Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15
Like Tree30Likes

Thread: Τι άλλα παιχνίδια έχετε παίξει ?

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Τι άλλα παιχνίδια έχετε παίξει ?

    Τι άλλα παιχνίδια έχετε παίξει ?
    Εννοώ κυρίως ποδοσφαιρικά, football manager.
    Ποιά είναι η εμπειρία σας ?
    Παίζετε ακόμα ?
    Πως είναι σε σχέση με το Τ11 ?

    Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν έχω καμία εμπειρία.
    Είχα ψάξει με κάτι φίλους απο το αγγλικό φόρουμ να πάμε να ξεκινήσουμε κάπου αλλού μαζί αλλά δεν είχα δει κάτι που να έχει όλο το "πακέτο".

    Επίσης ήμουν ένα Σάββατο απόγευμα για καφέ με ένα φίλο και έναν φίλο του.
    Βγάζει λοιπόν το smartphone του και παίζει έναν αγώνα.
    Για πολύ ώρα λέμε.
    Δεν συγκράτησα το όνομα του παιχνιδιού αλλά μου είπε ότι το παίζει για 7-8 χρόνια και είναι σε real time.
    Δηλαδή παίζει ένα παιχνίδι την εβδομάδα, όπως το κανονικό ποδόσφαιρό.
    Τι λες τώρα ???
    Μπα, δεν κάνει για μένα.
    axd23, dsio and Cloverfield like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Καμένος με το football manager απο 2002-2008.
    Τρομερό παιχνίδι και προσωπικά δεν μπορω να το συγκρινω με το top11.
    Μιλάμε για real manager simulator, πολυ ρεαλιστικό, και η μηχανή με φυσιολογικα αποτελεσματα, με πολυ λιγότερους παραγοντες τυχαιοτητας.
    Επισης οτι διαχειριζοσουν αληθινες ομαδες, παίκτες κτλ εδινε αλλη αίγλη.

    Τα παρε δωσε στις μεταγραφικες περιόδους νομιζω ηταν οργασμός.
    Μην ξεχναμε οτι scouting αληθινων ομαδων χρησιμοποιουσε τις βασεις δεδομενων του FM για αναζήτηση παικτών...
    Γενικά είναι αλλης λογικής με τα υπερ και τα κατα.

    Το παιχνιδι θελει ομως πολλες ωρες και δεν τρεχει μονο του, αρα πλεον δεν υπαρχει χρονος για τετοιο κάψιμο.
    Το te11 ειναι πιο αμεσο, φορητό, τσουλαει και χωρις να το ανοιξεις αν θες κτλ κτλ.


    Επισης manager mode εχει και το φιφα.
    Μου αρεσει το φιφα αλλα οχι το manager mode.
    Πολυ αργο και γενικα θα παρω φιφα να παιξω το ποδοσφαιρακι μου, αν θελω να καω για μάνατζερ θα παω αλλου.

    Το ΤΕ11 δεν ειναι τυχαίο που εχει τοσους χρηστες. Στην νεα εποχη του γρηγορου παιχνιδιου μεσω smartphones πιανει κορυφη.
    Το ξέρουν γιαυτο και δεν δινουν πολλα στο dev δίνοντας πολλα features.
    Ξερουν οτι ειναι τοπ.
    Αν δεν υπαρξει ανταγωνισμος δεν θα αλλαξει αυτο.

    Το FM μπαινει στο παιχνιδι των φορητων συσκευών αλλα επειδη ειναι δύσκολο να φορτωσεις ολα τα πραγματα που εχει το fm σε ενα app, μαλλον δεν θα πετυχει και θα απογοητεύσει
    Last edited by Cloverfield; 04-24-2017 at 08:32 PM.
    Nikose, dsio, axd23 and 1 others like this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  3. #3
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Η πρώτη μου επαφή με παιχνίδια αθλητικού περιεχομένου ήταν το fifa 98 στο PlayStation με ένα φιλαράκι μου γείτονα. Όταν αγόρασα κι εγώ το δικό μου συνέχισα να παίζω μέχρι το fifa 2002. Έπαιζα και NBA Live.

