Results 1 to 9 of 9
Like Tree8Likes
  • 2 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By Tesla
  • 3 Post By Cloverfield
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By Ποσιδονας

Thread: Προτάσεις για το νέο σύστημα με δημοπρασίες

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Προτάσεις για το νέο σύστημα με δημοπρασίες

    Για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάποια λίστα προτάσεων για το νέο σύστημα μεταγραφών.
    Απ’ότι φαίνεται, ήρθε για να μείνει, έχει κάποια καλά στοιχεία αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι τα τόκεν είναι πολλά Άρη !
    Λοιπόν :

    1) Ο σημαντικότερος παράγοντας που επηρεάζει τα χτυπήματα, είναι το πόσοι μάνατζερ βλέπουν την ίδια λίστα με εμάς (ασχέτως από επίπεδα ή σέρβερ). Αν είναι μικρότερος ο αριθμός των μάνατζερς, θα είναι και λιγότερα τα χτυπήματα. Νομίζω ότι αυτό είναι must, ιδιαίτερα την 1η εβδομάδα της σεζόν.

    2) Θα μπορούσαν επίσης να είναι και περισσότεροι οι παίκτες της λίστας. Να είναι δηλ. 25, με 15 πεντάστερους, 5 τετράστερους και 5 τριάστερους ώστε να μοιράζεται το ενδιαφέρον.

    3) Θα μπορούσε κάθε λίστα να έχει και έναν 3* βετεράνο «ελεύθερο». Κάποιες φορές είναι χρήσιμοι αυτοί.

    4) Μια πρόταση για μένα που θα βοηθήσει να μην αυξάνονται τόσο τα χτυπήματα, είναι όταν τελειώσουν τα αρχικά τέσσερα λεπτά μιας δημοπρασίας, μόνον αυτοί που έκαναν ένα ποντάρισμα να έχουν δικαίωμα να ξαναποντάρουν στον εξτρά χρόνο και όχι κάποιος που απλώς παρακολουθούσε έως τώρα

    5) Να προσθέσω και στην πιο πάνω πρόταση, οκ τα τόκεν καλά κάνουν και επιστρέφονται αλλά μόνο αν ποντάρεις παραπάνω από μία φορές. Αν ποντάρεις ένα μόνο τόκεν, αυτό θα χάνεται.
    Έχω την εντύπωση ότι πολλοί βάζουν ένα τόκεν απλά και μόνο για να βλέπουν την εξέλιξη της δημοπρασίας ενός παίκτη. Και εγώ το έχω κάνει. Σου λέει τζάμπα είναι, θα το πάρω πίσω. Έτσι όμως αυξάνεται το ποσό του παίκτη.

    6) Μετά από κάποιον γύρο, να αυξάνονται μόνο τα τόκεν και όχι η αξία του παίκτη. Πχ μετά τα 30 τόκεν.

    Καμιά άλλη πρόταση έχετε ?
    Last edited by nikolgiorgos; 05-06-2017 at 08:00 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Πιο συχνά παίκτες από βοηθό, μπας και σωθούμε! ειδικά στα μεγαλύτερα επίπεδα...
    Nick Lizas likes this.

  3. #3
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    ετσι οπως εγινε τωρα δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις παικτη με 1 τοκεν η 5
    επομενως ας ανανεωνουν και τον βοηθο καθε 3 ωρες και οχι καθε 24 οπως λεει και
    ο φιλος ο τεσλα μπας και σωθουμε

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    σκοπός είναι να βελτιωθεί το σύστημα των μεταγραφών, όχι να δίνουμε 50-60 τόκεν για έναν καλό παίκτη.
    οκ, έχουμε ένα απόθεμα απο τις ομοσπονδίες αλλά αν είναι να δίνεις 300 τόκεν κάθε σεζόν, για πόσο ακόμα θα κρατήσει.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Καλή ιδέα το να βγάζει πιο συχνά ο βοηθός παίκτες (και ακόμα καλύτερα αν μπορούσες να του αναθέσεις και περίπου τι να "ψάξει"). Δηλαδή ο βοηθός να γίνει σκάουτερ!

    Και εννοείται να μην χρειάζεσαι 79 τόκεν, αλλά αρκετά λιγότερα. (Στην προηγούμενη σεζόν είχα πάρει τον δυνατότερο παίκτη του βοηθού με 40+ τόκεν, κελεπούρι! ).

  6. #6
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    Για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάποια λίστα προτάσεων για το νέο σύστημα μεταγραφών.
    Απ’ότι φαίνεται, ήρθε για να μείνει, έχει κάποια καλά στοιχεία αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι τα τόκεν είναι πολλά Άρη !
    Λοιπόν :

    1) Ο σημαντικότερος παράγοντας που επηρεάζει τα χτυπήματα, είναι το πόσοι μάνατζερ βλέπουν την ίδια λίστα με εμάς (ασχέτως από επίπεδα ή σέρβερ). Αν είναι μικρότερος ο αριθμός των μάνατζερς, θα είναι και λιγότερα τα χτυπήματα. Νομίζω ότι αυτό είναι must, ιδιαίτερα την 1η εβδομάδα της σεζόν.

    2) Θα μπορούσαν επίσης να είναι και περισσότεροι οι παίκτες της λίστας. Να είναι δηλ. 25, με 15 πεντάστερους, 5 τετράστερους και 5 τριάστερους ώστε να μοιράζεται το ενδιαφέρον.

    3) Θα μπορούσε κάθε λίστα να έχει και έναν 3* βετεράνο «ελεύθερο». Κάποιες φορές είναι χρήσιμοι αυτοί.

    4) Μια πρόταση για μένα που θα βοηθήσει να μην αυξάνονται τόσο τα χτυπήματα, είναι όταν τελειώσουν τα αρχικά τέσσερα λεπτά μιας δημοπρασίας, μόνον αυτοί που έκαναν ένα ποντάρισμα να έχουν δικαίωμα να ξαναποντάρουν στον εξτρά χρόνο και όχι κάποιος που απλώς παρακολουθούσε έως τώρα

    5) Να προσθέσω και στην πιο πάνω πρόταση, οκ τα τόκεν καλά κάνουν και επιστρέφονται αλλά μόνο αν ποντάρεις παραπάνω από μία φορές. Αν ποντάρεις ένα μόνο τόκεν, αυτό θα χάνεται.
    Έχω την εντύπωση ότι πολλοί βάζουν ένα τόκεν απλά και μόνο για να βλέπουν την εξέλιξη της δημοπρασίας ενός παίκτη. Και εγώ το έχω κάνει. Σου λέει τζάμπα είναι, θα το πάρω πίσω. Έτσι όμως αυξάνεται το ποσό του παίκτη.

    6) Μετά από κάποιον γύρο, να αυξάνονται μόνο τα τόκεν και όχι η αξία του παίκτη. Πχ μετά τα 30 τόκεν.

    Καμιά άλλη πρόταση έχετε ?
    1. Συμφωνώ αλλά θεωρώ ότι αυτό έγινε επιτευδμένα από την εταιρία ακριβώς για αυτό τον λόγο. Βγάζουν πάρα πολλούς παίκτες μέσα στην ημέρα άρα θέλουν περισσότερους μάνατζερς για να "πέσουν" τα τόκενς. Δύσκολο να εφαρμοστεί μια τέτοια πρόταση καθώς θεωρώ ότι ήταν σημείο κλειδί από μεριάς τους για την υλοποίηση του feature.

    2. Δεν θα ήταν άσχημο, αλλά θεωρώ ότι είναι ευχή γιατί πάλι δεν συμβαδίζει με την πολιτική του feature. Περισσότεροι παίκτες σημαίνει πιο απλωμένα χτυπήματα... και πιο δύσκολοι bid wars αφού θα ξέρεις ότι στους επόμενους γύρους κουτσά στραβά με τόσους παίκτες θα βρεις αυτό που θες.

    3. Δεν έχω χρησιμηποιήσει ποτέ, δεν ξέρω.

    4. Διαφωνώ. Νομίζω το να παρακολουθείς και μπαίνεις στο τέλος είναι μια πολύ καλή τακτική για να κόψεις κίνηση και διαθέσεις. Ούτως η αλλώς αν κάποιος δεν έχει ποντάρει στα πρώτα 4λεπτα ο παίκτης θα χαθεί από την λίστα του, εκτός αν έχει την καρτέλα του ανοικτή. Λίγοι το κάνουν. Επίσης μπορεί να έχει αντίστροφο αποτελεσμα στην ποσότητα τοκενς που δαπανηθουν. Ξέροντας ότι πρέπει να ρίξεις τοκεν για να συμμετάσχει, μπορεί όλοι να μπαίνουν και να ρίχνουν από ένα ώστε να συμμετάσχουν και... βλέπουμε.

    5. Σε συνδυσμό με το από πάνω αυτό αν και δεν μου αρέσει προσωπικά δεν θα ήταν κακό. Θα ήταν κάπως αποτρεπτικό για χτυπήματα της πλάκας. Βέβαια όπως έχει πάει το πραγμα τι ένα τόκεν τι 2. Δλδ όταν ένας παίκτης είναι καλός κοντά στο 6ο αστέρι ξέρεις ότι κάτω από 10 τοκενς δεν θα πάει. Άρα ρίχνεις 2 και παρακολουθείς την δημοπρασία και στο τέλος τα παίρνεις πίσω γκαραντί.

    6. Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ καλή ιδέα, είδιικά για τα μικρά λεβελ είναι must αν και θα έλεγα το όριο να είναι ακόμα πιο χαμηλό πχ 25τ.
    Πήρα μερικούς παίκτες με την μικρή ομάδα και ξεφραγιάστηκα στο άψε σβήσε. Και άντε τοκεν tanking πλέον κάπως μπορείς να κάνεις. Λεφτά όμως δύσκολο.


    Προσωπικά πιστεύω ότι η Nordeus κατέβασε ένα πανέξυπνο feature το οποιίο αποσκοπούσε να ανεβάσει το κασέρι των τόκενς που σπαταλάνε οι παίκτες. Το κατάφεραν τυλίγοντας το με άπειρους nordgen πολυθεσίτες παίκτες που σε κάνουν να τρέχουν τα σάλια.
    Από την άλλη αυτούς του παίκτες πλέον του έχει ο καθένας.
    Δεν χρειάζεται να έχεις τακτική πως θα αξιοποιήσεις τα resources γιανα φτιάξει τέτοιους παίκτες. Τους βρίσκεις.

    Βλέπω έναν εκφυλισμό του παιχνιδιού όπου όλοι θα έχουν πανομοιότυπες ομάδες.
    Παρατηρώ κιόλας ότι οι τακτικές στον αλγόριθμο παίζουν όλο και λιγότερο ρόλο και δεν νομιίζω να είναι εντελώς άσχετο με το feature.

    Τεσπά εγώ δεν έχω προτάσεις για το feature αυτό καθεαυτό γιατί θεωρώ ότι αν έφτιαχνα άλλα πράγματα το feature ειναι αξιοποίησιμο. Τα δύο μεγάλα του αρνητικά είναι ότι η πώληση παικτών πλέον δεν έχει νόημα/τακτική και ότι από την στιγμή που έχει τέτοιο pool nordgens δεν έχει νόημα να φτιάχνεις legends. Οι παίκτες μας είναι αναλώσιμοι. Γιαυτό και θεωρώ ότι μείωσαν κι άλλο τα πράσινα. Δεν είναι τυχαίο. Θα δυσκολευόμαστε πλέον να κρατησουμε μεγάλους σε ηλικια παίκτες γιαιτ δεν θα εχουμε πρασινα, και θα εχουμε full nordgens στις δημοιπρασιες. Ε τι θα κάνεις. Θ αγοράσεις.

    1) Να φτιάξουν τα negotiations. Από την στιγμή που πείραξαν το auction system πρέπει να αλλάξουν και την νοοτροπία της εναλλακτικής. Λίγότερος χρόνος αναμονής, να θέτουμε εξ αρχής το ποσό που θέλουμε κτλ κτλ που τα έχουμε πει αλλού. Πλέον δεν "φτιάχνω" παίκτες για να περιμένω προτάσεις γιατί δεν έχει νόημα. Αν μείνει ως έχει τα nego θα πεθάνουν σύντομα

    2) Οι παίκτες που πουλάς να βγαίνουν και αυτοί στο σφυρί να τους βλέπουν μανατζερς.
    Last edited by Cloverfield; 05-08-2017 at 05:42 AM.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Διαφωνώ για προτάσεις σχετικά με την βελτίωση παικτών από κυνηγό ή αυτές τις εβδομαδιαίες προτάσεις.
    Νομίζω ότι σαν κατάληξη θα έχει οι "πλούσιοι" μάνατζερς, όταν ξεκινάει η νέα σεζόν να δίνουν 300-400 τόκεν και να φτιάχνουν ομαδάρες μέσα σε μία ώρα, ενώ σκοπός είναι να μπορούν πολύ περισσότεροι να φτιάχνουν κάποιες ανταγωνιστικές ομάδες και να μην υπάρχει τόσο μεγάλη ψαλίδα.

    Συμφωνώ ότι οι διαπραγματεύσεις πρέπει να βελτιωθούν και αξίζει να γίνει αυτό γιατί θα δώσει μια διαδραστικότητα κιόλας στο παιχνίδι (και υπάρχει τουλάχιστον το όριο των 5* παικτών εκεί).

    Σχετικά με τις πωλήσεις, εμένα μου αρέσει το νέο σύστημα (αν εξαιρέσουμε το "συναισθηματικό" κομμάτι).
    Πούλησα έως τώρα στο αυτόματο, παίκτες που δύσκολα θα πουλιούνταν με το παλιό σύστημα (μόλις που πάτησαν το 6*) .
    Επίσης 6-7 παίκτες που πούλησα έως τώρα, έφυγαν με την 1η ή 2η φορά.
    Μόνο έναν παίκτη τον έβαλα 4 φορές σε δημοπρασία για να πουληθεί.
    Επίσης δεν με αγχώνουν πια κάποια "κακά" στατιστικά παικτών ούτε αν θέλω να πουλήσω τις τελευταίες ώρες της σεζόν, για να κατεβάσω ποιότητα.
    Last edited by nikolgiorgos; 05-11-2017 at 03:47 PM.
    Cloverfield likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Τώρα, για το θέμα των πωλήσεων.
    Επειδή αυτό το σύστημα ήρθε και θα μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα, εκείνο ίσως που θα ήθελα, είναι κάποιοι λίγοι παίκτες που έχω-είχα, να μπορούσα να πουλήσω σε πραγματικούς μάνατζερς και όχι στο αυτόματο.
    Αυτό νομίζω (αλλά και άλλα θέματα) μπορεί να καλυφθεί από τις προτάσεις που κάναμε εδώ
    https://forum.topeleven.com/%CE%A0%C...9%CE%BD-2.html

    11) Δυνατότητα να γίνει και μια άλλη λίστα διαπραγματεύσεων, με παίκτες που δεν απέχουν 1 κώνο από το επόμενο επίπεδο, αλλά έχουν ποιότητα _4 ή _9. Δηλ. 34, 49, 74, 159 κλπ.
    Να έχουμε μόνιμα δηλ. παίκτες που να είναι προς πώληση/ διαπραγμάτευση.
    δηλ. κάποιους παικταράδες που είχαμε και θέλουμε να πουλήσουμε (ενδεχομένως με 2-3 θέσεις και ειδική αλλά και καλά στατιστικά), να τους ορίσουμε στην λίστα διαπραγματεύσεων ώστε να κάνουν πρόταση άλλοι μάνατζερς για αυτούς.
    Ίσως να υπάρχει και ένα όριο για αυτούς, δηλ. να μπορούμε να βάλουμε μόνον 1-2 παίκτες εκεί κάθε φορά.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    οι πωλήσεις είναι οκ έτσι.
    Θα μπορούσαμε μόνο να ξεκινάμε πώληση με την φουλ αξία του παίκτη και να βγάζει που και πού το σύστημα τυχαία και καμιά σούπερ πώληση.
    nikolgiorgos likes this.