Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 52
Like Tree29Likes

Thread: το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?

  1. #21
    Rookie
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    90
    Στους 16 του ch.l αντιμετώπισα ισοδύναμο αντίπαλο που παιζει 4-4-2. Στο πρωτο ματς στην έδρα μου τον έπαιξα 3Ν-1-4-1-1 , παρόντες και οι 2.Παρότι είχα την κατοχή και αρκετά περισσότερα σουτ , έχασα 1-2 .Καποα στιγμή το γύρισα σε 3Ν-1-2-3w-1 και απλά μείωσα .Μου είχε αποδώσει αρκετες φορές απεναντι στο 4-4-2. Σημερα στον επαναληπτικό , ήθελα νίκη με 2 γκολ διαφορά . Επαιξα με 4-2-3w-1 , και τον νικησα 0-2 καθαρά .Παλι ημασταν παρόντες και οι 2.Ξεκίνησα νορμαλ νοοτροπία , με το μπονους της επίθεσης .Στο 35 περίπου και με το ματς στο 0-0 , εβαλα εντονη πίεση , και σκληρό τακλινγκ .Οι βαθμολογίες αρχισαν να ανεβαίνουν σταδιακά , και το ίδιο και οι ευκαιρίες και ήρθαν και τα γκολ , με πολύ καλά στατιστικά .
    Cloverfield likes this.

  2. #22
    Dreamer
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    421
    εγώ πάντως συνεχίζω ακόμα και τώρα με v και σπάνια θα συναντήσω πρόβλημα. θα είναι απίθανο ή θα γίνει κάτι κουλό για να μην κερδίσω

  3. #23
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by Cloverfield View Post
    Εγω το ξεκιναω με 423w1

    Βελάκια πισω σε mc dc.
    Βελάκια μπροστα σε amw.

    Αν και φαινεται επιθετικο συστημα το παιζω με def ή normal.
    Συνηθως ξεκιναω αμυντικα και παντα βγαινει γκολ αρα συνεχζω ετσι. Προς το τελος αν θες να διατηρησεις σκορ μπορεις να γυρισεις τον ac σε dmc να γινει 451v
    με την δευτερη ομαδα τα παμε καλα στο κυπελλο αν και υπαρχουν μονο τουρκοι δυο ειμασταν ελληνες ο ενας αποκλειστηκε και εχω μεινει μονο εγω
    επαιζα σημερα με εναν πολυ δυνατοτερο απο εμενα παιζει το κλασικο 4-4-2 στο πρωτο παιχνιδι εκτος εδρας τον επαιξα με το 3n-4-1-2 το συστημα που συνυθως παιζω προηγηθηκα 2-0 αλλα με ισοφαρισε 2-2 και αρχισα να αισθανομε την πιεση του πιο δυνατου ηρθαμε τελικα 2-2 αλλα αισθανομουν οτι αν παιξω ετσι στην εδρα μου θα με αποκλεισει λοιπον clover χρησιμοποιησα το δικο σου αντιδοτο 4-2-3w-1 με τα βελακια οπως ειπες προηγηθηκα 1-0 με ισοφαριζει 1-1 βαζω και δευτερο γκολ και βλεπω να μου επιτιθεται απο το κεντρο με πολλη πιεση ,κατι αλλαξε λεω ,βγαζω αμεσως τον amc και βαζω dmc το γυριζω σε 4-5-1v με μακρινες
    πασες και αλλαζω και παιζω απο αριστερη πτερυγα μονο, γιατι ο aml μου για καποιο λογω επαιζε σαν δαιμονισμενος, εβαλα και μπλε βελη σε ολη την αμυνα εκτος του αριστερου μπακ του εβαλα κοκινο να βοηθαει τον aml ,οι δυο μεσοι και αυτοι μπλε οπως τους ειχα απο την αρχη ,ε αυτο ηταν ο aml πεταξε αλλα δυο γκολ ειχε βαλει και ενα στην αρχη 4-1 πανυγυρικη προκριση,πιστευω το συστημα σου δουλευει καλα αλλα οπως ολα τα συστηματα εαν δεν ημουνα παρων να κανω τις αλλαγες αυτες θα ειχα χασει και ο τουρκος παρων και στα δυο παιχνιδια,αλλα γενικα πιστευω οτι για να κερδισεις το 4-4-2 ειναι ενας συνδυασμος των 2 συστηματων 4-2-3w-1 και 4-5-1v αυτα απο την εμπειρια αντιμετωπιζωντας ενα πολυ δυνατο αντιπαλο που απο οτι φαινοταν ηξερε να παιζει καλα το 4-4-2
    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_333.jpgτο 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_334.jpgτο 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_335.jpg
    Cloverfield likes this.

  4. #24
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Συγχαρητήρια! Κι εγώ παίζω με μια μίξη αυτών των 2 αποκλειστικά πλεον με το 442.

    Η αλήθεια είναι οτι με δυνατότερους μου βγαίνει και το 451ν αλλά έχω την εντύπωση οτι το 423w1 πλεον είναι καλύτερο counter.