    Και στην πρώτη Γυμνασίου έγινε η πρώτη επαφή με το CM...Πόσες ολονυκτίες, πόσα "ένα παιχνίδι ακόμα και θα πέσω για ύπνο".
    Αυτή η σχέση αγάπης σε τέτοιες δόσεις κράτησε μέχρι το FM 2010, μετά απλά τσέκαρα πως είναι το παιχνίδι και πως έχει τον Παναθηναϊκό. Από το FM 2013 και μετά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

    Σαν φοιτητής πολύ κάψιμο με pro και ... που λένε και οι Λοκομόντο χαχαχαχα. PES 2013-2014 τα έλιωσα πραγματικά. Ειδικά το 14. Αν θυμάμαι καλά είχα αγοράσει 2 ή 3 χειριστήρια γιατί χαλουσαν.

    Τα τελευταία 2 χρόνια λόγω στρατού 14 μήνες και γενικότερου φόρτου έχω παρατήσει τα παιχνίδια γενικότερα. Μόνο Top Eleven καθημερινά.
    dsio and Cloverfield like this.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  4. #4
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για το cm-fm οπότε προσπάθησα να συγκρατηθώ μην με πιάσουν και οι συναισθηματισμοί χαχαχα
    ermismandras, Cloverfield and dsio like this.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  5. #5
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    ρε παιδια τι μου θυμισατε επαιζα παλια ενα παιχνιδι ποδοσφαιρου λεγοταν Online Soccer Manager (OSM) - Manage Like a Boss - Join for free
    ειχα να παιξω 2 χρονια
    μπηκα πριν απο λιγο και φυσικα εχει αλλαξει ειναι πιο αναβαθμισμενο τωρα απο οτι θυμαμαι εστηνες την ομαδα
    εκανες μεταγραφες θα του ξαναριξω μια ματια
    Τι άλλα παιχνίδια έχετε παίξει ?-screenshot_338.jpg

  6. #6
    Apprentice
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    194
    Maxim Tsigalko και To Madeira..Οποιος τους ξέρει ήδη κύλισε ένα δάκρυ νοσταλγίας όπως και σε μένα
    axd23, Cloverfield and dsio like this.

  7. #7
    Pro axd23's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    849
    Κι ένα μεγάλο shout-out στον μεγάλο Βούλγαρο επιθετικό Anatoli Todorov, μηχανή των γκολ στο CM 2003-2004.
    dsio, Cloverfield and ermismandras like this.
    Manager of Παναθηναϊκός Α.Ο (Panathinaikos A.O) currently playing at level 18.


  8. #8
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Μετά την αποκαρδιωτική τελευταία σεζόν στο ΤΕ11 μπορεί αν βάλουν ελλάδα στο FM mobile να το δοκιμάσω.
    Το κακό είναι ότι πληρώνει με την μία ένα 9€
    dsio likes this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  9. #9
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844
    Καλησπέρα σε όλους,

    Γιώργο το συγκεκριμένο thread είναι από τις ωραιότερες ιδέες του forum (μεταξύ πολλών άλλων πολύ καλών threads).

    Τα παραπάνω ποσταρίσματα των Cloverfield και axd23 μόνο συγκίνηση προκαλούν.

    Προτού αναπτύξω μια σύντομη ιστορική αναδρομή των football games, manager [!] και arcade/simulation [*], που έχoυν περάσει από τα χέρια μου, απλά να πω ότι αυτό που κάνουν ξεχωριστά τα Championship Manager και Football Manager δεν μπορεί να περιγραφεί εύκολα. Επί της αρχής είναι η έμφαση που έχουν δώσει οι developers στην τακτική. Απλά κάποιος πρέπει να παίξει τα παιχνίδια για να το καταλάβει (σ.σ.: το FM για mobile είναι πλέον υπό σκέψη).

    80's:
    [!] Εδώ κανένα manager game
    [*] Microprose Soccer σε Amstrad PC1512 CGA 4 colors: Για κάποιο ανεξήγητο λόγο είχαμε "κολλήσει" με έναν φίλο και είχαμε δώσει "ιστορικές" μάχες

    90's:
    [!] Ultimate Soccer Manager 98: Δεν ήσουν απλά manager, αλλά ουσαστικά και πρόεδρος της ομάδας. Πολλαπλές επιλογές, καινοτόμες για την εποχή του, όπως και το γεγονός ότι η απεικόνιση του αγώνα ήταν με live "3D" γραφικά, αλλά...
    [!] Championship Manager 2 97/98: ...κάπου εδώ ξεκινά η ενασχόληση με τη σειρά CM (της EIDOS τότε). Ένα απλό παιχνίδι, χωρίς γραφικά, χωρίς ήχο, χωρίς πολλές επιλογές, αντί για αγώνα έβλεπες μόνο commentary, αλλά...τόσο εθιστικό από πλευράς gameplay, με έμφαση στην τακτική και εμπλουτισμένο με μια σχετικά μεγάλη database παιχτών και ομάδων (που να γνωρίζαμε τότε το τι θα ακολουθούσε!)

    [*] European Championship 1992 σε PC Intel 286 VGA: Ψευδό-3D VGA graphics με την Εθνική Ελλάδος να συμμετάσχει (για εκείνη την εποχή ήταν αδιανόητο)
    [*] Sensible Soccer: Το "Kick-Off" του PC (ίσως θυμάστε την επιτυχία του Kick-Off σε Amiga) με απίθανα "μπανάνα" σουτ
    [*] Manchester United: Δεν κράτησε πολύ το ενδιαφέρον μου, κυρίως λόγω του βαρετού gameplay
    [*] Actua Soccer σε Pentium Intel 133MHz (και αργότερα 200MHz MMX) SVGA: Θύμιζε coin-op, 3D γραφικά, αλλά το gameplay γινόταν σύντομα βαρετό
    [*] FIFA: Road to World Cup 98: Το συγκεκριμένο έκανε τεράστιο γκελ τόσο από γραφικά όσο και από gameplay. Ιστορικές μάχες με φίλους (μέσω dial-up modem). Χαρακτηριστική η εισαγωγική μουσική με το "Song 2" των Blur.
    [*] FIFA99: Ακόμα πιο βελτιωμένο από το 98 και διπλά με συμφοιτητές μέσω τοπικού LAN (10Mbps) που είχαμε στήσει με τον συγκάτοικο.

    00's:
    [!] Championship Manager 3 01/02: Η καλύτερη έκδοση...μέχρι την επόμενη!
    [!] Championship Manager 4 03/04: ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ CM RELEASE EVER! Άπειρες ώρες! Πρώτη φορά 2D απεικόνιση του αγώνα, αλλά αυτό στη σειρά CM και αργότερα FM είναι το λιγότερο.
    [!] Football Manager 2005: Η EIDOS κρατάει το εμπορικό όνομα (CM), η SI Games τον κώδικα και το νέο FM συνεχίζει την παράδοση του προκατόχου του. Πολύ καλό!
    [!] Football Manager 2009: Ακόμα πιο βελτιωμένο.

    [*] FIFA2001 - FIFA2009: Λιγότερες ώρες ενασχόλησης, αλλά πάντα βρίσκαμε χρόνο για ένα ποδοσφαιράκι

    10's:
    [!] Football Manager 2011 & 2012: Πάντα καλά.
    [!] Football Manager 2013: ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ FM.

    [*] Κάπου εδώ (έστω και αργά) ξεκινά η ουσιαστική γνωριμία μου με τη σειρά Pro Evolution Soccer, ίσως γιατί το FIFA άρχισε (κατά τη γνώμη μου πάντα) να χάνει την αρχική του αίσθηση.
    [*] PES2010 σε Laptop Intel i5 με NVIDIA: Καταπληκτικά γραφικά και με τον κολλητό από τη σχολή επαναλάβαμε τις "μάχες" που δίναμε από την εποχή του FIFA98.
    [*] PES2011-2013: Πάρα πολύ καλά παιχνίδια, αλλά οι ώρες παιχνιδιού μειωμένες αισθητά.
    [*] PES2014-2016: Όπως και παραπάνω, αλλά σε PS3/PS4, περιστασιακά διπλά με τον κουμπάρο.
    Last edited by dsio; 04-26-2017 at 10:55 AM.
    axd23, Nick Lizas and dragonomicon like this.

  10. #10
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844
    Quote Originally Posted by axd23 View Post
    Κι ένα μεγάλο shout-out στον μεγάλο Βούλγαρο επιθετικό Anatoli Todorov, μηχανή των γκολ στο CM 2003-2004.
    Ο Αnatoli ήταν η πρώτη μεταγραφή της ΑΕΚ...όπως και ο πιτσιρίκος τότε wonderkid Freddy Adu
    axd23 likes this.

Page 1 of 2 12 LastLast