Results 1 to 7 of 7
Like Tree3Likes
  • 1 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By Cloverfield
  • 1 Post By nikolgiorgos

Thread: ομορφόπαιδα, τα φωτά σας παρακαλώ. :d

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    5

    ομορφόπαιδα, τα φωτά σας παρακαλώ. :d

    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα, είμαι καινούργιος στο Forum κα είμαι χαρούμενος που βρήκα Έλληνες.
    Παίζω αυτά τα δυο σχήματα, κυρίως το πρώτο 4-1-3-2, και το τελευταίο καιρό δοκιμαστικά το 3-3-2-1-1, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα επειδή μου αρέσουν τα επιθετικά σχήματα πιο πολυ.
    Μπορείτε να μου πείτε γνώμες; Τι Tactic να βάλω; (πχ επιθετικά, αντεπίθεσης και τα σχετικά) έχω σωστά τα βελάκια και τα Tactics μου κατά την γνώμη σας; Κάποια συμβουλή; σκέφτομαι να δοκιμάσω και το λεγόμενο Butterfly με Amr kai Am όταν έχω την ευκαιρία.

    ομορφόπαιδα, τα φωτά σας παρακαλώ. :d-4-1-3-2-copy.jpg ομορφόπαιδα, τα φωτά σας παρακαλώ. :d-3-3-2-1-1-copy.jpg

    Υστερόγραφο : To μαρκάρισμα έχω αρχίσει να το προτιμώ ένας ενάντιος ενός.
    Υστερόγραφο του υστερογράφου: Με συγχωρείται αν έχω παραλείψει κάτι.
    Last edited by VasileiosTop; 04-23-2017 at 07:28 PM.

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    καλώς τον
    ok είναι.
    θα πρότεινα μόνο, αν μπορείς να βρεις παίκτες AMC-AML, AMC-AMR, DML-ML-AML , DMR-MR-AMR ώστε να μπορείς να αλλάζεις σύστημα και να παίζεις και από πλάγια.
    Πολλές φορές οι ST έχουν αφλογιστιά και είναι οι πλάγιοι που ξελασπώνουν την ομάδα.

    Το μαν του μαν πιθανόν δίνει καλύτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα αλλά να ξέρεις προκαλεί και μεγαλύτερη πτώση της κατάστασης.
    VasileiosTop likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    1. Στο πρωτο συστημα αν ο αντιπαλος σε παιξει 3dc-1-3-2AMw-1, με αμυντικη διάθεση θα εχεις πρόβλημα. Οπως και να εχει αν δεις οτι ο αντιπαλος σου παιζει αμυντικά, μην βαζεις επιθετικη διαθεση γιατι γυριζει μπούμερανγκ. Επιθετικη διαθεση εξ αρχης βγαινει σε λιγα συστηματα και συνηθως αυτα που βγαζουν πολλους επιθετικους μεσους πχ 3dc123w1
    2. Οπως ειπε ο Νικ, φορντισε να βρεις παικτες που εχουν και την θεση πλαγιου AM, ώστε να εχεις μεγαλυτερη ποικιλλια στα συστήματα σου γιατι τα συστηματα με επιθεση απο κεντρο μπλοκαρονται πιο ευκολα μπουκωνοντας την αμυνα ο αντιπαλος στο κεντρο.
    3. Τα βελακια πολυ καλα θα εβαζα κατω βελος στον dmc στο πρωτο, αν ο αντιπαλος εχει amc
    4. Αν ειναι να μεινεις κολλημενος σε 1 σύστημα πρεπει να κοντραρει πολλα συστηματα. Το πρωτο δεν κοντραρει πολλα συστηματα, το δευτερο ναι. Ειναι μανουρα να κερδισεις το δευτερο αλλα μεσα στο πρωταθλημα μπορει να φερεις αρκετα Χ. Θα προτεινα να βρεις κι αλλες εναλλακτικες οπως λεω στο 2 point.
    5. Το δεύτερο συστημα νομιζω το εχεις βαλει ιδανικα. Κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου μπορεις να αυξησεις την πίεση.

    Καλωσηρθες και στο συστηματα και τακτικές στο φορουμ θα βρεις για τα περισσότερα συστήματα καλα tips πως αντιμετωπιζονται.

    Ps. Αν θες να το γυρίσεις σε επιθετικα συστηματα, AMR/AML ειναι must
    Last edited by Cloverfield; 04-23-2017 at 08:48 PM.
    VasileiosTop likes this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    καλώς τον
    ok είναι.
    θα πρότεινα μόνο, αν μπορείς να βρεις παίκτες AMC-AML, AMC-AMR, DML-ML-AML , DMR-MR-AMR ώστε να μπορείς να αλλάζεις σύστημα και να παίζεις και από πλάγια.
    Πολλές φορές οι ST έχουν αφλογιστιά και είναι οι πλάγιοι που ξελασπώνουν την ομάδα.

    Το μαν του μαν πιθανόν δίνει καλύτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα αλλά να ξέρεις προκαλεί και μεγαλύτερη πτώση της κατάστασης.
    Αυτό θα πει γρήγορη απάντηση
    Αυτό με τους επιθετικούς το έχω προσέξει, περισσή μου βγήκε πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα ο DR. Τα AMC-AMR-AML Και DMR-DMC-DML που θα μπορούσα να τα προσαρμόσω? Στο πρώτο σχήμα? Αν ναι στη θέση ποιου? Να έβγαζα έναν επιθετικό ας πούμε για έναν Amc?

  5. #5
    Newbie
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Cloverfield View Post
    1. Στο πρωτο συστημα αν ο αντιπαλος σε παιξει 3dc-1-3-2AMw-1, με αμυντικη διάθεση θα εχεις πρόβλημα. Οπως και να εχει αν δεις οτι ο αντιπαλος σου παιζει αμυντικά, μην βαζεις επιθετικη διαθεση γιατι γυριζει μπούμερανγκ. Επιθετικη διαθεση εξ αρχης βγαινει σε λιγα συστηματα και συνηθως αυτα που βγαζουν πολλους επιθετικους μεσους πχ 3dc123w1
    2. Οπως ειπε ο Νικ, φορντισε να βρεις παικτες που εχουν και την θεση πλαγιου AM, ώστε να εχεις μεγαλυτερη ποικιλλια στα συστήματα σου γιατι τα συστηματα με επιθεση απο κεντρο μπλοκαρονται πιο ευκολα μπουκωνοντας την αμυνα ο αντιπαλος στο κεντρο.
    3. Τα βελακια πολυ καλα θα εβαζα κατω βελος στον dmc στο πρωτο, αν ο αντιπαλος εχει amc
    4. Αν ειναι να μεινεις κολλημενος σε 1 σύστημα πρεπει να κοντραρει πολλα συστηματα. Το πρωτο δεν κοντραρει πολλα συστηματα, το δευτερο ναι. Ειναι μανουρα να κερδισεις το δευτερο αλλα μεσα στο πρωταθλημα μπορει να φερεις αρκετα Χ. Θα προτεινα να βρεις κι αλλες εναλλακτικες οπως λεω στο 2 point.
    5. Το δεύτερο συστημα νομιζω το εχεις βαλει ιδανικα. Κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου μπορεις να αυξησεις την πίεση.

    Καλωσηρθες και στο συστηματα και τακτικές στο φορουμ θα βρεις για τα περισσότερα συστήματα καλα tips πως αντιμετωπιζονται.

    Ps. Αν θες να το γυρίσεις σε επιθετικα συστηματα, AMR/AML ειναι must

    φιλέ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μάλλον στο πρώτο θα το κάνω να ξεκινά με νορμάλ νοοτροπία. όσο αφορά το δεύτερο επειδή είναι και καινούργιο δεν είμαι σίγουρος πως να αυξήσω πίεση, και σε κάποια παιχνίδια έφερα κάποια άκυρα χ. έχω σκεφτεί να βάζω βελάκια στους dmr και dml μου για να ανεβαίνουν προς τα πάνω, αλλά να σου πω την αλήθεια, σαν σχήμα μάλλον θα το χρησιμοποιώ μόνο σαν λύση για πολύ δυνατότερους (σε αστεράκια αντίπαλους) σε μια προσπάθεια να χτυπήσω στην αντεπίθεση.

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    στο 2ο σχήμα έχεις έναν amc σωστά ?
    οπότε θα έχεις και έναν 2ο για πάγκο υποθέτω.
    ε, κόιτα να βρείς έναν amc-amr & amc-aml ώστε στο 1ο σχήμα βγάζοντας έναν mc και τον ένα st (εκτός αν έχεις st-aml st-amr) να το γυρίσεις σε 4-5-1 v.

    στο 2ο σχήμα, δεν αν μπορείς να έχεις dml-ml & dmr-mr ώστε να τους περάσεις και σαν μέσους, ή έστω να έχουν και αρκετά επιθετικά χαρακτηριστικά.
    να μην είναι μόνο αμυντικογενείς.
    VasileiosTop likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    Newbie
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    στο 2ο σχήμα έχεις έναν amc σωστά ?
    οπότε θα έχεις και έναν 2ο για πάγκο υποθέτω.
    ε, κόιτα να βρείς έναν amc-amr & amc-aml ώστε στο 1ο σχήμα βγάζοντας έναν mc και τον ένα st (εκτός αν έχεις st-aml st-amr) να το γυρίσεις σε 4-5-1 v.
    Χμμ, αυτό σε ποιες περιπτώσεις θα με συνέφερε; σε περίπτωση που θέλω να το γυρίσω σε ποιο επιθετικό παιχνίδι; Η σε τέλειος άλλο σχήμα εξ αρχής. Φαντάζομε ότι σε αυτήν την περίπτωση που γυρίσω το σχήμα βάζω το παιχνίδι από τα άκρα και βελάκια.


    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    στο 2ο σχήμα, δεν αν μπορείς να έχεις dml-ml & dmr-mr ώστε να τους περάσεις και σαν μέσους, ή έστω να έχουν και αρκετά επιθετικά χαρακτηριστικά.
    να μην είναι μόνο αμυντικογενείς.
    Και το Mr και Ml position φαντάζομε για ποιο επιθετικό παιχνίδι με βελάκια, αν είμαι πίσω σε σκορ και τα σχετικά;


    Έψαξα λίγο για 4-5-1 v και βρήκα κάτι τέτοιο, αλλά κάτι δεν μου κολλάει, δεν ξέρω, το βλέπεις οκ; ομορφόπαιδα, τα φωτά σας παρακαλώ. :d-2017-04-25.jpg