Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
Like Tree10Likes

Thread: Η "τρύπα"

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Η "τρύπα"

    Εδώ θα σας μιλήσω για μια αδυναμία του προγράμματος, μια λεγόμενη τρύπα, την οποία εκμεταλλεύονται κάποιοι παίκτες – οι λεγόμενοι στα αγγλικά exploiters και όχι cheaters.

    Η ιστορία είναι παρόμοια με αυτό το κόλπο που γινόταν με τους δανεικούς και το τουμπάνιασμα στις ομοσπονδίες.
    Αυτό το κόλπο γίνεται στα πρώτα 3 επίπεδα του παιχνιδιού και αφορά τα λεφτά.
    Τα λεφτά στα πρώτα επίπεδα είναι μια πολύ σημαντική αδυναμία γιατί δεν έχουμε μεγάλο γήπεδο (έσοδα από εισιτήρια) , τα χρηματικά βραβεία των επάθλων είναι λίγα, το χτίσιμο των εγκαταστάσεων κοστίζει ενώ οι «γρήγοροι» παίκτες πολύ ακριβοί.
    Να αναφέρω ότι μια ομάδα lv1 ξεκινάει με 5 ‘ Μ ενώ ένας γρήγορος φτάνει τα 2,5 Μ’.

    Έτσι τι κόλπο κάνουν κάποιοι ? Δίνουν τρελά λεφτά στην ομάδα του στο ξεκίνημα.
    Πως το κάνουν ?
    Εκμεταλλεύονται δύο τρύπες του συστήματος.
    - Η μία είναι ότι όταν ξεκινάμε να ποντάρουμε σε έναν παίκτη, αν στην αρχή έχουμε τα χρήματα για να καλύψουμε την αρχική τιμή, μετά όσα χτυπήματα και να κάνουμε, και να μπούμε μέσα δηλ. μας αφήνει το παιχνίδι.

    - Το δεύτερο είναι ότι μπορούμε θεωρητικά να σχηματίσουμε όσους λογαριασμούς θέλουμε στο fb και να ξεκινήσουμε νέα ομάδα στο Τ11.

    Απλώς εδώ να πω ότι πρέπει να γίνεται με την εξής διαδικασία :
    Κάνουμε 2ο λογαριασμό fb, γινόμαστε φίλοι με τον 1ο, ο 1ος μας στέλνει πρόσκληση να ξεκινήσουμε να παίζουμε Τ11, το κάνουμε και έτσι είμαστε φίλοι με την 1η μας ομάδα και στον ίδιο σέρβερ.
    Έτσι, βλέπουμε στην αγορά έναν παίκτη της 1ης ομάδας και μπορούμε να ποντάρουμε σε αυτόν.
    Αρκεί να είναι σε ποιότητα που μπορούμε να τον πάρουμε δηλ. 3*-4*-5* . για αυτό λέω ότι αυτό γίνεται στα πρώτα 3 μόνο επίπεδα (μια ομάδα δηλ. lv3, μπορεί να πουλήσει ένα παίκτη σε έναν φίλο 2 επίπεδα κάτω, απλά αυτός θα τον βλέπει -2* κάτω).

    Να τονίσω εδώ ότι μια νέα ομάδα στο παιχνίδι έχει ξεκινάει πλέον με 120 τοκεν.
    Επίσης η ομάδα που πουλάει, για να φτουρήσουν τα «ψεύτικα» πονταρίσματα, βγάζει προς πώληση έναν ακριβό παίκτη , που κάνει 2,5’ Μ , όχι έναν που κάνει 300 Κ’.
    Το κάθε ποντάρισμα, αυξάνει την τιμή του παίκτη (η οποία ξεκινάει υποχρεωτικά με -20% της αξίας όταν βγαίνει προς πώληση) κατά 1%.
    Το επόμενο όμως ποντάρισμά, αυξάνει και αυτό κατά 1% την προηγούμενη τιμή, όχι στην αρχική τιμή.
    Οπότε ποντάρισμα στο ποντάρισμα, η τιμή αυξάνεται λογαριθμικά.

    Και για να εκτοξευθεί, ο παίκτης που πουλάει, δημιουργεί 6-7 ψεύτικους λογαριασμούς (με 120 τοκεν ο καθένας, δηλ. 700-800 τόκεν για ποντάρισμα).
    Τα χρήματα δεν μας ενδιαφέρουν, γιατί αυτές οι ψεύτικες ομάδες θα χάσουν τα τοκεν τους, θα χρεωκοπήσουν και απλά θα τις παρατήσει.

    Την προηγούμενη εβδομάδα αν θυμάστε, είχε μια νέα προοπτική το παιχνίδι, να παίρνεις πίσω τα τοκεν σου αν χάσεις την δημοπρασία.
    Έτσι μια 2η, 3η κλπ «ψεύτικη» ομάδα, όχι μόνο δεν έχανε τα λεφτά της αλλά έπαιρνε και τα τόκεν του πονταρίσματος πίσω.

    Η χαρά των exploiters δηλαδή.

    Έτσι λοιπόν, με μια ομάδα μου που είναι παρκαρισμένη στο lv1 και θα αναπλήρωνε ένα μέλος που έλειπε από μια ομοσπονδία μου, έψαχνα κάποιους παίκτες να πάρω, και έπεσα πάνω σε αυτόν

    Τρελά χτυπήματα πριν κάν να μπούμε στον 1ο γύρο.
    Η "τρύπα"-1-crazy-bid-1.jpg

    Τελικά ο παίκτης των 2 Μ (εκατομυρίων) πουλήθηκε στα 2,15 Β’ (Billions > δισεκατομύρια δηλ.) στην ψεύτικη αυτή ομάδα που χρεωκόπησε, και ο πραγματικός παίκτης, ο πωλητής, εξασφάλισε τα χρήματα για το όλο το υπόλοιπο του παιχνιδιού.
    Η "τρύπα"-2-crazy-bid-2.jpg

    Απ’ότι είδα, είναι μια παρέα που κάνει το ίδιο κόλπο, κάποιοι είναι στο ίδιο πρω και ομοσπονδία.
    Η "τρύπα"-3-ro-league-2.jpg

    Αν πάτε στις ομοσπονδίες, θα τους βρείτε ψάχνωντας τα ονόματα Maniacos por Top Eleven.
    Υπάρχουν δύο γκρουπ, το άλλο έχει πρόσθετο όνομα Maniacos por Top Eleven v2.

    Τώρα, είναι παράνομο αυτό ?
    Δεν ξέρω κατά πόσο, αλλά καλό είναι να μην σε τσακώσουν με 2 δις στο επίπεδο 1
    Last edited by nikolgiorgos; 04-02-2017 at 08:42 PM.
    madflo19 and dsio like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Κάθε είδους exploit σε ένα παιχνίδι είναι παράνομο και πρέπει να τιμωρείται με ban, γιατί κερδίζεις με αθέμιτα μέσα πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου. Ειδικά όταν πρόκειται για online παιχνίδι με πραγματικά άτομα για παίκτες είμαι κάθετος.

    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και θεωρώ ότι δεν εφαρμόζεται στο TE όσο θα έπρεπε. Γι'αυτό κι η επιμονή μου να φάνε ban οι Ρουμάνοι κι όλοι όσοι εκμεταλλεύονταν την κατάσταση με τις Ομοσπονδίες κάτι μήνες πριν.
    Ioannis Boulakas likes this.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    για αυτό λέω δεν ξέρω.
    Επειδή στις ομοσπονδίες το άφησαν πολύ καιρό (ενώ είχαν καταγγελίες).
    Μόνο όταν κάποιοι πήγαν να πουλήσουν τα γκρουπ, τους μπλόκαραν.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Ψψψψ με τόσα λεφτα στα πρώτα επίπεδα απλά κάνεις οτι θέλεις.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  5. #5
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844
    Quote Originally Posted by axd23 View Post
    Κάθε είδους exploit σε ένα παιχνίδι είναι παράνομο και πρέπει να τιμωρείται με ban, γιατί κερδίζεις με αθέμιτα μέσα πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου. Ειδικά όταν πρόκειται για online παιχνίδι με πραγματικά άτομα για παίκτες είμαι κάθετος.

    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και θεωρώ ότι δεν εφαρμόζεται στο TE όσο θα έπρεπε. Γι'αυτό κι η επιμονή μου να φάνε ban οι Ρουμάνοι κι όλοι όσοι εκμεταλλεύονταν την κατάσταση με τις Ομοσπονδίες κάτι μήνες πριν.

    Αθέμιτο ναι...σίγουρα δεν είναι Fair Play, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι σίγουρα παράνομο. Ενδεχομένως, κάπου στα Terms & Conditions να αναφέρεται κάτι σχετικό.

    Σε κάθε περίπτωση είναι υποχρέωση της Nordeus να προστατέψει το παιχνίδι και το Fair Play. Για παράδειγμα, γιατί επιτρέπει τα bids χωρίς να ελέγχει το διαθέσιμο budget του bidder (π.χ. να επιτρέπει ίσως και ως -5%);

    Υ.Γ.: Eπίσης, Fair Play θα ήταν όλοι οι παίχτες, που λειτουργούν στον ίδιο ψηφιακό κόσμο του T11, να έχουν πρόσβαση στους ίδιους ακριβώς πόρους (βλ. ads για "πράσινα") και να μην υπάρχει γεωγραφικός (ή οποιοσδήποτε) άλλος διαχωρισμός. Ή διαφορετικά ο ανταγωνισμός να είναι μεταξύ παιχτών που έχουν πρόσβαση σε ίδιο/παρόμοιο πλήθος πόρων.
    Cloverfield and Nikose like this.

  6. #6
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Θα συμφωνησω.

    Ενας στο αγγλικό έγραψε οτι μπορει και μαζευει 100πρασινα την ημέρα. Δεν ξερω σε ποια χώρα.
    Αν ισχύει μιλάμε για εντελως διαφορετικές ισορροπιες.

    Με 100 την ημερα θα ειχα 8αστερη τουμπανο ομαδα καθε σεζόν εύκολα
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  7. #7
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Cloverfield View Post
    Θα συμφωνησω.

    Ενας στο αγγλικό έγραψε οτι μπορει και μαζευει 100πρασινα την ημέρα. Δεν ξερω σε ποια χώρα.
    Αν ισχύει μιλάμε για εντελως διαφορετικές ισορροπιες.

    Με 100 την ημερα θα ειχα 8αστερη τουμπανο ομαδα καθε σεζόν εύκολα
    'Η λεει ψεματα ή υπαρχει αλλος τροπος μαζεματος και δεν το ξερω, γιατι ο περιορισμος των 25 τσαντων ειναι εφαρμοσμενος στο παιχνιδι μεσα και δεν εξαρταται απο τη χωρα.
    Αρα εκτος απο το να παταμε πανω δεξια και να δουμε το βιντεο (μεσω android), υπαρχει αλλος τροπος να παρεις τσαντακια;;
    Εγω ξερω οτι οι προσφορες μεσω windows browser δινουν τοκενς μονο (π.χ. "κατεβασε την εφαρμογη και κερδισε 1 τοκεν").
    Δεν εχω δει ποτε για τσαντακια.

  8. #8
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Quote Originally Posted by Alexinho View Post
    'Η λεει ψεματα ή υπαρχει αλλος τροπος μαζεματος και δεν το ξερω, γιατι ο περιορισμος των 25 τσαντων ειναι εφαρμοσμενος στο παιχνιδι μεσα και δεν εξαρταται απο τη χωρα.
    Εψαξα αρκετα να βρω καπου να εχει γραφτει οτι το καπ ειναι κοινο για ολους και πουθενά δεν βρήκα.
    Ανακοινωσαν οτι εβαλαν καπ αλλα νομιζω οτι ειναι δυναμικο αναλογως την χωρα.

    Δλδ πχ στην κινα μπορει παλιοτερα να ειχαν διαφημισεις για 300πρασινα αλλα το μειωσαν στο 100.
    Ενω σε αλλες χωρες που ειχαν λιγοτερη διαθεσιμοτητα στα 25.

    Αυτη την στιγμη που το καπ για εμας εξναι 25 ειναι πολλοι στο φορουμ που παιρνουν 30+
    Δεν εχουν λογο να λενε ψεμματα.

    Αλλα anyway επειδη ειναι εκτος θέματος αν ειναι να το συζητήσουμε παμε σε αλλο thread
    dsio likes this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  9. #9
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    συμφωνώ, αυτό είναι εκτός θέματος.
    Μπορούμε βέβαια να αναφέρουμε για το "ηθικό" του θέματος του 1ου ποστ.
    Μιλώντας με ένα φίλο από την Βραζιλία που έκανε το κόλπο με τους δανεικούς στις ομοσπονδίες, μου είχε πει μιλώντας σε π.μ.
    - εντάξει εσείς στην Ευρώπη είναι εύκολο να κατηγορείτε άλλους για cheating. Εμείς εδώ στην Βραζιλία που δεν έχουμε ούτε βίντεο/διαφημίσεις ούτε λεφτά για να αγοράζουμε (γιατί οι μέσοι μισθοί είναι στα 150 euro τον μήνα) τι πρέπει να κάνουμε δηλ. για να είμαστε ανταγωνιστικοί ?

    Και η αλήθεια είναι ότι εκεί, όπως και στο θέμα από το 1ο ποστ του θέματος, αυτό είναι ένα κόλπο που έχει πρόσβαση και μπορεί να κάνει όλος ο κόσμος.
    Την γνώση μόνο θέλει και κάποιο χρόνο.
    Η πρόσβαση όμως σε εξτρά από διαφημίσεις ή η οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις, δεν είναι η ίδια για όλον τον κόσμο.

    Λεπτές κόκκινες γραμμές παντού
    τι είναι νόμιμο, τι δίκαιο , τι ίσο ή όχι.
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    τρύπα τέλος παιδιά.

    Τώρα με το νέο σύστημα δημοπρασιών, όταν πάμε να πουλήσουμε έναν παίκτη, τον αγοράζει μόνο η νορντέους.
    Έφτιαξα 3 νέες ομάδες με το fb και τις συνέδεσα με μια ομάδα που έχω στο LV1 εδώ και πολύ καιρό.
    Όταν ξεκίνησα να πουλήσω έναν παίκτη, είδα ότι δεν υπήρχε στην λίστα των άλλων.
    Πήγα μετά με τις άλλες ομάδες μου να δω τους παικτες της παλιάς, να δω μήπως υπήρχε το σφυρί της δημοπρασίας δίπλα από τον παίκτη ωστέ να κάνω ποντάρισμα επιτόπου, αλλά δεν έδειχνε τίποτα.

    Όσοι πήραν πήραν
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 2 12 LastLast