    Γενικα πρέπει να κουμπωσει το σύστημα και στους παίκτες. Δεν σημαίνει οτι οτι λειτουργεί στον ενα θα λειτουργεί εξίσου και στους άλλους.

    Πάντως εμένα πλεον το 442 σαν σύστημα σταμάτησε να με φοβίζει. Ισά ίσα χαίρομαι να το αντιμεωπιζω.

    Θα έχω κι εγώ τελικό εναντιον 442, για να δούμε πως θα παει
    Nick Lizas and dsio like this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  5. #25
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844
    Ρεβανς κυπέλλου στην έδρα μου εναντίον 442, το οποίο αντιμετωπίζω με επιτυχία παίζοντας 4-2-3w-1 (βλ.παραπάνω).

    Ωστόσο, στο 1ο παιχνίδι έχασα 2-0 με τα στατιστικά του παιχνιδιού παρακάτω (ο αντίπαλος με την άσπρη μπάρα):


    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_2017-07-03-14-16-09.jpg


    Ο αντίπαλος είναι +1 level, ~8% καλύτερος και στο 1ο παιχνίδι active.

    Τι προτείνετε για τακτικές οδηγίες;
    Last edited by dsio; 07-03-2017 at 11:30 AM.
    Club: LEGENDS FC (Level: 50)
    40x League, 24x Champions League, 26x Cup, 12x Super Cup
    18x Triple Crown
    10x Quadruple Crown

    Association: OPA MATSIOULA F.C.
    Highest Division: Diamond

  6. #26
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    Ο αντίπαλος είναι +1 level, ~8% καλύτερος και στο 1ο παιχνίδι active.

    Τι προτείνετε για τακτικές οδηγίες;
    με αυτά τα δεδομένα δεν ήταν κακό το αποτέλεσμα.
    Απλά οι επιθετικοί σου δεν σκόραραν, δεν βοήθησε και το ζάρι.

    Ισως με κάποιες άλλες οδηγίες.
    Τι οδηγίες είχες ?
    dsio likes this.

  7. #27
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844
    Νομίζω ξεκίνησα down both flanks, defensive, long, counter on μέχρι το ημίχρονο (0-0).

    Στις αρχές του 2ου ημιχρόνου (μέχρι το 55' αν δεν κάνω λάθος) έγινε πολύ γρήγορα το 2-0 (δεν πρόλαβα να αντιδράσω στο 1-0) και το γύρισα σε attacking, short, counter off, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

    Ίσως κάτι άλλαξε στις οδηγίες ο αντίπαλος, όχι όμως στη διάταξή του.
    Last edited by dsio; 07-03-2017 at 12:16 PM.
    Club: LEGENDS FC (Level: 50)
    40x League, 24x Champions League, 26x Cup, 12x Super Cup
    18x Triple Crown
    10x Quadruple Crown

    Association: OPA MATSIOULA F.C.
    Highest Division: Diamond

  8. #28
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,938
    ίσως να έφεραν κακό αποτέλεσμα οι αντεπιθέσεις/ μακρινές πάσες.
    πήγαινέ το κανονικά.

    ή αν θες να πας επιθετικά για ανατροπή, βάλε 4-3 mc-1amc-2st, από την αρχή επίθεση από την μέση.
    dsio likes this.

  9. #29
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    2-0 είναι δύσκολο.
    ή θα πας με επίθεση όπως λέει ο φίλος, με έντονη πίεση και μτμ (και φουλ μπόνους) ή θα αρχίσεις με άμυνα αντεπιθέσεις μεσαίες πάσες όμως,
    και θα περιμένεις να δεις πως πάει.
    Αν δεν βάλεις γκολ στο 1ο ημίχρονο, γύρνα το σε έντονη επίθεση.
    dsio likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #30
    Pro dsio's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Posts
    844
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    2-0 είναι δύσκολο.
    ή θα πας με επίθεση όπως λέει ο φίλος, με έντονη πίεση και μτμ (και φουλ μπόνους) ή θα αρχίσεις με άμυνα αντεπιθέσεις μεσαίες πάσες όμως,
    και θα περιμένεις να δεις πως πάει.
    Αν δεν βάλεις γκολ στο 1ο ημίχρονο, γύρνα το σε έντονη επίθεση.
    Στο άμυνα αντεπιθέσεις με το ίδιο σύστημα που προτείνει ο Ποσειδώνας ή με αυτό που έπαιξα στο 1ο παιχνιδι;

    Στο ίδιο πνεύμα, "μεσαίες" πάσες εννοείς πάσες από το κέντρο για το 4-3n-1-2, αλλά τι τύπου ή mixed από τα πλάγια για το 4-2-3w-1;

    Το ρωτάω γιατί το 4-2-3w-1 είναι γενικά καλο σύστημα εναντίον του 442.

    Sent from my SM-T710 using Tapatalk
    Club: LEGENDS FC (Level: 50)
    40x League, 24x Champions League, 26x Cup, 12x Super Cup
    18x Triple Crown
    10x Quadruple Crown

    Association: OPA MATSIOULA F.C.
    Highest Division: Diamond

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast