προσφορά 5 τόκεν, σε ένα παίκτη που είναι στην λίστα και έχει από δίπλα 8 τόκεν, το σύνολο
    βγαίνει : 8 (νορντέους) + 5 (άλλος μανατζερ) +5(νορντέους) =18 τόκεν σύνολο.
    από την μία φαίνονται πολλά, από την άλλη, σίγουρα έχουμε πάρει μέρος σε πλειστηριασμους με περισσότερα τόκεν, για πάικτες πολύ χειρότερους από τους (σχεδόν) εξάστερους που προσφέρονται.
    Ένα κακό που έχει εδώ, είναι ότι τα τόκεν που προσφέρεις, κρατούνται από το παιχνίδι για ένα 24ώρο, όσο δηλ. χρειάζεται για να λήξει η πρόσφορά. Αν ο άλλος μάνατζερ απορίψει αμέσως την προσφορά, τότε παίρνεις και τα τόκεν πίσω.

    καλό είναι να κάνετε μια προσφορά που να είναι τουλάχιστον 2 Τ για να έχετε ελπίδα.
    Αν κάνετε 0 Τ, τότε μπορεία πλώς να τσατιστεί ο άλλος (επειδή έχει πολλές τέτοιες "άχρηστες" προσφορές, να μην σας απαντάει και νασας δεσμεύει απλώς τα τοκεν).

    Εδώ ένας παίκτης που είναι στην λίστα των διαπραγματεύσεων

    Διαπραγματεύσεις-nego-list-leuken.jpg
    Ποσιδονας likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    Εμένα μου κάνουν συχνά προσφορές με 0 τοκεν. Δεν ξέρω με ποιά λογική ακριβώς !
    Βάζω και εγω άλλα 5 τοκεν για τιμή άμεσης αγοράς και το αφήνω να περιμένει.
    Ioannis Boulakas likes this.

  3. #3
    Moderator milpol's Avatar
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Greece
    Posts
    2,023
    Ρε απιδιά εχετε πάρει ποτέ παίκτη απο διαπραγματευση ? Εγω καμία απο τις 10 προσφορες με 5 τοκεν !

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    1-2 φορές πήρα, πιο παλιά.
    Κανα 2-3 φορές μου έκανε αντιπρόταση ο άλλος στα 10 Τ (δεν σφάξανε).
    Τώρα είναι ακόμα πιο δύσκολο μιας και οι περισσότεροι παίκτες βρίσκονται τυχαία στη λίστα.
    Παλιά, με τους μαζεμένους πόστους ήταν πολύ πιο εύκολο να βάλεις και να κρατήσεςι σκόπιμα στη λίστα έναν παίκτη.
    Τώρα θέλει πολύ μελέτη.
    Ετσι οι μάνατζερ που έχουν παίκτη στην λίστα, μπορεί να μην το έχουν πάρει καν χαμπάρι.

    Σήμερα πάντως πούλησα έν παίκτη με 1Τ. Πολύ καλή ευκαιρία για τον άλλο, με 3 θέσεις και ειδική.
    Αλλά θέλω να τον ξεφορτοθώ πριν το τέλος της σεζόν.

    Τώρα έχω ακόμα μια προσφορά, με 1Τ.
    Του το ανέβασα στα 3Τ και περιμένω.
    Και αυτός 3 θέσεις και ικανότητα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Εγω ειχα παρει καποιους πριν απο 3 σεζον οταν ειχα αγορασει καποια τοκεν, παρεμπιπτοντως λαθος τροπος να ξοεδεψεις αγορασμενα τοκεν. Γενικα δε συμφερει για χαμηλα λεβελ. Η νορντεους εχει κανει το συστημα των διαπραγμαρευσεων δυσχρηστο γιατι δε τη συμφερει σε σχεση με τον πληστειριασμο. Δεν μπορει να υπαρξει ουσιαστικη διαπραγματευση αν δε μπορεις να συννενοηθεις με τον αλλο ποσο μαλον να δεις χςρακτηριστικα του προφιλ της ομαδας του. για να πετυχεις μια οσο το δυνατον συμφερουσα αγορα πρεπει
    1. Να δεις αν ειναι ενεργος ο αλλος μανατζερ. Εγω αυτο το βλεπω απο τις συμμετοχες του παικτη. Ειναι σχετικα ασφαλες το συμπερασμα αν εχει αγοραστει τουλαχιστον μεσουσης της προηγουμενης σεζον οποτε ξερεις οτι πριν απο 15 πχ μερες ο μανατζερ ηταν ενεργος.
    2. Ο παικτης να ειναι σχετικα γρηγορος και οσο το δυνατον μικρη ηλικια για να μην πανε χαμενα τα ενα σωρο τοκεν που θα δωσεις. Αν ειναι φρεσκοαγορασμενος ειναι δυσκολο να στον δωσει γιατι και ο αλλος μανατζερ θα χτυπηθηκε αγρια σε καποιον πληστειριασμο για να τον αγορασει και σε καθε περιπτωση δεν εχει βγαλει ακομα τα λεφτα του.οποτε επειλεγεις παικτη που να εχει αγοραστει την προγγουμενη σεζον η παλιοτερα οποτε εχει λογικα χαμηλοτερη ποιοτητα απο το μεσο ορο της ομαδας του αντιπαλου μανατζερ.
    3. Να εχει συμμετοχες στην ομαδα και γκολ αν ειναι επιθετικος.
    4. Να προσπαθεις να συγκρινεις με την εμπειρια που εχεις ποσο θα επιανε ο παικτης αυτος στην αγορα πριν κανεις τνν προσφορα σου. Αν ειναι πολυ μακρια απο την πραγματκκοτητα της αγορας μην τον παρεις.
    5. Σε καθε περιπτωση να κανεις την αγορα στην αρχη της σεζον η σε μια σεζον οπου θα μεινεις κατηγορια και να υπολογισεις οτι θα σου μεινει εξασρερος και την επομενη τουλαχιστον αλλιως δεν αγοραζεις κατι ιδιαιτερο.
    Γενικα δε ειναι ευελικτο συστημα τουλαχιστον για τα μικρα επιπεδα και μεγαλο χασιμο τοκεν για μενα. Εχουν γινει απειρες προτασεις για τη βελτιωση του και απο αττο το φορουμ και αλλου αλλα η νορντεους δεν προκειται να τα λαβει σοβαρα υποψιν γιατι βγαζει περισσοτερα απο τους πλειστγριασμους. Τουλαχιστον να μπορουσαμε να δουμε το προφιλ του παικτη για να μην κανουμε προσφορες στο ντουκου.

    Στάλθηκε από το SM-T561 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    milpol likes this.

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    5. Σε καθε περιπτωση να κανεις την αγορα στην αρχη της σεζον η σε μια σεζον οπου θα μεινεις κατηγορια και να υπολογισεις οτι θα σου μεινει εξασρερος και την επομενη τουλαχιστον αλλιως δεν αγοραζεις κατι ιδιαιτερο.
    ναι πράγματι, μόνο σε αυτή την περίπτωση αξίζει.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Επίσης κάτι που οι πιο έμπειροι θα το κάνουν ήδη αλλά είπα να το αναφέρω.

    Αν φτάσετε έναν παίκτη στο 99% αρα έχει μπει στο negotiations list, και δεν εχετε σκοπο να παίξετε μαζί του επομενη σεζόν, ή ειναι αργος στην προπόνηση, και εν ολίγοις θέλετε να τον πουλήσετε.., μπορειτε να του βαλετε να μάθει μια νεα θεση ή ειδικότητα.

    Έτσι θα κλειδώσετε τον παίκτη στο 99% το οποίο το κάνει πολυ ευκολο να τον πουλήσετε ή να δεχτείτε μια καλη πρόταση απο διαπραγματεύσεις.

    Χωρις ανησυχία μήπως πάρει το 6ο αστέρι μιας και να προπονηθεί ή να.αγωνιστεί δεν θα το παίρνει στο quality.

  8. #8
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    διάβασε και αυτό
    http://forum.topeleven.com/%CE%95%CE...%89%CE%BD.html
    τα εξηγεί

    Χωρις ανησυχία μήπως πάρει το 6ο αστέρι μιας και να προπονηθεί ή να.αγωνιστεί δεν θα το παίρνει στο quality.
    δυστυχώς δεν είναι έτσι.
    Ο καθημερινός πόντος που παίρνουμε δώρο από φίλους, πηγαίνει στην ποιότητα και όχι στον εξτρά ρόλο που ορίσαμε.
    Το ίδιο και αν βγει παίκτης του αγώνα και πάρει δώρο το πόντο.
    για αυτό μπορεί μια μέρα να τον δούμε να γίνεται 6* στα καλά καθούμενα.
    nikolgiorgos likes this.

  9. #9
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ευχαριστώ δεν το ήξερα αυτό! Και απορούσα χθες σε ενα παίκτη που του μαθαίνω θεση και πηρε man of the match γιατι ειχε γραψει +4%!

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ναι γι'αυτό ένα κολπάκι να το αποφύγεις είναι να "ανοίγεις" τα δώρα παίζοντας στην παλιά έκδοση.
    Έτσι βλέπεις που πάει ο πόντος, πας στον παίκτη σου και βάζεις τον πόντο στη εξτρά θέση ή Ε.Ι.
    Cloverfield likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 4 123 ... LastLast